Draci z ráje

od:

Draci z ráje

Kniha legendárního amerického astronoma Carla Sagana Draci z ráje se zabývá vývojem lidské inteligence a ve strhujícím příběhu vtahuje čtenáře do doby příchodu člověka na Zemi a jeho postupného "procitání k dnešku". O významu a úspěchu knihy vypovídá i skutečnost, že za ni autor - jako vůbec první vědec v dějinách USA - získal prestižní Pulitzerovu cenu. Jedná se o volné pokračování knihy Stíny zapomenutých předků; trilogii vědecky pojaté beletrie uzavírá Testament: Miliony milionů....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/87_/87201/draci-z-raje-87201.jpg 4.619
Originální název:

The Dragons of Eden (1977)

Žánr:
Literatura naučná, Filozofie
Vydáno:, Eminent
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (4)

Přidat komentář
kralika
20.03.2017

Místy lehce úsměvné, což je ale vzhledem k době napsání knihy (před čtyřmi dekádami) zcela logické. Přesto se však jedná o mimořádně podnětnou studnici myšlenek, které mě obohatily. A navíc elegantní styl, jakým to je napsáno - no zkrátka bravo!

opic 12
06.01.2016

Tuto Saganovku,jsem neplánovaně otevřel zrovinka letos,po 20 letech od prvního přečtení,ano tenkrát v roce 1996 kdy jsem v ní listoval,nás také C.S. opustil do věčnosti. Je stále fascinující i závratně myšlenková jako tehdy. Saganova pout lidského tvora,vyjádřená v kosmickém kalendáři ke konci roku a to doslova v posledních vteřinách do které se vměstnají veškerá lidská konání,jako protipol v užasně nepředstavitelném stáří kosmu. Uvahy o mozku,inteligenci nejenom lidské,zákoutí snu,dědictví plazích i jiných předku,pamět přírody a další. Carluv odkaz je stále živý v myšlenkách i v jeho ryzím optimismu. Imaginárně smekám klobouček,nejenom jako autorovy,ale i jemu samotnému člověku.

učtese
04.11.2012

Kniha je vhodná i pro naprosté laiky (jako jsem já). Nehemží se odbornými výrazy ( třeba Hawkingovu Stručnou teorii času jsem musel cca v půlce odložit pro nestravitelnost...). Carl Sagan nám, podle mého pocitu, nenutí žádnou svoji jedinečnou teorii, spíše dává dohromady výsledky z různých oborů a provedených pokusů a výzkumů a dává nám tak šanci mnohé lépe pochopit.

lazarus
25.02.2012

Skvěle napsané pojednání o vývoji lidského mozku od počátku dějin do dneška. Není to jednoduché čtení a místy jsem se musel k vyřčeným myšlenkám několikrát vracet, abych je vstřebal.
Sagan probírá lidské myšlení z mnoha pohledů a v zajímavých souvislostech vzhledem k historickému vývoji lidstva od předchůdců člověka až po dopady dnešní civilizace na naše myšlení.
Některé názory se na dnešní dobu zdají lehce úsměvné a překonané, ale vesměs se jeho vývody dle mého názoru zdají správné.
Ke konci knihy je hezká kapitola o vývoji počítačů a umělé inteligence, která ale, vzhledem k roku napsání knihy,
končí u prvních jednoduchých krůčků techniky. Je zajímavé tyto myšlenky porovnat s momentálním stavem techniky, která od napsání knihy velmi pokročila.
Ocenění, které knížka obdržela, je podle mě zcela zasloužené a měla by patřit k povinné četbě ve školách.
Věřím, že čtenáři dají Draci z ráje mnohem víc námětů k přemýšlení, než třeba Babička od B.Němcové.