Kosmos

Velkolepá kniha světoznámého astronoma je strhujícím průvodcem po patnácti miliardách let kosmického vývoje, jenž vedl k přeměně hmoty na život a vědomí. Carl Sagan nabízí pohled na naši planetu z nadčasového hlediska, ukazuje ji jako místo, kde život právě začal objevovat svou vlastní jednotu, a vydává se společně s čtenářem na širý oceán vesmírného prostoru. Doslovem knihu opatřil Jiří Grygar....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/106059/big_kosmos-ECr-106059.jpg 4.933
Literatura naučná, Věda, Vesmír

Vydáno: , Eminent, Knižní klub

Cosmos, 1980

Kniha Kosmos

Janadvorackova
19.01.2019

Výborná kniha, ke které se sem tam vracím.
Mrkněte na ilustrace na stranách 228-229. Představy konce Země mi často způsobovaly divoké sny, inspirovaly mě při psaní jedné povídky, a doteď je vnímám jako obdobu databáze informací pro rozvoj představivosti. Hlavně pokud se na to dívá člověk, jehož představivost obsahuje i zájem o vědu, sci-fi, budoucnost a fňukání nad vlastní mizernou přítomností :).
Přitom prostě není tak zle, bude hůř. Pro planetu určitě, což je svým způsobem fascinující.

BariEli
21.01.2018

Když jsem tuto knihu poprvé v rychlosti prolistovala, došlo mi, že jsem z ní kdysi na střední škole čerpala informace při práci do fyziky. Je skvělá(ta kniha, ne moje práce). Poutavě nás provází vesmírem. Seriál jsem neviděla, pouze dílo jeho následníka Neila deGrasse Tysona. Určitě se po tom poohlédnu, protože "ti, kteří chápou, mají větší pravděpodobnost, že přežijí"(Carl Sagan, květen 1980).

Meybe-
05.11.2015

Tato kniha patří bezesporu k tomu nejlepšímu, co kdy bylo o vesmíru napsáno. Je to příběh nás všech a všeho, co je, co bylo a co bude. Kniha je propojena se stejnojmenným seriálem a obě media se dobře doplňují. Avšak kniha jde v tématech více do hloubky. Najdeme zde výklad problémů, které nebyly v seriálu použity. Autor svým osobitým stylem vyprávění dokáže přemýšlivého čtenáře doslova připoutat k textu, od kterého se nebude chtít odtrhnout. Popularizaci vědy věnoval Carl Sagan téměř celý svůj život a jeho díla zůstávají dosud nepřekonána a Kosmos rozhodně patří mezi takováto díla. Svědčí o tom dodnes používané citace jeho děl a to téměř v každé encyklopedii vesmíru. Dále také různých seriálech, či publikacích všeho druhu. Otevřel dveře tisícům jiným pokračovatelům a jeho styl přibližování vědy veřejnosti, je dnes jakousi učebnicí moderní popularizace. Doslov Jiřího Grygary je pak důstojnou tečkou, kterou by ocenil jistě i sám autor.