Kontakt

"Kdo jiný by měl předpovědět náš budoucí kontakt s mimozemskými civilizacemi než Carl Sagan, jeden z tvůrců programu SETI, financovaného asociací NASA, jehož cílem je pátrání po mimozemské inteligenci.“ New York Times.

https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/10003/kontakt-10003.jpg 4.2104
Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Eminent

Contact, 1985

Kniha Kontakt

guardian

Protože miluju film Kontakt s Jodie Foster v hl. roli, cítila jsem určitou povinnost přečíst si i knižní předlohu. Samozřejmě nebudu hodnotit to, že se film v některých aspektech lišil od knihy a některé aspekty mi přišly lepší ve filmu než v knize - třeba vykreslení hlavní postavy Ellie, která je ve filmu naprosto skvělá a v knize na mě působí o dost povrchněji.
Rozhodně ale stojí za to říct, že kniha patří mezi kvalitní výtvory. Není ovšem psaná pro každého, protože se v ní nachází i celkem složité technické pasáže, které by mohly odradit. Trochu mi vadily některé zdlouhavé odstavce o vedlejších postavách nedůležité pro děj knihy a také mě trochu mrzelo, že kontakt s mimozemskou civilizací byl vykreslen tak krátce. Moc jsem si tuhle pasáž užívala a litovala, že není aspoň o stranu delší. Přesto má u mě kniha 5*, protože stejně jako film ve mně zanechala stopu. Film u mě ale zůstane před knihou, protože jeho emotivní konec ve spojení s obrácenou kartou (nakonec je to Ellie, která nemá důkaz o existenci něčeho, co sama prožila) mě zkrátka dostává.

zuzi.d
07.12.2020

Moje nejoblíbenější kniha, kterou jsem četla již několikrát a vždy v ní najdu něco nového. Je jako přátelství na celý život.

Damato
25.09.2019

Nejsem vědec, jsem spotřebitel, který u knihy vstřebává postřehy právě čteného. Před rokem jsem viděla film a byla z něj naprosto unesena, totálně fascinována zpracováním. Proto mi kniha připadala chudší, více zaměřená na vědu. Přeskakovala jsem stránky, víceméně četla jen to, co jsem si dala do spojitosti s filmem. Moje chyba. Asi jsem se ochudila o zajímavé čtení, ale za mě je prostě ten film tak moc dobře natočený a ten závěr tak moc emotivní, že kniha je pro mě moc "vzdělaná".

withoutchild
31.07.2019

Štve mě to, ale po dlouhé době kniha, kterou jsem v průběhu vzdal. Tak, jak filmové zpracování příběhu miluju, do knížky jsem se absolutně nemohl začíst. Spousta zbytečných odboček od děje, filozofování o ničem, a Ellie mi připadala jako totální kráva s nějakým komplexem. (Čteno v originále).

Bašťák
17.01.2019

Na rozdíl od aktuální produkce nejrůznějších alternativních světů, časových zlomů a mezigalaktických válek, kterými nás autoři v poslední době zavalují (neříkám, že je to ve všech případech špatně), má tato kniha poselství, které není triviální, respektive nejde jen o zábavu. Vždyť také autor byl především astronom a popularizátor vědy, který stál dá se říci přímo u toho (SETI). Hlavní poselství, že kontakt s cizí civilizací přinese lidem tolik nutné vzájemné porozumnění, že jsme všichni spolucestujícími na nebezpečné cestě v prostoru a čase, a proto nikdo z nás není sám je velice silné a dává naději. Doufejme tedy, že až jednou ke kontaktu dojde (a já věřím že ano), může být tato kniha takovým malým manuálem, čeho se vyvarovat, nebo naopak na co klást důraz. Jen doufám, že ty bytosti tam jsou spíše typu Správců stanice než nějací šílení vetřelci. :-) no uvidíme.
EDIT: ještě oblíbená citace: "Celý život studovala vesmír, ale přehlédla jeho nejjasnější zprávu: Pro malé tvory, jako jsme my, je nekonečno snesitelné jen skrze lásku".
EDIT2: kniha je předlohou k velmi známému filmu s Jodie Foster. Film mám rád, ale nečekejte to samé od knihy. Ta je spíše takovou soft-populárně-naučnou až nábožensky-filozofickou záležitostí.

Adhara
13.11.2018

Knižka po vedecko-technickej stránke vynikajúco spracovaná. Detaily otrepanej témy, akou je kontakt ľudstva s mimozemskou civilizáciou, sú vymyslené tak úžasne a autenticky, že som pri jej čítaní cítila riadne napätie. A to som predtým videla film. Ten film je v porovnaní s knihou mimoriadne plytký, toľko skvelých vecí vypustili, dokonca aj záverečnú pointu. No jeden klad filmu uprieť nemožno a to akciu. Kniha bola príliš statická, veľa rozmýšľania, najväčšou akciou kapitoly bol zvyčajne prechod postavy od stola k oknu. Dokonca aj jediná (?) akčná scéna explózie bola opísaná tak staticky a bez napätia, že som tú explóziu najprv ani nezaregistrovala. :-) Nuž, to je daň realistickej sci-fi. Ale vedela by som ju prehltnúť. Čo som však prehltnúť nevedela, bola postava hlavnej hrdinky. Nerealistickejšiu a protivnejšiu potvoru som dávno nevidela. Autor nie je sám so sebou konzistentný – napríklad keď nenávidí mužov, prečo sa im chce zapáčiť? Prečo s nimi spáva? A v čom mala byť akože romantička, keď spĺňa všetky charakteristiky tvrdej cyničky? Ja sama som astronómka a nad tým, aké má Sagan predstavy o ženách v tomto povolaní, som sa len neveriacky usmievala.

Tereszka
10.11.2018

Saganova kniha Kontakt není pouze kniha zaměřená na scifi, je to také kniha, která pojednává o víře. Staví nás mezi otázku Bůh x Věda. Dva rozdílné tábory a přitom jsou tak podobné. Alespoň takto je na to v knize nahlíženo. Prvně jsem nechápala, proč dává Carl tolik prostoru náboženství, poté mi to došlo. Každý v něco věří a nemusí to být zrovna Bůh, Buddha...
Na konci knihy se karta obrací a už to není pastor, který se snaží Ellie přesvědčit, je to ona, sama, mezi vědci, nepochopená...

Fulleren
29.08.2018

Pre mňa je táto kniha akoby splením detského sna. Rezonuje mi to tajomno okolo "kontaktu" s mimozemskou civilizáciou,ktoré bolo nadviazané bežným spôsobom skrze radioastronómiu. Nie je to nič neobvyklé. Ale pre mňa i tak tajomné. Spomínam si na detstvo. To staré drevené rádio a ladenie staníc, kedy som niekedy dokázal i ja pri ňom presedieť dlhé hodiny a tváriť sa ako mladý rádioamatér. Keď som na dlhých alebo krátkych vlnách našiel rôzne zvuky i pazvuky hraničiace možno s inými necivilnými vysielacími pásmami, niekedy dopĺňané pre mňa ešte vtedy tajomnejšou morzeovkou...
Takisto som si obľúbil aj rovnomenný film. Z neho ma zaujal vynikajúci herecký výkon J.Foster (predstaviteľka hlavnej postavy doktorky Arrowayovej). A ako v knihe i vo filme jej rozpoluplný vzťah k Palmerovi Joshovi. Z filmu som si zapamätal výrok na jeho otázku k nej, či si myslí, že či sme (ako jediná civilizácia) tu na zemi a vo vesmíre sami. Ona váha. Odpoveď zaznie od Palmera: "Určite nie sme (sami), lebo by to bolo plytvanie priestorom."
A týmto začnem komentárom ku knihe. A skúsim trošku z inej strany.
Kniha má na svoju dobu vydania fantastický záber plný cenného odborného podkladu. Je vidieť, že ju písal človek čo vie o čom píše, keď popisuje dopodrobna princípy fyziky a astronómie a radioastronómie. Dokonale presne. Pritom sa na druhú stranu veľmi riskantne, ale dokonale púšťa do tém, ktoré sú ľudstvu - civilizáciám od nepamäti známe. Ide o ich náboženstvá a vieru, vieru v čokoľvek a naopak vieru v niečo hmotné a dokazateľné a popieranie toho čo je všetko založené na duchovnu. Je to typický príklad vedkyne, Dr. Arrowayovej, bojujúcej vedkyne na strane vedy. Celý život verí vede a sebe samej. Nemá, ale problém s náboženstvami, nepohŕda takýmito osobami, neobracia sa k nim chrbtom. Vie s nimi nadviazať i veľmi vášnivý dialóg a tvoriť dlhú výmenu názorov ako keby išlo o stretnutie skupiny diskutérov na vopred dohodnutú tému. V kritických okamihoch sa síce prikláňa na stranu agnostika. Autor v nej skrýva intelektuála, ktorý nakoniec nedáva pozor na jedno - že v živote zabúda vzhľadom na svoje názory - zastaviť sa a zamyslieť. Či aj ona sama nie je len hrou osudu a či napriek zlým zážitkom z detstva (úmrtie otca) kvôli ktorým si vytvorila istý blok zabudla na to najcennejšie - vnímať správne seba. Nakoniec sa dozvedá, že celý život a jej boj medzi teóriou a senzáciou niečo dokázať (v projekte SETI), nedokázala však pochopiť svoje vnútro a zachovať správny vzťah k rodine. To všetko je doplnené neúspechom celého projektu, ktorého výsledku nikdo neverí.
Z filmu sa mi pripomína tento osudný okamih čo sa nakoniec stalo. Jediný kto ju skutočne pochopí je Palmer Josh. V knihe si ho rovnako hľadá ako svoju oporu. Paradoxne ako človek, ktorý je jej určitým spôsobom najbližši. Aj keď je zástupcom kresťanskej viery - nájde v ňom pochopenie, ktoré pramení v spoločnej akceptácii názorov a niečoho viac - náklonnosti, ktorá už ale prekonáva iné hranice (vzťahového) chápania. Ako niekto v komentároch pekne napísal - hlavná hrdinka je realistická vykreslená, moderná žena s ktorou sa čitateľ ľahko identifikuje. Lebo niekedy formuluje to, čo sami, rovnako s ňou v reálnom svete zdielame.
Kniha Kontakt nie je len tak obyčajné literárne dielo. Možno nie je pre každého. Ale podľa mňa je to zmes čistého a kultového scifi a priameho filozofického obrazu v našej spoločnosti. Podanie je ale nenásilné. Je skôr určitým osviežením v dnešnom svete nepochopenia sa a autor to v podaní doktorky Arrowayvej dostáva na inú hranicu. Možno niekdo so mnou nebude súhlasiť , ale mne sa kniha absolútne páčila so všetkých strán. A to jej možno práve dáva ten celkový náboj zakončený vynikajúcim (pre mňa veľmi prekvapujúcim) záverom!