Laerry Laerry komentáře u knih

Než začnete číst "další díl Harryho Pottera", měli byste mít na paměti, že se jedná o divadelní scénář, který ale nenapsala J. K. Rowlingová, ale Jack Thorne. Mohlo by tak jít o volnou adaptaci navazující na knižní svět Pottera, ale Rowlingová dohlížela na celý proces celé tvorby divadelního představení, takže můžeme předpokládat, že vývoj příběhu a chování postav je "schválené". I tak to může připomínat jen fanouškovské dílo, které ale potěší - i když některé události jsou docela přitažené za vlasy.

26.11.2022 4 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

(SPOILER) Naprosto dokonalé zakončení celé série, se kterou jsem vyrůstala postupně, jak knížky vycházely. Už asi nenarazím na takovouhle sérii, která by natolik změnila můj život. Něco překonat prostě nejde a ani bych to nechtěla. I když jsem knížku četla už několikrát, vždycky se rozbrečím u Princova příběhu, nebo u nespravedlivých úmrtí mých oblíbených postav, či když je Harry v lese a mluví se svými mrtvými milovanými... Líbil se mi i ten nostalgický závěr, který někteří proklínali, ale aspoň jsme díky němu dostali „Prokleté dítě“. Jo a Snapeovi jsem věřila odjakživa (kdy ještě nebyly vydány všechny knížky), takže bylo pro mě jeho odhalení naprostým zadostiučiněním.

26.11.2022 5 z 5

(SPOILER) Šestý díl patří k mým nejoblíbenějším, protože obsahuje několik skvělých temných scén, které nemají daleko k hororu. Fascinuje mě scéna ze začátku knihy, kdy můžeme nahlédnout do obydlí Snapea, který má nečekanou návštěvu; vychutnávala jsem si všechny vzpomínky z myslánky; prožívala jsem dramatický vztah mezi Ronem a Hermionou a jako jedna z mála jsem věřila (a prostě věděla), že Snape je nevinný a je hrdina – i po tom srdceryvném finále.

26.11.2022 5 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Pátý díl je nejdelší a někteří Rowlingové vyčítali, že zbytečně děj natahuje a některé části by se daly vypustit (např. Hagridův příběh), což mi přijde jako nesmysl. Všechny informace jsou důležité, každý zápletka má své místo. Odbor záhad (a celkově celé ministerstvo) je skvěle napsané a vymyšlené a závěrečná konfrontace je opravdu fenomenální. Poprvé totiž vidíme, čeho je Brumbál schopen. Dále se mi líbil realisticky vykreslený emocionální vývoj Harryho v pubertě a i jeho vnitřní boj proti Umbridgeové a všem, kteří nevěřili, že se Voldemort vrátil... A Tonksová je prostě nej!

26.11.2022 5 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

(SPOILER) Čtvrtý díl je přelomový, nejen že se v tomto díle odehrají dvě světové akce (mistrovství ve famfrpálu, Turnaj tří škol), ale taky se děj definitivně přesune do temné fantasy s příchodem Vy víte koho v plné síle… Ohnivý pohár poskytuje čtenáři velkou nálož nových informací o kouzelnickém světě díky zmíněným událostem a navíc dostaneme poprvé i náhled na jiné události (úvodní sekvence knížky), ve které přímo nefiguruje Harryho postava. Na tomhle díle mě frustrovalo chování Hermiony a Rona poté, co se Harry nedobrovolně dostal do soutěže, a ještě víc mě rozčilovalo chování ostatních bradavických studentů. Ale takhle by to ale bohužel bylo i ve skutečném světě, takže Rowlingová opravdu skvěle vystihla reakci okolí a jednotlivých postav z psychologického hlediska. A co je na tomto díle to nejlepší? No přeci draci!

26.11.2022 5 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Druhý díl nijak nezaostává za tím prvním a přidává na temnější atmosféře. I když Tajemná komnata nepatří mezi nejoblíbenější díly ságy, obsahuje spoustu důležitých okamžiků a informací, jejichž význam a důsledek se projeví až mnohem později. A to je důvod, proč mě celý svět Rowlingové tak fascinuje – jelikož je všechno propleteno a předem pečlivě naplánováno, takže i když člověk knížku čte již po několikáté, vždycky v ní najde nějaké nové souvislosti, které předtím přehlédl.

26.11.2022 5 z 5

(SPOILER) Asi můj nejoblíbenější díl z několika důvodů: jedině v tomhle díle nevystupuje Voldemort v žádné své podobě, takže nemá tak depresivní konec – naopak finále je kupodivu dosti optimistické a Harrymu a spol. se většina věcí podaří a zachrání pár životů (a Harry zjistí, že přeci jen má nějakou tu rodinu). Dále mě fascinuje hutná atmosféra, která se točí okolo smrtonoše, děsivých Mozkomorů a uprchlého nebezpečného vězně. No a v neposlední řadě mě se mi v tomto díle líbí podrobnější pohled na bradavickou výuku včetně několika nových předmětů (a nových učitelů).

26.11.2022 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Knížka, která změnila dětství milionům dětí, včetně mě. Měla jsem to štěstí, že jsem knížku četla ještě před prvním filmem, takže jsem absolutně nevěděla, co mám očekávat a byla jsem nadšená. Mohla jsem pak vyrůstat spolu s Harrym, jak další díly postupně vycházely, takže pro mě byl přesun z pohádkové knížky „pro děti“ v temnou fantasy naprosto přirozený. Jsem tak ráda, že jsem si mohla zažít nesnesitelné čekání na to, jak to všechno bude pokračovat a koupit si knížku o půlnočním prodeji a pak číst až do rána…

25.11.2022 5 z 5

Bajky barda Beedleho Bajky barda Beedleho J. K. Rowling (p)

Velmi čtivé bajky, které nepostrádají morální ponaučení, stejně jako ty naše mudlovské. Pro fanoušky Harryho Pottera téměř povinnost knížku aspoň přečíst:-) Nejlepší asi bude povídka "Příběh tří bratří", který byl i ve filmu, ale velmi mě zaujala bajka "Mágovo chlupaté srdce", která je docela tragická a nebo naopak optimistická "Fontána příznivé sudby", která dost připomíná naše klasické pohádky, ve kterých se postavy vydají na nebezpečnou cestu, kde musejí prokazovat své přednosti, aby dostali to, co si zaslouží.

25.11.2022

Sborník obsahující veškeré známé živočišné druhy z celého kouzelnického světa (bohužel zástupci z České republiky chybějí) a jejich jednoduchý popis. Každý správný potterofil by si měl tuhle knížku přečíst, protože obsahuje zajímavé informace o roztodivných tvorech, se kterými se čtenář setkává na stránkách knižní série o Harrym Potterovi. Po uvedení stejnojmenného filmu jako je tato knížka, byla v novém vydání přidána i zvířata z Ameriky, která se vyskytují i ve filmu. Bohužel „záhadně“ zmizely ručně psané poznámky Rona a Harryho.

25.11.2022

I když Fantastická zvířata a kde je najít je jen učebnicí a není to plnohodnotný příběh, fanoušek světa Harryho Pottera určitě nepohrdne druhou nejlepší variantou a to je filmový scénář filmu, který se dost povedl. Knížka tak může posloužit k připomenutí oblíbených pasáží v psané podobě, ale na druhou stranu z ní nedostanete žádnou přidanou hodnotu. Jde tak spíše o další z sběratelský kousek, který se může pyšnit krásnou obálkou.

25.11.2022 4 z 5

Famfrpál v průběhu věků Famfrpál v průběhu věků Kennilworthy Whisp (p)

Oblíbená knížka bradavických studentů nabízí běžným mudlům pohled na historický vývoj oblíbeného famrpálu, jeho pravidla, zajímavosti a kuriozity. Dočtete se nejen o všech britských družstev, ale také i o několika družstev ze zbytku světa. Oproti Fantastickým zvířatům je četba této knížky o něco „náročnější“ – protože četba o určitém sportu je zábavná jen do té míry, do jaké jste vy samotní fanoušci sportu (jakéhokoliv). Jedná se spíše o sběratelský kousek, protože náhodný čtenář by z téhle knížky nebyl asi moc moudrý. Ale když už může existovat oficiálně famrpál jako sport (a pořádají se skutečná mistroství světa!), tak je k němu třeba mít i nějakou tu odbornou literaturu, že... A tak tahle knížka patří k „povinnému vzdělání“ každého, kdo se aspoň trochu zajímá o svět Harryho Pottera a baví ho dozvídat se doplňující informace.

25.11.2022

Tato knížka je určena především fanouškům (potterofilům), kteří budou potěšeni ze spousty doposud nikdy neuveřejněných materiálů, které mohli akorát tak vidět návštěvníci britského muzea. Právě množství materiálů v originální podobě (tj. anglický rukopis Rowlingové s ručně psanými poznámkami) docení především dospělí a děti by akorát tak mohli obdivovat úchvatné ilustrace skvělého malíře Jima Kaye. Kromě toho v knížce najdete „skutečné dějiny čar“ – tedy pohled do naší historie středověkého světa, který věřil v kouzla a čáry. Můžete tak pohlédnout na skutečnou inspiraci, ze které Rowlingová čerpala a dozvědět se nějaké nové informace. Jednoduše shrnuto: jedná se o sběratelský kousek, mapující 20 let (!), kdy vyšel první příběh o obrýleném chlapci ze Zobí ulice…

Ross Poldark – Návrat domů Ross Poldark – Návrat domů Winston Graham

Pokud patříte mezi fanoušky seriálu Poldark, knížka je určena přímo pro vás. První díl pokryje několik epizod z první série a je tak zajímavé sledovat jednotlivé odlišnosti mezi jednotlivími médii. Už mě ani nepřekvapuje, že má Poldark modré oči a naopak Demelza tmavé vlasy a hnědé oči, ale to jsou takové detaily, na které si musíte prostě zvyknout. V knížce čas ubíhá dosti rychle a autor se vždy zaměří na nějakou událost, kterou rozepíše, či se naopak omezí jen na několikaslovný popis, co se odehrálo v rámci několika měsíců. Stejně jako v seriálu tak i v románu se dosti řeší situace okolo dolů, což je někdy dost úmorné, pokud vás tahle oblast vyloženě nezajímá. Ale vykreslení krajiny a všemožných postav (kterých je požehnaně) je stejně tak okouzlující, jako v seriálu.

Brisingr Brisingr Christopher Paolini

Třetí díl už trochu pokulhává za svými předchůdci co se týče plynulosti příběhu. Často zabředává do jednotvárnosti na jednom místě, nebo sleduje příběhy jiných postav, které jsou více či méně zajímavé, přitom nijak zvlášť neposouvají děj kupředu. Sice se v knize odehraje pár velkých bitev, ale stejně máte pocit, že se toho vlastně moc neděje. Vůbec by neuškodilo knihu o něco zkrátit, protože se Paoliny někdy až moc vyžívá ve svých popisech přírody, nebo vyprávěním historie tolika postav, že pak stránky až moc narůstají na objemu.

25.11.2022 4 z 5

Eldest Eldest Christopher Paolini

Druhý díl pokračuje přesně tam, kde skončil ten první a dál sleduje Eragonův postupný přerod z obyčejného chlapce v plnohodnotného Dračího jezdce. Velkou část knihy se tak učí od elfů vše potřebné a na akci dochází sporadicky. Přesto děj svižně uplývá a nejvíce mě fascinovaly právě ty chvíle, kdy je Eragon v učení. Filozofické debaty o životě, smrti a veškeré existenci dávají najevo, že se Paoliny v té době zabýval vlastními studii, které mi dost připomněly mé vlastní zkušenosti s filosofií na vysoké škole. Díky tomu se nejedná o cíleně dětskou literaturu, ale o vyspělejší fantasy, která je určena staršímu publiku. Což může být i důvodem, proč může být celá série o Dračích jezdcích těžce stravitelná pro děti či náctileté, jelikož obsahuje zdlouhavé popisy krajiny i děje, rozvláčné úvahy - a celkově je to dost dlouhá knížka. Ale skvělá knížka.

25.11.2022 5 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Rowlingová dokazuje, že je skutečně talentovaná spisovatelka, která se nemusí jen spoléhat na svůj úspěšný počin z kouzelnického světa. I v tom „našem světě“ dokáže rozvíjet sofistikované vyprávění, které svou propracovaností neustále ohromuje a vygradované finále vezme dech. Detektiv Cormoran Strike přitom nepůsobí jako prvoplánovaný ideál hrdiny; naopak je až bolestně obyčejný – tedy na první pohled. Společně s jeho asistentkou Robin tak můžeme postupně objevovat jeho charizma a vysokou inteligenci, takže vám nezbyde než si ho zamilovat i se všemi jeho chybami. Jako britofil oceňuji barvité zobrazení moderního Londýna i s různými popkulturními narážkami a vykreslení odvrácené strany showbyznysu.

Má lady Jane Má lady Jane Cynthia Hand

(SPOILER) Už úvodní obálka by vás měla varovat, že se historie v téhle knížce nebude brát moc vážně. Nejlepším řešením je přistupovat k příběhu jako k modernímu způsobu jak přiblížit dnešní mládeži historické události s využitím fantasy prvků se spousty skryté symboliky, která se snaží svérázným způsobem vysvětlit tehdejší nesmyslné machinace na poli královské politiky, jenž bylo silně ovlivněno náboženskými sváry. A právě záměnu nesmiřitelného boje mezi katolíky a protestany na kouzelné Ediany (schopné proměňovat se ve zvířata - protestanty) a Verity (kteří Ediany nesnáší, protože kouzelné vlastnosti postrádají - katolíci) považuji za celkem elegantní a zábavné řešení, jelikož zvířata, ve která se některé postavy mění, mají skrytou symboliku, která s využitím personifikace náramně vystihuje jednotlivé charaktery. Pokud tudíž máte rádi historii (zvláště z období anglické monarchie), nepohrdnete fantazijními prvky a jste v srdci romantik, knížka je určena právě vám. A to ani nemusíte být dospívající puberťák, protože černý humor a nadsázka pobaví i ty dospělé.

25.11.2022 5 z 5

Druhý díl je opět plný skvělého drsného černého humoru, kterému ale člověk musí přijít na chuť. Čeněk nám už povyrostl a začal chodit, což slibuje ještě větší trable, než v prvním díle. Ale jak už to bývá, první díl se svým originálním nápadem lze jen těžko překonat a počáteční kouzlo trochu opadne, ale i tak se jedná o velmi humorný počin, který rozhodně nezklame.

25.11.2022 5 z 5

Knížka je napsána velmi osobitě a vtipně a hlavně trefně. Když si člověk, soužený všedními starostmi s výchovou malých dětí, může přečíst, že na tom není sám, že to takhle prožívají i ostatní, tak mu to (snad) pomůže překonat veškerá příkoří a zasměje se všem těm útrapám, kterých jsou ti malí potomci schopni. Kniha je samozřejmě ideální pro novopečené tatínky, která jim může sloužit jako chlapský průvodce světěm péče o dítě, taktéž se u ní zasmějí maminky, které v mnoha příbězích určitě spatří i vlastní zážitky, ale pobaví se u ní i ti s nulovou zkušeností s rodičovstvím. A poslouží jim to jako varovný příklad.