Laerry Laerry komentáře u knih

Prízraky Tieňotrhu Prízraky Tieňotrhu Kelly Link

Pokud patříte mezi fanoušky Lovců stínů, tak by vám tenhle (již třetí) sborník povídek rozhodně neměl chybět v knihovně, protože obsahuje celkem 10 povídek, které ale zásadně doplňují nebo přímo předcházejí ději né v jedné, ale hned v několika knížek Cassandry Clare. Všechny mají samozřejmě pojítko, kterým je logicky stínový trh (v několika verzích), který hraje důležitou roli v příběhu několika postav. Především se tu objasní několik událostí, které jsou zmiňovány například v sérii Poslední hodina, či zobrazují události po Pánovi stínů a připravují půdu pro Královnu povětří a temnoty... a mnoho dalšího.

08.05.2023 5 z 5

Pořád jsme to my Pořád jsme to my Becky Albertalli

Pokud jste stejně jako já po dočtení prvního dílu zoufali nad tím, jak oba autoři zazdili tak skvěle rozjetou romanci hořkosladkým rozchodem, tak si budete muset přečíst pokračování, aby se vám navrátila víra v osudovou lásku. Příběh se odehrává dva roky po prázdninové romanci Bena a Arthura, kdy se vesmír opět rozhodne ty dva svést dohromady a i když jsou tu jakési překážky (v podobě nových partnerů), tak tenhle reparát nemůže opět skončit neúspěchem (jinak bych tu knížku fakt vyhodila z okna). Cesta k vytouženému happyendu je to ale i tak trnitá, ale pak ten zadostiučiňující pocit stojí za to.

08.05.2023

Mágyně Mágyně Hannah Mathewson

Skvělý návrat do Opačna, který mě bavil o stupeň víc. Zásluhu na tom mají zajímavé hlavní postavy a děj, který je lépe strukturovaný hned od začátku.

07.05.2023 5 z 5

Poslední člověk na planetě Zemi Poslední člověk na planetě Zemi Denisa Černá

Ze začátku jsem si chvíli zvykala na mluvu (či spíše myšlenky) hlavní postavy (při čtení mi začalo samovolně klesat IQ, ale to byl zjevně účel), ale když člověk pochytá všechna ta "úžasná" vylepšení a opatření, aby lidstvo bylo zachováno (načež se sami sebe ptáte - a mělo by snad být?), tak se dostanete do originální YA post-apo sci-fi, která se neztratí v zahraniční konkurenci.

07.05.2023 4 z 5

Hradní intrikáři Hradní intrikáři Lena Valenová

Alternativní česká monarchie se pro mě stává nečekané guilty pleasure a po druhém díle, který mě bavil stejně jako ten první, se těším na pokračování, protože příběh má ještě hodně co nabídnout.

07.05.2023 4 z 5

Když voláš moje jméno Když voláš moje jméno Tucker Shaw

Srdceryvný příběh, který vás pohltí hned od prvních stránek a nepustí vás, i když jste knížku už dávno dočetli.

19.04.2023 5 z 5

Dokud dýchám Dokud dýchám Aleš Novotný

Nebezpečně návykové čtení. Možná i lepší, nežli první díl.

19.04.2023 5 z 5

Dračí plamen Dračí plamen Patrick Ness

Ness nezklamal a opět vymyslel originální svět, který můžete číst jako "běžnou" fantasy, nebo v tom můžete nalézt spoustu skryté symboliky, která vás donutí k hlubšímu zamyšlení. Jsem též nadšená ze samotného vzhledu knížky, protože nechybí ani úžasná ořízka, která se bude hezky vyjímat v knihovně.

31.03.2023 5 z 5

Království lhářů Království lhářů Nick Martell

Naprosto skvělá knížka, jejíž hodnocení výmluvně ilustruje fakt, že zdejší hodnocení jsou více než zkreslená a vůbec neodpovídají reálné kvalitě publikace (aneb masově populární béčkové braky mají 80 - 90% zcela neopodstatněně, zatímco kvalitní fantasy s originálním světem a úžasnými charaktery se choulí na okraji zájmu...).

30.03.2023 5 z 5

Převzetí Převzetí Vojtěch Záleský

Originální zápletka, skvěle vykreslené prostředí, zajímavé postavy... Povedený přírustek do české YA literatury.

21.03.2023 4 z 5

Dej tomu šanci Dej tomu šanci Emma Lord

Už předchozí autorčina knížka mě mile překvapila svou čtivostí a návykovostí, takže jsem neváhala a "dala šanci" i téhle knížce a rozhodně nejsem zklamaná. Skvěle se to četlo a chválím i českou obálku, která je rozhodně zajímavější, nežli originál (což se tak často nestává).

21.03.2023 4 z 5

Lži Lockeho Lamory Lži Lockeho Lamory Scott Lynch

Knížka je určena pro náročnější dospělé čtenáře, kteří se nespokojí s primitivním dějem, povrchní charakteristikou postav s plytkým psychologickým profilem, rádi se vyžívají v barvitém popisu prostředí a hlavně jim nevadí, že jim není děj servírován chronologicky a dokáží udržet pozornost déle jak pět minut. Nečekejte tedy jednoduché čtení, ale spletitý příběh, který se sice bude rozvíjet pozvolna, ale pohltí vás svou atmosférou hned od prvních stránek. A ten závěr je prostě famózní.

06.03.2023

Šťastně až navěky? Šťastně až navěky? F. T. Lukens

Začátek knížky byl pro mě docela chaotický, protože děj jako by začal uprostřed příběhu, tedy konkrétněji po dokonané bitvě a zabití despotického krále a vy se musíte ihned zorientovat ve skupině několika lidí, jenž stojí za sesazením panovníka a korunováním nového vládce, Areka. Z jeho pohledu je též příběh vyprávěn a když po pár kapitolách „usedne prach“ a začne se řešit otázka najití vhodné manželky pro Areka (který je zásadně proti, protože má slabost pro svého přítele a rádce Matta), tak se konečně dostanete do děje. Knížku jsem četla v angličtině a jsem ráda, že budu mít knížku i v češtině. Doufám tedy, že vyjde i předešlá autorčina knížka "In deeper waters", která se mi líbí o chlup víc.

25.02.2023 5 z 5

Úsvit temna Úsvit temna C. S. Pacat

Skvělá knížka s rychle ubíhajícím dějem a nečekanými zvraty (hlavně ke konci). A jelikož jsem si přečetla předešlou autorčinu "adult" sérii "Captive prince" (která byla dost drsná a explicitní), tak jsem rozhodně zvědavá, jak si tenhle YA příběh bude vyvíjet dál.

Poslední číslo Poslední číslo Hayley Barker

Knížka „Poslední číslo“ je sice určená YA čtenářům, ale obsahuje dost závažná témata rasismu, vykořisťování a především jasnou kritiku privilegované nadřazené rasy, která tu má očividné paralely s nacismem a především s jeho zrůdným režimem. Velmi tíživé čtení. Jakožto sběratelkou krásných obálek (aneb soudím knihu podle obalu) jsem ale zklamaná, že se nakladatelství King cool rozhodlo použít původní české obálky, když přitom u svých publikací využívá zásadně ty originální – a právě u téhle duologie mě to mrzí dvojnásob, protože v angličtině vypadají jako stylový cirkusácký plakát.

Zloděj čísel Zloděj čísel Hayley Barker

První díl skončil zapálením cirkusu, ale vše nelze vyřešit takhle jednoduše, protože zlo se vždy vrátí a ještě víc posilněné – což v tomhle případě platí dvojnásob. Nový cirkus je nejenom rozložitější, ale především krutější, s propracovanějšími čísly, která mají divákům zajistit „dechberoucí“ zážitek. Tahle duologie je jedním z těch případů, kdy se druhý díl lehce vyrovná (a možná i překoná) skvělý první díl a rozhodně nemáte pocit, že by se tu něco natahovalo či snad opakovalo. Jedinou výtku bych měla k českým obálkám, které tolik nezaujmou jako ty originální (a které by se mi v knihovně líbily mnohem více).

Noční kraj Noční kraj Melissa Albert

První díl téhle duologie mě mile překvapil svým vypravěčským stylem, který vás ihned pohltil po prvních stránkách. Knížku jsem považovala za uzavřenou, takže mě zajímalo, o čem bude druhý díl. No a naneštěstí se ukázalo, že zopakovat a smíchat ingredience, které tak skvěle fungovaly u jedničky, nebude jednoduché a spíše z toho vznikne slabý odvar. „Noční kraj“ je tak pokračováním, které nebylo vůbec třeba a bez kterého se obejdete a vlastně o nic moc nepřijdete, když si ho nepřečtete. Ale na druhou stranu bylo zajímavé číst o tom, co všechny ty pohádkové postavy dělaly v našem světě, když přišli o svůj původní domov.

22.02.2023 3 z 5

Lískový les Lískový les Melissa Albert

Sice je knížka přirovnávána k nové Alence v říši divů (ze které autorka asi dost čerpala inspiraci), mě ale spíše evokuje staré dobré pohádky bratří Grimmů – postavy tu jsou kruté a jejich chování je nelidské. Les je temným místem, plným nástrah a nebezpečí a není radno se v něm ztratit. Pokud tedy máte rádi takovýto typ vyprávění (plus si hovíte YA žánru), tak by vás „Lískový les“ neměl minout. Knížku lze číst jako jednorázovku, protože má uzavřený konec, proto mě překvapilo, že existuje i pokračování v podobě „Nočního kraje“.

Bouře Bouře Anne Jacobs

V pátém díle naplno nastupuje tísnivá atmosféra strachu a nejistoty, kterou šíří následovníci nacistické ideologie, která je na strmém vzestupu. Ve válečné literatuře v drtivé většině narazíme na pohled lidí z okupovaných zemí, vyrovnávajícími se s hrůzami války, proto mi přijde více než zajímavé číst i tento náhled ze srdce Německa, kdy vše teprve „rozjíždí“. „Bouře“ je spíše tichem před bouří: pozvolné stupňování napětí ve společnosti, rostoucí nevole a nenávist k židům, vzestup vlivu gestapa, rozepře mezi nacisti a komunisti… Pátý díl se kromě toho zaměřuje na novou generaci a nucený útěk některých členů do USA. Těším se na závěrečný díl, kde se snad všechny dějové linie plnohodnotně uzavřou.

Rozsudek smrti Rozsudek smrti Alexander Gordon Smith

Adrenalinová četba pokračuje již třetím dílem, ve kterém má Alex tentokrát opravdu namále, když si projde drsnou přeměnou na vražedného a bezduchého poskoka ředitele věznice… ale to by pak příběh skončil, protože by nebylo cesty zpět, takže Alex přeci jen dokáže vzdorovat psychickému a fyzickému nátlaku, aby se vzdal své lidskosti a vzedme se k opětovnému pokusu o útěk z vězení, který už tentokrát musí vyjít, jinak by to pro něj opravdu byl už konec. P.S. - čteno v angličtině, protože jsem se už vzdala naděje, že vyjdou další díly... Tak snad budou tedy následovat i zbývající dva díly.