Ladislav73 Ladislav73 komentáře u knih

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Kniha popisuje popisuje příběh dvou rodin od období tzv.normalizace až do dnešní doby.
Jsou zde na pozadí tohoto období popsány snad všechny podoby lásky a vzájemných milostných vztahů mezi lidmi.

„Láska není náchylnost jednoho k druhému, ale neschopnost žít jeden bez druhého.“

Přečteno vrámci čtenářské výzva 2021: Kniha do 15. místa v některém žebříčku na Databázi knih
(Kniha o vašem oblíbeném místě, zemi ŽEBŘÍČKY, ČTENÁŘSKÁ VÝZVA 2019:
10.Malý pražský erotikon)

27.02.2021 5 z 5

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

Úžasná kniha, miluji Backmanův styl psaní. Nejprve velké neporozumění, potom velké poznávání a nakonec velké porozumění.
Zamiloval jsem si také Worse: "Jsi nejlepší první kamarád, jakého jsem si mohla přát".
A samozřejmě i babičku: "Podle babičky spočívá vtip v tom, že nikdo na světě není úplnej blbec, a není ani nikdo, kdo by blbcem nebyl aspoň trošku. A člověk by se měl snažit žít tak, aby se na téhle pomyslné stupnici co nejvíce přiblížil k pólu neblbců."
Přečteno jako audiokniha ve výborném podání Valérie Zawadské v rámci čtenářské výzvy 2021: Kniha, ve které hraje důležitou roli dopis.

22.02.2021 5 z 5

Aristokratka u královského dvora Aristokratka u královského dvora Evžen Boček

Tak to byla jízda. Opět jsem se výborně bavil.
Přečteno jako audiokniha, kde Veronika Kubařová knihu vypráví s lehkostí a dodává Marii na autentičnosti.
Dále jsem si ještě více oblíbil paní Tichou a jejími slovy se těším na další díl "Aristokratka pod palbou lásky" -
„Tak to bude eště prdel.“
No tak to asi bude.

24.01.2021 5 z 5

Zabiják Anders je kniha plná nekorektního humoru kořeněná výpravou za poznáním pozadí neortodoxních náboženských církví, neziskových organizací a dobročinných spolků s pastorem-zabijákem v čele.
„Haleluja! Hosana! Hó, hó, jó, jó!“
Přečteno jako audikniha v excelentním podání Martina Stránského
V téhle těžké době je humoru potřeba více než kdy jindy a jsem rád, že mě kniha pobavila.

10.01.2021 5 z 5

Neználkovy příhody Neználkovy příhody Nikolaj Nikolajevič Nosov

Přečteno díky výzvě 2021 znova. A opět hlavně kvůli ilustracím, které se mi v dětství a i teď strašně líbili. Už se znovu teším na další díly: utopické Sluneční město a pohled na kapitalismus v Neználkovi na Měsíci.

01.01.2021 5 z 5

Národní třída Národní třída Jaroslav Rudiš

Přečteno jako audiokniha ve výborném podání Hynka Čermáka.
Kniha je lepší než film, ve kterém spousta souvislostí chybí. Bez přečtení knihy, dle mého názoru, film nepochopíte.

01.01.2021 4 z 5

Karanténa Karanténa Peter May

„Asi bychom to neměli dělat,“ řekl. „Mohl bych tě nakazit. Chodím ven častěji než ty.“
„To bychom pak ale rovnou mohli přestat žít, protože stejně umřeme.“ Amy se na něj zadívala. „A když nebudeme žít, dokud můžeme, tak umřeme, aniž bychom kdy žili.“

01.01.2021 4 z 5

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

Poslechnuto jako audiokniha "Na jeden zátah".
Audiokniha v podání Ivana Trojana je naprostá pecka pro dospělé i malé děti.
Poslech doporučuji...

15.11.2020 5 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Prečteno jako audikoniha, která je prostě skvělá.
Audikniha s hlasy Pavly Tomicové (57) v roli babičky, Jiřího Vyorálka (45, Láďa), Dity Kaplanové (55, Maruna), Jaromíra Dulavy (59, Josef), Roberta Hájka (27, Zbyňa), Johanny Tesařové (74, stará Vavírková) a Ivany Uhlířové (39, Věrka) ne nadarmo záskala titul audiokniha roku 2019.

15.11.2020 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Kniha o muži, který měl příliš velké srdce (a to doslova).
Přečteno jako audiokniha ve výborném podání Jana Vlasáka. Doporučuji.

18.10.2020 5 z 5

Co mě naučil tučňák Co mě naučil tučňák Tom Michell

Dojemný příběh o jednom přátelství s Juanem Salvadorem. Příběh podle skutečné události. Takový závěr jsem nečekal, ale epilog to trochu vylepšil.
Přečteno jako audiokniha ve výborném podání Kryštofa Hádka. Doporučuji.

V zajímavostech odkaz na video s Juanem Salvadorem, který plave v bazénu.

21.09.2020 5 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Kniha je krom již zmiňovaného, také plná citátů a různých moudrostí:

„Na úzkosti je zvláštní, že vytloukáme chaos chaosem. Člověk, který se dostane do katastrofální situace, málokdy couvne, většinou se naopak rozběhne vpřed ještě vyšší rychlostí";
„Život tě může zavést kamkoli, ale ze všeho nejspíš do prdele“;
„Láska bolí, a "opička" dodala, že možná proto jsou srdíčka špičatá";
„Láska znamená být zamilovaný… občas";
„Štěstí je jako peníze. Je to vymyšlená hodnota, která odpovídá něčemu, co nejsme schopní zvážit ani změřit";
„Lidi se milujou tak dlouho, až už bez sebe nemůžou žít. A i když se pak na chvilku milovat přestanou, tak… bez sebe stejně nemůžou žít“;
„Vytvořili jsme život, ve kterém se díváme, jak ostatní narážejí do zdi, ale přitom doufáme, že zrovna my tou zdí nějak projdeme. Čím víc se k ní blížíme, tím víc v nás roste jistota, že nás zázračně zachrání čím dál nepravděpodobnější řešení, zatímco všichni, kdo nás pozorují, jen čekají na… srážku“;
„Po dostatečně dlouhé době přestane člověk vnímat rozdíl mezi letem a pádem“;
„Nikoho nezruinuje prohra, lidi zruinují pokusy vyhrát peníze zpátky";
„Jenom s krásnými se dlouho žít nedá. Ale s vtipnými, jéminánku, s těmi člověk vydrží celý život.";
„Dítě nepotřebuje nejlepší rodiče na světě, stačí mu jeho rodiče";
„Člověk si pořád vybírá a je ostatními vybírán, neustále, každou vteřinu";

Možná najdete i další.

20.08.2020 5 z 5

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

Přečteno jako audiokniha, kterou perfektně namluvil Igor Bareš. (Za pět hvězdiček)
Přečteno v rámci výzvy 2020 Kniha od dánského autora, jelikož jsem jinou pro mne zajímavou knihu nenašel. Zase další detektivka a zase stejný motiv jako v jiných detektivkách. (Tři hvězdy)

29.07.2020 4 z 5

Neviditelný Neviditelný C. D. Payne

Být neviditelný je nesmírně lákavá představa, která lidi přitahovala odedávna. Takováto schopnost by člověku dala spoustu netušených možností, ale na druhou stranu by mohla mít i nepříjemné stránky – například bychom si nikdy nemohli být jisti, zdali nás někdo neviditelný neposlouchá či nesleduje…
Kniha je humorná a oddechová. Čte se skvěle, Já si čtení moc užil.
Problémy s penězi, útěk před zákonem, romantika a nadpřirozeno, zjišťování jak je to s genem monogamie po osmi letech manželství, to jsou kombinace, které dostanou skoro každého. Těšil jsem se na další zápletku a novou vtipnou situaci.

15.07.2020 5 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Přečteno jako audiokniha, kterou perfektně namluvil Pavel Batěk.
Před sebou neutečeš! „Nedokážu být ani rovnej, ani křivej. Můj život se rozlomil vejpůl a já už nečekám žádný pevný lano, který mě bude jistit,“ přemítá MUDr. Hynek Grábl - Přesně tato slova v popisu kniny vystihují vše. Doporučuji.

06.07.2020 5 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Přečteno jako audiokniha ve výborném podání Martina Siničáka. Doporučuji.

09.06.2020 5 z 5

Mrtvý klíč Mrtvý klíč D. M. Pulley

Přečteno jako audiokniha, kterou perfektně namluvil Robert Mikluš.

Vždycky, když jdu okolo zajímavé budovy, říkám si jaký je její příběh, kdo ji postavil a pro koho, k jakému účelu sloužila a co se v ní asi odehrávalo. A o tom je i tato kniha. Autorka byla původně, jako hlavní hrdinka Iris, stavební inženýrka, která měla zdokumentovat starou banku. Také si dávala stejné otázky: co se stalo s lidmi, kteří tam pracovali a co se asi ukrývalo v trezoru a v bezpečnostních schránkách. A vznikl tento příběh plný tajemství. Není to klasický krvák nebo detektivka (i když pár mrtvol tam je) a o to víc se mi kniha líbila. Líbil se mi i závěr a to jak to dopadlo. Knihu vřele doporučuji.

25.05.2020 5 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Přečteno jako audiokniha, kterou perfektně načetla Tereza Bebarová. Za to bych dal 5 hvězdiček.
Kniha je obecně něco jako červená knihovna a zároveň pohádka. Připomínalo mi to pohádku o popelce, kdy chudá dívka potká prince na bílém koni a zároveň pohádku "Kráska a zvíře". Prostě taková "Popelka a Zvíře". Ona je "Popelka", která nemá žádné zkušenosti a potká velmi pohledného, bohatého prince, který je nepřekonatelný v posteli. On je k tomu posedlý kontrolou, potřebou někoho ovládat a velmi velkou potřebou někomu dát výprask, jako by byl nějaký zakletý - prostě "Zvíře". No a ona se ho snaží vysvobodit.

12.04.2020 3 z 5

Moc jsem se pobavil u audioknihy, kterou stejně jako předešlé díly moc hezky načetla Veronika Khek Kubařová. Přesně vystihla tón a vyznění knihy.

16.02.2020 5 z 5

Aristokratka na koni Aristokratka na koni Evžen Boček

Audioknihu moc hezky načetla Veronika Khek Kubařová a přesně vystihla tón a vyznění knihy.
Bavil jsem se, tak jako u předešlých dílů.

02.02.2020 5 z 5