Ladislav73 Ladislav73 komentáře u knih

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Když uvážíme, že jediný člověk, odkázaný jen na prosté zdroje fyzické i duševní, dokázal, aby z pustiny vznikla země kananejská, zdá se mi, že člověk je přece jen obdivuhodný tvor. Ale když pomyslím, kolik bylo třeba vytrvalosti a ušlechtilého úsilí, aby se dosáhlo takového výsledku, pociťuji hlubokou úctu k tomu starému venkovanu bez jakéhokoliv vzdělání, který dokázal úspěšně dokončit dílo, hodné díla božího.

Inspirativní příběh, kdy jsem po přečtení měl také chuť sázet stromy.

20.09.2022 5 z 5

Nebe nad Perninkem Nebe nad Perninkem Štěpán Javůrek

Lidi má soudit Bůh. Nikdo jiný. A druhou šanci si zaslouží každý. A když na to přijde, i třetí, čtvrtou,“

I ten, kdo spadne až na úplné dno, může být jednoho dne šťastný. Pokud dokáže milovat a být milován. Pokud dokáže odpustit druhým, ale i sám sobě. Každý, kdo v sobě má něco dobrého, může být v životě šťastný a spokojený. Všemu navzdory. Ale zlí lidé to nedokážou nikdy. Ti jsou odsouzeni k životu bez lásky. K životu ve věčné nespokojenosti.

Více se mi líbil příběh Kamily. Také jsem očekával "Román" jen z Krušných hor a ne zase z Prahy.
Přesto to byl zajímavý příběh.

24.08.2022 4 z 5

Klub divných dětí Klub divných dětí Petra Soukupová

Nejsme jiní, jsme prostě divní!

Každý byl jednou dítětem a každý se někdy cítil divný a jiný. Jenže co to vlastně znamená být divný? A proč je vybočení z hlavního proudu stále považováno za něco špatného a vzbuzuje podezření, soucit, útočnost, pohrdání…? Být sám sebou je někdy dřina, ale je to mnohdy to nejlepší, co pro sebe můžeme udělat. Každý člověk je totiž jedinečný.

Audiokniha v podání Patricie Pagáčové, Matyáše Valenty, Kristýny Podzimkové a Roberta Hájka je naprosto skvělá. Přednes těchto inerpretů je tak úžasný, že si vůbec neuvědomíte, že to jsou už dospělí herci. Obzvláště hlas Patricie Pagáčové jako Mily mě naprosto uchvátil a nejvíce bavil.

Ač je to zařazeno v kategorii pro děti a mládež, knihu si užijí i dospělí.

20.08.2022 5 z 5

V Africe je tolik utrpení, že by se k němu člověk nejradši otočil zády, otřásl se a utekl, ale ona to nedokáže, prostě nemůže.

Přečteno v rámci ČV 2022 "Kniha od afrického autora" jako audiokniha, kterou skvěle načetla Jana Stryková.

12.08.2022 4 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

"Toužím spáchat dotek"

V časech míru a hojnosti si jen obtížné představíme podmínky, které v minulosti vedly ke vzniku autoritářských režimů. A ještě obtížnější je pro nás představa, že bychom sami něco takového spáchali nebo přinejmenším připustili. Jenže jakmile se na světě strhne nějaká bouře, zavedený řád se začne hroutit, ať už pod tlakem ekologických problémů a s nimi spojené nouze o potraviny, nebo například vlivem ekonomických faktorů, jako jsou sociální nepokoje v důsledku vysoké nezaměstnanosti, ohrozí to i zdánlivě pevný společenský řád. Koncentruje-li se navíc bohatství v rukách hrstky privilegovaných začnou se hledat obětní beránci, šíři se obavy a naléhání na to, aby byl stav, který je nazýván svobodou, nahrazen údajnou bezpečnostní.

Gileádský režim rychle a brutálně potlačil veškeré pokusy o opozici a k upevnění režimu využil účinnou propagandu. Když totiž nejsou k mání žádné pravdivé zprávy, mohou ty falešné zapůsobit nadmíru věrohodně. Obyvatelstvo řady zemí se tak dalo přesvědčit, že jejich režim jedná v obecném zájmu, nebo že je přinejmenším mírumilovnější než uspořádání, které by jinak zavládlo.

Teokracie Giléádu je tak jen další formou diktatury.

Přečteno jako audiokniha ve výborném podání Zuzany Kajnarové a Martina Myšičky v rámci ČV 2022 č.13. Kniha od držitele Ceny Franze Kafky.
Doporučuji

27.07.2022 5 z 5

Poslední lov Poslední lov Jean Christophe Grangé

V německém pohoří Schwarzwald najdou dva lovci znetvořenou mrtvolu Jürgena von Geyersberga. Kdosi bohatému švábskému dědici uřízl hlavu a vykastroval ho. Na místo činu je povolána specializovaná dvojice vyšetřovatelů: Pierre Niémans a Ivana Bogdanovićová. Případ je zavede až na stopu Černých lovců, zločineckého praporu, který v roce 1941 založili nacisté. Když kriminalisté odhalí jedno strašlivé tajemství, sami se ocitají ve smrtelném nebezpečí...

Skvělé pokračování série s komisařem Niémansem, který pro mne vždy bude mít tvář Jeana Reno. Kniha se skvělou atmosférou a do toho zase ti náckové a jejich tajemství.

16.07.2022 5 z 5

Zloději zelených koní Zloději zelených koní Jiří Hájíček

Nejprve jsem viděl film, který byl docela zajímavý. Pak jsem nedávno na dovolené navštívil muzeum v Týně nad Vltavou uviděl vltavíny naživo a pochopil tu vášeň, která se za nimi nachází. V muzeu vltavínů v Českém Krumlově jsem pak poznal i příběh Vltavínů - jejich původ resp. vznik, druhy a tvary s popisem oblasti nalezení.

Proto jsem se rozhodl tuto knihu přečíst a nelituji.
Knižní příběh se od filmového trochu liší, ale to hlavní - sběratelská a zlatokopecká vášeň je tu stejná.

15.07.2022 5 z 5

"Analfabetka" je skvělý román pro dobrou náladu, který stále a stále překvapuje nepředvídatelnými příhodami.

Rozdíl mezi hloupostí a genialitou spočívá v tom, že genialita má své meze. (NEZNÁMÝ MYSLITEL) - a proto bych v příštích volbách nejradši volil neexistující stranu "Běžte všichni do prdele!".

Přečteno jako audiokniha, kterou opět četl výborný Martin Stránský.

18.06.2022 5 z 5

Odysseus Odysseus Václav Šorel

(SPOILER) Přečteno díky ČV 2022 Kniha od autora z mého dětství. Jelikož jde o třetí díl trilogie, který jako komiks nevyšel byl tento příběh pro mě neznámý.

První díl "Vzpora mozků" byl inspirován obavou z přetechnizované společnosti a druhý díl "Galaxia" byl inspirován obavou z následků výbuchu vědeckého komplexu a následné růstové mutace hmyzu. I tento díl je inspirován obavou z následků vymírání lidsva, kdy lidé začnou žít o samotě jako tzv. "Singl" a neochotou se setkávat fyzicky s ostatními lidmi a upřednostňováváním (to je pěkně dlouhé slovo :-) ) samoty.

Samotná loď "Odysseus" je tu pouze ve vedlejší roli a i závěr je takový otevřený respektive neuzavřený, jakoby měl následovat další díl.

29.05.2022 5 z 5

Galaxia Galaxia Václav Šorel

Přečteno resp. i posloucháno jako rozhlasová hra díky ČV 2022 Kniha od autora z mého dětství. (Kniha je podstatně lepší a podrobnější než rozhlasová hra)
Nelze zapomenout na legendární komiks a dychtivé čekání na nové ABC, kde vycházel.

Jelikož jde o druhý díl trilogie, na který navazuje závěrečný díl s názvem Odysseus (který jako komiks nevyšel a je tedy pro mě neznámý), určitě budu ve čtení pokračovat.

Tak jako první díl "Vzpora mozků" byl
inspirován obavou z přetechnizované společnosti, tak i tento díl je inspirován obavou tentokrát z následků výbuchu vědeckého komplexu a následné růstové mutace hmyzu.

29.05.2022 5 z 5

Co by můj syn měl vědět o světě Co by můj syn měl vědět o světě Fredrik Backman

Miluji autorovi knížky a i tato mě moc pobavila.

Protože:
"Je těžké být dobrým rodičem. Všechno je pokus a omyl. V mém případě hlavně to druhé."
"Rodičovství není zase taková sranda, jak to vypadá. Musíš toho spoustu řešit."
"Hovínka. Hovínka především. Šílenou spoustu hovínek musíš řešit. Aspoň v prvním roce, to se ti fakt komplet celý život točí kolem hovínek."
"A taky světla s fotobuňkou na záchodech v nákupním centru. Světla, která se zhasnou po třiceti vteřinách. A tak tu stojíme. Ty a já. A hovínko. Potmě."

A taky proto, že:
"Ty a tvoje máma jste moje největší dobrodružství. Den co den se divím, že mě na něj pořád ještě berete s sebou."

05.05.2022 5 z 5

Vzpoura mozků Vzpoura mozků Václav Šorel

„TADY PRŮZKUMNÝ MODUL EXPEDICE PROMÉTHEUS. PRONÁSLEDUJÍ NÁS ROBOTI. JSME VÁŽNĚ POŠKOZENI. POTŘEBUJEME POMOC!“

Přečteno resp. posloucháno i jako rozhlasová hra díky ČV 2022 Kniha od autora z mého dětství.

Jelikož jde o první díl trilogie, na který navazuje příběh Galaxia (opět již zveřejněný v komiksové podobě) a závěrečný s názvem Odysseus (který jako komiks nevyšel a je tedy pro mě neznámý), určitě budu ve čtení pokračovat.

"VOLÁ PROMÉTHEUS! VOLÁ PROMÉTHEUS!
ZPRAVA VŠEM LIDEM! OPUSŤTE PROSTOR V OKOLÍ HLAVNÍHO ROBOTA!
OPAKUJI. OPUSŤTE PROSTOR V OKOLÍ HLAVNÍHO ROBOTA!
PROMÉTHEUS ÚTOČÍ!!"

27.04.2022 5 z 5

Čokoláda pro wehrmacht Čokoláda pro wehrmacht Přemysl Krejčík

(SPOILER) Alternativní historie, kdy téměř všichni, kteří přežily druhou světovou válku tady zemřou a naopak ti co válku nepřežili tady mají svojí roli.
Situace na mapě válečné Evropy je v románu o dost jiná, než jak ji známe: povstání v Polsku uspělo, bolševická revoluce v Sovětském svazu se hroutí a exilová vláda namísto podpory odboje v protektorátu usiluje o návrat carovy sestry na ruský trůn.
Hitler je v koncích a pomoci mu může jen předválečný „židovský vynález“, legendami opředený robotický voják.
"Ocelový golem" je mechanická bytost inspirovaná Robotem Karla Čapka a pověstí o golemovi. Tyto chodící tanky jsou něco jako zázračná zbraň, po které vždy toužil Hitler, aby změnil vývoj války.
Skutečná čokoláda pro wehrmacht v příběhu hraje určitou roli, i když nepříliš výraznou.

Autor si v knize pohrává s historickými fakty, ohýbá si je dle potřeby a až na několik momentů postrádajících logiku je výsledek takřka uvěřitelný, byť má příběh se skutečnými dějinami společné jen některé postavy a jednotlivé strany válečného konfliktu.

22.04.2022 3 z 5

Tahání na vodítku Tahání na vodítku Turid Rugaas

Turid je vyznavačkou výuky umění "volného vodítka". Za tímto účelem vyvinula, předvádí a doporučuje vlastní jednoduchou, ale účinnou metodu. Tak jako u všeho, co Turid vyučuje, se i v tomto případě jedná o jednoduchou pomůcku s řadou výhod. Její metoda má následující předností:
- Naučí vás, jak získat psovu pozornost.
- Snižuje u psa hladinu stresu, protože nedochází ke škrcení.
- Odnaučí psa napínat vodítko a tahat za něj.
- Zlepší přivolání.
- Učí majitele, jak je pro psa těžké soustředit se na to, aby šel na procházce klidně a zároveň si všímal všeho, co se kolem šustne.
- Mentálně psa stimuluje.
- Umožňuje psovi používat konejšivé signály.
- Může vyřešit problémy s tím, že pes na vodítku náhle vyskakuje, štěká nebo se chová agresivně.
- Napomáhá tomu, aby se uklidnil i sám majitel.

Celkově vzato se jedná o velmi šikovnou metodu, která určitě stojí za vyzkoušení.

29.03.2022 5 z 5

Život byl pes Život byl pes Helena Rytířová

Audiokniha v podání Jiřího Lábuse je naprostá pecka.
Velice veselý, ale i dojemný příběh o psu se jménem Život.
Představa, že když se mi pejsek zatoulá a já ho půjdu do parku hledat a při tom budu volat Živote kde jsi, Živote kam jsi se mi ztratil, je skvělá.

20.03.2022 5 z 5

Jedna želva za druhou Jedna želva za druhou John Green

AZA si připadá, že je jenom nástroj na proměnu kyslíku na kysličník uhličitý, nic víc než organismus v tomhle prostoru. A dost ji děsí, že to, co považuje v uvozovkách za svoje já, vlastně neovládá. A když člověk nemůže rozhodovat o tom, co dělá nebo na co myslí, tak možná ani není doopravdy skutečný.

Ale je tu první láska...

První lásku si pamatujete, protože vám předvede, protože vám dokáže, že můžete milovat a být milování, že nic na světě si člověk nemůže zasloužit, až na lásku, že láska dělá z člověka osobu a že je v ní jeho jak i proč.

Přečteno jako audiokniha ve výborném podání Evy Josefíkové.

05.03.2022 5 z 5

Purpurové řeky Purpurové řeky Jean Christophe Grangé

"Dojdu k prameni purpurových řek.“

Film s Jeanem Reno jako komisařem Niémansem je můj oblíbený. Ale ve filmu mi stále něco chybělo, některým věcem jsem nerozuměl. Po přečtení, respektive poslechnutí knihy ve výborném podání Jakuba Saice, musím opět konstatovat, že kniha je mnohokrát lepší.
Díky knize jsem porozuměl pohnutkám hlavních hrdinů, proč a z jakého důvodu činí konkrétní věci. To mi ve filmu chybělo.
Je zde více propracovaná druhá dějová linie policejního důstojníka Karima Abdufa a hlavně propojení této linie s linií vyšetřování komisařem Niemansem.
Audioknihu doporučuji.

PS: Jelikož autor po dvaceti letech přišel s pokračováním, určitě si přečtu i knihu Poslední lov.

24.02.2022 5 z 5

Mentální anorexie Mentální anorexie František David Krch

Autor srozumitelným způsobem popisuje problematiku mentální anorexie, podvýživy a nevhodných stravovacích či pohybových návyků. Nabízí logické vysvětlení jejich vzniku a rozvoje. Zvláštní pozornost věnuje možnostem intervence a motivace nemocných, kteří se odmítají vzdát svých dietních návyků nebo se už příliš adaptovali na roli nemocného a manipulují s okolím. Samostatné kapitoly jsou věnovány i problematice dětských pacientů a jejich rodin. Ve svépomocné části příručky jsou popsány konkrétní kroky nezbytné ke změně nevhodných zvyklostí a osobních postojů. Velký důraz je kladen na porozumění problému a na dostupnost nabízených řešení. Kniha je doplněna mnoha příklady ze života nemocných. Je určena odborníkům stejně jako nemocným s poruchami příjmu potravy, jejich rodinným příslušníkům a blízkým. Pomoci může i lidem snažícím se o překonání redukčních diet a o návrat k neohrožujícím jídelním zvyklostem.

Dodnes mě nepřestává překvapovat, jak mnoho se dívky trpící anorexií v průběhu léčby změní. Nejenom že přiberou, ale ony v plném významu toho slova ožijí. Ožijí jejich oči, pleť, jejich zájmy i jejich osobní život. Je to „zázrak“, který je zřetelný na první pohled.

"Není možné vyléčit se z mentální anorexie a nepřibrat."

23.02.2022 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Skvělá kniha.
Už se těším na závěrečný díl, který zobrazí léta 1945–1970.

„Šikmý kostel vypráví o světě, který zmizel, a všichni jsme na něj zapomněli".
Díky za připomenutí.
Doporučuji

22.02.2022 5 z 5

Let do nebezpečí Let do nebezpečí Arthur Hailey

„Sedm set čtrnáct volá všechny stanice! Mayday, mayday, mayday! Jsme v kritické situaci. Ozvěte se! Přepínám.“

Knihu jsem četl v mládí a tenkrát mě úplně pohlitila. Po té jsem přečetl i všechny ostatní autorovi knihy.
Nyní jsem knihu poslouchal ve výborné rozhlasové adaptaci, která je spíše filmem beze obrazu.

12.01.2022 5 z 5