Čokoláda pro wehrmacht

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Dieselpunkový román z alternativní historie druhé světové války. Vítejte v Praze roku 1942 — ve městě plném dieselpunkové estetiky velkých strojů a divokých jazzových večírků, stejně jako každodenního strachu z nacistických represí. Ulicemi se prohánějí jezdci na hypermoderních motocyklech Schlachthund, kolaborantské jednotky plánují zaujmout Hitlerovo místo a pražská mládež propadla zárodku moderní hudby. Londýn zamítl atentát na říšského protektora Heydricha a zcela změnil strategii podpory československého odboje. Zbylí členové parašutistických výsadků na území ČSR se musí soustředit na nové cíle. Zemek a Škácha z výsadku Silver B společně s Kolaříkem z Out Distance dostanou za úkol spojit se s žijící legendou zvanou „Pobožný pistolník“ a v tajné operaci s krycím názvem „Golem“ mají získat plány na futuristickou zbraň — mýty opředený stroj podobající se mechanickému člověku. Ty se však pochopitelně pokouší získat i druhá strana. Ale existují vůbec ony legendami opředené plány na sestrojení mechanického Golema? A pokud ano, podobají se tyto stroje alespoň trochu představám, jež o nich kolují?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/463291/cokolada-pro-wehrmacht-Is1-463291.jpg 3.521
Nahrávám...

Komentáře (8)

Kniha Čokoláda pro wehrmacht

cori
05. června

Autor vytvořil svou dieslovou verzi Pražského povstání, v jehož čele stojí štábní kapitán Morávek alias Pobožný střelec a armáda mechanických strojů (Golemů) ovládaných lidskými piloty (viz Pacific Rim). Svou roli mají i výsadkáři Zemek, Škácha a Kolařík. Největší záporákem není Heydrich, ale americký velitel jednotek složených ze zahraničních nacistů. Očekávala jsem větší využití super motorek a nějakou epickou bitvu golemů. Popsané tři masakry musely stačit.

jatoprectu
12. dubna

Na povrchu další akční alternativní historie z druhé světové, pod povrchem témata jako je nesmyslnost kolektivní viny a podobné. Oceňuji i ty nenápadné šachové a biblické motivy, které v metaforické podobě prostupují celou knihou.


lofasovec
12. dubna

Bohužel, velké zklamání. Autor se velice snažil dostát elementárních socio-destrukčních příběhových aktiv, ale jeho pokus se rozpadá pod návalem amatérského konstruování fabulačních a personálních pasáží. Syžetové vhledy jsou z hlediska historické infiltrace funkční, ale to nestačí, chybí hlubší a interspektrální definice dramatických serpentin.

Boboking
09. dubna

Jak jde vidět, alternativní historie je v kurzu. Po Říši a Hladovém národu další dobře napsaná alternativka. Co se musí nechat, autor je neskutečně čtivý. "Zaháčkuje" prvním odstavcem a už se čtenář veze... Samotný příběh má jisté mezery v logice, ale celkově ten vytvořený svět "jiného" protektorátu je skvělý. Důraz se více klade na postavy a mnohdy až cynický popis, který jakoby vypadl ze scénáře Hanebných panchartů. Doporučuji.

Dukát
02. dubna

Je to dobré, je to čtivé, je to krátké.

Aternativní dějiny to sice jsou, ale osoby a obsazení jsou mnohdy velmi skutečné. Velmi umně to mixuje skutečné události, skutečné postavy a přidává jim to vedlejší linky, které se sice nestali, ale určitě se mohli stát. Pro někoho kdo má trochu ponětí o dějinách Protektorátu je tam schovaná velká spousta odkazů a scén, které se o těhle části dějin vyprávějí. Autor má taky hodně zvláštní styl vyprávění - scény jsou dopovídány a ne ustřiženy odchodem vypravěče.
"Kdyby Morávek zůstal ještě chvíli na místě, viděl by u hospody zastavovat tři německé motocykly..." Popisy tohoto typu jsou používány velmi často. Nevím jestli se mi to líbí nebo ne, ale určitě mě to hrozně zaujalo.

Děj jde rychle kupředu, skáče v obrazech, protíná je rytmem diesel jazzu a kniha uteče mnohem dříve, než byste čekali. Ale přečtete si jí, je to dobrá kniha.

kure91
15. března

Asi jsem neměl před nedávnem číst M+B+M od D. Váchy, protože tady jsem měl obrovský problém s vcítěním se do prostředí a atmosféry knihy, i když bylo jasně řečeno, že jde o alternativní dějiny. Ale když se tu objevovalo gestapo, odboj a když jsem viděl, jak se tu odbojáři chovali bezstarostně, bez konspirací, atp., tak mě to trochu vadilo. A poslední výtka, nemyslím si, že by ani ve světě dieslpunku uměly nádrže plné nafty po výstřelu vybuchovat... Na druhou stranu je však nutno říct, že knížka sama o sobě je nesmírně čtivá, děj odsýpá a prostě chcete číst dál a vědět, jak to dopadne. Takže když si odmyslím úvodní část hodnocení, což je můj problém a není to chyba knihy, tak čtenář dostává poctivou žánrovku, kde si přečte o tom, jak by to bylo, kdyby bylo všechno jinak...

Satalin
09. března

Čtivé, příběh není špatný. Občas je tam trochu nesmyslů v logice, ale všeobecně jsem rád, že jsem přečetl. Škoda, že tam toho dieselpunku nebylo víc.

Boby17
18. února

Název mě zaujal, takže jsem se na Kosmasu neudržel a knížku zakoupil. Rozhodně musím říci, že z mého pohledu příběh není žádný propadák. Četlo se to dobře i myšlenka mechanických golemů byla zajímavá (představoval jsem si je jako bojové stroje v Avataru). Jsem ale překvapen, že tyto stroje nebyly likvidovány tanky, děly nebo letectvem. Moje bodové hodnocení sráží také to, že příslušníci Gestapa jsou vykresleni jen jako blbé mlátičky. Takoví tam jistě také byli, vyšetřovatelé však byli i inteligentní, metodičtí a velmi nebezpeční (mnozí z nich bezvadně ovládali český jazyk, takže nebezpečí prozrazení neopatrnými řečmi bylo velmi vysoké). Obyčejní vojáci Wehrmachtu nikdy nemohli hlídat budovu Gestapa nebo jejich dílny - to bylo úkolem SS. Také stráž (opět by to správně měli být SSmani) před sídlem Gestapa by neopustila stanoviště a nedoprovázela Hopkinse za Heydrichem do budovy (předpokládám, že kdyby byl autor na vojně, tak by to takhle napsat nemohl). Konec byl trochu uspěchaný, škoda. Takže suma sumárum za mě 3,4 hvězdy, matematicky zaokrouhleno na 3 (možná s odstupem času hodnocení mírně zvýším na zaokrouhlenou čtyřku).