LadaLil LadaLil komentáře u knih

Mé staré dobré Vary aneb Váš žoviální průvodce pitím i žitím Mé staré dobré Vary aneb Váš žoviální průvodce pitím i žitím Zdeněk Šmíd

Kniha je rozhodne psana zovialnim tonem, ale zdaleka neni o piti, tedy s vyjimkou lecive mineralni vody a je rozhodne necim vice, nez napovida nazev. Prave kvuli nemu jsem se dlouho k precteni odhodlavala, ale dozvedela jsem se o svem rodnem meste skutecne hodne. Zarazi me hloubka a rozsah znalosti, ktere autor musel mit v dobe, kdy psal tuto knihu. Musel hledat a byt seznamen s historickymi ceskymi i nemeckymi prameny. Dozvedela jsem se veci, ktere jsem netusila, ktere me prekvapily a to jeste velmi ctivym, lehkym a zabavnym zpusobem. Cili vsem karlovarskym obyvatelum a turistum, kteri se chystaji navstivit nejkrasnejsi lazenske mesto na svete, vrele doporucuji.

30.06.2023 5 z 5

Cizinec Cizinec Harlan Coben

Videla jsem jako serial a byla jim nadsena. Protoze jsem si nepamatovala zapletku, zbyly jen dojmy, precetla jsem knihu. Mozna za to mohla ocekavani, ale kniha me nevtahla. Jako kdyby ty male pribehy vedouci k rozuzleni nefungovaly. Konec mi, stejne jako mnoha dalsim ctenarum, prisel trochu pritazeny za vlasy. Nenazvala bych pocity pri cetbe napetim a prave ty, dle meho nazoru, mel tento thriller vyvolat. Z jineho soudku. Jako zanr je uveden "knihy pro zeny". Co presne to znamena? Jako prilis jemne, necekejte zadnou divocinu?

29.06.2023 3 z 5

Jatka Jatka Lee Child

Mam velmi rada akcni filmy, i ty s Jackem Reacherem. Toto byla ma prvni kniha a bohuzel, ma vasen ze sledovani filmu se neprenesla do jejiho cteni. Byko to velmi dobre napsano, poutave, prehledne, ale jedna hvezda dolu je prave pro ten muj osobni pocit a rozhodnuti, ze jiz pokracovat cteni tohoto zanru nebudu.

26.06.2023 4 z 5

Pojď se mnou Pojď se mnou Ronald Malfi

Detektivni pribeh s prvky tajemna. Kniha se mi libila a mohu doporucit.

20.06.2023 4 z 5

Ostrov šedých mnichů Ostrov šedých mnichů Michaela Klevisová

Idealni letni oddychovka. Spletite lidske pribehy a mezi nimi zlocin. Priznam se, ze rozuzlovani zapletky mi jiz prislo opravdu pritazene za usi a asi jiz dalsi knihu od autorky cist nebudu, ale i tak mi kniha ubihala a cetla se dobre.

20.06.2023 4 z 5

Nejšťastnější muž na Zemi Nejšťastnější muž na Zemi Eddie Jaku (p)

Nesmírně inspirující čtení pro ty z nás, kteří se občas litují či si myslí, že se mají špatně. Kniha je i zdrojem síly pro zlepšení myšlenek a samotného života. Respekt a obdiv!

16.06.2023 4 z 5

Malá kniha stoicismu: Stoická filozofie pro moderní spokojený život Malá kniha stoicismu: Stoická filozofie pro moderní spokojený život Jonas Salzgeber

Tuto knihu bych proste nazvala life changing. Opravdu dlouho hledam zivotni filozofii, ktera by me oslovila, dala mi odpovedi na otazky ohledne smyslu a spravneho vedeni zivota, ktery bych pocitovala jako spravny a prinosny. A hlavne mi otevrela dalsi cestu k sebevzdelani. Zminovani zastupci klasicke recke filozofie jako Seneca ci Marcus Aurelius me jeste nikdy nenapadli jako mozni adepti ke cteni. A nyni jimi jsou, knihy mam jiz dokonce koupene a tesim se. Cili bezte do toho, tato kniha stoji za to.

08.06.2023 5 z 5

Citlivá průvodkyně Citlivá průvodkyně Natalia de Barbaro

Nemohla jsem se prinutit knihu docist do konce. Posledni kapitolu jsem jiz proste proletela. Kniha to byla napsana velmi citlivym jazykem, ale bohuzel naprosto v nicem neprinosna, opakujici zname myslenky, bez jakehokoliv napadu, jak je aplikovat. Pozdeji jsem mela uplne pocit, ze si vlastne ctu autorciny denikove zapisky. Mnohe citace uryvku filmu mi prisly naprosto nevhodne a zbytecne pouzite. Velke zklamani a v zadnem pripade nemohu doporucit.

08.06.2023 1 z 5

Kód růže Kód růže Kate Quinn

Velmi poutavá kniha. Bletchley Park se dostal do mého povědomí filmy o prolamování Enigmy a jsem ráda, že jsem se o prostředí a lidech, kteří zde pracovali, dozvěděla více. V doslovu mě též zaujalo, jak autorka pracuje s příběhy skutečných osobností a oživuje je na osudech tří přítelkyň. Přestože hlavní zápletka nebyla až tak omračující, jak směřování textu slibovalo, mám dobrý pocit a román ve mně zanechal zajímavé dojmy. Byl velmi barvitě vykreslen a odvíjel se mi před očima jako film. Mohu rozhodně doporučit, i když chápu, že je napsán způsobem literatury pro ženy. No a co, že? Díky za zážitek.

03.06.2023 4 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Tak uz je to naprosto stoprocentni. Jsem velka fanynka knih tohoto autora. Mela jsem pochyby, tolikata v poradi, nemela bych toho nechat, ale jsem velmi stastna, ze jsem to neudelala. Opet osvedceny mnohovrstevnaty pribeh, opet z noveho prostredi. Backman ma pro me schopnost odkryvat smutne a cerne zakryty lidske duse, ale delat to s laskou, porozumenim a hlubokou virou v cloveka. Hlavni zapletka je opet smutna, mozna vice nez v ostatnich knihach, ale opet mam pocit, ze ze vseho se lze dostat, i kdyz to asi neni pravda. Skvely preklad, velky zazitek celkove z cele knihy. Doporucuji.

28.05.2023 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Silny, skvele napsany pribeh. Absolutni vtahnuti ctenare do deje. Ale ciste osobne jsem to temer nemohla docist. Pro me to jiz bylo za hranou unosnosti. Nikde sebemensi jiskra nadeje, pozitivni postava, nic. Samozrejme velmi dulezite je rozkryvat a nezavirat oci pred podobnymi osudy, ale na me to zkratka bylo moc.

28.05.2023 2 z 5

Zítřek ti nikdo neslíbil Zítřek ti nikdo neslíbil Kateřina Karolová

Opravdu zajímavý, dobře se čtoucí, napínavý příběh. Jedna z těch knih, co nepustím z ruky, dokud nedočtu. Líbil se mi i způsob autorčina psaní, má smysl pro plynulost. Milovníkům thrilerů určitě doporučuji.

10.05.2023 5 z 5

Mízožravci Mízožravci Petr Boček

Citim se trochu provinile, ze vkladam negativni komentar. Hodnoceni ostatnich ctenaru bylo nadmerne dobre, a proto me absolutni nepotkani se s knihou, pokladam za moznou mou chybu. Ja nicmene mela pocit, ze je to totalni fantasmagorie. Vsechny postavy byly negativni, pribeh nesledoval zadnou logickou linku a jadro pribehu bylo pro me tak uletle, ze i pres mou naklonnost k mysterioznim pribehum jsem nenasla ani jeden duvod, proc by se mi tato kniha mohla libit. Zadnou dalsi knihu tohoto autora jiz cist nebudu. A preji vsem, aby tuto knihu nepokladali za takovou ztratu penez a casu jako ja.

07.05.2023 1 z 5

Vesnice Vesnice Kristýna Trpková

Dobré čtení, i když pár výhrad mám, a proto jsem nedala plný počet hvězd. Určitě se autorka ještě musí vypsat, věty byly někdy krkolomné. Vztah hlavních hrdinů a jeho psychologické zkoumání mi v detektivce neseděl a zdál se mi nadbytečný. Vyústění bylo trochu překvapivé a to mám ráda.

06.05.2023 3 z 5

Můj životopis Můj životopis Charles Spencer Chaplin

Velmi zajimava kniha. Jsem rozhodne rada, ze jsem ji precetla, na druhou stranu se domnivam, ze byla prilis dlouha a ze polovina by byla naprosto dostacujici. Mnoho osobnosti, ktere ve svem zivote potkal, jsou osobnosti zvucnych jmen, ale mnohe zminovane postavy jsou nezname pro dnesni dobu. A to byly momenty, kdy jsem malem prestala cist. Jsem rada, ze jsem to neudelala. Chaplin sam byl multizanrovym umelcem a seznameni s jeho umenim me obohatilo. Ale znovu opakuji, ze polovina casu by byla dostacujici. Take jsem byla obcas nemile prekvapena prekladem plnym krkolomnych vyrazu a neceskych terminu.

28.04.2023 3 z 5

Nalezení Nalezení Jiří Březina

Dobra detektivka, jiz druha, kterou jsem od tohoto autora precetla. Pribeh nebyl komplikovany a presto byl napinavy a vtahl me. Mela jsem na pachatele jiny tip, ale i tak se mi kniha velmi libila.

20.04.2023 5 z 5

Kirke Kirke Madeline Miller

Jsem nesmirne rada, ze mi shodou nahod tato kniha padla do ruky. Recke baje a povesti, jsou zde uskupene do pribehu, ktery je pochopitelny a ctivy i pro cloveka dnesni doby. Autorka kolem zivota bohyne Kirke vynalezave spleta ostatni pribehy postav recke mytologie. Dava jim pochopitelne a srozumitelne povahove rysy a emoce. Spoustu vztahu mezi reckymi bohy, ktere mi byly nejasne, jsem pochopila a konecne se tak trochu orientuji. Velmi dobra, zajimava a ctiva kniha.

19.04.2023 4 z 5

Mých tisíc životů Mých tisíc životů Jean-Paul Belmondo

Po pocatecnim nadseni, zajimave vypravenem obdobi detstvi, dospivani a ceste za snem, ma pozornost ponekud ochabla. Pomerne znacne liceni ruznych vecirku a opileckych eskapad me nebavilo. Ale celkove jsem se o svem oblibenem herci dozvedela mnoho zajimaveho jak z jeho pracovniho tak i osobniho zivota. Nelituji, ze jsem se do knihy pustila.

18.04.2023 3 z 5

Ke dnu Ke dnu Anna Bolavá (p)

Kniha je velmi ponurá, temná, příběh sleduje několik hrdinů a přitom neprozradí víc než li je pro daný okamžik nutné. Věty jsou výborně vystavěné, bohaté, jazyk je moderní a přitom se nepodbízí. O to víc jsem se těšila na vyústění, rozuzlení, něco co by ve mně knihu ukončilo. A protože se tak nestalo, v podstatě jsem z knihy vypadla, nemám pocit z zakončení a rozloučení s postavami. Mé nižší hodnocení reflektuje zejména závěr.

15.04.2023 3 z 5

Živý mýtus Roger Federer Živý mýtus Roger Federer Milan Hanuš

Ráda čtu knihy o velkých osobnostech, ať již sportu, umění či vědního oboru. Ale to, co od těchto příběhů očekávám, jsem v této knize postrádala. Popis i slabých stránek, nejen vzteku z porážky, psychologické rozkličování, co specifického má jen on a přivedlo ho to až na vrchol. Byl to obyčejný popis životní cesty tak mimořádné, že by si zasloužila hlubší sondu.

15.04.2023 2 z 5