LadaLil LadaLil komentáře u knih

Má cesta za štěstím Má cesta za štěstím Karel Gott

Nevím jak vyjádřit radost a pocity pohnutí při četbě této knihy. Nejsem skalní fanynka a posluchačka, ale zcela přirozeně všechny jeho stěžejní hity znám a mám ráda. Detaily jeho osobního života, hudební kariéry i jeho manažerské a obchodní zájmy, byly nesmírně zajímavé. Karel Gott nebyl jen zpěvák světové kvality, ale hlavně laskavý člověk, profesionál každým coulem, tvrdě pracující člověk a muzikant, který se nebál a chopil se každé příležitosti. I to, že jeho rodina stála věrně a naplno po jeho boku až do konce, svědčí o tom, že to byl krásný a velký člověk. Doporučuji jako knihu i jako audioknihu, kterou načetl I. Bareš a byl použit hlas K. Gotta vytvořený umělou inteligencí.

26.08.2023 5 z 5

Netrpělivost srdce Netrpělivost srdce Stefan Zweig

Je opravdu nasnadě, že Zweig je jedním z největších autorů 19. a 20. století. Jazyk, stavba příběhu a hluboké pochopení lidské duše jsou hlavními plusy této knihy. Na zdánlivě malém konfliktu se mladý muž hlouběji a hlouběji zaplétá do sítí rodiny zmučené dceřinou nemocí. I když chápeme jejich bolest, to dušení a závislost na mladém poručíkovi je nepříjemná a i když nejedná líbivě, nepostavíme se jako čtenáři proti němu. Naopak. Je vlastně kladným hrdinou románu.

22.08.2023 5 z 5

Debordelizace hlavy Debordelizace hlavy Ivo Toman

Zajímavé, logické a rozhodně poučné myšlenky. Lidově pojato ale o to více přínosné. Zkratka návod na použití života.

16.08.2023 4 z 5

Pavučina Pavučina Agatha Christie

Velmi příjemná, nekonfliktní detektivka skvělé ACh. Samozřejmě je jasné, proč se nezařadila mezi její nejznámější díla.

15.08.2023

Dům duchů Dům duchů Isabel Allende

Opravdový, romantický ale drsný příběh 4 generací rodiny zvláštních, velmi nadaných žen a hlavy jejich rodiny, rozporuplného Estébana. Kniha je literárně skvěle zpracovaná, přestože je rozsáhlá a zobrazuje ságu, věty plynou a jednotlivé časové milníky jsou dobře propojené. Příběh mi přišel strhující a silný a pokládám knihu za to nejlepší z magického realismu, co jsem zatím přečetla. Smysluplné a zajímavé až do samého konce.

13.08.2023 5 z 5

Nářek drozda Nářek drozda Tim Weaver

Vyborna detektivka jako vsechny, ktere jsem od tohoto autora cetla. Vyznacuji se velkou spletitosti pribehu a tentokrat se mi stalo, ze jsem si uplne nevybavovala podrobnosti jednotlivych postav. Nicmene rozuzleni samotneho pribehu se mi libilo a zaujalo me.
Kdyz o knize zpetne premyslim, vse davalo smysl a bylo pro pribeh relevantni, i kdyz v prubehu me nekolikrat napadlo, ze podpribehy jsou jiz prekombinovane.

I kdyz zadna z detektivek tedy ani tato (vyslechla jsem jako audioknihu ve vynikajicim podani Igora Barese), me nechytla tolik jako Zlomene srdce, vim, ze po urcitem case se opet k tomuto autorovi vratim. Je skvely. Konec, ktery jiz predjima dalsi dil, me rozhodne zaujal.

Milovnikum detektivek mohu doporucit, i kdyz tentokrat nehodnotim vsemi hvezdami.

28.07.2023 4 z 5

Pohádka Pohádka Stephen King

Nádherná kniha. Nádherný pocit, že dobro zvítězilo, že má smysl žít dobrý život, mě úplně pohltil a já dočítala poslední stránky se slzami v očích. Autor překonal sám sebe. Ne ve smyslu, že nic tak dobrého nenapsal, ale že ve svém věku zůstává kreativní a hledá nové způsoby psaní. To ve mně prohlubuje obrovskou úctu ke Kingovi a já mu tleskám.

Hlavní hrdina nám přiroste k srdci. Svou rovností, svou láskou k psovi, svou schopností rozhodnout se pro to, co je správné, ne pro to, co se vyplatí. Takového hrdinu fantasy kniha potřebuje, jdete s ním do všech dobrodružství a držíte mu palce.

Autorova schopnost vytvářet kompletní charaktery i místa v tomto románu dosahuje opravdových výšek. Román je nádherným popisem paralelního světa i jeho obyvatel.

Kniha nepřináší totálně šokující a novátorské uchopení fantasy žánru. Ale nabízí nám čas s hrdiny ve světě, který je vykreslen tak, že je téměř skutečný.

Děj se do poloviny odehrává v našem reálném světě. A v něm i končí.

Pokud chcete prožít putování za dobrodružstvím takové, jaké nabízejí knihy Tolkiena či Rowlingové, přečtěte si Pohádku.

28.07.2023 5 z 5

Ti, co vidí Ti, co vidí J.R. Erickson

Jsem nadšená. Další z mých prázdninových knih a opět jsem spokojená. Kniha je spíš detektivkou a rozplétáním starého případu než hororem. Prvky duchařiny jsou tu ale také, bez nich by se příběh vyřešit nedal. Užijte si napětí i relax.

26.07.2023 5 z 5

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

Velmi se mi kniha líbila. Strašidelná, jazykově dobrá, nic béčkového. Přečetla jsem ji na pláži za jeden den a radost mi udělalo, že jsem se chvilkami bála a rozhlížela vystrašeně kolem. Příběh má pointu, není, nebo mně nebylo jasné, co za tím stojí. Takže milovníkům hororů doporučuji.

25.07.2023 5 z 5

Slib mlčení Slib mlčení Linda Castillo

Velmi dobrá detektivka a zajímavý případ. Hlavní hrdinové byli sympatičtí a případ byl rozplétán čtivým způsobem. Jedinou výtkou je, že je brzy jasné, kdo je pachatelem.

23.07.2023 4 z 5

Když jsi odešel Když jsi odešel John Marrs

Byla jsem prilis ovlivnena skvelymi hodnocenimi ostatnich ctenaru a mela prilis velka ocekavani. Nevadi mi zamotane pribehy, nahody, ale v teto knize, ktera mela byt detektivkou, jejiz pribeh se mohl stat, vsechno pusobilo jako sroubovani vsemoznych udalosti dohromady. Nerikam, ze se mi kniha nelibila vubec, docetla jsem ji a byla jsem zvedava, ale mela jsem pocit urcite podbizivosti

19.07.2023 3 z 5

Karlovarské rodiny Karlovarské rodiny Jaroslav Fikar

Velmi zajimave, strucne a prehledne spracovany prehled deviti nejznamejsi rodin, ktere se zapsaly do dejin Karlovych Vary v jejich zlatem obdobi. Rodinne klany Puppu, Becheru, Moseru, Mattoniu, Weberu, Bayeru, Knollu, Buresu a Nejdlu vykazovaly nejen stesti, ale zejmena obrovskou a konzistentni pracovitost. Generace techto vyjimecnych lidi vybuduvali ekonomicky silne mesto, ktere bylo jedno z nejdulezitejsim v dobe Rakouska-Uherska i po nem. Zejmena Karlovarakum vrele doporucuji.

17.07.2023 4 z 5

Člověk má dělat to, nač má sílu. Život Olgy Havlové Člověk má dělat to, nač má sílu. Život Olgy Havlové Pavel Kosatík

Kratka, vystizna, ale emocionalne i fakticky velmi silna kniha o prvni dame. Kazda kapitola je o jednom dulezitem obdobi jejiho zivota. Jsou to udalosti, o kterych jsme obecne vsichni informovani, ale je dobre slyset je v ucelenem celku a udelaat si obraz o teto zene. Doporucuji k precteni ci poslechu na Ceskem rozhlase.

16.07.2023 5 z 5

Jan Masaryk - Pravdivý příběh Jan Masaryk - Pravdivý příběh Pavel Kosatík

Tato objemna, skvela a velmi peclive pripravena kniha totalne zmenila muj pohled nejen na titulniho hrdinu, ale i na ostatni osobnosti zminovaneho obdobi. Pochopila jsem, ze podobne jako nam byly hlavy vymyvane za socialismu, podobne se tomu deje i v porevolucni dobe. Jen naopak. Z myslenkoveho klise, Masaryk byl jednoznacny hrdina a byl zcela nepopiratelne zavrazden, jsem presla do otevreneho prostoru, kde vnivam Masaryka jako velkou osobnost a velkou jak pozitivni tak i negativni. Nevedela jsem, jak tragicky selhal pri sve ceste do Ameriky, nevedela jsem, jak tezke bylo byt synem TGM, ale kniha temto vsem vjemum nabidla pochopitelny ramec, nabity fakty, citacemi, spojovanim historickych linek i osobnosti. Kniha je vysledkem obrovske investigativni a archivarske prace, je naprosto odprostena od citove naklonnosti ci odporu k postave a nabizi prostor pro tvoreni vlastniho nazoru. Doporucuji vsem Cechum nejen milovnikum historie.

15.07.2023 5 z 5

O čem sní muži O čem sní muži Olga Sommerová

Po knize O čem sní ženy 2 se mi dostal do rukou i tento protipól či mužský pohled. Bylo velmi zajímavé sledovat mužský pohled na rodinu, důležitost zázemí, lásku a vztahy obecně. Autorka se svými otázkami i názory dostávala mnohdy do střetů s názory některých mužů, zejména těch, kteří měli tradičnější pohled na vztah muže a ženy. Přesto, pravděpodobně tím, že autorka dokáže věcně a klidně argumentovat, což bývá spíše doménou mužů, nacházeli společnou řeč. To mě vede k domněnce, že pokud se vede rozhovor věcně a eliminují se útoky, dá se najít a vést společná, zajímavá a pozitivní komunikace.

13.07.2023 5 z 5

Katedrála Katedrála Zdeněk Mahler

Nadherna kniha. Obdivuji lidi, kteri maji hluboke znalosti v mnoha umeleckych a vedeckych oborech, kteri vladnou mimoradnymi znalostmi a jsou schopni je predavat ctenarum. Takovym clovekem byl i Z. Mahler. Opet jsem se dozvedela informace, o kterych jsem nemela tuseni, o tom, jak historie ovlivnovala tisiciletou stavbu teto katedraly, jake zasadni okamziky ceskych dejin se v ni odehravali. Autor pouziva fakta, ale spojuje je s legendami a myty a to dela z jeho knih opravdove zazitky. Jsem nadsena. Doporucuji shlednout i dokument, kde vse i uvidite.

11.07.2023 5 z 5

Co já vím? Autobiografie Miloše Formana Co já vím? Autobiografie Miloše Formana Jan Novák

Skvěle napsaná autobiografie, popisující osobní i pracovní život velkého režiséra, jeho klidný a systematický postup k uměleckým výšinám . Velmi zajímavé je nahlížení do vzniku jednotlivých velkofilmů a spolupráce s ostatními velikány světové kinematografie.

09.07.2023 5 z 5

O čem sní ženy 2 O čem sní ženy 2 Olga Sommerová

(SPOILER) Velmi zajímavá kniha, čtivě napsaná. Příběhy žen byly různé, smutné, optimistické a všechny do jednoho silné. Zaujaly mě autorčiny otázky, které nebyly návodné, ale přitom tázané opravdu provedly k odpovědím, které byly opravdové a upřímné.

08.07.2023 5 z 5

Stezka mrtvých Stezka mrtvých Sara Blædel

Velmi zdařilá detektivka. Zpočátku jsem měla trochu problém se do děje dostat, ale jakmile jsem se chytla, přečetla jsem během dvou dnů. Doporučuji milovníkům detektivek.

05.07.2023 4 z 5

Nenech to být Nenech to být Harlan Coben

Výborná detektivka. Jednotlivé příběhy byly vrstvené na sobě s lehkostí a člověk se chtěl dozvědět víc. Tak jak se vše proplétalo a jednotlivé figury dostávaly svůj osobní charakter a hlavně minulost, stupňovala se i zvědavost, jak vše dopadne. Vyústění bylo logické, nepřemrštěné, líbilo se mi stejně jako celá kniha.

01.07.2023 5 z 5