L.Helena Online L.Helena komentáře u knih

Vraní oko Vraní oko Michaela Klevisová

Česká detektivka, české (v tomto případě spíš jihomoravské) prostředí, postavy, které nejsou černobílé, příběh tak akorát komplikovaný... To jsou pozitivní atributy knih Michaely Klevisové. Ani nemusí Bergman jezdit nikam do severských krajů. Případy, odehrávající se u nás doma, se mi v této sérii líbí nejvíc. A tento je určitě jeden z těch povedenějších.

24.04.2023 4 z 5

Vodní meloun Vodní meloun Marek Otta

Takové ještě trochu začátečnické, ale četlo se mi to dobře. Další případné autorovy knihy si určitě ráda přečtu.

24.04.2023 3 z 5

Na špatném místě Na špatném místě Joy Fielding

Celou dobu to byla spíš nuda. Jedna z dějových linek měla sice docela zajímavou zápletku, ale určitě by se dala zpracovat poutavěji a s větším napětím. Opravdu mě kniha bavila až teprve několik posledních kapitol. V žánru "pro ženy" hodnotím tři hvězdičky, v žánru "thrillery" stěží jedna.

21.04.2023 2 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Audiokniha
Sci-fi žánru moc neholduji, a jak jsem právě zjistila, je to škoda. Vždy jsem si myslela, že tato literatura je jen o spoustě technických pasáží, kterým budu jen stěží rozumět, ale nikdy mě nenapadlo, že může být i plná emocí. Moje první autorova kniha a určitě ne poslední.

18.04.2023 5 z 5

Jeho poslední slova Jeho poslední slova Laura Dave

Hodně slibný začátek. Čím dál jsem ve čtení však pokračovala, tím méně mě to bavilo. Zápletka postupně ztrácela na napětí i srozumitelnosti. Dočítala jsem už vyloženě jen ze setrvačnosti.

16.04.2023 2 z 5

Pokojská Pokojská Nita Prose

Zpočátku takové nemastné-neslané, ale jak jsem se prokousala Pondělkem, začalo to být víc zajímavé a čtivé. "Jinakost" hlavní hrdinky celému vyprávění dává lehce komický nádech.

12.04.2023 3 z 5

Zrcadlový muž Zrcadlový muž Lars Kepler

Audiokniha
Typická keplerovka, opět až přehnaně drsné, nadsazené, nepravděpodobné... Snad jen že tentokrát Jurek nevstal z mrtvých :-)

11.04.2023 3 z 5

Dětská hra Dětská hra Clare Boyd

"Být rodič je vždycky premiéra" (str.409)
Vztahy a psychologie na každé straně. Bavilo mě to.

10.04.2023 4 z 5

Žena s modrou hvězdou Žena s modrou hvězdou Pam Jenoff

Až v průběhu čtení mi došlo, že je kniha od stejné autorky, jako Světla zimní noci, kterou jsem četla před časem a moc se mi líbila. Přestože kanál pod Krakovem není natolik atraktivní prostředí jako cirkus (kde se odehrává děj právě zmíněné knihy Světla zimní noci), i tak se autorce opět podařil napsat moc krásný příběh o tragických osudech lidí během 2. světové války. I když velmi smutné, tak celou dobu nesmírně poutavé čtení.

07.04.2023 5 z 5

Nechci slyšet tvůj pláč Nechci slyšet tvůj pláč Simona Rošková

Hodně závažné téma, ovšem zpracování mi přišlo až amatérské. Stejně jako korektury textu. Téma knihy by si zasloužilo úplně jiné zpracování, tohle se sice dobře četlo, ale přesně tomu odpovídaly i dějové situace. Jako by kniha byla napsána pro lehkou čtivost a nepostihovala tak dostatečně závažnost popisovaného problému. Čekala jsem, že u hlavní dějové linky půjde autorka takříkajíc až na dřeň, ale asi jí došly nápady nebo znalosti či informace o tomto tématu, tak text nastavila dějovou linkou příběhu švagra hlavní hrdinky. No a zápletka kolem hospodyně byla už úplně zcestná. Hlavní téma je nedostatečně uchopené a ty vedlejší příběhy se spíš jen tak plácají od ničeho k ničemu. Vše je popsáno jen tak po povrchu, nic nejde pořádně do hloubky. A epilog z toho celého vyprávění už udělal opravdovou frašku. Chtěla jsem dát autorce tři hvězdičky, alespoň za to, že se pustila do tématu, o kterém se moc nepíše, přestože podle mě by mohlo být lépe psychologicky zpracované, ale za to množství chyb, které se v celém textu vyskytují, musím dát další hvězdičku dolů.

05.04.2023 2 z 5

Zápisník alkoholičky Zápisník alkoholičky Michaela Duffková

Audiokniha
Hledala jsem něco na tohle téma do čtenářské výzvy, upřímně, moc se mi do něj nechtělo, takže když jsem narazila na tuto knihu v audioverzi, řekla jsem si, že poslouchat by to mohlo být snazší, než číst. No, ani to poslouchání nebyla zrovna odpočinková činnost. Ale stejně jsem ráda, že jsem si zvolila právě tuto knihu. Míšo, držím palce!

Venuše ze zátoky Venuše ze zátoky Dominik Dán

Audiokniha. ČRo2
Zatím mě knihy tohoto autora míjely, díky poslechu na Českém rozhlasu jsem tak měla možnost ho poznat. Dobrá detektivka, zajímavá zápletka, adekvátní popisy zločinů, sympatický vyšetřovací tým... Asi zkusím něco přečíst i očima.

Jiné místo Jiné místo Kateřina Karolová

Nemám ráda, když celou dobu čtu děj, který je plný záhad, a po dočtení nejsem o moc moudřejší. Ale jinak dobré čtení. Zdá se, že autorka našla svou parketu. Již její třetí kniha s mysteriózním dějem, a opět celkem povedená. Tato se mi dokonce líbila víc, než minulá Odbočka v lesích. I když u těch "děsivých" pasáží si dovedu představit, že bych se mohla víc bát, tady má autorka ještě rezervy. Tak snad příště.

Neviditelné kořeny Neviditelné kořeny Hynek Čapka

To bylo tak krásné čtení! Pane autore, děkuji. Nejen, že jsem měla možnost si připomenout revoluční dny roku 1989 a tu polistopadovou atmosféru, ale také jsem si zavzpomínala na vyprávění mého dědy, který pracoval u Bati. Akorát mě mrzí, že jsem tehdy byla malé a hloupé děcko, které nedokázalo docenit hodnotu všech těch dědových dobových zážitků a zkušeností. Při čtení této knihy jako bych se jim zase znovu přiblížila.

30.03.2023 5 z 5

Dvojník Dvojník Brian Freeman

Zajímavé, čtivé. Taky mi to hodně připomíná knihu Temná hmota, zmiňovanou o pár komentářů níže.

29.03.2023 4 z 5

Maminka vaří líp, miláčku Maminka vaří líp, miláčku Alena Jakoubková

Nevěrohodné

29.03.2023 3 z 5

Vlaštovčí kopec Vlaštovčí kopec Donna Everhart

(SPOILER) Vůbec se mi nelíbilo to prostředí ani osudy postav. Jen samé neštěstí a nespravedlnost. Jenže i přes to vše je kniha tak krásně napsaná, že se prostě nedá odložit. Třetí část už naštěstí byla o poznání pozitivnější.

28.03.2023 5 z 5

Ještě jedny zavřené dveře Ještě jedny zavřené dveře Nuala Ellwood

(SPOILER) Na knize se mi nejvíce líbila dějová linie s Connorem, který je zde vypodobněn coby skvělý manipulátor, to, jak se do něj Vanessa až slepě zamilovala a pak postupně začala zjišťovat pravý stav věcí. Některé ostatní dějové části mně přišly až nevěrohodné, taky mi připadá, že střídání "dříve" a "nyní" celý příběh jen zbytečně roztříštilo, navíc zpočátku dost dlouho nebylo jasné, co se vůbec děje. Ale za přečtení kniha stojí.

27.03.2023 3 z 5

Mrtvá a živá Mrtvá a živá Daphne du Maurier

Audiokniha
Zpočátku mně vyprávění přišlo hodně pozvolné, rozvleklé..., ale postupně mě příběh vtáhl natolik, že jsem poslouchala každou možnou chvilku. A teď je mi docela líto, že už mám doposlouchané.

26.03.2023 4 z 5

Odložené dítě Odložené dítě Jess Ryder

Výborné. Četla jsem jedním dechem. Bavil mě jak příběh a zvraty v ději, tak i psychologie postav.

26.03.2023 5 z 5