Kulturnice Kulturnice komentáře u knih

Prevítem snadno a rychle Prevítem snadno a rychle Simon Brett

Četla jsem kdysi dávno a pak znovu když už jsem byla mamka. Bavila jsem se pokaždé, podruhé už mi bylo jasné, že život s dítětem přináší i obskurnější situace. Doporučuji jako oddychovou četbu, vtipně napsané, s nadhledem a humorem, jak by se život měl určitě brát.

Vyzvědačka Vyzvědačka Paulo Coelho

Četlo se mi velmi dobře. Téma mne zajímalo jednak z historického hlediska, jedna z hlediska zájmu a lásky k orientu a jeho tancům. Zvláštní životní osud, ale stejně mi stále není jasné to okouzlení, které způsobovala. Nu, asi proto, že nejsem muž a taky žiji v době, kdy Orient již není tak exotický a nedostupný. Oceňuji u textu reprodukce původních fotografií. Kniha neurazí a třeba u někoho nastartuje badatelské vášně. Přečtěte.

Brány vnímání Brány vnímání Aldous Huxley

Četla jsem v době, kdy jsem byla fascinovaná Castanědou, takže tato kniha byla tak nějak přirozeným pokračováním. Těžko hodnotit, neb jsem nikdy s drogami neexperimentovala, ale po přečtení snad dokáži lépe pochopit touhu to zkusit a objevovat spirituálnost, kterou tak jako tak v životech potřebujeme. No, přečtěte a udělejte si obrázek sami.

Celestinské proroctví Celestinské proroctví James Redfield

Moc pěkná kniha popisující fungování světa a jeho vrstvy z jiné strany. Četla jsem v době, kdy mne tyhle věci hodně zajímaly, potřebovala jsem je studovat a "řešit" sama v sobě, takže mi je Universum posílalo. Film jsem také viděla, ale podle mne se toto špatně interpretuje, v knize si najde každý, co zrovna potřebuje v jeho situaci, film nutně tuto volnost trochu omezuje předkládáním vlastních obrazů. U jiných témat mi rozdíly kniha-film nevadí, ale tady mi to vadilo. Takže spíš čtěte.

Verše psané na vodu Verše psané na vodu Bohumil Mathesius

Co dodat, poetika, tragika, nešťastná láska, erotika, tklivá příroda a její cykly, prostě život vetkaný do pár řádků. Geniální překlad. Nutné přečíst. Stravitelné i pro ty, kdo poezii příliš neholdují.

Muž se psem Muž se psem Zdeněk Jirotka

Né tak famózní jako Saturnin, ale ve stejném příjemném duchu. Čtení pro fandy tohoto typu humoru. Zůstane u mne v knihovničce. Oddechovka. Doporučuji.

Úsměvy a moudrost Persie Úsměvy a moudrost Persie Lila Ibrahim-Ouali

Vhodné pro první seznámení s Rumím a perskou poezií.

Inkoustové srdce Inkoustové srdce Cornelia Funke

Četla jsem až jako dospělá celou trilogii, takže netuším, jak by na mne kniha působila jako na dospívající. Moc se mi líbil nápad a ráda bych někdy potkala "Kouzelného jazyka". Příjemná pohádka, ve které ožívají knižní postavy a vy se dostanete do jejich světů, na stránky knih. Kdo by si to někdy nepřál, že? Viděla jsem i filmové zpracování a musím uznat, že sametový hlas Brendana Frasera v originálním znění má něco do sebe. Však byl jeho hlas inspirací k napsání knih.

28.07.2019

Ani o dolar víc, ani o dolar míň Ani o dolar víc, ani o dolar míň Jeffrey Archer

Líbila se mi, četlo se jak po másle. Moje srdcovka v teenagerovských let. Film jsem také kdysi viděla, ale kniha byla pro mne lepší. Příjemní čtení na dovču.

28.07.2019

Mám ráda Fulghuma a miluji tanec, takže přečíst tuhle knihu byla skoro povinnost. Argentinské tango je nádherný emotivní tanec, který ale bohužel neumím a po přečtení příběhů z tančírny jsem zatoužila se jej naučit. Ač podle mne není Fulghum zdatný romanopisec, tak tady mi jistá roztříštěnost nevadila vůbec. Tanec a životy tanečníků, co se potkají na parketu na krátkou chvíli, takové prostě jsou. Tohle se Fulghumovi povedlo. Chytlo mě to. Doporučuji.

28.07.2019

Kuchařka ... plná receptů pro smysluplný život Kuchařka ... plná receptů pro smysluplný život Eva Machaličová Ripcsik

Zajímavě užité metafory pro nefunkční vzorce chování. Další pohled na problematiku seberozvoje, sebeuvědomění, sebeuzdravení, očisty. Pro někoho třeba stravitelnější forma než jiné podobné knihy. Neuškodí přečíst, čte se dobře.

Uvolněné rodičovství Uvolněné rodičovství Pavla Koucká

O výchově jsem četla dosti knih, takhle pro mne byla asi nejpřínosnější. I když sděluje "nad slunce jasné pravdy", člověk to prostě v tom zápřahu někdy ne a ne vidět. Přečíst určitě neuškodí nikomu, podpoří sebedůvěru nebo se přestane zbytečně "bičovat".

28.07.2019

Nedostatečný pocit vlastní hodnoty Nedostatečný pocit vlastní hodnoty Heinz-Peter Röhr

Při čtení jsem jasně viděla, v kterých programech "jedu". Zajímavá kniha, pro všechny, co na sobě chtějí pracovat. Dobře a srozumitelně napsaná. Zůstává v mé knihovně a určitě zase jednou otevřu. Doporučuji.

Na papíře napsáno a vytištěno Na papíře napsáno a vytištěno Richard Khel

Kratší články, úvahy, postřehy z oblasti okolo papíru, tvorby a psaní knih a knižní kultury. Já si přečetla z profesního zájmu a mám i navazující 2 díly, které na mne čekají a těším se na ně. Pro všechny milovníky kultury a historie a knížek pochopitelně.

Najděte si svého marťana Najděte si svého marťana Marek Herman

Skvělá kniha, měl by si ji přečíst každý, skoro základní literatura. Kniha nutící k zamyšlení, podává bez obalu některé pravdy, např. když mne něco nezajímá, tak si to nezapamatuji - toliko k výmluvám na špatnou paměť na jména. Vhodná i pro rodiče malých dětiček, kterým může přinést zajímavé náhledy na výchovu. Není to oddychovka, ale doporučuji velmi.

28.07.2019

Pro mne inspirující kniha o tom, jak přestat očekávat, hodnotit, odsuzovat sama sebe. Jednoduché rady, které není tak jednoduché aplikovat. Každý si asi najde v knize své, já četla v době, kdy mne hodně oslovila a prostě mi sedla. Viděla jsem i představení s J.Duškem, které z knihy vychází a spousta momentů je minimálně k zamyšlení.

Cesta pokojného bojovníka Cesta pokojného bojovníka Dan Millman

Četla jsem už dvakrát, pokaždé na mne kniha působila trochu jinak, ale vždy se mi líbila. V dnešní době odpojení od sebe sama a napojení na virtuální svět je kniha více než aktuální. Donutí nad ledasčím se zamyslet. Koho zajímá práce na svém nitru, měl by si přečíst. Ani film není úplně zlý. Doporučuji.

Krakatit Krakatit Karel Čapek

Ač je to možná ostuda, Čapek mne nikdy zvlášť nelákal, asi kvůli tomu tlačení ve škole. Ale Krakatit, který jsem přečetla až v dospělosti, se mi líbil. Je to temné a tísnivé a napínavé a i nějaká erotika (překvapení) tam je. Takže hádám, že jsem už k Čapkovi dorostla a budu v něm pokračovat. Doporučuji.

O mé rodině a jiné zvířeně O mé rodině a jiné zvířeně Gerald Durrell

Moje nejoblíbenější kniha vůbec, kterou jsem tajně vzala z babiččiny knihovny a přečetla jedním dechem v 16, a pak ve 25 letech. Při čtení, jsem vždy silně toužila se odstěhovat na Korfu do některé z vil, potkávat vesničany, jíst olivy čerstvě utržené ze stromu....pro navození pohodového stavu mysli určitě přečtěte.

Tichý Američan Tichý Američan Graham Greene

Knihu i film mám hodně ráda. Pravdivý a silný příběh lásky? na pozadí politického a válečného konfliktu. Exotické prostředí Vietnamu tragičnost jen podtrhuje. Doporučuji.