Kulturnice Kulturnice komentáře u knih

Dobrodružství v Zemi nikoho Dobrodružství v Zemi nikoho Jaroslav Foglar

Moc nás to se synem bavilo. Vzpomněla jsem si na svá dětská léta a noci s knížkou a baterkou pod peřinou. Pro mne ale jsou nedostižné knihy Chata v jezerní kotlině a pak Hoši od Bobří řeky. Nicméně mám výhrady k ilustracím (6. vydání z roku 2019 od Albatrosu), ty jsou příšerné a je to škoda, za ně hvězdička dolů. Jinak děj, jazyk vše super, zvolila jsem pro první seznámení syna s Foglarem a neudělala jsem chybu.

08.09.2020 4 z 5

Barvy slečny Toyen Barvy slečny Toyen Vladislav Kučík

Četlo se mi dobře, ale na co jsem byla zvědavá, jsem v knize nenašla. Umělecké podhoubí, ten kvas, o kterém se v knize slečna malířka jednou zmiňuje, tam nějak chybí. Škoda, proto jsem hlavně po knize sahala..:-(

02.05.2020 2 z 5

Kapitán Adorabl a bambitka černokněžníka Vorána Kapitán Adorabl a bambitka černokněžníka Vorána Dominik Landsman

Příběh zase napínavý, i když pro mne o trochu méně čtivý než první díl, ale syna skutečně bavil, což je asi hlavní. Souhlasím s Markytičkou, že narážek na současnou dobu je tam hodně, na můj vkus už moc a děti tomu stejně nerozumí. Co mi dost vadí a snižuje to kredit příběhu je fekální humor. Tak nějak nechápu jeho smysl, jako děti se tomu smějí, to jo, ale já jej přeskakovala.
Výprava knihy nádherná...ilustrace, papír vazba.

10.02.2020

Aha! Rodičovství Aha! Rodičovství Laura Markham

V době, kdy je většina lidí odpojena od sebe sama není divné, že rodiče nejsou na své dítě často napojeni. Doba nahrává hysterii, netrpělivosti, méně laskavému přístupu...Kniha Aha rodičovství připomíná základní jakoby zapomenuté pravdy o skutečné úloze rodiče ve srozumitelné podobě, s vysvětlením postupů, praktickými ukázkami. Pro mne jedna z nejpřínosnějších knih o výchově. Škoda, že jsem si ji přečetla až v synových 9 letech, ale i takto zpětně jsem mnohé pochopila. Jedinou vadou je na můj vkus časté opakování již sděleného, prostě americký styl psaní. Vřele doporučuji k přečtení.

03.02.2020 4 z 5

Mozkohrátky Mozkohrátky Jana Vejsadová

Kratší úvod s vysvětlením jak funguje paměť a orientační představení paměťových technik. Pak cvičení k vyzkoušení technik rozdělená podle věku na do 6 let, pak mladší školní, starší školní a dospělé. Čekala jsem asi trochu více popsané a vysvětlené jak techniky užívat.
Zatím nedovedu zhodnotit, zda mi byla kniha užitečná.

24.01.2020 2 z 5

Atlas mraků Atlas mraků David Mitchell

Když jsem viděla poprvé film, moc jsem ho nechápala, asi jsem nesledovala pozorně, tak jsem se rozhodla přečíst knihu. Než jsem se začetla, celkem to trvalo, mátlo mne to množství jmen a postav, ale i tak musím říct, že jsem propojenost osudů vnímala více než ve filmu. Shodou okolností, v době čtení knihy dávali film v TV, tak jsem ho skoukla a docela mi to čtení pak ulehčilo, za jména jsem si dosadila tváře herců a konečně jsem se pořádně zorientovala a tak nějak se mi to všechno propojilo. Myšlenka dobrá, ale na mne až přespříliš košaté zpracování v některých příbězích. Nejvíce mne asi bavil ten postapokalyptický s odletem na jinou planetu. Ten mi přišel oproti filmu, kde jsem ho poprvé nějak nepobrala, nejvíce propracovaný, i když jazyk v něm užitý mne neskutečně štval...Závěrem: není to jednoduché čtení, pro trpělivé čtenáře, kdyby to nemělo tolik stran, pustila bych se do toho možná ještě jednou

24.01.2020 3 z 5

Paříž ve 20. století Paříž ve 20. století Jules Verne

Byla to první kniha od Verna,co jsem četla. Četlo se mi to obtížně v tom smyslu, že jsem přeskakovala pasáže výčtu pařížských ulic a čtvrtí, autorů...Na druhé straně je opravdu nutné obdivovat vizionářství - stroje a přístroje sloužící k pohybu apod. tam si vývoj dovedl představit, ale úsměvná je naopak jeho představa záznamu informací a komunikace obecně - to moc neřešil...Ale obecně se trefil. Stojí za přečtení.

14.01.2020 3 z 5

Hodinky od Ašera Hodinky od Ašera Zuzana Dostálová

Knihu jsem přečetla velice rychle, z tohoto pohledu byla napínavá, člověk se chce dozvědět, jak to vlastně dopadne. Pro mne byla čtivá. Děj byl předvídatelný, ale to mi až tak nevadilo. Avšak kniha je poměrně depresivní, vykresluje současnost celkem realisticky, to může být docela znepokojivé odhalení. Vztah Karla a Heleny zasloužil trochu víc prokreslit, nebylo moc jasné, co je k sobě tak táhne a drží pohromadě a to až tak, že se Helena vzdá poměrně velkého majetku ve prospěch společného podnikání....ale možná to tak ve vztazích vlastně dnes chodí?

04.12.2019

Lapuťák a kapitán Adorabl Lapuťák a kapitán Adorabl Dominik Landsman

Knihu jsme si se synem zamilovali, je akorát dobrodružná, napsaná vtipným lehkým stylem. Moc nás bavila číst. Jen narážky pro dospělé mi moc neseděly v knize pro děti a některé vtípky bych i vynechala - třeba fekální humor, já vím, že to děti fascinuje, ale proč je v téhle hlouposti podporovat. Super je zpracování na kvalitním papíře a nádherné ilustrace, takové, jaké by v dětské knize měly být.

29.11.2019 3 z 5

Strašidelná výprava Strašidelná výprava Winter Morgan

Pokračování jednoho Minecraftího příběhu. Celé se to víc a víc zamotává, objevují se nové postavy i mobové. Jazyk přizpůsoben dětem, synovi se četlo dobře.

26.11.2019 3 z 5

Minecraft průvodce pro rodiče Minecraft průvodce pro rodiče Cori Dusmann

Pro seznámení se základy Minecraftu pro ty, kteří o něm nic moc nevědí, včetně návodů na instalace, mody, přehledy postav, světů, materiálů, bezpečnosti na serverech atd. tedy i ty technické věci jsou vysvětleny a zmíněny. Já jsem původně hledala spíše tipy, jak Minecraft využít pro výuku a procvičování učiva - to jsem tam moc nenalezla, kupodivu, ale kniha nabízí zajímavý pohled na začlenění her a nových technologií do života a do jisté míry rozptyluje negativní hysterii kolem počítačů. Na konci pár návrhů na využití Minecraftu například literárně, výtvarně apod.

26.11.2019 3 z 5

Důl plný mobů Důl plný mobů Winter Morgan

Pokračování příběhu, stejné výtky jako u prvního - příběh ujde, ale ta čeština, to by chtělo dopilovat, např. slovosled, souvětí apod. Občas se mi díky tomu špatně četlo.

21.10.2019 3 z 5

Chyceni v Minecraftu Chyceni v Minecraftu Winter Morgan

Četla jsem synovi, který je blázen do Minecraftu, příběh není nejhorší, ale vzhledem k tomu, že je to kniha pro mládež, tak je překlad dost odfláknutý, chyby - překlepy, divné formulace, jako by to nebylo česky....

21.10.2019 3 z 5

Mluvící balík Mluvící balík Gerald Durrell

Kniha, kterou mi v dětství četli rodiče (ale nepamatovala jsem si příběh) a teď , v dospělosti, jsem přečetla svému synovi. Báječně jsem se u toho bavila a myslím, že jako dítě jsem ji ani nemohla docenit. Ta imaginace, naprosto kouzelný jazyk, nespočet super zvláštních postav, a žúžo dobrodružo výprava, které děcko by to nechtělo zažít, že. Spoustu vynálezů bych ocenila i u sebe doma, třeba čaromrkev a čarotelecírosol by se šikly...škoda jen,že v knize není více ilustrací, syn na ně byl hodně zvědavý. Pan Durrell byl zdatný vypravěč, smekám. Kniha má čestné místo v naší knihovně. Těším se, až jednou budu číst vnoučatům. Must read kniha.

15.10.2019 5 z 5

Cosmopolis Cosmopolis Don DeLillo

Přiznám se, že jsem nejdřív viděla film a nebyla si jistá, jak to tedy nakonec s Erikem dopadlo, tak jsem si přečetla knihu. Poté, co jsem slyšela rozhovory ve filmu, jsem čekala, že se bude číst těžce, ale kupodivu řádky docela odsýpaly. Nicméně sama bych si knihu jen tak určitě nevybrala, téma je mi poměrně vzdálené. Nejlehčí čtení to není, ale něco na tom bude a závěrečný doslov leccos dokreslil, já ty paralely úplně nezachytila, asi se fakt pohybuji jinde...

07.10.2019 3 z 5

Moderní česká exlibris Moderní česká exlibris Bedřich Beneš Buchlovan

Výborná příručka pro první orientaci při určování exlibris cca od roku 1900 do roku 1926 - členěno dle autorů, v rámci autora abecedně dle majitelů, avšak seznamy nejsou úplné. Jako základní přehled dobré, nicméně pro badatele budou užitečnější soupisy vydávané Spolkem sběratelů a přátel exlibris. Základní přehled grafických technik je sice dobře zpracován, pro jejich vysvětlení existují i jiné, vhodnější knihy.

14.08.2019 4 z 5

Bod zlomu Bod zlomu Malcolm Gladwell

Zajímavá kniha a ještě zajímavější teorie, např. teorie rozbitého okna. Určitě by seriózní vědci jeho závěry rozcupovali, ale já myslím, že na tom něco je. Neotřelá a čtivě napsaná.

28.07.2019

Jestli by byla pravda jen polovina, tak jsme pěkně v háji. Jo, technologie, stejně jako oheň, jsou dobrý sluha, ale zlý pán....vypněte počítač, mobil a pusťte se do čtení a pak vezměte děti do přírody.

Čisté radosti mého života Čisté radosti mého života Jan Šmíd

Ani jsem nečekala, že se mi kniha bude tak líbit. Příjemné čtení, romantika. Připomnělo mi to prázdniny trávené na chatě, tedy bez lvice, ale obklopená lesy. Odychovka pro prázdninové cestování jako dělaná.

Poutník Poutník Paulo Coelho

Tuto knihu mám od Coelha zatím asi nejraději. Svatojakubská cesta - cesta do sebe, k sobě, k sebepoznání. Snad někdy najdu odvahu se po ní také vydat. Nemyslím, že by byla jen pro věřící...podle mne může být inspirací pro ty, kteří chtějí nad věcmi přemýšlet, bilancují, stojí na hraně nebo se jen chtějí posunout dál nebo se na svůj život podívat z jiné perspektivy. Doporučuji.

28.07.2019 5 z 5