Digitální demence. Jak připravujeme sami sebe a naše děti o rozum

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Jak připravujeme sami sebe a naše děti o rozum. Digitální média nás zbavují nutnosti vykonávat duševní práci. To, co jsme dřív prováděli jednoduše pomocí rozumu, nyní obstarávají počítače, smartphony, organizéry a navigace. To s sebou nese nezměrné nebezpečí, říká neurovědec Manfred Spitzer. Výsledky výzkumu, které zmiňuje, jsou alarmující. Na digitálních médiích vzniká závislost. V dlouhodobém horizontu poškozují tělo a především mysl. Jakmile přestaneme vyvíjet duševní úsilí, ochabuje nám paměť. Nervové spoje odumírají, ty nové nepřežijí, protože jich není třeba. U dětí a mladistvých vinou digitálních médií dramaticky klesá schopnost učení a výsledkem jsou poruchy pozornosti a čtení, úzkost a otupělost, poruchy spánku a deprese, nadváha, sklony k násilí a úpadek společnosti. Spitzer ukazuje obavy, jež tento vývoj vzbuzuje, a vybízí k omezení konzumního způsobu života, především u dětí, abychom zabránili digitální demenci. V Německu i anglosaském světě vzbudila kniha mimořádný ohlas jak mezi rodiči a pedagogy, tak i mezi odbornou veřejností, byť reakce byly často rozporuplné. Prodalo se jí přes 200 000 výtisku, několik měsíců se udržela na první příčce bestselleru týdeníku Spiegel a práva na vydání byla prodána zatím do devíti zemí....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/19_/198686/digitalni-demence-FuJ-198686.jpg 3.8147
Žánr
Literatura naučná, Věda, Zdraví
Vydáno, Host
Orig. název

Digitale Demenz. Wie wir uns und unsere Kinder um den Verstand bringen, 2012

více informací...


Nahrávám...

Komentáře (37)

Kniha Digitální demence. Jak připravujeme sami sebe a naše děti o rozum

Přidat komentář
matej7838
02. ledna

Přes vysokou odbornost (snad v každém odstavci je alespoň jeden odkaz na odbornou literaturu) a nemalou délku vysoce čtivé. Naprasto zdrcující kritika nadužívání digitálních médií a srozumitelný a věcný výklad toho, co je špatně. Na závěr kapitola, jak s tím bojovat a co dělat líp. Žádné lamentování, ale aktivní přístup otevřený nápravě. Jak autor říká, kdyby se nic dělat nedalo, neměl by potřebu psát o tom knihu.
Výsledek: 8 stran poznámek a předsevzetí změnit se. Kolik knih tohle dokáže?

managalante
30.12.2019

Kniha obsáhlá spoustou nezáživných studií, které po většinou ukazovali, že lidé nepoužívající digitální média jsou v určitých ohledech schopnější, trpělivější, více přítomní a duševně i fyzicky zdravější. Myšlenku to mělo. Líbily se mi některé pasáže.

Kulturnice
28.07.2019

Jestli by byla pravda jen polovina, tak jsme pěkně v háji. Jo, technologie, stejně jako oheň, jsou dobrý sluha, ale zlý pán....vypněte počítač, mobil a pusťte se do čtení a pak vezměte děti do přírody.

RMarkéta
30.05.2019

Digitální média jsou dobrý sluha, ale i zlý pán. Zjednodušujeme si život a zároveň si ho ničíme. Je to začarovaný kruh.

Hamec
08.04.2019

Všechny kapitoly čtivě a přístupně napsané... až na poslední - v té mi autor připadal přes míru hysterický. Ne že by byl hysterický neprávem, ale podle mě trochu shodil předchozí snahu o osvětu.
Jak bylo napsáno v jednom z předchozích komentářů - ti, kteří by ji měli mít jako povinnou četbu, na ni nikdy ani nesáhnou.

Balsekar
24.03.2019

Autor sice podává trochu zkreslené a nepodložené informace. Přesto s ním lze ve většině tvrzení souhlasit. Hloupneme jako společnost? Zdá se že ano!

Pepa5008
25.11.2018

Výborná kniha

Popko
01.05.2018

Kniha je zajímavá svými tezemi. S většinou z nich souhlasím. Digitální média jsou prospěšná, ale zároveň ničí mozek. Myslím si, že každý nový, ať už průmyslový nebo digitální výrobek je k užitku a usnadňuje život a zároveň se z něho stává zbraň. Je na nás lidech, jak s novými technologiemi budeme zacházet.

1

Štítky

závislosti internet internetová komunikace počítače školství vývoj a výchova dětí

Autor a jeho další knihy

Manfred Spitzer
německá, 1958

Podobné knihy

Kniha Digitální demence. Jak připravujeme sami sebe a naše děti o rozum je v

Právě čtených24x
Přečtených188x
Čtenářské výzvě22x
Doporučených18x
Knihotéce52x
Chystám se číst159x
Chci si koupit33x
dalších seznamech1x