Digitální demence. Jak připravujeme sami sebe a naše děti o rozum

Jak připravujeme sami sebe a naše děti o rozum. Digitální média nás zbavují nutnosti vykonávat duševní práci. To, co jsme dřív prováděli jednoduše pomocí rozumu, nyní obstarávají počítače, smartphony, organizéry a navigace. To s sebou nese nezměrné nebezpečí, říká neurovědec Manfred Spitzer. Výsledky výzkumu, které zmiňuje, jsou alarmující. Na digitálních médiích vzniká závislost. V dlouhodobém horizontu poškozují tělo a především mysl. Jakmile přestaneme vyvíjet duševní úsilí, ochabuje nám paměť. Nervové spoje odumírají, ty nové nepřežijí, protože jich není třeba. U dětí a mladistvých vinou digitálních médií dramaticky klesá schopnost učení a výsledkem jsou poruchy pozornosti a čtení, úzkost a otupělost, poruchy spánku a deprese, nadváha, sklony k násilí a úpadek společnosti. Spitzer ukazuje obavy, jež tento vývoj vzbuzuje, a vybízí k omezení konzumního způsobu života, především u dětí, abychom zabránili digitální demenci. V Německu i anglosaském světě vzbudila kniha mimořádný ohlas jak mezi rodiči a pedagogy, tak i mezi odbornou veřejností, byť reakce byly často rozporuplné. Prodalo se jí přes 200 000 výtisku, několik měsíců se udržela na první příčce bestselleru týdeníku Spiegel a práva na vydání byla prodána zatím do devíti zemí....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/19_/198686/digitalni-demence-FuJ-198686.jpg 3.8147
Literatura naučná, Věda, Zdraví
Vydáno, Host

Digitale Demenz. Wie wir uns und unsere Kinder um den Verstand bringen, 2012

Kniha Digitální demence. Jak připravujeme sami sebe a naše děti o rozum

matej7838

Přes vysokou odbornost (snad v každém odstavci je alespoň jeden odkaz na odbornou literaturu) a nemalou délku vysoce čtivé. Naprasto zdrcující kritika nadužívání digitálních médií a srozumitelný a věcný výklad toho, co je špatně. Na závěr kapitola, jak s tím bojovat a co dělat líp. Žádné lamentování, ale aktivní přístup otevřený nápravě. Jak autor říká, kdyby se nic dělat nedalo, neměl by potřebu psát o tom knihu.
Výsledek: 8 stran poznámek a předsevzetí změnit se. Kolik knih tohle dokáže?

managalante
30.12.2019

Kniha obsáhlá spoustou nezáživných studií, které po většinou ukazovali, že lidé nepoužívající digitální média jsou v určitých ohledech schopnější, trpělivější, více přítomní a duševně i fyzicky zdravější. Myšlenku to mělo. Líbily se mi některé pasáže.

Kulturnice
28.07.2019

Jestli by byla pravda jen polovina, tak jsme pěkně v háji. Jo, technologie, stejně jako oheň, jsou dobrý sluha, ale zlý pán....vypněte počítač, mobil a pusťte se do čtení a pak vezměte děti do přírody.

RMarkéta
30.05.2019

Digitální média jsou dobrý sluha, ale i zlý pán. Zjednodušujeme si život a zároveň si ho ničíme. Je to začarovaný kruh.

Hamec
08.04.2019

Všechny kapitoly čtivě a přístupně napsané... až na poslední - v té mi autor připadal přes míru hysterický. Ne že by byl hysterický neprávem, ale podle mě trochu shodil předchozí snahu o osvětu.
Jak bylo napsáno v jednom z předchozích komentářů - ti, kteří by ji měli mít jako povinnou četbu, na ni nikdy ani nesáhnou.

Balsekar
24.03.2019

Autor sice podává trochu zkreslené a nepodložené informace. Přesto s ním lze ve většině tvrzení souhlasit. Hloupneme jako společnost? Zdá se že ano!

Pepa5008
25.11.2018

Výborná kniha

Popko
01.05.2018

Kniha je zajímavá svými tezemi. S většinou z nich souhlasím. Digitální média jsou prospěšná, ale zároveň ničí mozek. Myslím si, že každý nový, ať už průmyslový nebo digitální výrobek je k užitku a usnadňuje život a zároveň se z něho stává zbraň. Je na nás lidech, jak s novými technologiemi budeme zacházet.

závislosti internet internetová komunikace počítače školství vývoj a výchova dětí

Manfred Spitzer
německá, 1958