Digitální demence. Jak připravujeme sami sebe a naše děti o rozum

Jak připravujeme sami sebe a naše děti o rozum. Digitální média nás zbavují nutnosti vykonávat duševní práci. To, co jsme dřív prováděli jednoduše pomocí rozumu, nyní obstarávají počítače, smartphony, organizéry a navigace. To s sebou nese nezměrné nebezpečí, říká neurovědec Manfred Spitzer. Výsledky výzkumu, které zmiňuje, jsou alarmující. Na digitálních médiích vzniká závislost. V dlouhodobém horizontu poškozují tělo a především mysl. Jakmile přestaneme vyvíjet duševní úsilí, ochabuje nám paměť. Nervové spoje odumírají, ty nové nepřežijí, protože jich není třeba. U dětí a mladistvých vinou digitálních médií dramaticky klesá schopnost učení a výsledkem jsou poruchy pozornosti a čtení, úzkost a otupělost, poruchy spánku a deprese, nadváha, sklony k násilí a úpadek společnosti. Spitzer ukazuje obavy, jež tento vývoj vzbuzuje, a vybízí k omezení konzumního způsobu života, především u dětí, abychom zabránili digitální demenci. V Německu i anglosaském světě vzbudila kniha mimořádný ohlas jak mezi rodiči a pedagogy, tak i mezi odbornou veřejností, byť reakce byly často rozporuplné. Prodalo se jí přes 200 000 výtisku, několik měsíců se udržela na první příčce bestselleru týdeníku Spiegel a práva na vydání byla prodána zatím do devíti zemí....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/19_/198686/digitalni-demence-FuJ-198686.jpg 3.8128

Digitale Demenz. Wie wir uns und unsere Kinder um den Verstand bringen (2012)

Literatura naučná, Věda, Zdraví
Vydáno:, Host

Kniha Digitální demence. Jak připravujeme sami sebe a naše děti o rozum

Hamec

Všechny kapitoly čtivě a přístupně napsané... až na poslední - v té mi autor připadal přes míru hysterický. Ne že by byl hysterický neprávem, ale podle mě trochu shodil předchozí snahu o osvětu.
Jak bylo napsáno v jednom z předchozích komentářů - ti, kteří by ji měli mít jako povinnou četbu, na ni nikdy ani nesáhnou.

Balsekar

Autor sice podává trochu zkreslené a nepodložené informace. Přesto s ním lze ve většině tvrzení souhlasit. Hloupneme jako společnost? Zdá se že ano!

Pepa5008
25.11.2018

Výborná kniha

Popko
01.05.2018

Kniha je zajímavá svými tezemi. S většinou z nich souhlasím. Digitální média jsou prospěšná, ale zároveň ničí mozek. Myslím si, že každý nový, ať už průmyslový nebo digitální výrobek je k užitku a usnadňuje život a zároveň se z něho stává zbraň. Je na nás lidech, jak s novými technologiemi budeme zacházet.

Satan__666
05.03.2018

Doporučuji pro všechny (stejně jako Odpojeného muže). Mnohým se to nebude líbit, ale s tím se nedá nic dělat.
Občas kniha sice trochu škobrtá, ale tady bych vinu přikládal chybám v překladu (a že je tam vidím i bez předlohy). Zbytečně to vrhá špatné světlo na autora.

Juzzy
09.02.2018

Knihu jsem dočetl se sebezapřením. Přehršel "duplicitních", dopodrobna a čísly rozebraných informací... Základní myšlenka je správná - bohužel "digital natives" jsou tady, není to fikce. Vidím to rovněž na svých dětech. A o dospělých to platí také - no je těžké nevyužit např. Google, když ta možnost tady je. Hledat v knihách se v dnešní uspěchané době moc nedá. Možná až budu v důchodu. ;-)

Sova15
06.11.2017

Autor se několikrát opakuje, složitě popisuje výzkumy (aby bylo jasné, že čísla jsou podložená), ale to mě unavovalo. Bohužel je ale pravdivá. Dostala mě kapitola o navigacích v autě a rentgenu v obuvi. Naštěstí nepatřím ke generaci, která nevyrůstala na PC a snad ani mé děti technologie neohlupuje. Aktivní výchova je náročnější (než posadit dítě k televizi), ale snad se nám vyplatila. Víc je láká jít na koncert, do divadla, na pivo, než sedět doma u PC. Ale pokud alespoň jednou denně nezkontroluji mejl, whatsupp, SMS jsem jak na trní.....že by to postihlo i mne? Je na čase udělat si dovolenou a nebýt při ní na síti. Než se dostaví digitální demence.
Doporučuji přečíst, i když, kdo hodně čte knihy, asi je víc závislý na nich, než na PC naopak (ten si to pak nepřečte).

Alena_S
16.10.2017

Doporučuji rovnou přejít k zajímavým kapitolám o učení a pozornosti. Zbytek sice také obsahuje podnětné a důležité informace, ale jsou utopeny v nekonečném spílání na všechno, co má obrazovku. Jsou to všechno jen "mašiny na střílení monster" a jiný názor může mít jen lobbista herního průmyslu či závislák na PC. Počítače, GPS a jiná média nestačí používat s rozumem a rozvahou. Nepoužívejte je vůbec. Nevěděli jste to? Autor Vám to vysvětlí. Bohužel nejen, že z téměř celé knihy tak sálá radikalita, že se dá snést jen po malých kouscích, ale autor přitom sám vystupuje jako nevycválaný "hater" první den na síti...
Dítě, které dostane PC, už nenapíše žádný úkol, nepůjde do školy, přestane mít rádo své rodiče a nakonec postřílí spolužáky. Přehnané? Kdepak, přes to nejede vlak, na to jsou studie. Často velmi "fér" studie, jejichž účelem je svést všechno na google, ať už ho využíváte příliš, nebo ne.
"Chlapče, máš radši úkoly nebo hru na počítači? Že hru? No ne, alarmující!" ...Osobně mi to přijde jako dát mu skicák a stěžovat si, že do něj raději nakreslí pejska, než vypočítá rovnici. Zato autor by to robě poslal do dechové kapely. (Ano, tato alternativa tam skutečně padne!) A na počítač by uvalil daň jako na alkohol, aby ho raději nikdo nepoužíval.
Připadá mi to vůči spoustě rozumných uživatelů a rodičů až urážlivé. Ale to nevadí, je to pro naše dobro. Vždyť hned zkraje autor urazí tři celé národy - "Dali jim PC do škol, celá jejich další generace bude blbá" - a dodá: "Žerty stranou." Já přitom ještě ani ten žert nenašla. Asi jsem zhloupla kvůli počítači. Takže máte pravdu, pane autore, a jdu se vrátit zpět na stromy. Tam se snad už nesetkám s další Vaší tvorbou.

závislosti internet internetová komunikace počítače školství vývoj a výchova dětí

Manfred Spitzer

Manfred Spitzer
německá, 1958

• Digitální demence. Jak připravujeme sami sebe a naše děti o rozum (2014)
  • Kybernemoc (2016)
  • Kyber a eko (2019)