Digitální demence. Jak připravujeme sami sebe a naše děti o rozum přehled

Digitální demence. Jak připravujeme sami sebe a naše děti o rozum
https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/198686/bmid_digitalni-demence-jak-pripravujeme--pXM-198686.jpg 4 211 211

Jak připravujeme sami sebe a naše děti o rozum. Digitální média nás zbavují nutnosti vykonávat duševní práci. To, co jsme dřív prováděli jednoduše pomocí rozumu, nyní obstarávají počítače, smartphony, organizéry a navigace. To s sebou nese nezměrné nebezpečí, říká neurovědec Manfred Spitzer. Výsledky výzkumu, které zmiňuje, jsou alarmující. Na digitálních médiích vzniká závislost. V dlouhodobém horizontu poškozují tělo a především mysl. Jakmile přestaneme vyvíjet duševní úsilí, ochabuje nám paměť. Nervové spoje odumírají, ty nové nepřežijí, protože jich není třeba. U dětí a mladistvých vinou digitálních médií dramaticky klesá schopnost učení a výsledkem jsou poruchy pozornosti a čtení, úzkost a otupělost, poruchy spánku a deprese, nadváha, sklony k násilí a úpadek společnosti. Spitzer ukazuje obavy, jež tento vývoj vzbuzuje, a vybízí k omezení konzumního způsobu života, především u dětí, abychom zabránili digitální demenci. V Německu i anglosaském světě vzbudila kniha mimořádný ohlas jak mezi rodiči a pedagogy, tak i mezi odbornou veřejností, byť reakce byly často rozporuplné. Prodalo se jí přes 200 000 výtisku, několik měsíců se udržela na první příčce bestselleru týdeníku Spiegel a práva na vydání byla prodána zatím do devíti zemí.... celý text

Literatura naučná Věda Zdraví
Vydáno: , Host

Digitale Demenz. Wie wir uns und unsere Kinder um den Verstand bringen , 2012

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Digitální demence. Jak připravujeme sami sebe a naše děti o rozum. Přihlašte se a napište ho.

MaroCZ
12.04.2023 4 z 5

Po přečtení jsem pobaveně hledal na různých "pařanských" webech příslušné recenze. Byly vlastně nevědomým potvrzením základních Spitzerových tezí. To byly reakce narkomanů když jim berete drogu :-)

marie.kolarova
04.03.2023 3 z 5

Zajímavá kniha a vlastně první svého druhu, kterou jsem četla. Ztotožňuji se s autorem, že moderní technologie nás zbavují nutnosti více přemýšlet, používat rozum a běžné instinkty. Na druhou stranu kniha skáče z jednoho tématu do druhého, obsahuje hromady odkazů na jinou literaturu či vědecké články a není zrovna čtivá. Zároveň jsou v knize některé názory, které mi přijdou spíše přáním autora než podloženou informací. Co se mi líbilo, bylo shrnutí každé kapitoly. Když si člověk přečte jen to, tak vlastně chybu neudělá.

Ashi
19.02.2023 3 z 5

Stačilo číst shrnutí každé kapitoly!
Autor se zaměřuje na negativní stránku věcí, při větší důvěryhodnost by bylo lepší, aby občas citoval studii, která naopak říká, že je to dobrý.
Kritika je fajn, je důležité se zamyslet i z druhé strany, ale působí to na mě neseriózně, že si autor našel pouze studie podporující jeho názor.

všechny komentáře

Související novinky (1)

Knižní novinky (3. - 9. 3.)

01.03.2014

Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.

Kniha Digitální demence. Jak připravujeme sami sebe a naše děti o rozum v seznamech

ve Čtenářské výzvě27x

Štítky knihy

internet počítače vývoj a výchova dětí školství společnost internetová komunikace závislosti počítače a zdraví

Autorovy další knížky

Manfred Spitzer