Ani o dolar víc, ani o dolar míň

Anglický humoristický román s detektivní zápletkou o tom, jak dostat zpět své investice od podvodného amerického milionáře. Každý podvedený investor si vypracuje svůj plán, jak na podvodníka vyzrát. Dobře je vykreslena postava zbohatlíka, který by se rád zařadil mezi intelektuály.
Edice Čtení na dovolenou.

https://www.databazeknih.cz/img/books/56_/5652/big_ani-o-dolar-vic-ani-o-dolar-min-P9U-5652.jpg 4.1101
Literatura světová, Humor

Vydáno: , Odeon

Not a Penny More, Not a Penny Less, 1976

Kniha Ani o dolar víc, ani o dolar míň

DriftBooks
27.12.2021

Dalo by se říct, že se jedná o další knihu z kategorie „true story“. Archer zde vtipně zbeletrizoval svou touhu po pomstě. Investoval špatně zhruba milion dolarů a přišel o ně. Výsledkem je vlastně docela milá a věru zábavná humoreska. Ostatně – tak trochu se zdá, že spisovatel a zkrachovaný politik Archer podobné zážitky v reálném životě vyhledává, aby je následně mohl prohnat svou fantazií a vrhnout na papír. Mám na mysli třeba jeho odsouzení v roce 2001 za křivé svědectví v předchozím sporu, ve kterém se jednalo o placení jakési prostitutky právě panem Archerem. Dostal tři roky natvrdo. Vyšlo to akorát na tři díly Vězeňských deníků.

Ostatně aféry se kolem tohoto pána jenom rojí. Ale to s touto knihou nemá nic společného. Jen je to další kamínek do mého nekonečného dilematu, zda dílo od autora oddělit, nebo naopak zda ho s ním spojovat a přistupovat k němu tak.

Musím na rovinu říct, že mě kniha pobavila, že jsem se zasmál a že mi ani moc nevadil ten trochu hollywoodský happy end. A že všechny výše uvedené informace o celoživotních eskapádách páně Lorda Archera jsem se dozvěděl až při psaní této drobné recenze. A že můj dojem z knihy nikterak neovlivnily. A že mám docela chuť si přečíst i další věci, protože si říkám, že právě všechny ty nabyté „zkušenosti“ dávají jeho knihám ten správně šťavnatý základ. A co víc si vlastně při čtení přát, než dobrou šťavnatou zábavu…

jaroiva
25.12.2021

Zezačátku mě nebavily ty akciové čachry, protože tomu moc nerozumím, ale jinak mě to pak bavilo, nebylo to nijak třeskutě k popukání, ale celkem vtipná zápletka i rozuzlení, tak akorát. Fajn audiokniha pro pohodový poslech.

Ivan F
23.05.2021

Mám rád s humorom podané príbehy, sú takým malým balzamom v mori strán plných utrpenia (krimi, holokaust a pod.). Vždy si pri nich oddýchnem a hlavne zasmejem. Lenže Archerovo humoristické rozprávanie moc vtipné nie je. Ako dovolenkové a hlavne oddychové čítanie je to fajn, ale pridaná hodnota typu - drahý Jeffrey, rád si od teba prečítam aj inú knihu - sa nedostavila. Tým netvrdím, že po autorovej ďalšej knihe nesiahnem, avšak naše prvé "randevú" dopadlo tuctovo a nezáživne. Snáď to nasledujúce bude lepšie, len netuším kedy bude, tento rok už asi nie.

mi-380
28.05.2020

Vzpomínka na Podraz a Tucet špinavců. Pomsta čtyř džentlmenů je popsána staromilsky podrobně, čte se ale příjemně a je zakončena dvojitou pointou. Ze všeho vyzařuje milý pocit, jako bychom byli spoluúčastníky žertovné hry na spravedlnost, kde se nikomu nic nestane, a přitom o zábavu v duchu staré dobré Anglie bude postaráno.
80 % (zatím 83 hodnocení s průměrem 83 %).

Kulturnice
28.07.2019

Líbila se mi, četlo se jak po másle. Moje srdcovka v teenagerovských let. Film jsem také kdysi viděla, ale kniha byla pro mne lepší. Příjemní čtení na dovču.

tazkykamen
11.07.2019

Knihu som si vybral na základe obálky plniacej úlohu spoilera ( o autorovi a jeho „pohnutom“ živote som nič nevedel) a ako prvotina na dovolenkové čítanie splnila svoj účel. Len to prekvapenie na konci je na môj vkus až odpudzujúco gýčovité, ale šikovne rámuje celý snobský akčný príbeh.

knihovniceVS
19.08.2018

Špičková, dokonalá, propracovaná kniha. Absolutní paráda.

Lucka11
12.08.2018

Príjemné čítanie. J. Archer patrí k mojim obľúbeným autorom. Nesklamal ma.