Kulturnice Kulturnice komentáře u knih

Dívka s jahodami Dívka s jahodami Lisa Stromme

Mám ráda knihy o malířích a na E. Muncha jsem se vážně těšila. Kniha nezklamala, příběh je moc pěkný a dobře se čte. Navíc se odehrává na pobřeží, takže představivost jela na plné obrátky. Jen škoda, že kniha není doplněna reprodukcemi Munchových obrazů, o kterých se v knize píše. Teď mi obraz "Výkřik" dává o něco větší smysl. Určitě doporučuji k přečtení, čte se moc pěkně.

30.09.2023 5 z 5

Aha! Rodičovství Aha! Rodičovství Laura Markham

V době, kdy je většina lidí odpojena od sebe sama není divné, že rodiče nejsou na své dítě často napojeni. Doba nahrává hysterii, netrpělivosti, méně laskavému přístupu...Kniha Aha rodičovství připomíná základní jakoby zapomenuté pravdy o skutečné úloze rodiče ve srozumitelné podobě, s vysvětlením postupů, praktickými ukázkami. Pro mne jedna z nejpřínosnějších knih o výchově. Škoda, že jsem si ji přečetla až v synových 9 letech, ale i takto zpětně jsem mnohé pochopila. Jedinou vadou je na můj vkus časté opakování již sděleného, prostě americký styl psaní. Vřele doporučuji k přečtení.

03.02.2020 4 z 5

Lapuťák a kapitán Adorabl Lapuťák a kapitán Adorabl Dominik Landsman

Knihu jsme si se synem zamilovali, je akorát dobrodružná, napsaná vtipným lehkým stylem. Moc nás bavila číst. Jen narážky pro dospělé mi moc neseděly v knize pro děti a některé vtípky bych i vynechala - třeba fekální humor, já vím, že to děti fascinuje, ale proč je v téhle hlouposti podporovat. Super je zpracování na kvalitním papíře a nádherné ilustrace, takové, jaké by v dětské knize měly být.

29.11.2019 3 z 5

Celestinské proroctví Celestinské proroctví James Redfield

Moc pěkná kniha popisující fungování světa a jeho vrstvy z jiné strany. Četla jsem v době, kdy mne tyhle věci hodně zajímaly, potřebovala jsem je studovat a "řešit" sama v sobě, takže mi je Universum posílalo. Film jsem také viděla, ale podle mne se toto špatně interpretuje, v knize si najde každý, co zrovna potřebuje v jeho situaci, film nutně tuto volnost trochu omezuje předkládáním vlastních obrazů. U jiných témat mi rozdíly kniha-film nevadí, ale tady mi to vadilo. Takže spíš čtěte.

Verše psané na vodu Verše psané na vodu Bohumil Mathesius

Co dodat, poetika, tragika, nešťastná láska, erotika, tklivá příroda a její cykly, prostě život vetkaný do pár řádků. Geniální překlad. Nutné přečíst. Stravitelné i pro ty, kdo poezii příliš neholdují.

Muž se psem Muž se psem Zdeněk Jirotka

Né tak famózní jako Saturnin, ale ve stejném příjemném duchu. Čtení pro fandy tohoto typu humoru. Zůstane u mne v knihovničce. Oddechovka. Doporučuji.

Krakatit Krakatit Karel Čapek

Ač je to možná ostuda, Čapek mne nikdy zvlášť nelákal, asi kvůli tomu tlačení ve škole. Ale Krakatit, který jsem přečetla až v dospělosti, se mi líbil. Je to temné a tísnivé a napínavé a i nějaká erotika (překvapení) tam je. Takže hádám, že jsem už k Čapkovi dorostla a budu v něm pokračovat. Doporučuji.

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Naprostá klasika. Svědomí na plátně, jo kdekdo by takový obraz potřeboval. Kdo nečetl, jako by nebyl. Rozhodně doporučuji.

28.07.2019 5 z 5

Opravář osudů Opravář osudů Robert Fulghum

Fulghuma mám moc ráda, je skvělý ve svých postřezích a kratších útvarech, ale romanopisec to není. Námět zajímavý, člověk se navnadí na zajímavý příběh. ALE. Postavy jsou ploché, děj nerozvedený skoro nedokončený, utnutý tam, kde by se měl rozvíjet, zasazení některých motivů mi přišlo nelogické, dialogy taky těžko uvěřitelné - řekla bych až nevyužitý potenciál. Škoda. Chápu, že to měla být pocta Čechům, já Fulghuma taky miluju, takže mu to odpustím. Nějak však nemohu souhlasit s vyzdvihováním Kafky jako významného autora pro Čechy - pro poznání Čechů, tak mi to tedy nepřijde. Ale což, Kafka je hutný a těžký, třeba ho správně nechápu. Tak mne aspoň Fulghum inspiroval ke znovupřečtení Procesu a Proměny.

27.07.2019

Božský hráč Božský hráč Christina Lauren

Třetí díl a zase spousta neuvěřitelných orgasmů. Příběh je variace na pořád stejné téma. Lechtivá pohádka pro dospělý, no spíš pro odrostlé puberťačky. A protože víme, že život je mnohem více prozaičtější, proč trochu nevypnout a nevypláchnout si mozek příběhem s dobrým koncem, že? Zajímavé je nicméně zapojení postav z předchozích knih. Čtivé, ústřední dvojice mi však nebyla moc sympatická, zvláště vědátorka Hana.

18.06.2021 2 z 5

Božský cizinec Božský cizinec Christina Lauren

Stejně jako první díl, čtivé, lechtivé, relaxační, předvídatelné. Oddychovka k vodě o neložnicových choutkách, proč ne. Ústřední dvojice se mi líbila o trochu víc než Cloe s Bennetem. Pobaví a neurazí.

17.06.2021

Písečníci a bludný asteroid Písečníci a bludný asteroid Václav Dvořák

Četli jsme se synem před spaním a musím pochválit, pro děti naprosto skvělé napínavé vyprávění. Super uvedení mladých čtenářů do sci-fi žánru. Jedna kapitola před spaním nestačí. Chtěli bychom více ilustrací. Mně - jako dospělákovi - ta paralela s Harrym Potterem trochu vadila, ale synovi, zdá se, vůbec. Do druhého dílu by to asi chtělo trochu zjednodušit některá jména. Doufám, že si později přečte syn ještě i sám. Chválím a dávám plný počet

02.02.2021 5 z 5

Bubny podzimu Bubny podzimu Diana Gabaldon

(SPOILER) Já si tenhle přesun děje do Ameriky náramně užila. Ústřední dvojice už dozrála k víceméně vyváženému partnerství a začínají se usazovat, budovat a zvykat si na rodinný život. Začátky osidlování pospané v knize mne nesmírně bavily, a popisy panenské přírody ve mne vzbuzovaly touhu se také přesídlit do nějaké "cabin" v lesích. Linie Briany a Rogera mne už bavila méně, ale to i v seriálu. Celý díl působí celkově poklidněji, i když rodinná i jiná dramata nechybí. V knize jsou některé okolnosti lépe vysvětleny, např. co se stalo s indiány sousedícími s Fraserovým hřebenem. Pěkně to do sebe zapadá, rodina i Jamieho "království" se utěšitelně rozrůstá. Nechybí humor, což kvituji. Drobné detaily popisující láskyplnost mezi C+J jsou třešničkou na dortu. Potěšila zmínka o Moravenech ze Salemu. Těším se na pokračování této ságy. Je to popsáno tak podrobně, jako bych na "Hřebenu" bydlela s nimi, někomu nemusí vyhovovat, mne to baví.

21.11.2020 5 z 5

Dobrodružství v Zemi nikoho Dobrodružství v Zemi nikoho Jaroslav Foglar

Moc nás to se synem bavilo. Vzpomněla jsem si na svá dětská léta a noci s knížkou a baterkou pod peřinou. Pro mne ale jsou nedostižné knihy Chata v jezerní kotlině a pak Hoši od Bobří řeky. Nicméně mám výhrady k ilustracím (6. vydání z roku 2019 od Albatrosu), ty jsou příšerné a je to škoda, za ně hvězdička dolů. Jinak děj, jazyk vše super, zvolila jsem pro první seznámení syna s Foglarem a neudělala jsem chybu.

08.09.2020 4 z 5

Kapitán Adorabl a bambitka černokněžníka Vorána Kapitán Adorabl a bambitka černokněžníka Vorána Dominik Landsman

Příběh zase napínavý, i když pro mne o trochu méně čtivý než první díl, ale syna skutečně bavil, což je asi hlavní. Souhlasím s Markytičkou, že narážek na současnou dobu je tam hodně, na můj vkus už moc a děti tomu stejně nerozumí. Co mi dost vadí a snižuje to kredit příběhu je fekální humor. Tak nějak nechápu jeho smysl, jako děti se tomu smějí, to jo, ale já jej přeskakovala.
Výprava knihy nádherná...ilustrace, papír vazba.

10.02.2020

Atlas mraků Atlas mraků David Mitchell

Když jsem viděla poprvé film, moc jsem ho nechápala, asi jsem nesledovala pozorně, tak jsem se rozhodla přečíst knihu. Než jsem se začetla, celkem to trvalo, mátlo mne to množství jmen a postav, ale i tak musím říct, že jsem propojenost osudů vnímala více než ve filmu. Shodou okolností, v době čtení knihy dávali film v TV, tak jsem ho skoukla a docela mi to čtení pak ulehčilo, za jména jsem si dosadila tváře herců a konečně jsem se pořádně zorientovala a tak nějak se mi to všechno propojilo. Myšlenka dobrá, ale na mne až přespříliš košaté zpracování v některých příbězích. Nejvíce mne asi bavil ten postapokalyptický s odletem na jinou planetu. Ten mi přišel oproti filmu, kde jsem ho poprvé nějak nepobrala, nejvíce propracovaný, i když jazyk v něm užitý mne neskutečně štval...Závěrem: není to jednoduché čtení, pro trpělivé čtenáře, kdyby to nemělo tolik stran, pustila bych se do toho možná ještě jednou

24.01.2020 3 z 5

Hodinky od Ašera Hodinky od Ašera Zuzana Dostálová

Knihu jsem přečetla velice rychle, z tohoto pohledu byla napínavá, člověk se chce dozvědět, jak to vlastně dopadne. Pro mne byla čtivá. Děj byl předvídatelný, ale to mi až tak nevadilo. Avšak kniha je poměrně depresivní, vykresluje současnost celkem realisticky, to může být docela znepokojivé odhalení. Vztah Karla a Heleny zasloužil trochu víc prokreslit, nebylo moc jasné, co je k sobě tak táhne a drží pohromadě a to až tak, že se Helena vzdá poměrně velkého majetku ve prospěch společného podnikání....ale možná to tak ve vztazích vlastně dnes chodí?

04.12.2019

Jestli by byla pravda jen polovina, tak jsme pěkně v háji. Jo, technologie, stejně jako oheň, jsou dobrý sluha, ale zlý pán....vypněte počítač, mobil a pusťte se do čtení a pak vezměte děti do přírody.

28.07.2019

Mám ráda Fulghuma a miluji tanec, takže přečíst tuhle knihu byla skoro povinnost. Argentinské tango je nádherný emotivní tanec, který ale bohužel neumím a po přečtení příběhů z tančírny jsem zatoužila se jej naučit. Ač podle mne není Fulghum zdatný romanopisec, tak tady mi jistá roztříštěnost nevadila vůbec. Tanec a životy tanečníků, co se potkají na parketu na krátkou chvíli, takové prostě jsou. Tohle se Fulghumovi povedlo. Chytlo mě to. Doporučuji.

Cesta pokojného bojovníka Cesta pokojného bojovníka Dan Millman

Četla jsem už dvakrát, pokaždé na mne kniha působila trochu jinak, ale vždy se mi líbila. V dnešní době odpojení od sebe sama a napojení na virtuální svět je kniha více než aktuální. Donutí nad ledasčím se zamyslet. Koho zajímá práce na svém nitru, měl by si přečíst. Ani film není úplně zlý. Doporučuji.

28.07.2019 5 z 5