Křovák Křovák komentáře u knih

Autorka má extrémně černobílé vnímání reality mezinárodních vztahů, hraničící s naivitou. Rusko je Mordor, Česko je hobitín a západ je Rohan. Muslimové v ČR nejsou a když by se spletla, tak zásadně hodní. Ne že bych měl iluze o motivech Ruska, ale zase tak jim ta propaganda nejde, jejich weby jsou většinou směšně průhledné a směřované spíše na vlastní občany. Její popisy průměrného Čecha formou trapných klišé mě doslova uráží. Nejsme žádní naivní zahrádkáři, kteří se ze všeho podělají, neumí béknout anglicky a "sežerou" každou kravinu, kterou jim někdo naservíruje na netu. Tvrzení o tom, že od druhé světové války se nebráníme, je trapně účelové. A co posledních dvacet let, kdy naši vojáci bojují se spojenci po celém světě, a vůbec nemají špatné reference? To se nepočítá? Jiné země na tom nejsou o nic lépe, a to na západ i na východ. Kritizuje Zemana a Trumpa, ale nenabízí alternativu. Ano, je to smutné, ale nebylo z čeho vybírat, tak koho měli lidé volit? Tu zoufalost co volí ona?

13.07.2021 1 z 5

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Velmi čtivě napsané, vyvážený poměr faktů i příměrů. Pan Wohlleben sice tím, že principielně správně srovnává utrpení zvířat a stromů, hází vidle do teorie veganismu a vegetariánství (tak či onak usmrcujeme jiné živé bytosti ke své obživě, má snad třeba slunečnice menší právo na život, než sele? Pokud ano tak proč?), ale nelze s ním zásadně nesouhlasit.

14.12.2020 5 z 5

Bílá Masajka Bílá Masajka Corinne Hofmann

Masajove žijí pár set kilometrů na jih od místa dění, tohle byl kmen Samburu, jejich bratranci. Přímo v dané vesnici jsem čirou náhodou byl. Ale asi by to marketingově neznělo tak dobře. Co na to říci, láska je někdy slepá. Hlavně, že vše dobře dopadlo, dáma mohla lehce skončit úplně jinak. Nehledě na fakt, že se nechala ojet bez ochrany hned první večer opravdu laciným stylem v ne zrovna vhodné lokalitě, co se týče HIV, ale tak... Asi to bylo to "ono":).

29.10.2017

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Velmi krasne... skoda jen ze zcela smyslene

28.05.2023 4 z 5

Jeden z nás: Příběh o Norsku Jeden z nás: Příběh o Norsku Åsne Seierstad

Narcistický, inteligentní, špatně vychovaný, playstation nerd a mimoň, frustrovaný liberálně debilní politikou - výsledek je katastrofa pro skoro stovku rodin. Není to úplně černobílé, jak jen to život a paní Seierstadová umí. Práce norské policie byla něco neuvěřitelně diletantního - jen jeden policejní vrtulník v zemi, a pilot na dovolené? V zemi, která má téměř neomezené finanční zdroje? Cože?? Každopádně pokud bych někdy měl sedět, tak prosím v Norsku...

04.06.2022

Rozvaliny Gorlanu Rozvaliny Gorlanu John Flanagan

Puvodne pro vecerni cteni pro syna, nicmene samotneho me to chytlo! Destne hory, temne lesy, hranicari s maskovacimi plasti co umi stopovat a celkove bushcraftovat lepe nez zelene barety, chytlave charaktery, neni co resit! Kdyby tam bylo trochu sexu s vesnicankami a mene detinske obalky, dam tomu plny pocet... i kdyz uz by to nebylo pro deti;).

18.07.2023 4 z 5

Anglické listy Anglické listy Karel Čapek

Je to pro me zazitek, porovnat dojmy a poznatky pana Capka s dnesni Britanii. Leccos je stejne, leccos jine... dovolim si pouze poopravit, ze Skotsko nebylo vzdy jen kameni a vres, ale byval to obri Kaledonsky prales. To se vedelo uz tehdy. Jinak me popisy prirody potesily, uplna zvukomalba. Take "heads up" na konci, kde nadcasove pripomina, jak narod male zeme nemusi byt maleho vyznamu;)

20.02.2022 4 z 5

Zrození Evropanů: Skutečný příběh našich předků vyprávěný geny Zrození Evropanů: Skutečný příběh našich předků vyprávěný geny Johannes Krause

Zajimava kniha o novem vyuziti zkoumani lidskeho DNA - antropogenetice. Zajimave objasneni pohybu lidi z Afriky do Evropy, styk s neandrtalci atd. atd.
Negativa - predmluva a prolog obsahuji stejny obsah, trosku povinne multikulti masirky tam taky je, ale dobry...

28.05.2023 4 z 5

Valkýry Valkýry Robert Fabian

Nebavilo me to... treba popis vybaveni a zbrani je podrobny, ale na urovni nadseneho laika - airsoftaka. Zaver je prozrazen na zacatku, cteni je tedy pocitove marne, nikam nevedouci.
Pozn. pro autora: Z hlavne neletaji "kulky", ale strely. Kulky mate v trenyrkach.

18.03.2019 1 z 5

Do kosmu krok za krokem Do kosmu krok za krokem Michael Voplatka

Povedený úvod do světa dobývání vesmíru od jeho počátků po současnost, srozumitelný i pro laiky a podaný čtivou a zábavnou formou.

13.10.2020 5 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

ale jo, mufloni mě pobavili:-)

21.02.2017 3 z 5

Kam zmizel můj sýr? Kam zmizel můj sýr? Spencer Johnson

Kniha mi byla doporucena, ale nezaujala me.

13.06.2020 1 z 5

Faktomluva Faktomluva Hans Rosling

Pozitivne pusobici kniha, coz je fajn. Autor se sice vyhyba pojmenovani problemu radikalni islamizace zapadu, ovsem jako Sved ji pravdepodobne vita. Jinak zajimave cteni, mel jsem 8 z 13 dobre;).

13.06.2020 3 z 5

V první linii: Z Leningradu až do Berlína V první linii: Z Leningradu až do Berlína Nikolaj Nikolajevič Nikulin

Popis neuveritelne diletantnosti sovetskeho vojenskeho veleni a neuveritelne zvireci vydrze tech, kterym veleli. Diky pane Nikuline

15.12.2019 5 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Velmi čtivá knížka, jen to nářečí mi sedí spíše na Hanou než na Vysočinu... originální počin. Je zajímavé, jak se autorka umí vcítit do nadrženého chlapa:).

17.07.2019 4 z 5

Moje matka cizinecká legie Moje matka cizinecká legie Karel Hora

Excelentní podání příběhu neobyčejného chlapa, který se rozhodl, že v životě něco zažije a hned tak se z toho nepodela

29.10.2017 5 z 5

Sebevražda Sebevražda Tomáš Garrigue Masaryk

Velmi sociologicky a psychologicky podané, klíčové myšlenky mi přijdou nadčasové (život bez víry ve vyšší smysl postrádá směr atd.)

29.10.2017 2 z 5

Všechny cesty vedou k válce: Příběh Ruska a Ukrajiny očima českého reportéra, 2011–2022 Všechny cesty vedou k válce: Příběh Ruska a Ukrajiny očima českého reportéra, 2011–2022 Vojtěch Boháč

Zajímavá knížka nabitá fakty a realitou, sice bych s autorem nešel na pivo (tráva a rave atd. mě nebaví), nicméně zdá se, že úsudek má jasný a vcelku nezaujatý... doporučuji každému, kdo se o kořeny a vznik současného konfliktu na Ukrajině zajímá.

09.04.2023 4 z 5

Z Izrastiny s láskou Z Izrastiny s láskou Jakub Szántó

Hezky napsane, ctive, poucne... az na ten uvod, ach jo... Pani Prochazkove sice urcite cecenske i afganske kulky kolem hlavy svistely, ale v jinych souvislostech. Naboj se sklada z nabojnice, zapalky, prachove sloze a STRELY. To, co vyletne z hlavne, je STRELA. Je to hrozny amaterismus s temi kulkami, neuveritelne zazrany u laicke verejnosti.

19.06.2021 3 z 5

Příběh toulavého kocoura Příběh toulavého kocoura Richard Sobotka

Jedna z nej knížek mého dětství...

29.10.2017 5 z 5