V první linii: Z Leningradu až do Berlína

Autor nastoupil rovnou ze školy, ve věku 18 let, na nejkrvavější úsek Leningradské a Volchovské fronty. Jako voják Rudé armády došel až do Berlína. Zázrakem zůstal na živu. Svoje vzpomínky na válku napsal proto, aby se osvobodil od strašných zážitků. Nepočítal s tím, že je bude někdy publikovat, a tak zůstaly 30 let v jeho pracovním stole. Byly publikovány až na naléhání spolubojovníků, v dobách relativního tání politického napětí v sovětské společnosti. Čtenář v nich nenajde ani lehké čtivo, ani hurávlastenecké popisy bojů. Obsahem je výpověď o skutečné podobě války na východní frontě, o které oficiální publikace, ale i nedávné ruské životopisy mlčí. Nad stránkami této knihy mrazí – tak otevřená výpověď o drastických činech na obou stranách fronty nemá obdoby. Po válce a po studiích se N. N. Nikulin stal odborným pracovníkem Ermitáže. Jeho oborem bylo umění starých evropských mistrů, vydal řadu knižních publikací a jako vynikající pedagog vychoval několik generací studentů. Jako vědecký pracovník státní instituce a evropsky uznávaný odborník navštívil několikrát i Západní Německo, kde měl možnost konfrontovat své zážitky s vojáky druhé strany; i o tom píše ve své knihy a i z těchto postřehů mnohdy mrazí. Nikulinovy vzpomínky na válku v první linii nejsou rozhodně vhodnou četbou před spaním. Knihu doprovázejí unikátní fotografie jednak samotného autora, dále oficiálního fotografa divize, ve které Nikulin sloužil – D. F. Onochina – a potom snímky H. Vierse, německého vojáka, který bojoval na druhé straně fronty a dlouho po válce se s autorem seznámil a spřátelil…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/38_/387731/v-prvni-linii-z-leningradu-az-do-be-2pP-387731.jpg 4.614
Literatura faktu, Válečné, Biografie a memoáry
Vydáno, Elka Press

Воспоминания о войне, 1975

Kniha V první linii: Z Leningradu až do Berlína

Křovák
15.12.2019

Popis neuveritelne diletantnosti sovetskeho vojenskeho veleni a neuveritelne zvireci vydrze tech, kterym veleli. Diky pane Nikuline

AURIL
20.06.2019

O tom, jak tupost a nadutost mála, zabila mnohé.

Smutek a marnost - s tím jsem knížku zavírala.

Attillak
09.06.2019

Po dlouhé době se mi dostala do rukou kniha, od jejíž řádků jsem se odtrhával dost nerad. Po formální stránce není nijak velkolepá, nakladatel si sem tam dovolil i nějaké hrubky a autor sám chrlí věty pod permanentním tlakem, vůbec se nepokouší o nějakou velkou literaturu (což ostatně odpovídá důvodu, proč knihu sepsal). Nejedná se ani o epické dílo, které by mělo oslnit svým příběhem. Čtivost této knihy spočívá v něčem jiném. V její syrové bezprostřednosti a věcnosti. Obsah je uspořádán do řady novel, které víceméně chronologicky mapují autorovy prožitky při jednotlivých fázích bitvy o Leningrad (kterou prodělal na Volchovském frontu), při tažení na Berlín a v závěru i v poválečném období. Rozhodně se zde nedočtete, jak mladý N. N. Nikulin zabíjel Němce po desítkách, jako tomu je v memoárech různých odstřelovačských es, i když smrt a násilí jsou na každé stránce všudypřítomné. Jde tu především o šílenství války, o povahy lidí, které se v tomto stavu anomie projeví ve své ryzí nahotě. Přestože obraz sebe sama autor nastiňuje spíš ironicky, rozhodně takto nevnímá lidskou tragédii, která probíhá všude kolem něj. Odhaluje naši slovanskou povahu až na dřeň její podstaty, neuhýbá před ničím, i když sám dodává, že se v době sepisování knihy bál vyjevit své pocity naplno. Druhá světová válka stála sovětský lid miliony životů, bylo s ním nakládáno s naprostou bezohledností, přesto obyčejní vojáci přijali svůj osud a plnili často nesmyslné rozkazy, dokud nedosáhli absolutního vítězství. A právě o obyčejném sovětském vojákovi je tato kniha. Je památníkem milionům bezejmenných obětí, které byly zmařeny na sovětské straně fronty, je kritikou zodpovědných osob, které měly na svědomí stovky zbytečných masakrů a špatných taktických rozhodnutí. Ukazuje také, že na válce není nic heroického ani romantického, že jejím důsledkem je jen smrt, zkáza a duševně poznamenaní lidé. Osobně knihu nevnímám jako literární dílo, ale jako výpověď člověka, který část života prožil v naturalistickém infernu. V tomto směru má obsah publikace obrovskou vypovídající hodnotu.

Hotovson
15.05.2019

Dost drsný a vůbec si takový jatka nedovedu představit. Jak sám autor v knize píše, byl to mlejnek na maso.

Je strašný, že ač Sověti Němce porazili, tak měli několikanásobně větší ztráty.

A za hrdiny jsou ty, co ty lidi do toho mlejnku na maso nahnali a na ty pravý hrdiny, co tam položili svoje životy, si nikdo nevzpomene. Ale tak to asi bylo, je a bude v každej válce.

východní fronta (2. světová válka) historie a fakta

Nikolaj Nikolajevič Nikulin