koniklecka

Šikmý kostelŠikmý kostelKarin Lednická

Jedna z nejsilnějších knih, co jsem četla. Ač beletrie, hodně mi pomáhá v seberozvoji. V tom uvědomit si, jaký máme blahobyt a stejně se trápíme. Jak bych si měla více vážit věcí kolem sebe a této doby. A jak už tenkrát řešili stejné problémy, co my, stejně uvažovali o vztazích, penězích. Po Haně je to další srdcovka, kterou si hodně připomínám a možná i někdy přečtu znovu, ač to u beletrie dělám fakt minimálně, spíš vůbec.

Den TrifidůDen TrifidůJ. Wyndham (pseudonym)

Já mám tento žánr ráda, protože prostě sice je to sci-fi, ale je přitom čím dál víc dost reálná možnost, že něco podobného nastane. V tomto případě ne tedy asi doslova s masožravými kytkami, ale po covidu a v současné době, by mě to prostě asi ani nepřekvapilo tolik jako dřív. Zároveň je to skvěle napsané a atmosféru i děj si vybavím dodnes, i když jsem četla dobře před 10 lety.

HanaHanaAlena Mornštajnová

Kniha mě silně zasáhla. Pozor, slabší povahy jako já, by mohly brečet. Ale příběh je tak skvěle napsaný, že se nedá odtrhnout.

14.09.2020

HanaHanaAlena Mornštajnová

Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla. Brečela jsem hodně a hodně jsem si z ní vzala.

11.11.2020

Den TrifidůDen TrifidůJ. Wyndham (pseudonym)

Kniha se mi moc líbila. Čekala jsem něco trochu jiného podle názvu, ale dostala jsem asi i něco víc. Kombinace napínavého příběhu a úvah nad koncem lidské populace, tak, jak ji známe, je to pravé ořechové. Těším se na druhý díl, i když už nemá takové ohlasy.

23.08.2016

Šílené výčitkyŠílené výčitkyLiane Moriarty

Moriarty to prostě umí. Zpočátku jsem si říkala, že to asi už nebude ono, ale pak mě to vtáhlo a pořád jsem si říkala, co se to asi stalo a bylo to samozřejmě šokující. Ten konec už byl lehce předvídatelný, ale to byla jen třešínka na dortu. A já už se těším na další knihu.

20.02.2018

MalevilMalevilRobert Merle

Tuto knihu jsem četla dobře před 10 lety a stále na ní vzpomínám a odkazuji. Plánuji si ji přečíst nejspíše znovu, protože v současné době je více než aktuální. A to to má být sci-fi :-)

Pes baskervillskýPes baskervillskýArthur Conan Doyle

Kniha má své kouzlo. Zezačátku mi dělalo trochu problém začíst se do starého jazyka. Ale pak se mi to začalo líbit. Líbí se mi, jak z knihy vyzařuje britský styl a chování. Příběh sám o sobě je zajímavý, nicméně jsem od něj čekala trochu víc. Sherlock a pes se objevili v příběhu vlastně na začátku a pak až na konci. Děj se odehrává až v poslední části knihy. Ale i tak byla četba neotřelý zážitek a určitě doporučuji knihu přečíst. Je to něco úplně jiného než dnešní literatura. Více se mi asi líbil Drákula, což je v některých ohledech další podobná záležitost, i když trochu modernější. Mimochodem taková drobnost: v knize v překladu ani jednou nezaznělo slovo blata, nýbrž zde byl použit výraz močál. To mi trochu kazilo celkovou atmosféru, protože jsem odjakživa měla příběh spojený se slovem blata. :-)

SedmilhářkySedmilhářkyLiane Moriarty

Nejlepší kniha od této autorky. Vážně jsem si to užila, hlavně závěr a překvapivé rozuzlení.

InfernoInfernoDan Brown

Nemůžu si pomoct, ale přijde mi to už jen odvar z minulých knih. V knize je spousta popisných pasáží, které jsem nedokázala vnímat. Děj samotný dokáže upoutat, ale už to tu bylo.

Stříbrná zátokaStříbrná zátokaJojo Moyes

Takové oddechové čtení. Mně se to líbilo, ač to bylo trochu předvídatelné. Ale dostala jsem, co jsem čekala. Život na pláži, pohodový život na lodičkách a zápletka o lásce.

23.02.2017

MalevilMalevilRobert Merle

Určitě přečtu někdy znovu. Zůstane mi v paměti ten pocit, když jsem ji četla.

28.02.2017

Jsi značka?! - Dobře se bavte a vydělávejte u toho penízeJsi značka?! - Dobře se bavte a vydělávejte u toho penízeTomáš Lukavec

Čekala jsem od knihy mnohem víc. Je to vlastně jen soubor popisů typů značky podle autora, které jsou lehce sporné a těžko uvěřitelné, rozhovorů s několika českými lidmi, popisů několika youtuberů a pár životních příběhů autora přitažených lehce za vlasy. Styl knihy mi přijde nevyzrálý, jako by autor byl patnáctiletý kluk. Autor často slibuje, že dá návod na něco převratného a jaksi "skutek utek". Našla jsem v tom pár rad a tipů, nicméně většinu už jich znám z jiných knih. Kniha je možná dobrá pro úplné začátečníky v oblasti začátků podnikání, začátků života na volné noze atd., kteří vůbec neví, o co se jedná. Ale ruku na srdce, kolik takových lidí je? Možná bych ale neměla být tak přísná, já sama zatím nepodnikám a nejsem úspěšná jako pan Lukavec. Nicméně přínos pro mě hodnotím jako velmi nízký.

12.05.2017

Manželovo tajemstvíManželovo tajemstvíLiane Moriarty

Skvělá kniha kombinuje čtení pro ženy s promyšleným dramatem a skvělou zápletkou. První, co jsem od autorky četla a hned jsem si musela pro další.

Zamilovaná hypnotizérkaZamilovaná hypnotizérkaLiane Moriarty

Asi nejslabší kniha od autorky. Nicméně to neznamená, že jsem si její čtení neužila. Naopak kniha se mi líbila a hlavně jsem se dokázala ztotožnit s mnoha myšlenkami postav. Elen a její vnitřní souboj zná nejspíš více žen. Snaha se před novým chlapem krotit a nepouštět se do hádky, přijetí role matky pro cizího chlapce, srovnávání se se zemřelou manželkou. Do toho z druhé strany stalkerka, která přišla ze dne na den o to, co považovala za rodinu a nedokáže to přijmout...velmi citlivě a umně vykresleno a dobře se to čte. Nicméně jsem byla z minulých knih zvyklá na nějaké překvapivé rozuzlení a odhalení a to zde neproběhne.

25.04.2016

Všude kolem černý lesVšude kolem černý lesR. Ware (pseudonym)

Knihu jsem si od prvních stránek užila. Ale trochu mě přeci jen zklamalo, že se dala tak moc předvídat, až jsem doufala, že se to ještě ukáže nějak zamotané, ale bohužel ne. Ale přeci jen mě nechávala místy na pochybách, takže jsem se nenudila. Doporučuji na dlouhé zimní večery :)

23.02.2017

451 stupňů Fahrenheita451 stupňů FahrenheitaRaymond Douglas Bradbury

Nějak jsem se bohužel neztotožnila se stylem, jakým byla kniha psána. Někde jsem slyšela, že existují dva překlady a že ten jeden se dá číst lépe, ale nevím, co je na tom pravdy. Rozhovory nedávaly smysl a to mi celkem vadilo. Děj byl celkem zajímavý, ale nějak mi přišel nevyužit ten potenciál.

04.04.2017

Noc trifidůNoc trifidůSimon Clark

Dala bych 3,5. Začátek tak do poloviny je zajímavý a tajemný, jak má být. Konec, který připomíná akční béčkový film s romantickou zápletkou to trochu pokazil.

18.12.2017

Do vodyDo vodyPaula Hawkins

Trvalo mi se začíst, ale nakonec to mělo svoji atmosféru.

19.04.2018

Konec létaKonec létaAnders de la Motte

Skvělá atmosféra i zápletku jsem nedokázala předvídat, takže ráda na knihu vzpomínám. Ideální letní četba.

04.08.2018

PoliciePolicieJo Nesbø

Čtu celou sérii od Nemesis, a tak v tomto posledním díle už dokážu docela předvídat. I když mě autor pořád dokáže pěkně překvapit. Bohužel dávám tři hvězdičky, protože už je to jen odvar z minulých knih, kde je zajímavosti dosahováno přílišnou brutalitou, která mě moc neoslovuje. Stejně tak jako v Levhartovi, kdy jsem neměla po přečtení prvních pár stran chuť číst dál. Je to paradox, ale díky Nesbovým knihám jsem se ze skandinávské literatury postupně přeorientovala jinam a už ji tolik nevyhledávám. A přitom pro mě byly jeho knihy oblíbené. Jen už té brutality a nechutného a zvrhlého skandinávského násilí bylo nějak moc. SPOILER: Nicméně Harrymu jeho konec přeji a jsem za něj po všech těch útrapách ráda.

Na co Alice zapomnělaNa co Alice zapomnělaLiane Moriarty

Zezačátku jsem čekala trochu více, ale nakonec mě kniha zaujala a potřebovala jsem jí dočíst. Nicméně více se mi líbily jiné knihy této autorky jako Sedmilhářky a Manželovo tajemství.

Tři přáníTři přáníLiane Moriarty

Mně se prostě tahle autorka skvěle čte. Sice zde chybí to napětí dalších knih, ale jinak je to psané čtivou formou a párkrát jsem se i hodně zasmála. Možná se mi to tak líbí také proto, že je to z prosluněné Austrálie. Takové pohodové čtení, kde je ale hodně myšlenek a situací z reálného života, až mě to občas překvapí. Už čekám na další knihu a moc se těším.

04.04.2017

DraculaDraculaBram Stoker

Skvělá atmosféra. Má to styl a je to prostě klasika. Určitě někdy budu chtít přečíst znovu.

25.05.2017

VolavkaVolavkaSharon J. Bolton

Skvělá atmosféra a popis postav. Musela jsem hned číst pokračování.

24.08.2018

Světlo mezi oceánySvětlo mezi oceányM. L. Stedman

To je moje kniha roku 2018. Často na ni vzpomínám. Dostal mě příběh. A hlavně popis lidských nutkání, tužeb, strachů a pohnutek. Doporučuji přečíst matkám, které mají třeba krizi s dětmi a podobně ;)

03.05.2019

Harry Potter a Ohnivý pohárHarry Potter a Ohnivý pohárJ. K. Rowling (pseudonym)

Tento díl Harryho Pottera mě uchvátil asi nejvíce. Četla jsem ho jeden večer na gymnáziu až do 4 do rána, protože jsem potřebovala nutně vědět, jak to dopadne. Bylo to pro mě až hororové čtení s řezáním ruky a zabíjením studentů. Prostě Harry se postupně od knihy pro děti přesunul do až thrillerového stylu a je to jedině dobře. Když jsem byla dítě, byl Harry také ještě dítě a postupně jsem s ním vyrůstala. Jsem velmi ráda, že tato knižní řada mě doprovázela mým dětstvím a dospělostí, bylo to velké obohacení.

V lesíchV lesíchTana French

Moc se mi líbí styl psaní, dokáže ve mně navodit tu správnou náladu. Ale tady mi vadil ten konec, že se tam vlastně to nejdůležitější nevysvětlilo anebo jsem to nepochopila.

Čachtická paníČachtická paníJožo Nižnánsky

Další z knih, které by měl člověk dle mého přečíst. Jen z toho konce jsem měla pomalu depresi :))

02.05.2016

GejšaGejšaArthur Golden

Ze začátku jsem měla asi prvních 20 stran problém se začíst, ale pak mě kniha pohltila. Často jsem o ní přemýšlela, i když jsem ji nečetla. Za měsíc se chystám do Japonska a tak jsem ji plánovaně četla nyní, abych nadýchala trochu té atmosféry a abych pak v Japonsku byla o něco znalejší. Nejvíce se těším do Kjóta a díky knize snad ještě více. Konec je velmi silný a ač je už vše hodně zkrácené, docela mě dostal.

12.05.2016