kokrokr kokrokr komentáře u knih

Bílý tesák Bílý tesák Jack London

Ano, Bílý tesák není člověk a nemůže jako člověk vnímat a cítit. Nechápu, co některým čtenářkám na tomto tvrzení vadí. Realita je ta, že Bílý tesák je divoká šelma, která při lovu zabijí, trhá zkrvavené syrové maso a hltá ještě teplé vnitřnosti ze svého úlovku. Tohle není domácí mazlík, co baští granule a psí konzervy. Tesák je nebezpečné zvíře, tvor reagující instinktivně a pokud je ohrožen zaútočí nebo uteče a je schopen zabít i člověka. Selekce je v přírodě neúprosná a pro šelmy platí zabij nebo pojdi hlady. Sám jsem četl tento dobrodružný román z drsného severu poprvé jako školák. Doufám, že i dnes školáky zaujme kouzlo romantického příběhu o Bílém tesákovi. Je třeba si občas přiznat, že civilizace okolo nás má slabou slupku a skutečný svět přírody je krutý a nelítostně pragmatický.

21.09.2020 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Je zajímavé, že většina čtenářů co tak vysoce hodnotí tuto knihu, má málo načteno a patří věkem spíše k mladší generaci. K počtu vysokých hodnocení také přispívá výrazně větší počet žen než mužů a většina z nich má v databázi jen několik desítek či stovek knih. Já fantasy miluji, ale tento příběh považuji za podprůměrný a nezáživný. Marně pátrám, čím si „Naslouchač” zasloužil ta vysoká hodnocení a nic nenacházím. Autorčin jazykový projev je dosti školometský a děj nestojí za řeč. Možná, že to hlavní co mladé čtenáře a romantiky zaujalo, je vztah mladé dívky a pětadvacítky. Já jsem asi již příliš starý a pragmatický, než abych vzplál nadšením nad podprůměrným příběhem o mladé dívce a pětadvaceti ochráncích.

04.01.2021 2 z 5

Jak jsem vyhrál válku Jak jsem vyhrál válku Patrick Ryan

Jsem jeden z těch, kteří se u této knihy pokaždé pochechtávají. Je tu velmi vtipně popsán systém vojenského uvažování. Sám jsem v mládí na vojně zažil naprosto absurdní situace a příhody, kterým civilista neporozumí. Románů z vojenského a válečného prostředí jsem přečetl více jak stovku, a tenhle považuji za jeden z nejlepších.

26.08.2020

Muž se srdcem kovboje Muž se srdcem kovboje Jack Schaefer

Docela mě překvapilo, při čtení předešlých příspěvků, kolik lidí považuje román za těžkopádný a špatně se jim četl. Značná část čtenářů vidí knihu, jen jako dobrodružný příběh a autorův literární styl jim nesedl a vadil. Já jsem byl naopak nadšený a cítil lehkost a krásu slovních spojení. V tom příběhu nebylo jediné hluché místo, jediné slovo navíc. Je třeba pochopit, že ty úžasné příhody honáků, jsou jen kulisa zobrazující postoj k životu. Autor nám připomíná, jací máme být. Monte je hrdý, čestný, překonává překážky, nic nevzdává, pomáhá potřebným a pro záchranu jiného člověka je ochoten obětovat život. Jen to, je pro skutečného muže přijatelné. Román považuji za jeden z nejkrásnějších příběhů o lidskosti a obětavosti.

28.05.2020 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Výborné postapo sci-fi. Tenhle žánr mám rád a mohu jen doporučit.

22.05.2020 4 z 5

Setkání s Rámou Setkání s Rámou Arthur Charles Clarke

Tuhle knihu mám ve velké oblibě. Popis průzkumu cizí kosmické lodě je fascinující. Je tu obrovské schodiště a pod ním planina a válcovité moře a za ním neznámé útvary. Začnou se tu objevovat různí bioboti a provádí lodní údržbu. Čekáte jen, kdy se ukáží i Rámané. Třešničkou na dortu je létající kolo, jak od pana Foglara. Na závěr ještě vtipné zneškodnění bomby s pomocí obyčejných štípacích kleští. Jakmile v 84 roce kniha vyšla, hned jsem ji koupil. Četl jsem ji několikrát a pokaždé mě baví víc a víc.

25.05.2020 5 z 5

Popel všechny zarovná Popel všechny zarovná Dominik Dán

Rozdělení federace jsem považoval za chybu, ale po pár letech jsem dospěl k názoru, že to bylo nezbytné. Lepší dobrý rozvod, než nešťastné manželství. Doufám, že se kolegové ze Slovenska neurazí, ale některé požadavky jejich tehdejší politické reprezentace nešlo akceptovat. Nešlo mít jednotnou měnu a dvě národní banky s možností vydávat emise bankovek. Podobných požadavků bylo ovšem více. Změna režimu nebyla jednoduchá ani v Čechách, i u nás došlo k řadě politických kauz a rozvoji podsvětí. Autorův literární projev mě baví. Je to živé, barvité, vtipné. Co jsem četl v originále bylo výborné a často mě napadlo u slovních hříček a vulgarit, že český překlad to nedokáže dost dobře vystihnout.

22.07.2023 4 z 5

Den pro Šakala Den pro Šakala Frederick Forsyth

Romány F.F. mám rád a tento jsem četl opakovaně. Je to jeden z nejlepších thrillerů, které znám a ta geopolitická linka /Alžír/ je hodně zajímavá. V předešlých komentářích zejména čtenářky fandí placenému zabijákovi, který ochotně vraždí muže i ženy, jen aby mohl odstřelit svůj cíl. Vidět romantického hrdinu v mnohonásobném vrahovi, tak to opravdu nemohu. Jediným správným chlapem v této knize, je nenápadný policista Lebel.

04.07.2020

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

Tohle už zavání grafomanií. Zatím nejdelší a nejnudnější Cormoran Strike. Autorčiny postřehy jsou zajímavé a zábavné, ale je tu příliš nadbytečných informací nesouvisejících s případem. Příběh pro přemíru slov ztrácí tempo a švih. Chce to proškrtat tak polovinu stránek. Rowlingová je však příliš tvrdohlavá a na délku knih si nedá sáhnout. Jako začínající autorku ji nakladatel dokázal uhlídat jen u prvních tří dílů Harryho. Bohužel s globální slávou nabobtnalo její ego i knihy.

28.06.2020 3 z 5

Smrt krásných srnců Smrt krásných srnců Ota Pavel

Velmi poetické čtení, krásná čeština a za mě maximum bodů.

23.05.2020 5 z 5

Hoši od Bobří řeky Hoši od Bobří řeky Jaroslav Foglar

Četl jsem příspěvek Lessany a chci jen upřesnit, že v třicátých letech dlouhý pobyt dětí mimo rodinu nikoho neudivil. Bylo přijatelné posílat děti k lépe situovaným bezdětným příbuzným, do cizích rodin na výuku řemesla, německého jazyka či zemědělskou výpomoc. V těchto časech trampské hnutí zakládalo osady a život v přírodě byl najednou velmi moderní a populární napříč celou společností. Také skauti vystrčili růžky. Pokud si představíme Rikitana a hochy, jako malý skautský oddíl, máme tu něco v této době zcela běžného. V rodinách převládalo prosté praktické chování a poslat syna na tábor, který si zaplatil bylo dobré řešení. Stejně by doma jen lumpačil. Takhle asi tehdy uvažovali. Foglarův příběh, proto v době svého vzniku působil celkem reálně.

30.05.2020 4 z 5

Cesta kolem světa za 80 dní Cesta kolem světa za 80 dní Jules Verne

Můj nejoblíbenější Verne. Tenhle příběh je napínavý, vtipný a nápaditý. Jazyk knihy působí velmi moderně a moc dobře se čte.

23.05.2020 5 z 5

Tři mušketýři 1. díl Tři mušketýři 1. díl Alexandre Dumas, st.

V dospívání moje nejoblíbenější kniha, kterou jsem četl několikrát za rok. Poprvé jsem ji četl asi ve třinácti letech a nadšení ze spletitého historického příběhu plného politických intrik neznalo mezí. Četl jsem jen první dva díly, další nikde nebyly. V 70 letech ale vydala MF komplet všech dílů, který mám dodnes. První dva díly jsem četl snad dvacetkrát a další pokračování asi třikrát. Od Dumase jsem pak jako kluk přečetl všechno, co kde bylo. Dobrý byl Josef Balsamo, Hrabě Monte Cristo a Robin Hood. Přečetl jsem i jiné věci, ale to už nemělo tu kvalitu. Tři mušketýři mají vše, je tu dobrodružství, politika, intriky, přátelství, čest a láska.

22.05.2020 5 z 5

Malevil Malevil Robert Merle

První kniha, kterou jsem od autora koupil a mám ji pořád. Velmi dobrý příběh. Četl jsem i několik dalších románů od Merleho a vždy zaujal.

22.05.2020 4 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Velmi chytré, propracované a dojemná závěrečná pointa. Přiznávám ale, že té chemie a fyziky bylo občas trochu moc a já se pak nudil.

06.11.2021 5 z 5

Mega hustej nářez Mega hustej nářez František Kotleta (p)

Milá Kamčo, když ti vadí hrubší mluva a sexuální narážky, proč jsi to dotáhla až ke třetímu dílu? Chápu ale, že každý není naladěný na tuhle vlnu. V tom případě ti doporučuji radši si přečíst od Stehlíkové „Naslouchače” a „Fáju”. Tuhle nepovedenou fantasy ženy zbožňují a mluví se tam slušně.

29.11.2020 4 z 5

Tři kamarádi Tři kamarádi Erich Maria Remarque (p)

Četl jsem i několik dalších románu od tohoto autora, ale jedině tenhle mám doma. Jako student jsem ho četl několikrát. Je to příběh o přátelství a lásce, na který se nezapomene.

25.05.2020 5 z 5

Pohřbeni zaživa Pohřbeni zaživa Dominik Dán

Je to zajímavé čtení, ale autor strašně přehání. Domov důchodců Irbis zde funguje po vzoru gangsterské organizace Murder, Inc. Vedení domova přijímá zakázky na vraždy a během roku odstraní dvě třetiny svých chovanců. Domovu šéfuje bývalý sanitář a statutárním zástupcem je dementní lékař nevycházející na veřejnost. Mladé zdravotní sestry jsou občas na večírcích u šéfa znásilněny a nestěžují si. Tohle je už opravdu sci-fi, statutární zástupce se přece jen někdy musí účastnit úředního jednání, určený vedoucí domova musí doložit úřadům doklady o svém vzdělání a některá ze zneužitých sestřiček by vše napráskala na policii. Státní dozor nad těmito domovy není dokonalý, ale existuje. Je mi jasné, že v některých zařízeních dochází k šikaně a ponižování klientů, ale tady autor zašel už mimo realitu. Odstranit dva či tři klienty by asi mohlo projít, ale dvě třetiny osazenstva za rok je už moc.

20.09.2023 4 z 5

Pamatuj na smrt Pamatuj na smrt Aleš Novotný

Temnota, vztek, deziluze, to je autorův osobitý slovní projev ve stylu krimi noir. Příběh je černý jak krém na boty a citlivější dívčí povahy mohou trpět noční můrou. Rozhodně mrknu na další Novotného práce a doporučuji otrlým čtenářům četbu nejlépe uprostřed noci za deště, hřmění blesků a drnčení okenic, aby i počasí souznělo s atmosférou knihy.

20.08.2023 4 z 5

Cigaretka na dva ťahy Cigaretka na dva ťahy Dominik Dán

Tak tohle má opravdu břink. Dávám čtyři a půl bodu.

06.07.2023 4 z 5