Den pro Šakala

kniha od:

Den pro Šakala https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/42037/den-pro-sakala-42037.jpg 4.7 1055

Strhující, promyšlený a brilantně napsaný příběh, který byl rovněž úspěšně zfilmován, patří bezesporu k tomu nejlepšímu, co Frederick Forsyth napsal – Den pro Šakala se ve svém žánru stal klasikou a vstoupil do dějin literatury jako určující a současně nepřekonatelný mezník ve vývoji politického thrilleru. 1. vydání.

Žánr:
Literatura světová , Romány , Thrillery

Vydáno: , Odeon
Originální název:

The Day of the Jackal , 1971


více info...

Komentáře (172)

Komentáře 172 Recenze 1

ninano
ninano
19.11.2023 5 z 5

Úžasná kniha! Příběh nádherně vystavěný, napínavý a nutí vás k přečtení na jedno nadechnutí. Myslím, že byl podle této knihy i natočen velmi zdařilý film. Toto je prostě literatura nejvyšší úrovně.

Paulus.1987
Paulus.1987
20.08.2023 5 z 5

Nedostižná klasika žánru, která díky svému promyšlenému a strhujícímu ději nezestárla ani o den.

Z pohledu dnešního čtenáře může být kniha zastaralá jedině z technického hlediska, jelikož se děj odehrává v roce 1963 a tehdejší metody práce policie a tajných služeb probíhaly hlavně prostřednictvím telefonů, dopravních prostředků a časově náročným hledáním informací v psané podobě.

Knihu jsem poprvé četl před mnoha lety ještě na základní škole a byla jednou z těch, které mi otevřely dveře k "dospělé" literatuře. I nyní jsem si její čtení užil, stejně jako tehdy. Pouze s tím rozdílem, že teď jsem měl před očima obličej Edwarda Foxe, který díky svým ostře řezaným rysům a chladnému nelítostnému pohledu ztvárnil roli Šakala ve filmovém zpracování s naprostou bravurou.


Lesní_chodec
Lesní_chodec
17.07.2023 5 z 5

Dnes v podstatě už klasika, která má taktéž vynikající filmové zpracování. Jedna z mála knih, ke které bych se dovedl vrátit nejspíše ještě několikrát. Za mě Forsyth mistrně zvládl popis tehdejších reálií a ducha doby.

Chajda69
Chajda69
11.07.2023 5 z 5

Poslouchal jsem jako audioknihu, a byla skvělá. Bavil mě faktografický úvod, zasazení příběhu románu do kontextu, vysvětlení okolností, francouzské situace s Alžírskem i dopady, které měla na běžné (i ne tak úplně běžné) Francouze. Příběh samotný pak byl velmi zábavný, těšil jsem se na každý další poslech a upřímně přiznávám, že jsem tak trochu fandil jak Šakalovi, tak Lebelovi. Závěr knihy byl trochu v kontrastu s pomalu gradujícím dějem a to jediné mi přišlo trochu škoda, jinak ale můžu na jednoduché letní čtení jen doporučit.

Kabuky
Kabuky
27.06.2023 5 z 5

Vynikající román.

stanislava9718
stanislava9718
06.06.2023

Jedna z prvních knih v mé knihovně, o komisaři Lebelovi, který mravenčí prací se snaží dopadnout atentátníka na francouzského prezidenta De Gauella. Líbil se mi popis jeho "mravenčí" práce a závěr rychlý spád děje.

Mijagi
Mijagi
13.04.2023 5 z 5

Rok 1963, atentát na francouzského prezidenta Charlese de Gauella. Mezinárodní pátrání po potencionálním pachateli v době, kdy nejrychlejším spojením s druhou osobou byl telefonický hovor zprostředkovaný přes ústředny, v době před internetem a před ulicemi osázenými kamerami, v době evidence hostů v hotelích pouze v písemné podobě v sešitech a knihách. Na jedné straně mravenčí práce komisaře Lebela s minimem informací, na druhé straně důmyslná Šakalova příprava sázejícího vše na jednu kartu. Závěrečné stránky mi přišly již poněkud zrychlené, ale možná to byl autorův úmysl - pomalé pátrání, pečlivá příprava, rychlá akce. Nicméně kniha je tak napínavá, že jsem se od ní nemohl odtrhnout. A teď si ještě někdy pustit (prý také povedený) film z roku 1973.

willy9203
willy9203
11.04.2023 5 z 5

Pro člověka, který uznává profesionalitu, je zajímavé, jak dělí svůj obdiv mezi Šakala a komisaře Lebela. Ale vlastně v obou případech to uznání patří panu Forsythovi, který to tak skvěle promyslel. Poslouchal jsem jako audioknihu skvěle namluvenou Otakarem Brouskem ml. a moc mě pobavilo, že pro nejnesympatičtější postavu zvolil hlas jednoho exprezidenta.

PetrCepek
PetrCepek
20.03.2023 5 z 5

Jedna z největších čtenářských lahůdek mého mládí, nádherně doplněná filmem z roku 1973 s charismatickým Edwardem Foxem v titulní roli. Od té doby jsem si oboje několikrát zopakoval, a s obrovskou chutí jsem si tuto báječnou knihu přečetl i nyní. Pět hvězd je málo.

PS - Od ledna zkouším postupně přečíst - pěkně popořadě od Amise až po Zweiga - všech 46 knih ze skvělé odeonské edice Galerie moderních autorů. Taková čtenářská výzva, jen trošku početnější.

sakro
sakro
12.02.2023 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih a zároveň jeden z mých nejoblíbenějších filmů. K oběma se pravidelně a rád vracím. Už od mládí mě zajímalo vše, co se týkalo generála Charlese de Gaulla. Ani nevím přesně proč, ale je to prostě tak. Byl výraznou postavou nejen francouzských, ale i evropských dějin. Téměř vše, co jsem o něm četl, patřilo k literatuře faktu. Den pro šakala je sice román, ale za ta léta už k de Gaullovi neodmyslitelně patří. Kdo má rád knihy, které mají napětí a spád, nemůže necht tuto knihu bez povšimnutí.

Nofar197
Nofar197
12.01.2023 4 z 5

Tato kniha je pochopitelně fenoménem, jen mi trochu vadilo, že nakonec nebyla odhalena skutečná totožnost vraha.

Marla
Marla
27.12.2022 5 z 5

Skvělé čtení, vracím se k němu pravidelně už mnoho let a stále je stejně strhující.

Filomena1961
Filomena1961
25.10.2022 5 z 5

Autor inspirován skutečnými historickými událostmi napsal smyšlený příběh o připravovaném atentátu na francouzského presidenta Charlese de Gaulla. Četla jsem ho jedním dechem. Strhující děj, dynamický popis událostí a zvláště psychologie chladného odosobněného profesionálního nájemného vraha pro kterého lidský život nic neznamená mě zaujala a mrazilo mě z toho až v konečcích prstů. Zcela jistě doporučuji a dávám pět hvězdiček.

Obelix15
Obelix15
23.08.2022 5 z 5

Knihu jsem si přečetl až po několikerém shlédnutí filmu a až na pár výjimek je podoba více než zachovalá. Napínavé od začátku do konce.

Bakana
Bakana
16.08.2022 4 z 5

Kowalowského mi bylo líto.
Jinak klasika, na které mi vadilo jen to, jak že je trochu moc popisná. Dnes by ji autor napsal akčnější. Ale určitě stojí za přečtení. Zajímalo by mě, jestli se aspoň zčásti zakládá na pravdě.

Koka
Koka
25.07.2022 5 z 5

Ten film jsem shlédla snad třicetkrát, a přesto mě kniha zaujala a místy i opravdu překvapovala. Dějová linka se - až na pár nepodstatných detailů - naprosto shoduje s tím, jak byl příběh zfilmován. Ale to, co má kniha navíc a co mne nadchlo, je zasazení příběhu do zcela reálných dějinných a politických souvislostí včetně narážek na dobové politické skandály, zejména vysvětlení francouzsko-alžírskeho konfliktu, jeho příčin a dopadů, rovněž narážky na tradičně špatné francouzsko-britské vztahy (v příběhu mne pobavily četné - z reálu převzaté - zmínky o tom, jak nelibě nesla britská strana skutečnost, že Francouzi v 50. letech zablokovali vstup Británie do EHS - číst to dnes, chvíli po brexitu, kdy si zas Britové denně stěžují na to, jak jim Francouzi znesnadňují přejezd na kontinent a dělají hraniční kontroly - tomu říkam dějinné paradoxy!)
Jde o příběh nejvyšší literární kvality a co do obsahu - stálé aktuálnosti.

Kabuky
Kabuky
06.06.2022 5 z 5

Klasika

radusak9806
radusak9806
27.04.2022 4 z 5

Velmi poutavé čtení.

DericCaster
DericCaster
30.01.2022 5 z 5

K tomu nelze moc co dodávat. Příběh je dobře napsaný a skvěle se četl. Ocenuji skvělou manipulaci autora, který vás skoro donutí fandit záporné postavě...

heavy66
heavy66
22.01.2022 5 z 5

Šakal, který dal jméno všem osamělým atentátníkům, je pro mě praotcem politických thrillerů, prvním, který jsem četl.
Proč hledat další superlativy, jen řeknu, že jsem v závěru Šakalovi fandil. Ne snad, že bych neměl rád francouzského prezidenta, jen jsem měl pocit, že za ten dokonalý plán a námahu si zasloužil uspět! A myslím, že autor to viděl stejně!

Leona333
Leona333
16.01.2022 5 z 5

Po dočtení této knihy, mohu pouze zkonstatovat, že se opravdu jedná o mistrovský kousek z pera Fredericka Forsytha. Politický thriller na základě historických faktů, od kterého se nedalo jen tak odtrhnout. Jen jsem se dlouho, opravdu dlouho nemohla při čtení rozhodnout, na čí straně vlastně jsem? A co je z mého pohledu to reálné dobro a co zlo...

Snoopi
Snoopi
26.12.2021 5 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu, navíc v rámci Čtenářské výzvy. Zprvu jsem nebyla moc nadšená - politický thriller rozhodně není můj žánr. Ale příběh mě postupně vtahoval do sebe a já zjistila, že se těším na další a další epizody. Je znát, že se autor vyzná: stejně jako Šakal dokonale propracoval svůj útok na francouzského prezidenta, tak se i Forsyth zabýval sebemenšími detaily a celý příběh vyšperkoval do všech podrobností. Nebál se zabrousit do různých oborů lidské činnosti, kde prokázal své četné znalosti, ať už jde o auta, zbraně či jiné oblasti našeho konání. Nic nenechal náhodě, skvěle propracoval i psychologii postav - a vzniklo přinejmenším hodně pozoruhodné a čtivé dílo. Natolik čtivé, že dokonce i samotný hrdina, nájemný vrah, mi byl chvílemi sympatický a fandila jsem mu :-) Zajímavé je, že u některých postav autor odkrývá jejich myšlení, ale Šakal zůstává do poslední chvíle záhadný.

101evca
101evca
25.12.2021 4 z 5

Šakal je skvěle vystupňovaný thriller se zajímavým tématem. Sice mu chvilku trvá než najde tu správnou notu, ale s každou další stránkou je příběh napínavější a napínavější. Má sice nedostatky v ději (protože snad ty jediné dvě chyby, které Šakal provedl, se mi zdály, vzhledem k jeho jinak bezchybném plánu, poněkud směšné), ale i tak je to bezesporu dílo, které může být považováno za klasiku svého žánru.

knihomoli
knihomoli
10.11.2021 5 z 5

Film jsem viděla několikrát, konečně dozrála doba i na knihu. A nelituji.

radimch
radimch
20.09.2021 5 z 5

Na to, že to je Forsythova prvotina, kterou údajně napsal na jeden zátah a pak v níž nezměnil ani čárku, tak je ve opravdu veledílo, které zaslouží poklonu jeho talentu.

Camelot
Camelot
16.08.2021

Moje další letní čtenářské zastavení patří Fredericku Forsythovi a jeho „Šakalovi“. Řekl bych, že je to takové typické pánské letní čtení, a to i dnes - po padesáti letech.
Jako čtenář jsem tohoto autora objevil před pěti lety a dosud jsem přečetl deset jeho knih. Nejsem přitom velký fanda tohoto žánru a jiné autory v podstatě nečtu. K Forsythovi jsem si našel cestu pro jeho spisovatelskou profesionalitu. Přestože jde o nenáročnou a oddychovou literaturu, díky autorovu přístupu přesahuje hranice žánru a dokonce i hranice beletrie a vždy lze část jeho knihy označit jako literaturu faktu. Vždy si najde dost prostoru, což ale na druhou stranu řadě čtenářů vadí, pro popis dobového kontextu a geopolitické komentáře a vysvětlivky. Mám respekt k tomu, jakou péči věnuje přípravě a věcné správnosti svých knih. Analýza situace mne v každé jeho knize nesmírně baví a zároveň poučuje. Např. jeho popis uspořádání islamistických, džihádistických a různých zločinných organizací, metody jejich náboru, motivace atd. dává čtenáři větší představu o tom, jak to tam chodí než akademické komentáře tzv. bezpečnostních expertů. Jeho dokumentaristický styl naplno vyniká v „Příběhu Biafry“, kterým debutoval. „Den pro Šakala“ – jeho první beletristické dílo - si matně vybavuji z velmi povedeného filmového zpracování, ale právě výše zmíněné atributy Forsythovy tvorby dělají z knihy něco více. I když to pro mne ještě není typický Forsyth – ten z přelomu tisíciletí – už v Šakalovi je patrná autorova preciznost a systematičnost.
Samozřejmě se člověk usmívá nad momenty, které jako by z oka vypadly z filmového Jamesa Bonda v podání Seana Conneryho, ale vzhledem ke stáří obou děl, je žádoucí přimhouřit oko.
Forsyth každou svoji knihou zrál jako víno.
Léto a dovolené ještě nekončí, a tak je pořád ještě čas nějakého Forsytha do kufru přibalit. A nemusí to udělat jen pánové…

Marciem
Marciem
05.08.2021 5 z 5

Nejlepší kniha od tohoto spisovatele.

Rihatama
Rihatama
03.08.2021 4 z 5

Byl 22. srpen 1962 třetího roku vlády prezidenta Charlese De Gaullea, den, kdy měl zemřít. Legendární zfilmovanou verzi příběhu jsem viděla nejednou, tak jsem konečně sáhla i po knize. Typický Forsyth, detaily všeho druhu a spousta technických, osobnostních i geografických popisů. Nevím, jestli Forsythova pečlivá a věrná reflexe míst událostí (názvy ulic, hotelů a jejich popisy) plynou z jeho úsilí o maximální věrohodnost svých děl nebo z nedostatku fantazie, ale mně to vyhovuje. Taky jsem uvítala doslov překladatele, který skutečnou realitu kolem atentátů na de Gaullea podrobně objasňuje.

Jedno se ale Forsythovi moc nepodařilo. Ten prohnaný a na vše připravený Šakal udělal v samotném závěru největší akce svého života dle mého jednu neskutečně triviální chybu, která jej stála nejen vavřínový věnec ze stovek milionů dolarů. De Gaulle žil dlouho, takže od počátku je zřejmé (vzhledem k autorově věrnosti realitě), kdo v tomto duelu nakonec vyhrál, byť na straně prezidenta stál postarší, obtloustlý policajt před důchodem. Dost potměšilý osud Forsyth připravil pro svého Supermana, pro čtenáře mnohem sympatičtější postavu, než jak vykreslil představitele vlády a zákona. Přitom to nebyl žádný Robin Hood, ale nájemný vrah. Většinou přitom Forsyth vykresluje v těch nejlepších barvách muže na straně zákona.

ibáG
ibáG
05.05.2021 5 z 5

Pro mě tedy velký zážitek. Moje první kniha tohoto typu. Zvlášť poslední třetina strhující. Perfektně vystavěný příběh promyšlený do detailů. Velký obdiv k autorovi. Film jsem neviděla a jak skončí kniha, jsem taky nevěděla. Jen bylo jasné, že se atentát nezdaří (historický fakt). Původně jsem myslela, že byl Šakal opravdová postava. Až v doslovu jsem se dočetla, že je to čistě autorova fabulace. Doslov jsem četla pečlivě - skutečné politické pozadí. Nečekala jsem, že bych dala 5 *. To si nechávám jen pro naprosto excelentní knihy, ale 5 * si kniha podle mě zaslouží.

baacinka
baacinka
02.04.2021 4 z 5

Nevím, nějak jsem asi čekala, že to bude mnohem víc strhující.

Štítky knihy

zfilmováno Francie atentáty Charles de Gaulle, 1890–1970

Autorovy další knížky

Frederick Forsyth
anglická, 1938
1975  93%Den pro Šakala
2004  90%Boží pěst
2008  89%Vyjednavač
2005  86%Ikona
2014  81%Seznam smrti

Kniha Den pro Šakala je v

Právě čtených7x
Přečtených1 567x
Čtenářské výzvě113x
Doporučených135x
Knihotéce579x
Chystám se číst335x
Chci si koupit48x
dalších seznamech18x