knihyKeMne knihyKeMne komentáře u knih

Misery Misery Stephen King

Psycho. Na mě až moc. Už chápu, proč někomu připadal Řbitov zviřátek slabý. Misery se s ním co do napětí nedá srovnávat.

Hrozně se mi líbil autorův styl psaní. To prokládání vnitřním hlasem. Ta přirovnání. A navíc jsem se dozvěděla i mnoho o tom, jak vzniká kniha, řekla bych že víc, než z autorovy autobiografie O psaní. A o psychických pochodech geniálního spisovatele. Pavlíku jak je to dál?

17.05.2020 5 z 5

Kámen mudrců Kámen mudrců Johanes Anker Larsen

Pozoruhodná kniha, opravdu pozoruhodná.

Začátek mi atmosférou silně připomněl knihu Malý Bobeš, celých 100 stran, to jsem ještě netušila, že dětství záhy skončí, a teprve začne ta síla.

Kniha mi neustále něco připomínala; tu Alchymistu, tu Danteho Peklo, tu Rady zkušeného ďábla, tu moderní ezo knihy z nejrůznejších oblastí duchovna. Je v ní vše. Slovy to ani nejde vyjádřit. Je to poklad. Je to kámen mudrců.

A... Našla jsem tam i soukromé poselství pro sebe. Jako by bylo vězeno, že to budu číst. Ta slova mě hluboce zasáhla.

Podobně jako jiná pasáž, která mě rozrušila, pro mě velmi překvapivá slova Zlého:
"Modlitba je totiž magie, víš. Když člověk vzývá, vždycky někdo přijde, někdy je to 'anděl', ale někdy třeba ďábel. Modlil ses mnoho, a přišel jsem já. Budu poctivý a řeknu, že když se přestaneš modlit, zmizím eo ipso. Můžeš to zkusit. Rozsviť lampu, zápalky leží na židli. Až bude lampa rozsvícena, zmizím. Nesnesu jiné světlo než své vlastní. Právě jako lidé, kteří jsou stejného ducha jako my. Ale když se budeš modlit, zase se vrátím. Stojí psáno: Proste a bude vám dáno, ale nestojí tam, co dostanete."

05.02.2020 5 z 5

Radost z pozorování ptáků Radost z pozorování ptáků Michael Schmolz

Ačkoliv už pár knih o ptácích vlastním, tato mě přesvědčila o tom, že by taky doma neměla chybět. Přehledně uspořádané druhy dle toho, kde se s nimi nejčastěji lze setkat a s jakou pravděpodobností, reálie přizpůsobené českému prostředí, autor i překladatelé si s tím dali velkou práci. Jen bacha, dost malá písmenka.

Knihu lze číst i popořadě, a nenudíte se. Je určena spíš pro birdwatchery, takže obsahuje spíš zajímavosti během pozorování a poznávací znaky - a milé je i to, že přiložené fotografie jsou dostatečně vypovídající a popisné znaky na nich viditelné. Oceňuju i zaměření na to, s čím si lze daný druh splést, a jak je rozlišit. A to vše v kapesním formátu!

Akorát bych mohla polemizovat s autorem, co se týče jeho snahy o vtipnost, místy jsem to neocenila nebo nepochopila.

07.12.2022 5 z 5

Chceš-li rozesmát pánaboha Chceš-li rozesmát pánaboha Michael Třeštík

Pozoruhodná kniha. Vlastně jsem si dosud nedokázala představit, jak "technicky" probíhala první světová, tedy z pohledu vojáka. Díky autorově otci za jeho válečný deník! Oba autorovi rodiče toho tolik prožili! Jejich zapojení v odboji... Známosti se spoustou osobností té doby... Životy pestřejší než jakýkoliv vymyšlený příběh. A smutné to bylo taky, pochopitelně, život takový je. A závěr měl super vyústění, ty poslední věty, no celej Třeštík.

27.01.2022 4 z 5

Čtvrtá opice Čtvrtá opice Jonathan Dylan Barker

Hustý! Připomínala mi "Já, poutník" jak strukturou, tak napětím, čtivostí a taky šlo o čas. Moc se mi líbila i přesto, že jsem nevykoumala, jak si nahá osoba v naprosté tmě může změřit tep na 15 vteřin. A jsem ráda, že existuje pokračování, podívám se po něm.

28.10.2021 5 z 5

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

Z anotace mi nedošlo, že babka bude až taková "babka" :-) No autor si ji pořádně vychutnal, to snad ani není možný, aby si ji celou vymyslel! Byla tak živá. Trochu jsem nevěřila její proměně, ale nakonec se vlastně neproměnila tolik:-) Knížka mě bavila, postavy byly super barvité, no jen ta atmosféra porád taková ponurá... Z toho důvodu nakonec nedávám plný počet, i když jsem hodně váhala. Rozhodlo, že to byl sice fajn zážitek, ale podruhé bych do toho už nešla.

11.03.2021 4 z 5

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

Hned od začátku mi přišlo srovnávat s podobnými lahůdkami od Stephena Kinga, a nic naplat, Kingovi se lehkostí psaní nevyrovná. Hlavně první kapitola je taková primitivní. Přidají se k tomu i jisté logické nedomyšlenosti a málo uvěřitelné hororové prvky, až klišé, ale naštěstí příběh do sebe čtenáře brzy vtáhne, takže to nevadí. Určité napětí kniha vykřesat dokáže a čte se dobře, ani se mi s ní v noci nechtělo loučit a odkládat zbytek na další den. Myslím, že pro nenáročné čtenáře je ideální. Taky jste čekali, kdy a jak to ten kocour schytá? Oblíbený mazlík v tomto žánru je vždycky vděčným tématem :-) Bylo znát, že autorka kočky zná.

10.03.2021 4 z 5

Vzpomínky / Sny / Myšlenky C. G. Junga Vzpomínky / Sny / Myšlenky C. G. Junga Aniela Jaffé

Poklad. Mé první setkání s Jungem, o kterém jsem toho tolik slyšela a po kterém jsem již dlouho toužila. Už v úvodu od paní Jaffé se dozvíme, jak těžké bylo získat od Junga jeho autobiografii a jak to nakonec celé vzniklo. V tu chvíli mě Jung zajímal ještě víc.

Dětství. Čtivě napsané vyprávění očima dítěte (přestože vzpomínajícímu autorovi bylo už přes 80 let), podobalo se knihám Ankera Larsena. Vyprávění poetické, dětsky přemýšlivé, opředené tajemstvím ... To si prostě užijete.

Nevím jak to udělal, z naivně dětského vyprávění autor dospívá a životopis se stává čím dál filozofičtější a zralejší. Stále ale poutavý! Zajímavý člověk ten Jung! Hned jsem si sehnala i Červenou knihu.

Příjemným bonusem byl dodatek se Sedmerem naučení zemřelým, o kterém se v knize také zmiňoval a které vzbudilo můj zájem jako nic jiného.

Přiznávám, že ne všemu jsem rozuměla, co pan Jung povídal. Však až dozraju, pochopím víc :-)

Samozřejmě taky oceňuju úroveň českého překladu a poznámky pod čarou. Věřím, že bylo těžké dohledat všechny ty narážky na různá jiná díla. Jung měl neuvěřitelný přehled, překladatel mu ale zdařile sekunduje :-)

09.02.2021 5 z 5

Netrpělivost srdce Netrpělivost srdce Stefan Zweig

Retrospektivní vyprávění (a tedy přečtené v rámci letošní čtenářské výzvy) na téma soucit. Čekala jsem nějaký historický příběh z dob Rakouska, který bude vyprávět zhrzená vozíčkářka a vylejvat si svý nářky (haha bylo to mnohem lepší). Ale toto mě pohltilo už jen svým úvodem a ani na chvilku mě nepustilo. Postavy byly tak živě vykresleny, že se v nich úplně vidím. Ta skrytá manipulace, to zaplejtání se skrz soucit a nemožnost najít z toho všeho cestu ven... Co postava, to perla. Ale vyjadřuju se neohrabaně, jiní přede mnou to vyjádřili lépe. Takže jen tolik - jsem nadšena.

01.02.2021 5 z 5

Já, Poutník Já, Poutník Terry Hayes

Och, tak tohle nemělo chybu. A to jen málokterá současná beletrie mě zaujme.
(...v němém úžasu nechávám v sobě doznívat...)

14.12.2020 5 z 5

Velká kniha pohádek Velká kniha pohádek Božena Němcová

Oblíbená kniha mého dětství. Milovala jsem i ty ilustrace. Některé pohádky byly šíleně dlouhé (pro mé dětské vnímání), některé jsem nepochopila (Alabastrová ručička), některé jsem četla stále dokola, protože jejich svět byl tak exotický (hned ta první, nebo Paví král).

10.11.2020 5 z 5

Ženy a knihy Ženy a knihy Stefan Bollmann

Nečekaně dobrá kniha! Pohled na život v cca 3 posledních staletích, a převážně samé nové informace, a nadmíru zajímavé. Překvapivě se téměř nic z toho neobjevilo ani v hodinách literatury, ani dějepisu, ani v populárně naučných časopisech. O básníkovi Klopstockovi jsem např. slyšela poprvé, a hle jaký význam ve své době měl.

Jako trochu z jiného světa působí kapitola věnovaná fenoménu fanfiction. Mnoho mi o tématu osvětlila, příjemný bonus ke všem těm nevšedním životopisům.

Zkrátka jsem nadšená :-)

07.11.2020 5 z 5

Koule Koule Michael Crichton

Tak to byl nářez. Asi tak od poloviny jsem se už nedokázala odtrhnout, takže pak už jedním dechem. A to doslova, bolest a tlak v hrudi jasně signalizovaly, že toho napětí je až moc. Takhle na mě působí jen málokterá kniha. A to jsem pochybovala, že s koulí lze vymyslet slušnou zápletku :-)

06.11.2019 5 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Koukám autor rád píše o ženských hrdinkách... Za mě taková klasická detektivka, co se dobře čte, jen mi docela vadily scény potýkání s alkoholismem, blé. Obvykle taky nemusím když se v detektivkách prolíná i osobní život detektivů (a teď mluvím o dalších prvcích osobního života, co v tého knížce byly), tady to ale bylo nezbytné pro další děj, takže tady dávaly smysl. No další díly asi číst nemusím.

22.06.2023 4 z 5

Zpětný ráz Zpětný ráz Peter May

Tahle knížka pro mě byla překvapením. Dosud jsem z celé série četla jen čtyřku, ale když už mě knihovnice přemluvila vzít rovnou i pětku, tak jsem do ní teda šla, i když mě čtyřka moc nechytla.

To co mi vadilo ve čtyřce, tady nebylo, přestože kostra knihy má se stylem čtyřky dost podobného. Užila jsem si oběd v tříhvězdičkové restauraci. Až během čtení jsem zjistila, že mě toto prostředí vlastně zajímá, takže autor mě bavil i poučil. Závěr se mi taky moc líbil.

04.02.2022 5 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Ajajaj, tak tohle byla romanťárna! Nemohla jsem se odtrhnout. Dokonale to působí na city... Hlavní hrdinové mají prostě úžasné povahové rysy a i vedlejší postavy jsou velmi sympatické. Jen ten samotný závěr byl maličko zklamáním, ten neměl ty grády jako zbytek knihy. Ale stejně, byl to nevšední zážitek strávit dva dny s touto knihou. Doporučuji všem beznadějným romantičkám!

30.01.2022 5 z 5

Sirény z Titanu Sirény z Titanu Kurt Vonnegut Jr.

Překvapivě čtivý bizár, jaký mi dosud dokázali naservírovat pouze bratři Strugačtí. A překvapivě dobře přeložený, protože hra s jazykem je taky silným prvkem díla. A s překvapivým závěrem pobízejícím přečíst si to celé znova ve světle poznání. Hodně komediálních prvků, vyvážených vážným tématem celého díla. Zkrátka líbilo.

19.07.2021 4 z 5

Hmyz je docela jiný Hmyz je docela jiný Marcel Safír

Autor je magor! :-D Tedy magor do hmyzu... Úžasné. S jakou láskou píše. Jak se stále dívá kolem sebe a ke každému hmyzímu jednání má spoustu otázek. Když ho něco zaujme, řekne si, že tohle ještě nikdy nikdo neviděl a s připraveným foťákem civí na místě třeba několik hodin. To nadšení, když zdokumentuje něco úplně nového! Těch vykřičníků! Hmyz ho náležitě udivuje, personifikuje ho a neustále hloubá, zda pozorované jednání bylo skutečně takové, jak vypadá - statečné, sobecké, podlé apod. Je to instinkt nebo promyšlené?

Nedivím se, že naše knihovna zařadila knihu do oddělení pro děti. Jedná se vlastně o spoustu každodenních příhod ve světě hmyzu, u kterých autor náhodou (a občas i cíleně) byl a pro nás je zdokumentoval. Nejdřív mi vadilo, že většina fotek je černobílých a mizerné kvality, přece jen je to stará kniha, ale pak vás zaujme to povídání a jste rádi, když popisovanou situaci můžete šmírovat jakkoliv, i bez barev.

V knize nechybí ani pověstná krutost přírody v boji o přežití a autor nás o ní zpravuje až s nechutnou reportážní podrobností, takže děcka bacha, ať nejste moc smutní.

Nakonec dávám plné hodnocení, jako takovou kuriozitku, takovou knihu už dneska jen tak neuvidíte :-)

28.03.2021 5 z 5

Všichni žijem v blázinci Všichni žijem v blázinci Radkin Honzák

Úplně mi nesedly otázky paní novinářky a i pan doktor jako by občas odpovídal na něco jiného. Dozvěděla jsem se ale spoustu nových informací, což mě překvapilo. Například pro mě nejdůležitější, že i v naší zemi smím požádat o neoživení v případě kolapsu, i jaké technické náležitosti má taková žádost mít. A rozhodně platí, že pan doktor má dobrý přehled, i v klasické literatuře. Takže knížka zrovna bomba není, ale taky není úplně marná.

14.03.2021 4 z 5

Červená kniha – čtenářská edice Červená kniha – čtenářská edice Carl Gustav Jung

Čtena "jen" čtenářská edice bez obrázků, protože originální Červená kniha už není k dostání. A nyní už i chápu tolik poptávkových inzerátů po ní, hned bych se k nim přidala, a tak pevně doufám, že originál bude mít někdy ještě dotisk.

Červená kniha je mojí druhou "Jungovkou", po tom životopise od A. Jaffé, který mě na ni upozornil. A je to srdcovka. Samozřejmě nerozumím všemu, ale rozumím, že Jung byl velký filozof s bohatým vnitřním životem, o kterém neustále porád dokola přemýšlel. Jeho dílo lze tak přirovnat nesrozumitelností, tématem i významem k Nietzscheho Tak pravil Zarathustra, které Junga také hodně ovlivnilo. Mně připomíná Bibli. Ze stejných důvodů.

Jak tu již bylo řečeno, není to dílo pro každého, ale jako všechna podobná díla si "svého" člověka v pravý čas přitáhne. Doporučuji Jungovým skalním fanouškům a těm, kdo neustále o životě filozofují a hloubají nad jeho smyslem.

01.03.2021 5 z 5