Červená kniha – čtenářská edice

Rukopis slavné Červené knihy vázaný v kůži pojmenovaný autorem původně Liber Novus ležel od smrti C. G. Junga v trezoru jedné švýcarské banky. Jungova rodina považovala zápisky za příliš intimní a fantastické, bála se kompromitace a odmítala jakékoli návrhy na zveřejnění. Teprve v roce 2000 se britskému historikovi lékařství Sonu Shamdasanimu podařilo domluvit se s dědici pořízení faksimile původního Jungova rukopisu a jeho vydání. Od prvního vydání v angličtině, němčině a češtině kniha zaznamenala celosvětový úspěch a řadu vydání v mnoha jazycích. Stejně populární jako velkoformátová kniha v podobě středověkého foliantu s Jungovými vlastnoručními kresbami je ve světě její čtenářská edice, která obsahuje pouze text bez grafického doprovodu, který ovšem o to víc vyniká svou profétickou silou obraznosti a jazykové barevnosti. „Kniha, která představuje zásadní přínos k porozumění kulturní historie dvacátého století.“ Magdaléna Platzová, Respekt „Nakladatelství Portál provedlo monumentální čin. Do češtiny – jako do druhého překladového jazyka na světě – převedlo faksimile a bohatě komentované vydání Jungovy Červené knihy.“ Stanislav Komárek, Lidové noviny...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/169375/cervena-kniha-ctenarska-edice-zqb-169375.jpg 4.746
Literatura naučná, Psychologie a pedagogika
Vydáno, Portál

The Red Book: Liber Novus, 2009

Kniha Červená kniha – čtenářská edice

8v8
22.12.2020

S nadšením jsem knihu pořídil. Ale po přečtení jsem zjistil, že tahle kniha není šálkem mé kávy. Na rovinu říkám, že mě kniha nedala vůbec nic. Tím neříkám, že je kniha špatná. Jen říkám, že není pro každého. Já jsem jí vůbec nepochopil.

JP
20.11.2020

Tomuhle říkám 'sexy'. Dávám to po troškách, ale už teď (jsem na straně 312) se chci s něčím podělit. Pokaždé, když knihu otevřu, přenese se koncentrace jen na ni, protože vím, že tenhle Jungův tarotovej výklad ("nechápat doslovně, opakuji, nechápat doslovně") bude něco jinýho a už jsem od něj něco málo četl a studoval ho... tahle kniha byla klasifikována jako nebezpečná a kolega v práci (křesťan) my o Jungovi říká, že "moc přemýšlí a plácá tam ty svoje nesmysly, jak tam začal mluvit o tomhle, Honzi, tak jsem hned věděl která bije" - vnímám to jako dobrou srandu z mojí strany, že jsem mu knihu vnutil, protože číst ji a pak o ní sem tam hovořit s člověkem, co má prakticky anti-jungovský postoj, i když uznává jeho inteligenci, tomu dodává to pravé koření) ale o tom je celej Jung. Berte to jako takovej trailer na 'Červenou knihu'. Jde o soupis citací z knihy a několika poznámek a hesel, co jsem si chtěl vyhledat. Přepis:

Liber Novus
Cítím magnetizující sílu knihy, jak ji čtu.
*následují dva s knihou nesouvisející zápisky, vize, předtím, než jsem usnul, zní trochu mimo mísu, popravdě*
str. 151 - význam
str. 152 - kolektivní nevědomí, kolektivní vina, - Odstavec "Vy všichni..."
str. 153
str. 160 (2) "Žijeme..."
str. 164. "Jestliže bůh je absolutní krása a dobro, jak může obsáhnout plnost života, který je přece krásný i odporný, dobrý i zlý, směšný i vážný, lidský i nelidský? Jak může žít člověk v lůně božstva, jestli božstvo přijímá jen jednu jeho polovinu?"
sestup do podsvětí (descendus ad infernos)
coniunctio (sjednocení)
Salomé
Deus Leontocephalus
Soror, filia mystica
"Když jsi popuzen proti svému bratru, pak mysli na to, že jsi popuzen proti bratru v sobě, tzn. proti tomu v tobě, co se tvému bratru podobá." (str. 195)
"Slovo se stalo doslova naším bohem a zůstalo jím (str. 237, Přítomnost a budoucnost)
str. 240 "Podá ti..."
"Slovo se ti stává bohem, protože tě ochraňuje před nespočetnými možnostmi výkladu."
gnosticismus, helionismus
str. 295/296 "Ale tím, že vyšel..."
"Neboť naše síla pak zůstává ve zlu. Musíme tedy zlo plně přijímat, bez lásky a bez nenávisti, s uznáním toho, že je a že musí mít svůj podíl na životě. Tím mu vezmeme sílu, kterou nás přemáhá."
"Ten, kdo zlo nechce, tomu chybí možnost zachránit svou duši před peklem."
"Umírání nezastavíš."
"Humani nihil a me alienum esse (Jsem člověk, nic lidského mi není cizí) je přímo má povinnost."
Kurevsky náročné, ale přitom i přístupné čtení, definitivně velmi bohaté.

Zoe88
22.10.2020

Knihu jsem shodou okolností otevřela krátce poté, co jsem se vrátila z kláštera, kde jsem několik dní pobývala v tichu... a čtením jako bych navázala na ty niterné stavy, které jsem prožívala. Takové ty věci, o kterých se blbě mluví, protože to prostě nejde... ale Jung se s tím popral. Je mi jasné, že nedosahuju ani v nejmenším Jungových vhledů či jeho vzdělání, ale během čtení jsem byla zatraceně ráda, že někdo píše o takových těch věcech... o kterých se blbě mluví.

Doporučuji to mít spíše jako takovou tu knihu, ve které si člověk občas čte, než knihu, kterou si prostě na posezení přečte. Na to je to příliš hutné.

Elyen
01.11.2019

Největší kniha, co jsem kdy četla. No četla...Co jsem kdy držela v ruce, obřadně prohlížela a sem tam něco přečetla. Byla z knihovny, takže čas, který jsem s ní mohla strávit, zdaleka neodpovídal času, který bych s ní strávit chtěla a potřebovala.
Kniha je to krásná, neběžná, fascinující a opravdu velká a těžká. S pocitem vděku a úžasu se mi až nechtělo věřit, že mi ji knihovna jen tak půjčí domů.
Necítím se být oprávněna se k ní dále jakkoli vyjadřovat.

Krub
27.09.2019

Pravděpodobně nejkomplikovanější kniha, co jsem kdy četl. Nelze ji totiž pojmout pouze coby psychologickou "self-help" příručku, ačkoliv jako taková může velmi dobře posloužit. A stejně tak není jenom nesmyslným blábolením snových figur. A stejně tak není jen náboženským textem, který obhajuje víru ve svoji teorii o světě.

Rysy všeho zmíněného v sobě ale Červená kniha nese, a proto je tak těžké ji adekvátně ohodnotit. Kombinuje západní i východní náboženství, Freudovu psychologii, Nietzscheho filosofii i předkřesťanské mýty. Nejtrefnější je asi říci, že jde o zápis mytologie Jungova nevědomí.

Mohlo by se zdát, že, je-li skutečně tím, nebude vůbec možné ji pochopit. A skutečně, ani zdaleka netvrdím, že jsem porozuměl všem Jungovým myšlenkám.

Zdánlivě nesmyslné rozhovory se zdánlivě neexistujícími postavami, ale obsahují enormní množství moudrosti. A s nejedním obrazem vyjádřeným v knize jsem se setkal i i ve vlastních snech a fantaziích nezávisle na Jungově díle. A právě toto prožití Jungových myšlenek je podle mého názoru jediný způsob, jak knížku alespoň částečně pochopit.

Nestačí jen ji číst, je třeba projít si podobnou cestou jako autor. Jinými slovy: nestačí přijímat Jungovu Červenou knihu, musíte si- byť jen ve vlastní psýché - začít psát svou vlastní.

Slovy Nietzsceho, kterého si jung vážil takřka stejně jako Freuda: "Žák, který zůstane pouze žákem, špatně oplácí svému učiteli."

Chcete-li číst Junga, doporučuji připravit se na cestu. Četba Červené knihy totiž vyžaduje nemalou znalost různých mytologií, filosofií, psychologie a - především - ochotu vystavit se vlastnímu nevědomí, pochopit mytologii svého vlastního bytí, hledat své "Bytostné já", "napsat vlastní Červenou knihu".

Odvážíte-li se toho, bude pro vás Jung nedocenitelným spojencem a jeho knihy neopakovatelným zážitkem.

Doporučuji.

deirdre
10.09.2019

Toto nie je kniha, ktorá by sa dala hodnotiť, aj komentovať a pochopiť ju je ťažké, pretože v nej Jung popisuje výsostne subjektívne vnútorné zážitky. Druhá vec je, že sú základom jeho celoživotného diela, ktoré je ohromujúce. Aj keď je to teda velice náročné čítanie, na ktoré si treba vyčleniť nerušené miesto a spústu času, má zmysel sa do neho pustiť. A vytrvať.

02.07.2019

Nová kniha, sešly se nám doma 2.

Shindo
28.05.2019

Najprv som sa na Knihu pozeral priam ako na niečo mystické. Mohlo za to aj to haló, ktoré sa okolo nej robilo a spôsob spracovania - obrovský formát, faksimílie...

Mal som z nej ale zmiešané pocity. K analýze ma to neťahalo (Freuda úprimne nemám rád a považujem ho za dávno prekonaného), s Jungom som sa zoznámil predovšetkým cez procesovú prácu, archetypy a mužské hnutie.
Aj napriek tomu, že Junga poznám mi kniha dala zabrať a reakcie sa striedali. Od úžasnutého "ty vole" cez dojem mystiky, pocit, že čítam zápisky psychotika až po ranu do živého pri čítaní začiatku Přezkoušení. A to nehovorím o tom, že Dodatek, ktorý mi mal knihu priblížiť, ma zmiatol ešte viac.

Prečítal som malú čitateľskú edíciu. Po mojich dojmoch neviem, či by som si kúpil tú veľkú. Zrejme nie.