Knihomolová Knihomolová komentáře u knih

Tolkienovy bitvy Tolkienovy bitvy David Day

Mě se k této knize vlastně nechce ani nic moc psát. Bylo příjemné trávit večery ve světě pana Tolkiena, ale nějak výrazně mne tato kniha nenadchla. Ilustrace někdy hezké, jindy kýčovité. Obsah někdy zajímavý, jindy blabloidní. Napsat ,,popis bitvy najdete v knize Pán prstenů v kapitole XY na straně XY'' a přidat mapu ,,podle představy umělce''... to mne zrovna nepotěšilo. Jsem trochu zklamaná, měla jsem asi jiná očekávání.

17.06.2019 3 z 5

Tolkienovi hrdinové Tolkienovi hrdinové David Day

Kniha je to pěkná, po vizuální stránce. Ale ty formulace... někdy neměl odstavec hlavu, natož patu, někdy jsem čekala jiné informace o postavách, než které mi byly nakonec poskytnuty. To jsou ty překladatelské oříšky... Čtenářka Galadwen vystihla přesně i mé dojmy z knihy. Jsem z knihy trochu rozpačitá.

17.06.2019 3 z 5

Sběratel sněhu Sběratel sněhu Jan Štifter

Často zde na DK čtu o překvapení čtenářů z dobré knihy českého autora, kterou přečetli. Vždy mě to trochu zamrzí. Ač jsem fanda Kinga, Murakamiho, Bulgakova nebo Dostojevského, nikdy necítím takové souznění s knihou jako v případě, kdy jde o českou tvorbu. Samozřejmě, z některých českých psavců mám v oku tik, ale když už narazím na ty co umí, je to pro mě opravdu ten pravý literární zážitek. Emoce, odpoutání se od reality, moment, kdy žiju v knize. Svou roli hraje jazyk, jakým je kniha psaná a řekla bych i takový ten ryze český ,,flow''. To je to, co pro mě dělá dobrou českou tvorbu nepřekonatelnou.

Sběratel sněhu je počin přesně takový. Všechny tři dějové linky byly skvělé, postavy autentické a zajímavé (všechny do jedné, hlavní i vedlejší, živé i neživé, a to je co říct), forma i jazyk sedly přesně mému vkusu. Takové knihy mě dělají šťastnou.

17.06.2019 5 z 5

Pedagogika pro střední pedagogické školy Pedagogika pro střední pedagogické školy Roman Musil

Kniha je opravdu dobrým pomocníkem při studiu. Stručná, heslovitá, s praktickými myšlenkovými mapami a velkým množstvím doporučené literatury k hlubšímu studiu daného tématu. Opravdu jde o takový (velmi obsáhlý) sešit, který skvěle poslouží jako osnova.

29.04.2019 4 z 5

Rodiče a děti Rodiče a děti Zdeněk Matějček

Vynikající kniha. Pan Matějček patří mezi české klenoty na poli psychologickém i spisovatelském. Jeho knihy poučují, dojímají, hladí po duši. Kniha Rodiče a děti by se měla dávat ke každému novorozeneckému balíčku, který dostávají čerstvé maminky v porodnici. Místo všech těch reklamních letáčků, časopisů, kosmetických vzorečků, balení kojeneckých vod a dudlíků. Takové sešitové vydání, které by nebylo příliš nákladné na výrobu, ale udělalo by velkou službu každé novopečené rodině i společnosti.

13.04.2019

Mateřská škola komunikuje s rodiči Mateřská škola komunikuje s rodiči Ladislava Lážová

Překvapivě vynikající počtení! Výchovné rady, tipy na efektivní komunikaci (nejen ve školce), zajímavé postřehy z praxe... Nerada používám následující frázi, ale? Doporučuju k přečtení.

13.04.2019 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

K této sbírce se pořád vracím. Stálice mé knihovny. Zbožnuju ji.

02.04.2019 5 z 5

Romeo, Julie a tma Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek

Myslím, že v maturitním ročníku bych knihu přijala jaksi ... srdečněji. Bavil mne Otčenáškův jazyk i styl. Jen ten děj mne trochu nudil.

02.04.2019 3 z 5

Abeceda krasopsaní Abeceda krasopsaní Tanja Cappell

Z ,,krasopisných'' knih poslední doby asi ta nejzajímavější a s množstvím opravdu užitečných tipů a rad.

02.04.2019 4 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Mám z této knihy čtenářskou krizi... Stále dokola omílaný trpký úděl chudáčků sklenařů mě už fakt nudil a když ,,Vargasovy kalhoty obepnuly jeho nohy tak pevně, jako matka své dítě...'', byl se čtením konec. To fakt ne... Přeceňovaná kniha stejně jako první díl. Asi nejsem cílovka.

22.03.2019 1 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Kdyby byly na databázi ,,dislajky'', slíznu jich za to, co tady napíšu, asi mnoho. Ne. Není to super nadupaná fantasy, s krásným slohem, zajímavými postavami a bohatým dějem. Ne že by ta kniha nebyla dobrá, ale šetřila bych superlativy. Že kniha v první polovině téměř postrádá děj, dokážu prominout. Nepotřebuju akci a napětí od prvních stránek. Co ale nedokážu prominout, je počáteční výkladový slovník zaobalený do rádobyděje. Stylisticky tak nudný a strohý, až mi cukala ruka s knihou mrsknout do nejtemnějšího kouta knihovny, kde mám všechny ty bichlovité encyklopedie lidské vzdělanosti, které jsou sice napěchované znalostmi, ale jejich čtení je po půlhodině k smrti ubíjející... Vydržela jsem jen díky prologu. Zda bylo zasazení prologu do knihy tahem redaktora, nezbývá než mu zatleskat. Nyní trochu zhaním hlavní hrdinku. Ilan je zkrátka nepropracovanou postavou. Její myšlení, chování a jednání mě mnohdy vyloženě otravovalo. Na jednu stranu zvědavá ustrašená holka, na druhou hned zase přemoudřelá oprsklá patriotka. Nevyvážené myšlení a jednání, často neodpovídající věku hrdinky, mi kazilo dojem z příběhu . ,,Já jsem sklenař,...'' je věta, která mě spolehlivě dokázala nakrknout. Říkala jsem si, tak dost už... Ostatní postavy na tom nejsou o moc lépe. Chlapi z pětadvacítky jakoby vypadli ze snu nějaké pětadvacítky. Ne ne, bojovníci na jejichž bedrech leží bezpečí celého přeživšího lidstva, by opravdu neměli budit dojem učitelů z odolední družinky, před kterými taje srdce nejedné maminky. A teď střih, začnu taky chválit. No, chválit... Postapo svět se vším jeho živým obyvatelstvem je na rozdíl od jiných aspektů knihy hezky zpracovaný. Má hluchá místa, která jsou někdy trochu látovaná, ale celkově se to moc povedlo. Tady vidím jednoznačné klady a autorčinu silnou stránku. Dále musím ocenit děj druhé půlky knihy. Když už ten vypravěčsky plytký styl nebyl nic moc, zachránil to nečekaně děj. A díky tomu, že jsem si čtení zpestřila hledáním informací o Djatlovově expedici, se překvapivě dostavil i pocit neurčitého napětí a tápání nad tím, co se to vlastně na tom temném východě stalo (v knize i ve skutečnosti). Závěrečné ,,vyvrcholení'' v podobě kapitánovy obratlové příhody a taškařice se zhrzeným Evaldem trochu vylepšilo můj dojem z příběhu, ale nezbavilo mě to pocitu, že je to všechno tak trochu uměle našroubované a příliš jednoduché. Ten efekt, kterým chtěla autorka na (hlavně mladší) čtenáře v závěru zapůsobit mi neunikl, ale byl podán tak přímočaře, že u mě budí spíš rozpaky. I když nehýřím nadšením, pouštím se do Faji a z nějakého neznámého důvodu se na to docela těším. Dávám tři hvězdy, protože dvě jsou málo. A věřím, že Naslouchač je úvod do dobrého příběhu, který na mne teprve čeká.

Dodatek: Uživatel Burka dokonale vystihl mé dojmy z této knihy. Klobouček a naprostý souhlas.

07.03.2019 3 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

King úspěšně drásá mé srdce a nervy. Děti, kolem kterých se točí jeho romány, novely i povídky, děti které nechá zmizet, trápit se i zemřít... jako by každé z těch dětí bylo moje. Myslím, že Kingova díla jsou mnohdy dobrou rodičovskou školou. My všichni, kteří krále zbožňujeme, totiž víme, jak skvělý psycholog tento autor je. A jak bravurně dokáže vystihnout pocity a dojmy, které jeho postavy, ať dětské či dospělé, prožívají.

Řbitov zviřátek je horor, to mu nemůžeme upřít. Ale pro mě je to především román o ztrátě, smrti a naději, která je slepá, bezhlavá a zničující. Román o tom, co se děje lidem na světě dnes a denně. O tom, jaké hrůzy může člověk během života prožít. O tom, jak dokáže být krátké bytí člověka nejen krásné a naplněné, ale současně také bolestné, skličující a trýznivé až k zešílení.

Pasáže, kde se Louis vrací k onomu tragickému dni, mne doslova mučily. Bylo to tak drásající... a tak uvěřitelné.

Co dodat. Deset hvězd z pěti. Jak jinak.

09.02.2019 5 z 5

Podivná knihovna Podivná knihovna Haruki Murakami

A pak pusťte dítě v dobré víře do knihovny... Děsivé a krásné. Haruki je Haruki. Mám ty jeho světy, sny a imaginace moc ráda.

18.01.2019 4 z 5

Národní třída Národní třída Jaroslav Rudiš

Čtení této novely bylo jako chaotická střelba z kulometu. Střílíte, střílíte, ratata, a najednou je ticho. A na zdi, skrz na skrz proděravělé kulkami, je ze všech těch děr ucelený obraz. Obraz člověka, národa, doby? To je na každém čtenáři, co v tom obraze uvidí. Já nepodléhám nutkání knihu za každou cenu analizovat, co kdo jak a proč, nehledám v tom vyšší smysl ani životní moudro. Já si jednoduše jen užívala střelbu. Ticho na závěr pak jen zpečetilo můj střelecký zážitek. Wow. Rudiš mě už podruhé dostal.

17.01.2019 4 z 5

Ženy, které čtou, jsou nebezpečné Ženy, které čtou, jsou nebezpečné Stefan Bollmann

Krásná kniha. Knihomolky všech zemí, tohle si musíte prohlédnout a přečíst. Nejmilejší pro mne byl úvodní text Terezy Brdečkové, u toho mé srdce poskakovalo radostí, ale také další texty doprovázející úchvatnou obrazovou část byly velmi zajímavé. Můj bloček s poznámkovými lístečky značně prořídl... Krásný večer to byl, moc krásný. Stefan Bollmann už podruhé nezklamal a já si ho řadím do oblíbených autorů.

16.01.2019 5 z 5

Konec punku v Helsinkách Konec punku v Helsinkách Jaroslav Rudiš

Forma, styl, postavy i děj... celá kniha mi ohromně sedla! Od začátku do konce, bez jediného hluchého místa. Úsečný styl mi nedal vydechnout a já najednou zjistila, že je konec. Musela jsem to nechat malinko vstřebat, protože tohle bylo rychlý jako pogo po třech pivech. Jsem sice ročník 87, takže mě už policajti po koncertech netřískali, ale nostalgie byla... Danke.

14.01.2019 5 z 5

Fotografujeme děti Fotografujeme děti Radka Tezaur

Vhodná kniha pro chybějící inspiraci. Nic svět(l)oborného se pokročilý fotograf sice nedozví, ale za přečtení určitě stojí. Není od věci, si některá fotografická pravidla stále připomínat.

11.01.2019 3 z 5

Není úniku Není úniku Taylor Adams

Jediné co mě donutilo knihu neodložit po ,,slzy jí pálily na tvářích'' a ,,hleděla do tváře zla'' bylo to, že jsem prostě chtěla vědět, jak to s malou holčičkou dopadne. Jasně, mohla jsem přeskočit na konec knihy a zjistit to hned. Ale to bych byla ochuzena o další autorovy perly. Když ,,celý svět balancoval na ostří nože'', poprskala jsem si bradu smíchy. A výrok ,,jsem tvůj anděl strážný'' už pro mě autora nadobro odepsal. Ale osud Jay mi ležel na srdci, takže s hrnkem třetí kávy jsem se odvážně doplazila až ke konci. Proč jsem dala tři hvězdy? Protože poslední čtvrtina byla docela příjemně napínavá a čtivá (i když těžko uvěřitelná), protože to s Jay dopadlo .... tak jak to dopadlo, a protože díky knize už nikdy nebudu na cestách nikomu věřit. A už vůbec ne, když budu na odpočívadle. Ono mi to může třeba zachránit život, že. A za to ta hvězda, když už za nic dalšího, stojí.

10.01.2019 3 z 5

Nezbytné věci Nezbytné věci Stephen King

Nezbytné věci řadím mezi mé top fajf všech Kingových příběhů. Vše už bylo napsáno níže, takže se nebudu opakovat. Psychologie postav, to je autorova přednost, jak všichni víme a v této knize se opravdu vyřádil. Kdo ví, komu se za ten dar upsal, že?

28.12.2018 5 z 5

Blaze Blaze Richard Bachman (p)

Blaze je typický prostoduchý zloduch, kterého si zamilujete a fandíte mu až do konce, i když víte, že to s ním asi dobře nedopadne. Jeho příběh mě pohltil, pobavil i zabolel. Scéna z ,,planety dětí'', jeho péče o mimino, ale taky rozhovory s Georgem a ... No je to jednoduše skvělá kniha. Co na Bachmanovi a jeho kolegovi Kingovi zbožňuju je to, jak dokážou vystihnout a obsáhnout obyčejný lidský život, se všemi jeho horory, komediemi i dramaty a udělat z toho všeho dokonalý příběh. Fall in love. Už zase.

28.12.2018 5 z 5