kklepkaa kklepkaa komentáře u knih

Chatrč Chatrč Wm. Paul Young (p)

Úplně si nejsem jistá jak začít, jak hodnotit... Prvně je asi potřeba zmínit, že tato kniha byla hlavně o taťkovi, tedy o Bohu. Rozhodně bych se nenazvala člověkem věřícím, ale ani 100% realistou. Příběh byl hodně dojemný, ono už to téma, kdy rodič ztratí dítě je srdcervoucí. Hodně jsem se téhle knihy bála, musím říct, že výsledný pocit po dočtení mám hodně zvláštní... přímo rozporuplný.
Třičtvrtě knihy je vlastně rozhovor s nejsvětější trojicí, pojatý tak trošku jinak... řekla bych dost nečekaně. Nebylo to úplně rušivé, ale představa Boha jako taťky v ženském těle afroameričanky byla poněkud zarážející. Bylo toho řečeho hodně, kniha hlavně vybízí k tomu odevzdat se a věřit. Což mi upřímně vadilo a narazila jsem i na další pasáže se kterými jsem měla dost problém. S něčím jsem naopak po úvaze souhlasila. Zajímavá kniha, která stojí za přečtení. Myslím, že ve své hlavě jsem s touhle knihou ještě úplně neskončila.

26.01.2018 3 z 5

Dům ozvěn Dům ozvěn Barbara Erskine

Barbara Erskine umí psát poutavé příběhy. Dává dohromady věci, které mám ráda - historii a tajemno. Atmosféra Belheddonu mě úplně pohltila, jako bych já sama byla součástí příběhu.
Byla to taková duchařská oddechovka do postele jako dělaná, která se čte sama. Pár nedostatků kniha má, ale vcelku jsem nadšená, takže horší 4 hvězdy.

19.01.2018 4 z 5

Severská mytologie Severská mytologie Neil Gaiman

Staré mýty mají pro mě určité kouzlo a Neil Gaiman mi pomohl přiblížit, mnou přílíš neprozkoumanou, severskou mytologii. Vypravěčský styl autora byl působivý a velmi lehce představuje čtenáři tyto mýty. Byla radost sledovat úskočného Lokiho, silného Thora, překrásnou Freyu, otce všech Ódina a další neméně zajímavé bohy. Škoda, že kniha nemá víc příběhů. Tohle mě fakt bavilo.

12.01.2018 5 z 5

Kruh Kruh Dave Eggers

Takový 1984 v moderním kabátku, jen doufám, že podobně jako se to povedlo Orwellovi, se tato vize nenaplní. Z některých pasáží mrazilo a to hodně.
SPOILER:Hlavní hrdinka prochází vývojem od normální holky až po totální "vymleto" a její samotná obhajoba těch zrůdností je až nepochopitelná. Hodně mě to rozčilovalo. Mae byla představená jako intelingentí holka, ještě k tomu má diplom z psychologie či čehosi takového a nakonec se nechá zblbnout utopistickou propagandou. KONEC SPOILERU
Pak mě rozčílila délka celého tohoto varování. Přišlo mi to zbytečně dlouhé a natahované. Takže za to šly hvězdičky dolů.
Závěr byl dost mrazivý a nahání opravdu strach. Kniha totiž nebyla až takové sci-fi, ale už dnes můžeme sledovat čim dál tim větší moc sociálních médií a různých gigantů kontrolující naši činnost na internetu, které je samozřejmě k našemu prospěchu. Je jen na nás, jak to bude dál. Každopádně tuhle knihu doporučuji všem přečíst, hlavně mladším ročníkům, co už s facebookem a podobnými věcmi vyrostli a přijdou jim naprosto normální.

Kniha mi přišla rozhodně mrazivější než film, autor vybudoval hutnou atmosféru, která se filmu podařila promítnout jen částečně. Nicméně poselství je stejné.

08.01.2018 3 z 5

Poušť v plamenech Poušť v plamenech Alwyn Hamilton

Příběh mě úplně pohltil. Ten svět vytvořený autorkou byl neskutečný a jak do toho ještě zakomponovala modernější prvky... nevěřila bych, že můžu číst o džinech a zároveň o pistolích a světe div se, ono to fungovalo. Děj byl sem tam lehce předvídatelný, ale to mi vůbec nevadilo. Tohle jsem si opravdu užila.
Velký palec nahoru za hlavní hrdinku, která si prošla znatelným vývojem.

15.12.2017 4 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Asi jsem jedna z mála, co tuhle knihu četla až po dvou nadcházejících Rutiných knížkách. Sůl moře byla dechberoucí a tušila jsem, že tohle mi taky při čtení bude svírat hrdlo. Ani trochu jsem se nespletla a tak tu teď se zarudlýma očima sepisuji tenhle příspěvek.
Ruta na ani ne 300 stranách realisticky vypověděla utrpení statisíců lidí uvězněných Stalinem. Bylo to něco neskutečného. Člověku se dnes jen těžko chápe, že tohle byla realita tehdejších dní. Za co jsem Rutě opravdu vděčná, že vždycky to ukončí nějakým malým světlem na konci tunelu, ale i tak... odkaz této knihy bude ve mně doznívat ještě dlouho. Je dobře, že příběh těchto lidí někdo šíří dál. Lidé by neměli zapomínat.

15.12.2017 5 z 5

Ledová krev Ledová krev Elly Blake

Celkem jednoduchá dějová linka zabalená v zajímavém magickém světle. Trochu mě mrzí, že nebyl úplně využit potenciál tohoto světa. Jinak ale všechno spolu fungovalo. Brala jsem to jako oddechovku, která se četla rychle a bavila.

13.12.2017 3 z 5

Koruna Koruna Kiera Cass

Kiera Cass se na to měla vys... ehm vykašlat a nenastavovat původní Selekci. Už po minulém díle jsem neměla chuť se do tohohle vůbec pouštět, ale zvědavost mi nedala. Ani tenhle díl se moc dobře nečetl, i když byl přeci jen o něco lepší než předcházející.

Eadlyn byla v tomto díle o něco málo snesitelnější a výsledek její Selekce mě sice potěšil, na druhou stranu jsem to s nimi vůbec neprožívala. Ono i těch romantických scén bylo pramálo a když už byly, tak byly dost odbyté. Naopak jsem si užívala zmínek a scén o Americe a Maxonovi, i když jich taky moc nebylo. Poslední kapitola byla to nejlepší co poslední dva díly nabídly.

12.12.2017 2 z 5

Temné proroctví Temné proroctví Rick Riordan

Tahle Rickova série se mi prozatím líbí sice asi nejméně, ale i tak mě čtení vcelku bavilo. Prostě standardní Riordan. Bohužel se mi nějak úplně nedaří přijít na chuť jak Apollónovi, tak Meg (té snad ještě mín, i když dokáže hustěkrutopřísný kousky).

08.12.2017 3 z 5

Poslední začátek Poslední začátek Lauren James

O půl hvězdičky lepší než jednička. Rozhodně se to četlo líp a daleko líp se v tom vyznávalo. A jsem ráda, že nakonec se vše vysvětlilo. Ale kdyby autorka tuto oddechovou sérii vydala jako jednu knihu, asi by to dávalo větší smysl.

01.12.2017 3 z 5

Světlo a stíny Světlo a stíny Leigh Bardugo

Nejdřív jsem si úplně nemyslela, že bych s touhle sérií začala. Recenze mě od toho dost odradily, ale kvůli Šesti vranám jsem si řekla, že chci z tohoto světa poznat co se dá.

Knížka je velmi čtivá a první polovina příběhu dávala příslib něčemu lepšímu, než co jsem očekávala. Bohužel pravda je taková, že autorka to opravdu psala jako dívčí román, a to tomu hrozně ubližuje. Alinu jsem si příliš neoblíbila. To její věčné fňukání (hlavně ke konci knihy) a přehnaně rychlé závěry, mě hrozně rozčilovaly. Mal mě ničím moc neokouzlil, kdyby náhodou někde zakopnul a rozbil si hlavu, tak mi to bude asi úplně fuk. Za to Temnyj, to byla jiná liga.

Až zas budu mít chuť, tak se podívám na další díl, ale asi to nějaký pátek potrvá. Rozhodně se do toho nehrnu.

24.11.2017 3 z 5

Sníh nebo popel Sníh nebo popel Sara Raasch

Jsem trochu zklamaná. Nápad s magií se mi líbil, bylo to originální. Zbytek už tak originální nebyl.

Občas mě hlavní hrdinka štvala. Mather mi přišel takový nezajímavý, ale když je to pro vás po celý život jediný kluk v dohledu, tak chápu, že mu věnujete pozornost. Nejzajímavější mi přišel Theron... jsem zvědavá, jak se to bude dál vyvíjet.

Takže za mě je to takový průměr. Něco se povedlo a něco ne, uvidíme co přinesou další díly.

21.11.2017 3 z 5

Píseň zimy Píseň zimy S. Jae-Jones

Je to taková temná pohádka... na nějaký zimní večer u krbu jak dělaná. Styl autorky se mi líbil, líbil se mi i příběh jako takový. Jen mě úplně neuchvátila hlavní hrdinka... občas jsem jen nevěřícně kroutila hlavou... možná už jsem na takovéhle hrdinky přeci jen stará. Ale naštěstí tam takových pasáží tolik nebylo a ten svět... Král duchů... hudba, která je s vámi po celou dobu... to všechno tyhle menší nedostatky zastínilo. Jo líbilo se mi to a potřebuji druhý díl.

16.11.2017 4 z 5

Zlodeji snov Zlodeji snov Maggie Stiefvater

Je to neuvěřitelné, ale na tuhle knížku jsem čekala přes dva roky a to čekání za to stálo. Jsem ráda, že alespoň na Slovensku takhle série vychází a já mám možnost jí dočíst a ač nejsem zvyklá číst ve slovenštině, dost jsem si tenhle návrat užívala.

Má averze na Adama se snad ještě prohloubila, i když na konci si to trochu vylepšil. Ronan byl úžasný. Ta věc se sny byla zatraceně dobrá. Škoda, že opět bylo méně Noaha, ale zas to většinou stálo za to, když se objevil na scéně. No a nakonec Gansey... prostě nejde ho nemilovat.

Snad teď bude čekání kratší.

14.11.2017 5 z 5

Síla Síla Siri Pettersen

Další díl a další nový svět patřící mrtvorozeným. Většina knihy se odehrává právě zde a já měla pocit, jako bych tam s Hirkou opravdu byla a mohla cítit ten strach, všudypřítomných chlad a drsnost vyzařující z mrtvorozených. Z tohoto světa mi už od začátku nejvíce přirostl k srdci Kolail. Na této sérii oceňuji hlavně vývoj charakterů Hirky a Rimeho. Oba ušli kus cesty a já jim to všechno věřila. Finále bylo velkolepé. Tohle bylo opravdu parádní zakončení celé série a já jsem si užila každé procento příběhu opravdu s chutí. Víc takovýchto sérií, prosím...

09.11.2017 5 z 5

Plíseň Plíseň Siri Pettersen

Trochu jsem se čtením druhého dílu otálela a čekání se vyplatilo... už dlouho se mi nestalo abych četla druhý díl a zároveň už byl vydaný třetí a rovnou i závěr celého příběhu. Hrozně jsem si čtení užívala. Bála jsem se, že se budu nad lidským světem nudit, ale očima Hirky se ani nudit nedalo. Kniha zodpověděla spoustu otázek a ještě víc se jich vynořilo nových. Autorka trochu zabrousila i do existencionálních problémů lidstva... nejednou mě to donutilo se nad tím zamyslet. Hirka a Rime byli většinu času oddělení. Rimova linka byla takéž velmi působivá a já si toho kluka fakt oblíbila. Tak doufám, že to dopadne všechno jak má... a teď honem na závěrečný díl.

07.11.2017 5 z 5

A zrodí se píseň A zrodí se píseň Samantha Shannon

Ze začátku jsem měla rozporuplné dojmy. Paige se chovala podivně... a často jsem měla sto chutí jí praštit. Naštěstí zhruba po 30% se to rozjelo. Rozhodně hodnotím jako prozatím nejslabší díl, nicméně si autorka připravila půdu pro 4 a vypadá to velmi slibně.

03.11.2017 4 z 5

Miluju "Gilmorky" a tak jsem tuhle knížku celkem netrpělivě vyhlížela, až vyjde. Jsem bohužel zklamaná. Gilmorkám se autorka věnovala jen pár stránek, zbytek mi místama přišel o ničem.

25.10.2017 3 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Nesedla jsem si z toho na zadek, ale líbilo se mi to. Nevylučuji do budoucna další setkání s Coelhem.

24.10.2017 4 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Budu se opakovat, ale nesnáším sci-fi. Tohle ale bylo jiné. Tohle byl novodobý Robinson Crusoe akorát že na Marsu a mně to fakt sedlo. Kniha je psána především formou deníkových zápisů a má rychlý spád. Mark je skvělý vypravěč a bavily mě jeho nápady a jeho smysl pro humor i když se ho snažil Mars zabít. Množství těch technických věcí jsem sice moc nerozuměla, ale bylo to napsáno tak, že to vůbec neruší. Autor dokázal udržet po celou dobu vskutku napjatou atmosféru a to i když jsem viděla film.

,,Zábavný detail: přesně takhle zahynula posádka Apolla 1. Držte mi palce!"

14.10.2017 5 z 5