kiki11 kiki11 komentáře u knih

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Četla jsem už hodně knih o holokaustu, ale tahle byla asi nejhorší. A to jsem se na ni tak těšila. Příběh je napsaný sice čtivě, ale stroze a povrchně. Charaktery postav nejsou nijak propracované, popisy nulové. Vztah Lalea a Gity byl jak vystřižený z červené knihovny a občas mi přišlo, že autorka zapomíná, kde se odehrává. Nechci tím zlehčovat Laleův příběh jako takový, to vůbec ne, jen zpracování bylo trochu nešťastně uchopené. Když to porovnám s knihami, které jsou přímé výpovědi svědků (Byl jsem Mengeleho asistentem, V pekle plynových komor), Tatér mi přijde hodně přikrášlený.
Jsem zvědavá na Cilčinu cestu. Třeba se autorka trochu vypsala a bude to lepší.

10.05.2020 3 z 5

Heidi, děvčátko z hor Heidi, děvčátko z hor Johanna Spyri

Moje snad nejoblíbenější dětská knížka. Čteno x krát a nikdy se mi neomrzela. Příběh se odehrává v nádherném prostředí hor a já si jako malá tolik přála přenést se do něj a prožívat dobrodružství spolu s Heidi a jejími kamarády. Nezapomenutelná knížka.

24.03.2020 5 z 5

Záhada domu Marwicků Záhada domu Marwicků Darcy Coates

Knížka nesoucí se v naprosto totožném duchu jako ostatní, úplně stejné klišé, podobný děj, podobné motivy, ale i přes to všechno jsem se opět skvěle bavila a tuto jednohubku zhltla během dvou dní. Darcy Coates mě nepřestává bavit a i kdyby napsala podobných knížek ještě dvacet, všechny si je ráda přečtu a věřím, že budou stejně super jako ty předchozí. Téma strašidelného domu mě opět nezklamalo a už se těším na další příběh.

30.05.2022 5 z 5

Přízraky domu Carrowů Přízraky domu Carrowů Darcy Coates

U knížek Darcy Coates mám pocit, jako bych sledovala strašidelný animák. Autorka píše takovým jednoduchým stylem a i když popisuje děsivé věci, nikdy se při čtení nebojím (a to jsem pěkná posera :D ). Je to takové až moc fantaskní a nereálné. To ale nemyslím jako kritiku. Od začátku až do konce jsem si čtení neskutečně užívala, prožívala jsem příběh spolu s postavami a doufala, že vše dobře dopadne. Už se těším na další dílo této autorky.

04.11.2020 5 z 5

Dívky od svaté Magdalény Dívky od svaté Magdalény V. S. Alexander

O Magdaléniných prádelnách jsem neměla tušení a o to víc mě překvapilo, že poslední byla zavřena jen před pár lety. Soužití dívek a krutých jeptišek bylo opravdu hrozné a po celou dobu čtení jsem s dívkami soucítila. Vůbec nechápu rodiče, jak tam mohli svoje děti posílat.
Kniha se mi moc líbila, četla se tak lehce, že jsem se nemohla odtrhnout a opravdu mě mrzelo, že už jsem na konci. Ráda si od autora přečtu něco dalšího.

25.04.2020 5 z 5

Maminka Maminka Jaroslav Seifert

Poezii moc nevyhledávám, ale Maminka je moje srdcová záležitost. Takže když se toto téma objevilo ve výzvě, hned jsem věděla, jakou knížku si přečtu. Některé básničky mi utkvěly v hlavě z dob základní školy, takže při jejich čtení jsem se znovu ocitla v dětství a ponořila se do nostalgické nálady.

Sbírka Maminka je krásná knížka, ke které se ráda vracím.

11.01.2020 5 z 5

Není úniku Není úniku Taylor Adams

Do této knížky jsem se pustila s tím, že jsem od ní podle hodnocení a komentářů mnoho neočekávala. Po přečtení jsem ale velice mile překvapená. Přesně takhle si představuji psychothriller. Nervy drásající atmosféra se nese celou knížkou od začátku do konce a o zvraty tu není nouze. Příběh mě úplně pohltil a po celou dobu čtení se mi odehrával před očima jako film. Dávám zasloužených pět hvězd a doporučuji.

14.12.2019 5 z 5

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Pár knih o holokaustu jsem už četla. Byly skvělé, strhující, ale žádná nebyla tak neuvěřitelně silná jako tato. Pocit, že všechny ty hrůzy byly skutečné, že je někdo zažil na vlastní kůži, je naprosto šílený. Nepamatuji si, že bych někdy u nějaké knihy brečela tolikrát jako u této. Že bych tolikrát přemýšlela, jestli vůbec číst dál. Mnohdy mi bylo do slova na zvracení. Jsem ale strašně ráda, že jsem si ji přečetla. Je to jedna z mála knih, kde pět hvězd nestačí.

16.11.2019 5 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

V lese visí anděl - název, který zaujme. Mrtvé holčičky visící ze stromu - zajímavé téma přesně podle mého gusta. Po přečtení anotace jsem se do knihy bez váhání pustila.

Rozjezd byl trochu pomalejší, v každé kapitole vystupuje nová postava, což mi trochu vadilo, protože jsem za chvíli nevěděla kdo je kdo. Nenechte se ale odradit! Postupně se příběh začne pěkně rozbíhat, ze střípků pomalu vzniká obraz a nakonec se to rozjede takovou rychlostí, že není možné přestat číst. Autor píše poutavě a čtivě, knize nechybí napětí a úžasně mrazivá atmosféra. Děj je čím dál víc zamotaný, až jsem si říkala, jestli autor opravdu všechno do detailu vysvětlí nebo na něco zapomene. Hlavní linie jsou vysvětleny, ale právě ty detaily mi tam chybí, což mě trošku mrzí. Přesto ale hodnotím 5ti *, protože abych celou dobu četla a přitom se nepodívala, kolik stran mi zbývá, to se mi často nestává.

20.08.2018 5 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Naprosto úžasná knížka, jedna z mých vůbec nejoblíbenějších, kterou jsem si v rámci čtenářské výzvy (kniha, kterou nebudete číst poprvé) moc ráda přečetla znovu. Opět jsem jí úplně propadla a nemohla se odtrhnout tak dlouho, dokud jsem se nedostala na konec, takže jsem ji zvládla během dvou dnů. Celý příběh je prostě úžasně napsaný a i když je to možná klišé, mně to vůbec nevadí. Už tady mám přichystané pokračování a nemůžu se dočkat, až se do druhého dílu pustím.

06.02.2023 5 z 5

Les sebevrahů Les sebevrahů Jeremy Bates

Neskutečně čtivá kniha, nedokázala jsem se odtrhnout. :) Konec byl sice dost překombinovaný, jak už je u tohoto autora zvykem, některé věci byly těžko uvěřitelné, ale mně to ani nevadilo. Ani minutu jsem se nenudila, bylo to napínavé od začátku do konce. Potřebovala jsem se v karanténě nějak zabavit a to mi bylo splněno na jedničku. Jo, líbilo se mi to.

21.02.2022 5 z 5

Duchové rodiny Folcroftů Duchové rodiny Folcroftů Darcy Coates

U knížek Darcy Coates se prostě neumím bát, ač to jsou horory, mně děsivé vůbec nepřipadají. Pro mě to jsou strašidelné pohádky na dobrou noc. :D Ale skvělé pohádky! :) Knížka opět jak přes kopírák stejně jako ty předešlé, ale mně to vůbec nevadilo, strašidelné domy jsou mé oblíbené téma, které si klidně přečtu ještě stokrát. :D

03.10.2021 5 z 5

Jáma Jáma C. J. Tudor

Autorka se opět inspirovala Kingem, což mi trochu vadilo. Další věc, která mi vadila, je, že vše nebylo úplně vysvětleno. Jinak mě ale knížka bavila od začátku do konce, příběh je pořádně zamotaný a o nečekané zvraty zde není nouze. Oproti Kříďákovi trochu slabší, ale i tak dobré. Lepší 3,5 hvězdy. Třetí knížku od této autorky si přečtu ráda.

19.12.2020 4 z 5

Deník japonské manželky Deník japonské manželky Veronika Ageiwa

Prostředí Japonska mě zaujalo v románu "Gejša", takže když jsem objevila tuto knížku, neváhala jsem, a do země vycházejícího slunce se vydala znovu.
Příběh Veroniky byl velice poutavý, bylo opravdu zajímavé nahlédnout do jiné kultury a porovnat jejich zvyklosti s těmi českými. Autorka nejde s vyprávěním příliš do hloubky, ale vlastně mi to ani nevadilo, protože popisuje situace každodenního života, takže kdyby každou takovou věc omílala na dvaceti stránkách, asi by to byla nuda. Za mě tedy krásné 4 hvězdy.
PS: Ten přebal je nádherný, díky němu jsem se k této knížce dostala.

06.12.2020 4 z 5

Spolubydlící Spolubydlící Beth O’Leary

Začátek byl trochu pomalý a rozvleklý, ale pak mě to začalo bavit a nakonec jsem si tuto knížku docela oblíbila. Postava Tiffy je správně ztřeštěná a Leon zase takový lehce uzavřený, což mám také ráda. Nečekejte žádný hluboký příběh, ale příjemnou oddechovku, kde se řeší i jiné věci než vztah hlavních hrdinů. Jednou za čas si takovou knížku přečtu ráda.

10.11.2020 4 z 5

Clona Clona Samuel Bjørk (p)

Konečně jsem se dostala k přečtení Clony. Ani nevím, proč jsem ji tak dlouho odkládala. Stejně jako obě předešlé knížky byla i tato napínavá a skvěle vymyšlená. Líbí se mi, jak autor vždycky rozepíše více dějových linek, které se na konci propojí, ale možná jich bylo až moc, takže to na čtenáře může působit zmateně a nepřehledně. Občas jsem se ztrácela v postavách, kterých tam bylo zbytečně hodně. Jinak ale super, celá série se mi líbila a už se těším na autorovu další tvorbu.

27.06.2020 4 z 5

Gejša Gejša Arthur Golden

Gejšu jsem měla doma už před hodně dlouhou dobou, ale nějak mě odrazovala ta délka, takže jsem ji pokaždé odsunula do pozadí a řada na ni přišla až teď. Už několikrát se mi potvrdilo, že když nějakou knížku dlouho odkládám, tak je nakonec naprosto úžasná, a já si pak vždycky říkám, proč jsem si ji nepřečetla už dávno. A přesně tak tomu je i teď.
Celý příběh Sajuri jsem přečetla doslova jedním dechem, byl to neskutečně zajímavý a poučný náhled do světa lidí, kteří žijí úplně odlišný život než my. Moc se mi líbil autorův květnatý styl psaní, popisy všech tradic a japonské kultury, o které jsem dosud nic nevěděla, takže jsem byla mnohdy dost překvapená.
Gejša je jednou z těch knih, které jsem si tak zamilovala, že když přišel konec, měla jsem jsem pocit, že jsem ztratila smysl života. :D Každý den jsem se těšila na to, až se večer začtu a najednou nebylo co číst. A to jsem se jí vyhýbala kvůli délce. :D
Knihu rozhodně doporučuji a ráda se podívám i na film. :)

07.03.2020 5 z 5

Prokletí Salemu Prokletí Salemu Stephen King

Klasická kingovka, kde jsou do hloubky vykresleny charaktery postav a pomalu, plíživě budované napětí a atmosféra strachu. Místy to bylo opravdu mrazivé čtení, jak už to u Kinga bývá. Nejsem sice velký fanoušek upírů, ale občas neuškodí přečíst si něco z jiného šálku čaje, takže jsem nakonec byla velmi mile překvapená jak mě kniha bavila. I když, už jsem četla od tohoto autora i lepší.

20.04.2023 4 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Popravdě jsem ráda, že jsem tuto knihu konečně dočetla. Ale že mi to dalo. Podle anotace jsem očekávala příběh, kde bude hlavním tématem znásilnění, bohužel se tato zápletka řešila až někde v poslední třetině knihy a do té doby autorka barvitě popisuje pouze příhody ze života Jema a Čipery. Až do té poslední třetiny jsem se moc nemohla začíst, byly i chvíle, kdy jsem přemýšlela, jestli vůbec číst dál. Začalo mě to bavit až když se řešil soud, to bylo poprvé, kdy jsem se těšila až budu pokračovat ve čtení.

Můj celkový dojem je takový, že jsem docela zklamaná a určitě se k této knize už vracet nebudu. Na druhou stranu jsem ráda, že jsem si tuto "povinnou četbu" přečetla.

17.02.2022 2 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

Do této povídky jsem se pustila proto, že jsem si chtěla přečíst úplně jiný žánr, než na co jsem zvyklá, a popravdě, čekala jsem větší nudu (tohle bylo docela čtivé). Moc nechápu, že je Proměna považována za jedno z nejhumornějších Kafkových děl - mně na tom nepřišlo humorného vůbec nic, naopak je celá povídka dost depresivní.

Můj šálek kávy to nebyl, ale nakonec jsem celkem mile překvapená.

28.08.2021 3 z 5