Dívky od svaté Magdalény

od:

Dívky od svaté Magdalény

Šestnáctiletou Teagan pošle rodina do azylového domu pro padlé ženy poté, co je obviněna, že se pokusila svést mladého kněze. Teagan je zbavena vlasů, důstojnosti a kontaktu s vnějším světem. Její představené se sice ohání láskou boží, ale ve skutečnosti podrobují své svěřenkyně krutým trestům a hlavně tvrdé dřině. Dívka plánuje útěk, netuší však, co ve světe čeká na dívky s poskvrněnou minulostí… Román vychází ze skutečných událostí....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/362381/divky-od-svate-magdaleny-Yxy-362381.jpg 4.381
Žánr:
Literatura světová, Pro ženy
Vydáno:, Alpress
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (33)

Přidat komentář
Janynka
16. září

Silný, velmi, velmi emotivní příběh... Kniha nešla odložit, na konci zůstalo smutno, údiv, jak se toto mohlo ve vyspělé společnosti ještě vůbec dít. Na tuto knížku budu dlouho myslet... Doporučuji přečíst, je hezký psaná a konec... :-) Přečtěte si, co je na konci vždy a pokud to tam není, prý to ještě konec nebývá... :-)

čef
08. září

Kniha o jednom z mnoha hříchů katolické církve, o tom, jak mnohdy vynikající myšlenky mění lásku v nenávist. Příběh, jakých asi bylo mnoho, možná i s jiným horším či lepším koncem, ale vyprávěný s velkým uměním tak, že každého čtenáře zasáhne přímo do srdce. Slaďák to ale rozhodně není, před spaním číst nedoporučuji.

Maruska57
27. srpna

Je to moje první kniha na toto téma.Při čtení až mrazí.Kdyby byl příběh zasazen do středověku,ale že se dělo něco takového ve 20.století neskutečné.

Miruš
24. srpna

Lidská sobeckost a krutost snad nezná mezí...

orinka3
21. srpna

Tak to je síla. Není to první kniha, kterou o prádelnách v Irsku čtu. Ale vždycky mě dostanou osudy nebohých dívek a žen, které tam věznili. Jsem věřící, ale nedůvěřuji katolické církvi. Potlačuje totiž přirozené lidské tužby. Je jenom dobře, že se dostalo na světlo to, co chtěla církev udržet v tajnosti za zdmi podobných zařízení. Ve jménu Boha a Ježíše dělala z lidí otroky s vymytými mozky. Je mi líto zmařených životů, osudy ústřední trojice děvčat jsou tragické tím, že jejich čistý život obrátila naruby zloba a pokrytectví církve. Zlomit člověka, o to tam šlo. Kniha mě opravdu zasáhla.

oolinkaa
16. srpna

Tak to bylo velmi emoční a smutné čtení. Bohužel pravdivé. A konec, tak ten mě dostal úplně :( chudáci.. ještě horší zjisteni, že se na vše přišla cca teprve před 20lety? Nechápu ..

Ditules
14. srpna

Viděla jsem na stejné téma film Padlé ženy (kdo nezná, doporučuju). Přijde mi, že film byl ještě o něco silnější a zároveň šílenější než tato kniha. Člověk si při čtení říká, že můžeme být rádi za to, co máme...

bábuška
05. srpna

Velice čtivý příběh 'údajně padlých dívek' je prakticky obžalobou praktik katolické církve, která pod pláštíkem pomoci a napravováním nepravostí, vykořisťováním tvrdou prací a krutými trestmi dokazuje skutečnou lásku Boží. Všichni ti mají skutečně čisté srdce a čisté svědomí?

ApolenkaS
17. července

Nemůžu uvěřit, že tyto prádelny fungovaly AŽ do roku 1996!!! Děsivé.

Danka1975
05. července

Takže si opět hrajeme na civilizovanou společnost a děje se tohle :-(?? .. Se přiznávám, že tohle jsem fakt neznala a nevěděla... :-(.. Rozčílil mě "Černobílý svět", ale v čem jsme lepší???? :-( než Amíci???.... Pokrytectví, slabota a nadvláda jakýchkoliv "izmů", do to posvěcena ve jménu církve???? Kolik zmařených mladých životů a těch čerstvě zabitých???? To fakt ne!!!!! Chystám se na film, tak jsem ještě zvědavější... A to je, prosím, mé dovolenkové čtení.... :-(.... A ani jsem nevydržela s recenzí na PC domu a bouchám to přes telefon (takže omluvte nedostatky:-)).... Knihu doporučuji a přeji krásné léto!!!

bookcase
16. května

Dobře se to četlo, i když téma po duši nehladí. Jen těžko uvěřit, že se to stávalo doopravdy. Ale bohužel ano. Jinak bych uvítala pokračování, jsem zvědavá, jak s Teagan a Norou dopadlo.

VladkaBU
15. května

... to bych nevěřila, jak málo stačí k tomu, aby se žena stala padlou. Všechno se snadno překroutí, pravda nikoho nezajímá. Zajímavé je, že muži takové napravení nepotřebovali. Krásný příběh.

attila1
13. května

Silný a smutný příběh. Bohužel podle skutečnosti, což mě dost zasáhlo, že je něco takového možné. Ale i přes to moc pěkně napsané a stojí za to přečíst.

putpuda
04. května

Po dlouhé době jsem sáhla po něčem jiném, než bestsellerovém thrilleru ;) a dobře jsem udělala. Moc dobře se četla. Netřeba nic moc dodávat k předchozím komentářům, jen si tak říkám, jak je smutné, co všechno odnesou ženy :( (omlouvám se všem slušňákům;))
Určitě můžu doporučit.

intelektuálka
19. dubna

Dlouho jsem nečetla knihu s takovým tematem...
Připomnělo mi to Diderotovu Jeptišku...
Ale tato kniha se odehrává v Dublinu roku 1962 - neuvěřitelné...

Víra by člověka měla vést duchovní cestou - ne násilím a zneužitím moci...
Autor příběh "padlých" dívek poskládal tak, že se těžko odtrhnete od čtení, zahrnul tam i tajemství.
A v knize zaznívá píseň Raye Charlese I can´t Stop Loving you - na závěr...
Takže přece jen naděje?
Doporučím.

zuzana2599
16. dubna

Příběh o Magdalénách jsem četla s velkých zaujetím, opravdu jen nerada jsem knihu odkládala. Je to silný, bolestivý a sugestivní příběh, který na mě o to víc zapůsobil, že vychází ze skutečnosti. Téma knihy je neotřelé, již dlouho jsem podobnou knihu nečetla. Přečtěte si, není to jen zábava, ale příběh vede k poučení i k zamyšlení !!

perpe2a
06. dubna

Tak tato kniha mě docela zasáhla. Moc krásně se četla a je opravdu smutné, že se takové věci opravdu běžně děly a to ještě v poměrně nedávné době. Moc doporučuji, přiznávám, že na konci mi i slza ukápla.

Jane333
31. března

Dobrá knížka, nechápu ale, že v civilizované zemi mohli rodiče dát dceru do takového zařízení, jenom pro nějaké neprokázané podezření.

Šánka
13. března

Silný příběh, který určitě zacloumá vašimi emocemi, je z doby ne až tak dávno minulé, a je o to smutnější, že vychází ze skutečných událostí.
Příběh mladé Teagan a dalších mnoha nevinných žen a dívek - Magdalének, poukazuje na to, jak každá víra se dá zneužít, překroutit a dobré myšlenky znehodnotit ve jménu boha, pokroucené morálky, či lidské slabosti.
Dobře napsaná kniha, doporučuji přečíst, ale vracet se k ní již nebudu.

agatha2
04. března

Velmi, velmi, smutný příběh, i když fikce, bohužel fikce na základě historických reálií.....o historii těchto prádelen jsem si toho početla hodně již kdysi dávno po shlédnutí filmu Padlé ženy. Tato kniha mi nepřišla tak hrozná jako film, byla trochu jemnější, nicméně i tak to muselo být hrozné. Dostat se do takového prostředí v podstatě za nic, muselo být strašné, ten pocit nespravedlnosti byl všepohlcující, nedovedu si představit, jak se s tím vyrovnat a přežít se zachováním zdravého rozumu. Je mi moc líto všech nevinných dívek a žen, které byly do takových ústavů internovány.Kniha byla výborná, čtivá, jen mi tam trochu vadila vedlejší linka různých zjevení svatých, ta mi trochu zkazila dojem z příběhu, nepřišel mi potom tak opravdový. Kdyby tam toto nebylo, byl by to pro mě daleko více syrovější a opravdovější prožitek. Snaha totálně svěřenkyně odlidštit, ponížit, zadupat je do země, nenechat jim nic, ani to jejich jméno....a proč vlastně? Mnohdy pro nic....prostě jenom proto, že ta možnost byla a církev je přeci neomylná....dle mého názoru spíše všehoschopná, ale to by bylo již na jinou debatu. Každopádně pro toho, kdo se o tuto problematiku zajímá, rozhodně kniha stojí za přečtení.

Rodaw
26. února

DÍVKY OD SVATÉ MAGDALÉNY
Neskutečně čtivá, napínavá a za mě i dechberoucí knížka. Nacházíme se v Irsku, v roce 1962 a sledujeme příběhy dívek, které se dostaly do azylového domu pro padlé ženy. Tíživá atmosféra se na mě při čtení přenesla, pro mě je to knížka dosti depresivní - zvlášť, když si připustím, že vychází ze skutečných událostí. Ukazuje tu temnou část církve, o které se běžně nemluví (já třeba o těchto faktech ani nevěděla), která hraničí až s jistým fanatismem a sektou. Je mi líto všech skutečných žen, který prošly tímto peklem. Zvlášť těch (a že jich byla většina), které zde skončily neprávem - jen například kvůli tomu, že byly hezké a líbily se mužům.
V příběhu jde krásně vidět boj o zachování si vlastní identity a osobnosti, ale zároveň i podvolení se. Protože někdy to člověk prostě vzdá a nedokáže bojovat, i když chce, už nemůže...
Pro mě je to dobrodružné psychologické drama, které jsem si užila od začátku až do konce. Kniha rozhodně vyvolá mnoho otázek - a určitě z nich bude hodně otázek, které se týkají víry. Jelikož jak sám autor na konci píše- katolická církev má dvě strany, jako asi skoro všechno na světě.
Mrazivé, nezapomenutelné, moc doporučuji!!:)
PS: chystám se na film Padlé ženy, na který se neskutečně moc těším!

Blaufik
25. února

Za sebe knihu rozhodně doporučuji k přečtení, byť se jedná o smyšlený příběh vystavěný na skutečných událostech. Myslím si, že lidé by mohli alespoň prostřednictvím tohoto románu nahlédnout do minulosti, kde musely dívky čelit nepředstavitelné hrůze, která se odehrávala za zdmi kláštera.

rozvera
20. února

Strhující příběh tří chovanek ženského kláštera v irském Dublinu, kde byly nuceny žít a pracovat v otřesných podmínkách desítky nezletilých dívek, řečených Magdalény, kterých se jejich blízcí zřekli a nechali je umístit tzv. na převýchovu do kláštera. Při těžké mnohahodinové práci , modlitbách a nedostačující stravě se měly kát ze svých "hříchů". Musely čekat , až si je někdo na základě dostatečného důvodu vyzvedne, nebo zůstaly v klášteře jako jeptišky či pracovnice nastálo. Magdaléniny prádelny vznikly v 19. století původně v Irsku jako azylové domy pro problémové dívky, postupem času se rozšířily po celé Evropě, nejen v klášterech, ale zakládaly je i jiné instituce, protože se jednalo o vysoce výnosné podniky. Poslední taková prádelna zanikla až koncem 20. století v Dublinu. Knížku o novodobém otrokářství, pod nálepkou charity, je dobré si přečíst, i když při čtení mrazí v zádech.

Ivuska1988
17. února

Tato kniha vypráví příběh o dívce Teagen, která se vůbec ničím neprovinila, ale přesto jí rodina ani církev nevěří. Za toto provinění je poslaná do kláštera do Domu padlých žen v 16 letech, ze začátku to zde nemá vůbec lehké. Je považovaná za hříšnici a aby se napravila vykonává velmi těžkou práci, když neuposlechne a nebo něco poruší, je trestána. Musí zde dodržovat řád a disciplínu....
Tento příběh mě strašně šokoval už při čtení, ale poté když jsem se dozvěděla, že se jedná o skutečný příběh z roku 1962 a autor se jen podle toho inspiroval v napsání této knihy, jsem měla husí kůži...
Tato kniha je i velmi podobná filmové verzi s názvem Padlé ženy. Přiznám se, že jsem film ještě neviděla.
Přesto, že mě tato kniha hodně šokovala a byl to ohromně silný zážitek, moc ji doporučuji. Je dobré si přečíst a zjistit něco více o tomto tématu.
Asi úplně nejvíce mě šokoval a dost překvapil Doslov, opravdu zde doporučuji si ho přečíst...

Dresia
10. února

Film se mi moc líbil, ale kniha psaná nudným stylem.

adriane9
31. ledna

Nebylo to tak drastické jak jsem čekala (po mnou přečtené sérii knih o koncetračníh táborech atd), ale i zde je to o zlomení těla i duše a každopádně doporučuji přečíst. "Padlé ženy" a příběh, který stojí za zmínku včetně doslovu autora.

Lucai
31. ledna

Pôsobivý príbeh, človek sa až čuduje,ze sa takéto niečo naozaj dialo ani nie tak dávno (1962-1996), no miestami ma to nudilo...

Gretka66
17. ledna

Před léty jsem viděla filmové zpracování tohoto příběhu.Na film jsem nikdy nezapomněla-byl velmi dobře udělaný a doopravdy nezapomenutelný.Již jen to,že byl natočen podle skutečné události a ještě se to dělo do r.1996 mě dost překvapilo. Jakmile jsem uviděla tuto knihu,hned jsem si ji pořídila.Musím říct,že při představě,že bych to měla zažít na vlastní kůži,mi běhal mráz po zádech .Po přečtení této knihy si člověk uvědomí rozdílné chápání morálky,ať vlivem náboženství či náhledem společnosti ,ve které žije,na morálku.

alexis818
11. ledna

Moc zajímavá kniha se silným příběhem.Doporučuji k přečtení.Člověk se stále dozvídá nové překvapivé skutečnosti.

Kamienkova33
03. ledna

Tak toto bol silný príbeh...dievčat, ktoré sa síce ničím neprevinili, ale ich rodicia a cirkev to vidia inak. Pohľad do kláštora, v ktorom sú zavreté mladé,,hriesnice ", aby sa tvrdou prácou, trestami, disciplinou napravili. Kruté osudy sa stávajú ešte krutejsimi, aj keď ani jedna z nich si to nevie ani predstaviť, že to môže byť ešte horšie...ale je.
Je mi strašne ľúto, že sa takéto veci naozaj diali a pri záverečnej poznámke autora mi až mráz behal po chrbte.