Dívky od svaté Magdalény

Šestnáctiletou Teagan pošle rodina do azylového domu pro padlé ženy poté, co je obviněna, že se pokusila svést mladého kněze. Teagan je zbavena vlasů, důstojnosti a kontaktu s vnějším světem. Její představené se sice ohání láskou boží, ale ve skutečnosti podrobují své svěřenkyně krutým trestům a hlavně tvrdé dřině. Dívka plánuje útěk, netuší však, co ve světe čeká na dívky s poskvrněnou minulostí… Román vychází ze skutečných událostí....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/362381/divky-od-svate-magdaleny-Yxy-362381.jpg 4.398
Literatura světová, Pro ženy
Vydáno:, Alpress

Danisek7

Kniha dobrá ale asi jsem čekala víc

iveta35

Tak to je opravdu síla, jestli román vychází ze skutečných událostí nedávné doby. Je to zatím asi jediná kniha autora, tak dávám do oblíbených a budu se těšit na další :-)

Květ

Příběh vychází ze skutečnosti a šokuje především tím, že se odehrává v době nedávno minulé. Domov pro padlé ženy se jen stěží dá nazvat domovem. Pod záštitou církve zde otročí v prádelnách mladé ženy a nezletilé dívky v naprosto nelidském prostředí. Dívky, které se mnohdy provinily prostě jen tím, že byly příliš hezké. Tvrdé tresty, dennodenní dřina a "vymývání mozků" se na každé z nich dříve či později podepíší. Poslední prádelna tohoto typu zanikla až v roce 1996! V knížce sledujeme příběh tří dívek, není to veselé čtení.

Miro67

Příběh o otroctví žen a dívek v klášterech, odehravající se v 18. ? ,19.století ?. NE!!! Koncem toho minulého! Pod rouškou "nápravy nemravnosti" šlo především o další zisky instituce zvaná církev, která je ve své lačnosti po bohatství nenasytná. A pokud měla navíc podporu státních institucí, byly dívky, které v těchto prádelnách pracovaly, odsouzeny bez soudu k doživotí, bez možnosti odvolání, žít v podmínkách, proti kterým by v normálních věznicích vznikly vzpoury.

Ctenar1202

Kniha me uplne pohltila.

dark.ma93

Klaním se této knize a povyšuji ji na seznam nejoblíbenějších. Další z těch TOP. Za prvé se mi nesmírně líbil styl psaní, za druhé vylíčení a popis pocitů a za třetí je mi blízký samotný příběh a osud Magdalén. Bylo to emotivní, četlo se to jedním dechem a za mě nemělo chybu.

Jaruce

Velmi emocionální příběh, mladých dívek, které byly neprávem obviněny a psychicky zlomeny. Posledních 60 stránek jsem probrečela. Doporučuji k přečtení!

Janynka

Silný, velmi, velmi emotivní příběh... Kniha nešla odložit, na konci zůstalo smutno, údiv, jak se toto mohlo ve vyspělé společnosti ještě vůbec dít. Na tuto knížku budu dlouho myslet... Doporučuji přečíst, je hezký psaná a konec... :-) Přečtěte si, co je na konci vždy a pokud to tam není, prý to ještě konec nebývá... :-)

čef

Kniha o jednom z mnoha hříchů katolické církve, o tom, jak mnohdy vynikající myšlenky mění lásku v nenávist. Příběh, jakých asi bylo mnoho, možná i s jiným horším či lepším koncem, ale vyprávěný s velkým uměním tak, že každého čtenáře zasáhne přímo do srdce. Slaďák to ale rozhodně není, před spaním číst nedoporučuji.

Maruska57

Je to moje první kniha na toto téma.Při čtení až mrazí.Kdyby byl příběh zasazen do středověku,ale že se dělo něco takového ve 20.století neskutečné.

Miruš

Lidská sobeckost a krutost snad nezná mezí...

orinka3

Tak to je síla. Není to první kniha, kterou o prádelnách v Irsku čtu. Ale vždycky mě dostanou osudy nebohých dívek a žen, které tam věznili. Jsem věřící, ale nedůvěřuji katolické církvi. Potlačuje totiž přirozené lidské tužby. Je jenom dobře, že se dostalo na světlo to, co chtěla církev udržet v tajnosti za zdmi podobných zařízení. Ve jménu Boha a Ježíše dělala z lidí otroky s vymytými mozky. Je mi líto zmařených životů, osudy ústřední trojice děvčat jsou tragické tím, že jejich čistý život obrátila naruby zloba a pokrytectví církve. Zlomit člověka, o to tam šlo. Kniha mě opravdu zasáhla.

oolinkaa

Tak to bylo velmi emoční a smutné čtení. Bohužel pravdivé. A konec, tak ten mě dostal úplně :( chudáci.. ještě horší zjisteni, že se na vše přišla cca teprve před 20lety? Nechápu ..

Ditules

Viděla jsem na stejné téma film Padlé ženy (kdo nezná, doporučuju). Přijde mi, že film byl ještě o něco silnější a zároveň šílenější než tato kniha. Člověk si při čtení říká, že můžeme být rádi za to, co máme...

bábuška

Velice čtivý příběh 'údajně padlých dívek' je prakticky obžalobou praktik katolické církve, která pod pláštíkem pomoci a napravováním nepravostí, vykořisťováním tvrdou prací a krutými trestmi dokazuje skutečnou lásku Boží. Všichni ti mají skutečně čisté srdce a čisté svědomí?

ApolenkaS

Nemůžu uvěřit, že tyto prádelny fungovaly AŽ do roku 1996!!! Děsivé.

Danka1975

Takže si opět hrajeme na civilizovanou společnost a děje se tohle :-(?? .. Se přiznávám, že tohle jsem fakt neznala a nevěděla... :-(.. Rozčílil mě "Černobílý svět", ale v čem jsme lepší???? :-( než Amíci???.... Pokrytectví, slabota a nadvláda jakýchkoliv "izmů", do to posvěcena ve jménu církve???? Kolik zmařených mladých životů a těch čerstvě zabitých???? To fakt ne!!!!! Chystám se na film, tak jsem ještě zvědavější... A to je, prosím, mé dovolenkové čtení.... :-(.... A ani jsem nevydržela s recenzí na PC domu a bouchám to přes telefon (takže omluvte nedostatky:-)).... Knihu doporučuji a přeji krásné léto!!!

bookcase

Dobře se to četlo, i když téma po duši nehladí. Jen těžko uvěřit, že se to stávalo doopravdy. Ale bohužel ano. Jinak bych uvítala pokračování, jsem zvědavá, jak s Teagan a Norou dopadlo.

VladkaBU

... to bych nevěřila, jak málo stačí k tomu, aby se žena stala padlou. Všechno se snadno překroutí, pravda nikoho nezajímá. Zajímavé je, že muži takové napravení nepotřebovali. Krásný příběh.

attila1

Silný a smutný příběh. Bohužel podle skutečnosti, což mě dost zasáhlo, že je něco takového možné. Ale i přes to moc pěkně napsané a stojí za to přečíst.

putpuda

Po dlouhé době jsem sáhla po něčem jiném, než bestsellerovém thrilleru ;) a dobře jsem udělala. Moc dobře se četla. Netřeba nic moc dodávat k předchozím komentářům, jen si tak říkám, jak je smutné, co všechno odnesou ženy :( (omlouvám se všem slušňákům;))
Určitě můžu doporučit.

intelektuálka

Dlouho jsem nečetla knihu s takovým tematem...
Připomnělo mi to Diderotovu Jeptišku...
Ale tato kniha se odehrává v Dublinu roku 1962 - neuvěřitelné...

Víra by člověka měla vést duchovní cestou - ne násilím a zneužitím moci...
Autor příběh "padlých" dívek poskládal tak, že se těžko odtrhnete od čtení, zahrnul tam i tajemství.
A v knize zaznívá píseň Raye Charlese I can´t Stop Loving you - na závěr...
Takže přece jen naděje?
Doporučím.

zuzana2599

Příběh o Magdalénách jsem četla s velkých zaujetím, opravdu jen nerada jsem knihu odkládala. Je to silný, bolestivý a sugestivní příběh, který na mě o to víc zapůsobil, že vychází ze skutečnosti. Téma knihy je neotřelé, již dlouho jsem podobnou knihu nečetla. Přečtěte si, není to jen zábava, ale příběh vede k poučení i k zamyšlení !!

perpe2a

Tak tato kniha mě docela zasáhla. Moc krásně se četla a je opravdu smutné, že se takové věci opravdu běžně děly a to ještě v poměrně nedávné době. Moc doporučuji, přiznávám, že na konci mi i slza ukápla.

Jane333

Dobrá knížka, nechápu ale, že v civilizované zemi mohli rodiče dát dceru do takového zařízení, jenom pro nějaké neprokázané podezření.

Šánka

Silný příběh, který určitě zacloumá vašimi emocemi, je z doby ne až tak dávno minulé, a je o to smutnější, že vychází ze skutečných událostí.
Příběh mladé Teagan a dalších mnoha nevinných žen a dívek - Magdalének, poukazuje na to, jak každá víra se dá zneužít, překroutit a dobré myšlenky znehodnotit ve jménu boha, pokroucené morálky, či lidské slabosti.
Dobře napsaná kniha, doporučuji přečíst, ale vracet se k ní již nebudu.

agatha2

Velmi, velmi, smutný příběh, i když fikce, bohužel fikce na základě historických reálií.....o historii těchto prádelen jsem si toho početla hodně již kdysi dávno po shlédnutí filmu Padlé ženy. Tato kniha mi nepřišla tak hrozná jako film, byla trochu jemnější, nicméně i tak to muselo být hrozné. Dostat se do takového prostředí v podstatě za nic, muselo být strašné, ten pocit nespravedlnosti byl všepohlcující, nedovedu si představit, jak se s tím vyrovnat a přežít se zachováním zdravého rozumu. Je mi moc líto všech nevinných dívek a žen, které byly do takových ústavů internovány.Kniha byla výborná, čtivá, jen mi tam trochu vadila vedlejší linka různých zjevení svatých, ta mi trochu zkazila dojem z příběhu, nepřišel mi potom tak opravdový. Kdyby tam toto nebylo, byl by to pro mě daleko více syrovější a opravdovější prožitek. Snaha totálně svěřenkyně odlidštit, ponížit, zadupat je do země, nenechat jim nic, ani to jejich jméno....a proč vlastně? Mnohdy pro nic....prostě jenom proto, že ta možnost byla a církev je přeci neomylná....dle mého názoru spíše všehoschopná, ale to by bylo již na jinou debatu. Každopádně pro toho, kdo se o tuto problematiku zajímá, rozhodně kniha stojí za přečtení.

Rodaw

DÍVKY OD SVATÉ MAGDALÉNY
Neskutečně čtivá, napínavá a za mě i dechberoucí knížka. Nacházíme se v Irsku, v roce 1962 a sledujeme příběhy dívek, které se dostaly do azylového domu pro padlé ženy. Tíživá atmosféra se na mě při čtení přenesla, pro mě je to knížka dosti depresivní - zvlášť, když si připustím, že vychází ze skutečných událostí. Ukazuje tu temnou část církve, o které se běžně nemluví (já třeba o těchto faktech ani nevěděla), která hraničí až s jistým fanatismem a sektou. Je mi líto všech skutečných žen, který prošly tímto peklem. Zvlášť těch (a že jich byla většina), které zde skončily neprávem - jen například kvůli tomu, že byly hezké a líbily se mužům.
V příběhu jde krásně vidět boj o zachování si vlastní identity a osobnosti, ale zároveň i podvolení se. Protože někdy to člověk prostě vzdá a nedokáže bojovat, i když chce, už nemůže...
Pro mě je to dobrodružné psychologické drama, které jsem si užila od začátku až do konce. Kniha rozhodně vyvolá mnoho otázek - a určitě z nich bude hodně otázek, které se týkají víry. Jelikož jak sám autor na konci píše- katolická církev má dvě strany, jako asi skoro všechno na světě.
Mrazivé, nezapomenutelné, moc doporučuji!!:)
PS: chystám se na film Padlé ženy, na který se neskutečně moc těším!

Blaufik

Za sebe knihu rozhodně doporučuji k přečtení, byť se jedná o smyšlený příběh vystavěný na skutečných událostech. Myslím si, že lidé by mohli alespoň prostřednictvím tohoto románu nahlédnout do minulosti, kde musely dívky čelit nepředstavitelné hrůze, která se odehrávala za zdmi kláštera.

rozvera

Strhující příběh tří chovanek ženského kláštera v irském Dublinu, kde byly nuceny žít a pracovat v otřesných podmínkách desítky nezletilých dívek, řečených Magdalény, kterých se jejich blízcí zřekli a nechali je umístit tzv. na převýchovu do kláštera. Při těžké mnohahodinové práci , modlitbách a nedostačující stravě se měly kát ze svých "hříchů". Musely čekat , až si je někdo na základě dostatečného důvodu vyzvedne, nebo zůstaly v klášteře jako jeptišky či pracovnice nastálo. Magdaléniny prádelny vznikly v 19. století původně v Irsku jako azylové domy pro problémové dívky, postupem času se rozšířily po celé Evropě, nejen v klášterech, ale zakládaly je i jiné instituce, protože se jednalo o vysoce výnosné podniky. Poslední taková prádelna zanikla až koncem 20. století v Dublinu. Knížku o novodobém otrokářství, pod nálepkou charity, je dobré si přečíst, i když při čtení mrazí v zádech.