kessey kessey komentáře u knih

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Nejsou to Žítkovské bohyně ani Gerta, ale Bílá voda. Mnohovrstevnaté dílo, které se dá číst jako příběh o emancipaci žen, obrodě církve, životě v řádu, komunistickém Československu i jako příběh o lásce k bližnímu a nápravě chyb. A to vše vystavěno na skutečných událostech. Je toho hodně, možná pro někoho až příliš. Ale je to špatně?

05.06.2022 4 z 5

Program apokalypsy Program apokalypsy Vilma Kadlečková

Tohle má všechno!!! Na jednu stranu hrozně chcete vědět jak to dopadne a chcete číst dál. Na druhou vlastně nechcete, protože pak už tahle jízda skončí a to je drtivá myšlenka, která vyvolává paniku.. Nakonec se dosmýkáte ke konci, ale bude to divoké, překvapivé, dojemné a prsty chaosu vás nenechají ani chvilku vydechnout

25.12.2022 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Mě to vážně bavilo. Je to dobře napsané, napínavé a i dost mrazivé. A pokud byť jen na pikosekundu připustíte, že by alespoň malá část mohla být pravdivá, tak se Vám to zavrtá hluboko do mozku. Ale i pokud to budete brát jako čistou fikci, přijdete si na své. Ať už to je se vznikem příběhu jakkoli, autorovi ty čtyři hvězdy zaslouženě patří.

19.02.2018 4 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Nemám ráda knížky s dětskými hrdiny a obvykle ani ty opěvované většinou. Proto se Naslouchač dlouho povaloval v mojí čtečce a vysoké hodnocení mě jen odrazovalo..Nakonec zhltnuto za dva dny. Nový neotřelý svět, který prostě baví. Pomalý rozjezd, vyčítán některými uživateli jsem ani nezaregistrovala :-D

19.06.2018 5 z 5

Klub: Sexuální skandál ve Švédské akademii Klub: Sexuální skandál ve Švédské akademii Matilda Voss Gustavsson

Skvěle napsáno, čtivá reportáž s přesahem do osobní roviny autorky, která zachycuje nedávný sexuální skandál v Švédské akademii, který třeba mě tak nějak unikl. Kromě toho kniha boří mýty o znásilnění, kde ukazuje, že situace není černobílá, násilník není jen úchyl v křoví v parku, oběť se nemusí bránit zuby nehty a hned utíkat na policii. A přesto to je neomluvitelné násilí a v tomhle případě dlouho kvitováno a omlouvanou společností, navíc "tou lepší".

29.12.2022 5 z 5

Těla Těla Klára Vlasáková

O neviditelnosti žen, jejich stárnoucích těl, názorů a o tom jak velmi jednoduše umíme hodnotit, odsuzovat a cpát lidi do krabiček jak se nám zrovna hodí. Nicméně žádná city ždímající prvoplánovka, je to fakt skvěle a uvěřitelně napsané, na českou prózu nezvyklý počin. Pokud by někoho zajímala podrobnější a výrazně erudovanější recenze, myslím, že vše podstatné skvěle popsala Eva Klíčová a Jan Bělíček v TL;Dr!

20.06.2023 4 z 5

Aristokratka u královského dvora Aristokratka u královského dvora Evžen Boček

Opět zábavné dílko pro oddechový večer :-)

18.10.2020 4 z 5

Já se bavila. Tak jako na Pulitzera to není, ale na druhou stranu příjemná oddechovka na jeden večer u které se zasmějete a vyčistíte si hlavu.

05.05.2019 4 z 5

Oceňuju schopnost autora vést rozhovory bez předsudků a normování, což podle mě umožnilo vznik tak silné knihy. I když samozřejmě nesouhlasím se všema a vším, je to rozhodně zajímavá sonda do života lidí, kteří měli tu odvahu se vzepřít současnému standartnímu způsobu života a žít jinak, po svém. I když se zřejmě většina z nás neodhodlá přestěhovat se do maringotky, některé pasáže se dokážou zarýt pod kůži a možná vás přesvědčí se trochu nad svým životem zamyslet...A to bez patosu a trapných motivačních hesel ;-)

10.06.2018 5 z 5

Elénium Elénium David Eddings

Ano, je pravda většina věcí, které jsou knize vyčítány. Postavy jsou rozdělené na dobré a zlé a celkově je to trochu černobílé a oldschoolové fantasy. Ale na druhou stranu to je hrozně příjemný svět
plný milých postav, které Vám přirostou k srdci. Na tuhle sérii nepotřebujete IQ 180, ale je to knížka po které rádi šáhnete po debilnim dnu v práci nebo když zrovna umíráte na rýmičku

21.01.2018 4 z 5

I přesto, že se v podstatě jedná o literaturu faktu, kniha je skvěle napsaná a čte se velmi dobře, jako román. Problémem je, že je opravdu těžko uvěřitelná, šokující a myslím, že pro většinu lidí stěží představitelná. Všichni máme povědomí o tom co se dělo v nacistickém Německu nebo v Sovětském svazu a taky co se odehrává v součásném Rusku, ale Severní Korea zůstává pořád tak nějak mimo. Těžko uvěřit, že v dnešní době, v podstatě kousek od nás, lidé umírají hladem, netuší co je internet, hlavu státu slepě vnímají jako boha a vzájemně se v jeho jménu udávají. Kniha představuje jen střípek do našeho vědění o životě v Severní Korei, ale dostane se vám hluboko pod nehet a hned tak se nedostane ven.

04.08.2017 5 z 5

Luciferův efekt: Jak se z dobrých lidí stávají lidé zlí Luciferův efekt: Jak se z dobrých lidí stávají lidé zlí Philip Zimbardo

Rozhodně nejde o čtení k bazénu, ale jde o skvělou poutavou knížku, která naprosto změní Váš pohled na svět, historické události, lidi kolem Vás i sebe samého. Všichni máme představy co bychom udělali kdyby... Nevěřícně kroutíme hlavou nad slabostí ostaních a jejich pokřivenými charaktery. Věřte mi, že po přečtení této knihy už to nikdy neuděláte. Zimbardo nám ukazuje, že lidé se nedělí na dobré a zlé, ale stačí...to už si sami přečtěte :-)

27.10.2015 5 z 5

Útek z tábora 14 Útek z tábora 14 Blaine Harden

Po téhle knize mám pocit, že už nikdy nevyjde slunce. Viděla jsem dokument natočený podle pamětí Sina, takže jsem byla částečně "připravená", ale stejně mě totálně srazila na kolena. Je naprosto nepochopitelné, že v dnešní době existují takové pracovní tábory a svět to absolutně ignoruje a místo toho se dohaduje o kravinách.

04.08.2013 5 z 5

101 minut 101 minut Štěpán Kopřiva

Trochu jiný Kopřiva, není to taková řachanda, jako třeba Asfalt, ale nářez je to pořádný...

25.02.2022 5 z 5

Posledný pustovník Posledný pustovník Michael Finkel

Chápu, že spousta lidí čekalo zenového asketu živícího se ranní rosou a kořínky, sypajícího životní moudra. Nicméně tato kniha je spíš o samotě, hranicích, trestu a taky trochu o systému. Pokud se do ní pustíte bez očekávání a předsudků, je vážně zajímavá a nebudete zklamáni.

04.04.2021 4 z 5

Daniel Prokop ukazuje na problémy české společnosti, ale na rozdíl od jiných autorů ukazuje i jejich řešení. Kniha je skvěle odzdrojovaná, podložená fakty, daty, výzkumy a bourá řadu našich zažitých stereotypů a představ.

01.03.2020 5 z 5

Náš všední život Náš všední život Riikka Pelo

Tahle knížka se hlavně zpočátku nečte moc lehce, ale postupně vás vtáhne a nepustí. Střídají se zde roviny, realita, sny, ale všechno od sebe postupně zapadá a budete chtít vědět prostě pořád víc.

01.04.2018 5 z 5

V jedné osobě V jedné osobě John Irving

Irving opět nezklamal. Je to skvělá kniha o životě, lásce a přátelství, která mimo jiné ukazuje, jak je důležité být tolerantní a vyhýbat se používání nálepek a předsudků. Autor, se vyhnul moralizování a přílišné sentimentalitě, kniha má spád, dialogy jsou trefné a uvěřitelné. Myslím, že by nebylo od věci zařadit ji do povinné četby, řadu puberťáků a také jejich rodičů (především těch homofobních) by rozhodně překvapila a poučila.

10.11.2013 5 z 5

Ruská kocovina: Putinův svět a přízraky minulosti Ruská kocovina: Putinův svět a přízraky minulosti Shaun Walker

Je to taková kombinace Světlany Alexijevičové a Michaila Zygarova, přičemž z obou má to lepší. Kombinace historické přesnosti a zároveň empatie a životních příběhů poskytuje skvělou sondu do současného Ruska a jeho konfliktů.

01.05.2020 5 z 5

Nevinný Nevinný Ian McEwan

Začátek knížky mě moc nezaujal, ale nakonec se děj zvrtl spíš směr psychologické drama. A tam se projevil McEwan tak jak jej zbožňujeme. Za mě na pomezí tří až čtyř hvězd.

30.12.2019 4 z 5