Kate3003 Kate3003 komentáře u knih

Krvavé ostří Krvavé ostří Sarah J. Maas

Přestože mám Mass docela ráda a její knihy mě baví tohle pro mě bylo maličko utrpení. Celkově mám problém s začátky jejích knih a první třetina pro mě bývá těžká na čtení a většinou mě moc nebaví. No a díky povídkám jsem vlastně zašínala neustále. Než se příběh stačil trošku rozjet tak už byl konec a začínal další.
Druhý problém bude ten, že jsem knihu četla jako druhou v sérii kdy ještě hlavní hrdinku moc neznám a její činy mi tak nedávají úplně ten pravý smysl. Rozhodně doporučuji ji číst až později. Celkově asi nejvíc mě bavila poslední povídka, která byla trošku více rozjetá. Hlavní hrdinka je vcelku sympatická i když její posedlost oblečením mě někdy trochu zaráží. Knihu bych si asi díky stylu psaní Massové užila víc jako celý příběh, ale i tak to bylo celkem fajn a jsem zvědavá na zbytek příběhu Celaeny Sardothien.

14.08.2023 3 z 5

Včelí královna Včelí královna Laura Ruby

Kniha má velmi pěknou obálku, kterou mě zaujala. Před přečtením jsem nečetla anotaci, takže jsem nevěděla co přesně od příběhu čekat. Myslím, že ani přečtení anotace by mě nepřipravilo na to, co jsem v knize dostala.
Takovou divno knihu už jsem opravdu dlouho nečetla. Většina příběhu vůbec nedávala smysl, děj byl docela nezáživný a nenašla jsem si cestu ani k jedné z postav. Celkově byl dost problém se do knihy začíst a kdyby se nejednalo o štafetu nejspíše bych ji odložila.
Námět jako takový byl zajímavý, ale to zpracování prostě nebylo úplně povedené.

31.07.2023 1 z 5

Dívka zvaná Lyra Dívka zvaná Lyra Cecelia Ahern

Po přečtení anotace jsem čekala docela jiný příběh, než jaký jsem nakonec od autorky dostala. Sice byl zajímavý, ale anotace je v tomto případě opravdu trošku jinde.
S knihou to bylo trošku jako na houpačce, některé části se četli krásně a u jiných jsem měla pocit že je to nekonečně, protože autorka určité momenty používala víckrát takže jsem měla pocit, že se točím v začarovaném kruhu. Vzhledem k tématu knihy to možná byl autorčin záměr, ale já osobně bych se bez toho obešla. Autorka má zvláštní, ovšem příjemný styl psaní, který to trochu vyvažoval.
Líbil se mi vývoj hlavních postav a i to, že se autorka nesnažila napsat je jako superdokonalé osoby. Každá s postav měla i své špatné vlastnosti na které bylo v příběhu poukázáno. Příběh byl celkově hodně zaměřený na to jak se k sobě lidé chovají a ukazoval ty lepší i horší stránky interakce mezi lidmi.
Pořád úplně nevím co si o knize myslet, protože i když se jednalo o jedno velké klišé tak vlastně byl příběh zvláštně zajímavý.

27.07.2023 3 z 5

Ze zahrady do kuchyně Ze zahrady do kuchyně Nikola Mrázová

Podle názvu knihy jsem od obsahu čekala trošičku něco jiného, ale to vůbec neznamená, že bych byla z knihy zklamaná.
Velmi mě potešila zmínka o projektu Scuk a jeho krátké představení, protože i já sama zde velmi ráda nakupuji. Celý ten projekt mi přijde skvělý a v dnešní době je takové online farmářské tržiště, kde můžete nakoupit kvalitní potraviny a podpořit lokální farmáře rozhodně výhra.
Kniha je rozdělena po jednotlivých měsících a v kazdém z nich je kromě několika receptů ze sezóních potravin i několik tipů jak si v daný měsíc počínat na zahradě, nebo co v přírodě se v danou dobu dá ještě zpracovat. Přestože se autorka zaměřuje hlavně na lokální potraviny tak je zpracovává netradičními způsoby. Nečekejte tedy takovéty babičkovské recepty typu jak sešlapat zelí aby déle vydrželo.
Celkově je zde spíše inspirace cizí kuchyní. potraviny použité v receptech jsou ovšem velmi snadno dostupné a většinu z nich najdete na zahrádce nebo v okolní přírodě. Já některé využívané potraviny v kuchařce úplně nejím, takže pro mě nebudou všechny recepty zcela využitelné, ale rozhodně jsem si našla pár favoritů, které musím vyzkoušet.
Za poskytnutí knihy velmi děkuji Albatrosmedia

26.07.2023 4 z 5

Recept na lásku Recept na lásku Jarrett Melendez

Tenhle komiks mě opravdu bavil. Spojuje v sobě silná témata a trhlou roztomilost a i když to dohromady zní zvláštně, tak tady se to krásně spojilo do příběhu.
Navíc jako bonus se velká část příběhu odehrává u sporáku, takže pro mě velký bonus protože jídlo a vaření miluji.
Přestože se to tak může na první pohled jevit tak se komiks nezaměřuje pouze na romantickou linku, ale i na řešení budoucnosti a celkově toho jak se postavit k životu, když zjistíte, že vás baví i něco jiného než k čemu jste byli celý život vedeni.
Myslím, že s většinou témat zmíněných v komiksu se spousta z nás setkala. Ať už jako čerství absolvent při hledání práce, nebo při plnění očekávání svého okolí. O to sympatičtější mi celé čtení bylo a dokázala jsem se vcítit do jednotlivých postav.
Díky šílenému šéfovi a gurmánskému prasátku nebyla nouze ani o vtipné scény, které příjemně doplnili celý příběh.
Kresba se mi velmi líbila a celkový dojem z kombinace příběhu a kresby byl skvělý.
Moc se mi líbil i bonus, který je na konci komiksu. Jen je škoda, že tam nejsou uvedeny všechny recepty, které byli v komiksu zmíněny, protože ten dezert bych si opravdu s chutí dala.
Za poskytnutí knihy k recenzi velmi děkuji albatrosmedia.

24.07.2023 4 z 5

Kouzlo obsidiánu Kouzlo obsidiánu Petra Martišková

Hned po přečtení prvního dílu série Tajemství obsidiánu jsem si přečetla i druhý. Líbilo se mi, že navázal v podstatě tam kde předchozí skončil takže jsem hezky plynule navázala.
Za mě je druhý díl o něco lepší než první, protože zde ubylo nelogických věcí, příběh už lépe zapadal do prostředí a děj celkově lépe plynul.
Pořád mi zde moc nesedělo to multikulturní prostředí ve kterém není vůbec žádný problém s komunikací mezi jednotlivými postavami, přestože jsou z druhého konce světa. Jakože chápu to u knih zasazených do ciziny, kde se předpokládá že hlavní hrdinové mluví anglicky ale s prostředím Prahy a České republiky mi to prostě nejde tak úplně dohromady.
Díky různým změnám prostředí v knize, ale už ostatní věci mnohem lépe zapadaly do prostředí České republiky než u prvního dílu, kde jsem opravdu měla pocit, že se kniha má odehrávat jinde. Celkové popisy prostředí byli velmi hezky zpracované.
Děj druhého dílu byl mnohem svižnější než u prvního dílu a ještě to podpořilo velmi čtivý styl autorky takže znovu čtení vpodstatě na jeden zátah. Trochu více se objevují i informace o zaklínačích, démonech a dalších skupin, které se v knize objevují což oceňuji, protože v prvním díle toho zas tak moc nebylo. Objevilo se i několik velmi zajímavých a nečekaných zvratů.
Anna mi bohužel k srdci stále úplně nepřirostla a přijde mi, že co se týče informací o světě v kterém teď žije tak se nechá vždy velmi snadno odbýt. Nejoblíbenější postava celé série pro mě asi nakonec bude Cedrik, protože jeho sarkastický humor mě prostě baví. I poslední díl série si přečti, protože mě zajímá jak celý příběh dopadne.

21.07.2023 3 z 5

Prohnaný Prohnaný Kevin Hearne

Jedna z mnoha dalších sérií, kterou jsem naprosto minula v době kdy vycházela a jen díky štafetě jsem se teď konečně dostala k jejímu přečtení.
Musím říct, že čtení jsem si neuvěřitelně užila. Děj naprosto skvěle plynul a jedna akce zde střídala druhou, protože hlavní hrdina vlastně neměl ani chvilku klid a pořád se kolem něj něco dělo. V určité části by možná neuškodilo trošku zpomalit, ale ve výsledku to nebylo nic co by příběhu nějak uškodilo. Ocenila bych ovšem trošku více seznámení s mytologií, protože toho v příběhu zas tolik nebylo. Myslím, že by nebylo na škodu ubrat trochu té akce a více nás seznámit s tím jak to s druidy chodí, protože to nejsou zrovna časté postavy v knihách.
Styl psaní autora mi sedl a celou knihu jsem měla přečtenou během chvilky. Líbilo se mi jak propojil v příběhu různé mytologie a přestože hlavní hrdina zapadá do té keltské a kolem ní se příběh točil asi nejvíce objevují se zde prvky i z dalších.
Hlavní hrdina je sympatický a baví mě jeho humor, protože prostě miluji sarkastické hrdiny v knihách. Lepší než on je už snad jen jeho sousedka a nebo Oberon, který mě svými průpovídkami vždy velmi pobavil. I ostatní postavy, které v knize vystupují jsou fajn a většinu jsem si oblíbila.
Další díly mám rozhodně v plánu si přečíst, protože mě zajímá co bude dál. Tento díl má konec poměrně uzavřený takže jsem zvědavá jak autor naváže.

21.07.2023 4 z 5

Pán nočních můr Pán nočních můr Jana Kvičerová

O tom jak hodnotit tuhle knihu jsem dlouho uvažovala, protože po dočtení jsem si nebyla úplně jistá jaký mám z knihy pocit. Né, že by se mi vyloženě nelíbila, ale v některých pasážích jsem měla trošičku potíž se začíst a hlavní hrdinka mi také k srdci úplně nepřirostla.
Začátek byl skvělý a příběh se dobře rozjel a byla jsem zvědavá co bude dál, ale po hezkém rozjezdu mě čekala část kde se vlastně nic moc nedělo a hlavní hrdinka Annuvia na mě začala působit spíše jakoby všechno vzdala a celkově se chovala dost ublíženě. Chápu, že jí bylo ukřivděno, ale prostě dalo by se reagovat i jinak.
Když se objevil na scéně její manžel tak se mi naopak zamlouval vpodstatě ihned. Líbilo se mi jak byla jeho postava vykreslena a jak se snažil zvrátit osud, který mu ostatní přisoudili jen proto kým je.
Děj knihy byl trošku jako na houpačce některé části byli skvělé a četly se skvěle, ale u jiných se děj trošku táhnul a nemohla jsem se do nich začíst. Co musím ale ocenit bylo vystavění světa a popis prostředí to autorka zvládla skvěle. Stejně tak mě velmi zaujal námět knihy a některé zvraty byli opravdu nečekané.
Za možnost si knihu přečíst ve štafetě děkuji nakladatelstvi BRK.

20.07.2023 3 z 5

Tajemství obsidiánu Tajemství obsidiánu Petra Martišková

Pro mě první kniha, kterou jsem od autorky četla a bohužel maličko zklamání. Nemůžu říct, že by celý příběh byl nějak hrozný nebo, že by se kniha špatně četla. V knize se, ale objevilo spoustu nelogických maličkostí, které mi pokazily celkový dojem.
Z knihy jsem měla pocit, že původně nebylo vůbec v plánu zasadit celý příběh do Prahy potažmo do České republiky. Když už se náhodou u postavy objeví české jméno, tak u postavy ke které to podle jejího popisu vůbec nesedí. Střední škola celkově působí taky spíš z amerického filmu než z Prahy a i to že se spolu všichni domluví v pohodě jedním jazykem (zřejmně češtinou) mi moc nesedělo.
Pak také to co Anna ve svém věku smí a nebo naopak nesmí dělat mi moc nedávalo smysl a vysvětlení proč to tak je mi nepřišlo úplně fajn. Celkově nelogických věcí týkající se věku postav bylo v knize docela dost.
V knize byla velmi často použitá různá přirovnání a drobné odbočky od hlavního děje, které by tam za mě vůbec nemuseli být. Na to že je to rozjezd série tak svět nebyl moc představen. Chápu, že vlastně ani hlavní hrdinka netuší co se kolem ní děje, ale asi bych chtěla vědět víc.
Abych nebyla jen negativní pojďme se podívat i na lepší stránky této knihy. Autorka má skvělý styl psaní, který se strašně snadno čte, takže jsem knihu přečetla v podstatě za den. Postavy byli docela sympatické, za mě asi nejvíc Damien a Cedrik. Anna na můj vkus někdy byla až moc naivní a asi ukňouraná je ten správný výraz.
Našla jsem několik částí u kterých jsem se dobře pobavila a i nápad na propojení zaklínačů a démonů mě zaujal.
Konec zůstal velmi otevřený a i to je jeden z důvodů proč jsem se rozhodla v sérii pokračovat. Takže přestože hodnocení je slabší budu číst dál a jsem zvědavá jestli se můj dojem z knihy u dalšího dílu zlepší, protože kniha se mi četla opravdu velmi dobře.

20.07.2023 2 z 5

Zimní lidé Zimní lidé Jennifer McMahon

Z téhle knihy mám trochu rozporuplné pocity a ani nějakou dobu po přečtení nevím jestli se mi líbila nebo až tak úplně ne. Celkově nejsem moc fanoušek knih psaných z pohledu více postav a navíc ještě poskakování v čase sem a tam. I když tady to ve výsledku prostě do sebe celé zapadlo a všechny ty skoky ke konci dávali smysl. Na začátku jsem se ale v jednotlivých dějových linkách dost ztrácela.
V knize se kromě jednotlivých pohledů, střídali i nudnější a zajímavější pasáže. V některých chvílích jsem si říkala, že tohle snad ani nemůžu dočíst jaká je to nuda a jindy stránky mizely jak nic.
Námět celkově byl zajímavě podaný a celková zápletka se mi líbila. Trošku méně už mě zaujalo její rozuzlení, kdyby autorka jako viníka označila jinou osobu asi by mi to k příběhu sedělo více. Jednotlivé charaktery si byly dost podobné a autorka si s nimi celkově moc nevyhrála a nesnažila se je výrazněji odlišit což přidávalo k počáteční zmatenosti příběhu.
Nejzajímavější byl asi konec, kde je sice hlavní zápletka uzavřena, ale přesto ho autorka nechala otevřený pro čtenářovi další teorie o tom jak by to celé mohlo dopadnou.

18.07.2023 3 z 5

Koralina Koralina Neil Gaiman

Toto pro mě bylo první setkání s Koralinou, protože světe div se ... Film jsem neviděla. Jedná se o takový milý pohádkový i když svým způsobem trochu strašidelný příběh. Kniha je primárně určena pro děti a jelikož já už do téhle kategorie úplně nespadám tak jsem si příběh až tolik neužila. Rozhodně si, ale nemyslím že byto bylo protože by byl špatný. Spíš už jsem s toho prostě vyrostla. Věřím, ale že pro správnou věkovou kategorii to může být velmi poutavý příběh.
Příběh jako takový byl čtivý a kniha byla během chvilky přečtená což rozhodně beru jako velké plus. Škoda, že jsem na knihu nenarazila dříve.

17.07.2023 3 z 5

Tlukot tisíců srdcí Tlukot tisíců srdcí Kiera Cass

Pro mě to bylo první setkání s autorkou, protože ano jako jedna z mála jsem ještě nečetla Selekci.
Autorka má velmi čtivý styl psaní a i přestože má kniha skoro 500 stran četla se vpodstatě sama. Kapitoly byly velmi krátké takže děj příjemné ubíhal. Začátek byl sice trošku seznamovací, ale i přesto poměrně svižný.
Celou knihu se střídaly pohledy dvou hlavních postav, což není má úplně nejoblíbenější forma příběhu, ale díky tomu že kapitoly byly opravdu krátké tak mi to nijak nevadilo a líbilo se mi některé části příběhu vidět i z jiné perspektivy. Jsem ráda i že na sebe jednotlivé kapitoly navazovaly a neopakoval se v nich děj jen z druhého pohledu.
Postava Anniky se mi zamlouvala, protože to nebyla taková ta typická princezna, kterou zajímají jen šaty, plesy a to co si o ní myslí princové v okolí. Byla zvídavá, houževnatá a hlavně ji všichni okolo měli rádi a měli ji v úctě. Oproti tomu Lennox díky své pověsti nelítostného zabijáka vzbuzoval v lidech spíše strach. Přitom nechtěl nic víc než přežít.
Jejich osudy byly na první pohled naprosto rozdílné a podle toho vypadalo i jejich první setkání v knize.
Hate to love linka je zde hezky vykreslená a bavilo mě sledovat jak se vztah obou postav mění v závislosti na okolnostech a informacích, které se postupně dozví. Přišlo mi to trošku jako pohádkový příběh Romea a Julie.
Konec by možná zasloužil trošku více prostoru, protože byl zbytečně zmatený a uspěchaný, ale epilog celkový dojem vylepšil.
Takže celkově hodnotím knihu kladně a pokud chcete trochu romantiky rozhodně mohu doporučit.
Za poskytnutí knihy velmi děkuji @albatrosmedia.

12.07.2023 3 z 5

Touha Touha Tracy Wolff

Máte rádi klišé knihy o upírech ve stylu Stmívání? Jestli ano, tak Touha je kniha, kterou si prostě musíte přečíst. Sice je to jakoby jste četli Stmívání znovu jen si dosadíme nová jména za team Jacob a Edward, ale bude vás to bavit.

"Jsou věci mezi nebesy a peklem, o nichž se filozofům ani nesní."

Na jednu stranu je to vlastně hrozně hloupý příběh, který obsahuje naprostý klišé příběh o přetahovaní se o velmi naivní slečnu, která nemá tušení, že se ocitla ve světě nadpřirozena. Na druhou stranu je to skvělé čtení na ty chvíle, kdy chcete vypnout a prostě si užít trochu té romantiky s tajemným upírem.
Jestli jste četli Stmívání a Bella vám přišla naivní tak Grace jí hravě překoná. Jakože ta holka víc jak poloviny knihy netuší co se kolem děje, ale vlastně mě to na ní bavilo.
Romantická linka byla trošku instalove zapálená rychlostí blesku, ale s tím se u téhle knihy vlastně počítalo. Mě osobně Jaxon až tak neuchvátil a dala bych přednost přísunu rozpečených marshmallow. Cliffhanger na konci si autorka mohla ušetřit, ale chápu že je to první díl série takže konec musel trochu navnadit na čtení dalších dílů.
Celkově jsem si čtení užila, byl to takový návrat právě do doby kdy jsem četla Stmívání. Spoustu scén mě pobavilo a i když to vlastně bylo dost hloupý tak to bylo skvělý a jsem zvědavá na další díl.

Za knihu na recenzi velmi děkuji albatrosmedia.

22.06.2023 3 z 5

Souboj princů Souboj princů Kristýna Dostálová

Po přečtení anotace jsem na knihu byla hodně zvědavá, protože tyhle výměny mě prostě baví. Navíc princezna účastnící se turnaje o jinou princeznu, to samo o sobě zní jako velmi vtipná situace.
Příběh byl poměrně čtivý a při čtení se mi vybavil Avatar a tím nemyslím ten velkofilm o modrých mimozemšťanech, ale příběh poslední vládce větru. I zde je totiž země rozdělena na části a podle různých esencí mají někteří obyvatelé těchto částí rozdílné schopnosti. Což se mi velmi líbilo, ale byla škoda, že v knize nebylo o jednotlivých schopnostech a zemi více informací. Podle drobečků, které nám autorka naservírovala stvořila velmi zajímavě fungující svět o kterém bych se ráda dozvěděla víc.
V příběhu není romantická linka což mi vlastně vůbec nevadilo, ale ocenila bych aspoň nějakou propracovanou vztahovou linku jako například přátelství mezi jednotlivými princi.
Základní zápletka byla zajímavá, ale v některých situacích došlo ke spoustě šťastných náhod, které hlavní hrdince pomohli. Konec příběhu mi přišel trochu zrychlený a překombinovaný, ale zároveň si nechává otevřená vrátka pro případné pokračování.

Za poskytnutí knihy na recenzi velmi děkuji @humbookblogeri

18.06.2023 3 z 5

Ve větvích Yggdrasilu Ve větvích Yggdrasilu Tereza Kadečková

Tahle kniha byla opravdu skvělá. Celý příběh se opravdu velmi dobře četl a to jak autorka pojala severskou mytologii mě opravdu bavilo. Na základě určitých bájí z severské mytologie vystavila autorka opravdu zajímavý a humorný příběh.
Agáta konečně začíná mít pocit, že ji vše vychází jak má, ale osud pro ní má připravené malé překvapení. Pošle jí do cesty Lokiho, který zrovna vyvedl jeden ze svých dle jeho názoru velmi povedených šprýmů. A přesně v tu chvíli se celý Agátin život obrátí vzhůru nohama společně s celým Ásgardem. Lokiho šprým totiž odstartuje sérii šílených událostí a velmi špatných rozhodnutí v podstatě všech zúčastněných.
Líbil se mi vývoj hlavní postavy a to jak postupně byli určité věci naservírovány a vysvětleny. Protože přestože v určitých chvílích jsem si říkala, že je opravdu hrozná po přečtení celého příběhu mám pro její jednání celkem pochopení.
Bavilo mě to jak autorka provázala mytologii se současností. Závěr mě dost pobavil, protože sprdnout bohy jak 5 leté děti to není jen tak a rozhodně bych chtěla vidět jak vypadá Hel po jeho vyzdobení.

Za možnost si knihu přečíst velmi děkuji Autorce, která mi knihu poskytla na recenzi.

12.06.2023 4 z 5

Děsy Leigh Harkerové Děsy Leigh Harkerové Darcy Coates

Na novou knihu ze série strašidelných domů od Darcy Coates jsem se velmi těšila, protože už mám přečtené v podstatě všechny předchozí díly a vždy se jednalo o velmi čtivý příběh ve většině případů s fajn duchařskou atmosférou. Proto jsem i zde s napětím čekala podobný příběh, který sice není čistokrevný horor, ale i tak vám z některých scén naskakuje husí kůže.

U tohohle dílu, ale bylo vše trošku jinak. Darcy se tentokrát nedržela své obvyklé dějové linky a hned zezačátku nás slepě hodila do dosti zmateného děje. První cca třetinu knihy jsem měla docela problém se začíst a moc jsem netušila co se vlastně děje. Navíc to bylo trošku zdlouhavé a děj se nikam neposouval. Jakmile jsem ale překročila hranici cca 100 stran už se četlo mnohem lépe a příběh konečně začal dávat smysl. Dávám plusové body za nečekané otočení pohledu příběhu oproti předchozím knihám a celkově za nápad. Zpracování, ale bohužel nebylo úplně ideální a příběh se tak nějak táhnul. Větší akce se odehrála až ke konci, kde ale zase vše bylo uspěchané a velmi rychle to skončilo. Také mi trošku chyběla ta atmosféra z předchozích knih.

Celkově se tedy jedná o celkem čtivý příběh s zajímavým námětem, ale nebude patřit k mým oblíbencům z této série.

Za poskytnutí knihy k recenzi děkuji Knihy Dobrovský.

12.06.2023 2 z 5

Fotograf z Mauthausenu Fotograf z Mauthausenu Salva Rubio

Fotograf z Mauthausenu je další velmi silný příběh zpracovaný jako grafický román. Zpracování formou grafického románu dodává knihám z koncentračního tábora úplně jiný rozměr.

Knihou provází fotograf Francisco, který je během války zajat Němci a odvezen do koncentračního tábora, z kterého se již neměl vrátit. Protože jeho hlavní heslo bylo Vešli jste branou, ale ven půjdete komínem.

Nikdo se o tom co se dělo v táboře neměl dozvědět, ale Francisco se rozhodl to změnit. Díky své profesi se dostal k fotografiím , které ukazovaly pravdu. Vymyslel tedy smělý plán, který měl dostat tyto fotografie ven z tábora a ukázat světu co se v Mauthausenu stalo. Jenže svět nechtěl poslouchat.

Celkové zpracování knihy je skvělé jak po grafické stránce tak co se týče kvality papíru a jako bonus pevná vazba. Jediné co bych vytkla bylo, že díky stylu kresby vypadali jednotlivé postavy dost podobně a i děti vypadali trochu moc dospěle.

Za zaslání knihy k recenzi děkuji albatrosmedia.

05.06.2023 4 z 5

V šedých tónech (grafický román) V šedých tónech (grafický román) Andrew Donkin

Původní zpracování knihy jsem nečetla, takže jsem přesně nevěděla jaký příběh mě čeká. Celkově pro mě toto zpracování bylo velké překvapení. Kniha V šedých tónech v sobě nese velmi silný příběh, kterému grafické zpracování dodává další rozměr.

Lina a část její rodiny Sověti deportovali na Sibiř. Celá deportace probíhala v příšerných podmínkách a po tom co dojeli na místo se s nimi nezacházelo o nic lépe. Všechno to zoufalství, špatné zacházení, ale i naději se Lina snažila vyjádřit kresbami, které si pečlivě schovávala po celou dobu svého pobytu v pracovním táboře. Chtěla příběh obyvatel Litvy předat dál. Chtěla aby to co se stalo nebylo zapomenuto.

Stejně tak jako se Lině dařilo vyjádřit emoce, které prožila, se to povedlo i autorovi kreseb pro tento román. Sám o sobě je příběh velmi emotivní, ale ta kresba to posunula úplně jinam a já měla pocit, že přesně vyzařují to co se v příběhu děje.

Pokud si nejste jisti zda by vás zaujala kniha s tímto tématem tak verzi grafického románu vám mohu rozhodně doporučit. Příběh se snadněji čte, ale předá myšlenku knihy dokonale.

Za poskytnutí knihy na recenzi mnohokrát děkuji Albatrosmedia

31.05.2023 4 z 5

Korunní princezny Korunní princezny Catherine Doyle

Na tuto knihu jsem byla velice zvědavá, protože anotace působila zajímavě. A celkově námět výměny dvojčat mě zaujal. Navíc si autorky obě sestry rozdělili a každá psala kapitoly z pohledu jedné z nich. Takže jsem byla zvědavá jak to dopadne.
Mě samotné střídání pohledů né vždy vyhovuje, ale tady jsem s tím byla naprosto v pohodě a nijak mě to nerušilo. Bylo fajn, že na sebe kapitoly navazovaly a děj se neopakoval. Líbilo se mi jak je každá ze sester úplně jiná, ale zároveň jsou si vlastně dost podobné. Bylo zajímavé sledovat jak někdo dokáže překroutit pravdu, proto aby lépe vyhovovala jeho záměrům a jak moc tím dokáže ovlivnit lidi kolem.
Wren i Rose dostali za svůj život velmi odlišné informace. Rose do dne než se vyměnili žila v domnění, že její rodiče zavraždili čarodějnice, které jsou tím největším zlem, co její zemi potkalo. O tom, že by mohla mít sestru nemá ani tušení. A vše si představuje trošku jako Hurvínek válku. O to větší léčba šokem ji při výměně čeká. Wren naopak o své sestře celý život věděla. Stejně tak věděla jak to doopravdy bylo s jejich rodiči a celou pravdu o čarodějnicích. Myslí si že hrát si na princeznu nebude nic těžkého, ale jisté záležitosti vše zkomplikují a vše není tak jak si představovala.

V první polovině knihy sledujeme dvě dějové linky, které se postupně prolínají. Stejně tak jsou dvě i romantické linky, ale za mě je romantická linka Wren mnohem lépe vystavěná a celkově uvěřitelnější. Chemie mezi ní a Torem fungovala velmi dobře a jejich náhodná setkání mě opravdu bavila. U knihy mi trošku chybí lepší představení magie a jejího fungování, ale je to začátek série takže k tomu možná ještě dojde. Celkově je kniha spíš taková pohádková než fantasy, ale to vlastně vůbec nevadí.
Přestože má kniha skoro 500 stran četla se velmi lehce a stránky mizeli v podstatě sami. Jsem zvědavá co přinesou další díly.
Za poskytnutí knihy k recenzi velmi děkuji albatrosmedia.

29.05.2023 4 z 5

Království hříšných Království hříšných Kerri Maniscalco

Kniha Království hříšných mě zaujala svou obálkou takže, když se objevila možnost si knihu přečíst ve štafetě neváhala jsem. Už u knihy Po stopách Jacka Rozparovače jsem zjistila, že autorka má velmi čtivý styl psaní a ani zde tomu nebylo jinak.
Po dočtení mám i podobný pocit jako u zmiňovaném Jacku rozparovači a to že kniha je fajn, ale něco tomu chybí. Nedokážu přesně říci co, ale prostě mám pocit, že nebyl plně využit potenciál příběhu a mohlo to být ještě o kousek lepší.
Zápletka příběhu byla zajimavá, ale trošku nedotažená do konce. V průběhu děje se našlo pár slabších částí, ale jinak poměrně příjemně plynul. Příběh byl jemně předvídatelný a bohužel jsme nedostali moc velkých zvratů. Líbilo se mi ovšem vystavění světa a zasazení příběhu do Itálie. Navíc jsem milovník jídla takže prostředí rodinné restaurace a zmínky o jídle bylo za mě plus, jen při čtení by si člověk rozhodně neměl zapomenout vzít něco dobrého.
Hlavní hrdinka jedná dost často velmi nelogicky a moc nedomýšlí důsledky svého jednání takže jsem si při čtení asi tak milionkrát řekla, že bych jí nejradši dala pohlavek.
Princ Ira je oproti ní celkem sympatická postava a mohl dostat trochu více prostoru.
Jako celek se mi i přes pár drobností kniha líbila a do dalšího dílu se pustím a jsem zvědavá jak se s ním autorka popasuje.

25.05.2023 3 z 5