Dívka zvaná Lyra

Na jihozápadě Irska se drsné hory snoubí s jasně modrými jezery a hustými lesy. V jejich srdci žije mladá žena odříznutá od zbytku světa. Její existence je bedlivě střeženým tajemstvím. Má totiž výjimečnou, dosud neviděnou schopnost: dar, který jí vyslouží jméno Lyra. Do Lyřiny samoty vstoupí Solomon a obrátí vše naruby. Z poklidného života v přírodě je vržena do hlučného Dublinu a střetává se se světem, který se jí zoufale snaží porozumět. Solomon ví, že tamní společnost Lyru přijme s otevřenou náručí, ale není jasné, zda jí dovolí roztáhnout křídla, anebo ji uvězní ve zlaté kleci. Jako všichni divocí ptáci totiž potřebuje volnost......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/432053/big_divka-zvana-lyra-jek-432053.jpg 3.878

Vydáno: , Beta-Dobrovský

Lyrebird, 2016

Kniha Dívka zvaná Lyra

Arkagas
předevčírem

(+ SPOILER) Ano, i já jsem od knihy čekala původně absolutně něco jiného, než to, co jsem dostala. Obálka i anotace mě zanesly do Irska, kde se v lesích skrývá dívka. To je sice pravda, ale tahle dívka tu žije z donucení, protože byla ukrývaná matkou a babičkou od malička. Tým, který natočil dokument o jejím strýci a otci, který bohužel zemřel si ji jednoho dne všimne, když jsou prozkoumat netopýří studnu na druhém konci hory. Laura tak musí vyjít na světlo Světa a ve svých 26 letech se o sebe začít starat. Od přírody má navíc dar - aniž by si to uvědomovala, napodobí jakýkoliv zvuk, jaký slyší - od vody, větru, šustění listí, až po policejní vysílačky a hlasy ostatních. To se zalíbí Bo, která je Salomonovou přítelkyní a pravou rukou a přihlásí Lauru do soutěže, skrz kterou může prorazit po celém světě. A tak je Laura vhozena z lesů do velkoměsta, elektroniky a dnešního moderního světa. Sama, bez rodiny a přátel. Netrvá to dlouho a tenhle styl života se jí vymkne z rukou.
Naštěstí má vedle sebe stále Solomona, díky kterému se z toho vyhrabe. Její krása a napodobování zvuků připomínají všem vzácného ptáka Lyrochvosta, díky kterému se Lauře začne přezdívat Lyra.
Kniha velmi oddechová, stylově dobře napsaná a i přesto, že jsem čekala něco úplně jiného jsem si ji nakonec užila. Na cestě mám druhou autorčinu knihu s názvem Řev, tak snad bude taky taková.
Moje hodnocení: 7/10

DreamerX9
30.11.2021

Asi jsem čekala něco jineho. Tahle kniha byla vážně zvláštní a celkový dej? Vlastně jsem to dočetla a řikala si co mi to vlastně mělo dát?
Ale zaujalo mě jak se autorka nechala inspirovat tím podivuhodnym lyrochvostem

Potvurka735
24.11.2021

krásná kniha. Mám přečtené všechny, od této spisovatelky a jako jedna z mála má knihy lepší než dřív. Doporučuji jako oddechovou četbu pro ty, kdo mají smysl pro zvláštní příběhy.

mira399
10.08.2021

Tohle byl zvláštní příběh. Zvláštní, ale ne špatný. Dozvíme se v něm toho hodně o nás lidech, jak vše co je jiné, co nám nikam nezapadá potřebujeme nějakým způsobem změnit, usměrnit a zaškatulkovat a popřípadě na tom vydělat...Bavilo mne to.

majule
02.08.2021

Kniha mě vtáhla už od prvních písmenek. Pro mě má skutečnou hloubku. Ukazuje, jak se lidé " perou" s tím kdo jsou, co chtějí, co by měli,...jak povrchní umíme být...až do té míry, že popřeme sebe sama, třeba právě proto, abychom se zase našli.

Buchtičkajani
19.07.2021

Zajímavé téma, jen to zpracování mě nějak nesedlo, chvílemi čtivá knížka, pak se zase nudíte, knížku jsem dočetla , ale tak nějak mě to ani nenutilo ke čtení....

Siegrid
26.05.2021

Kniha se mi líbila, Lyra byla vykreslena citlivě, čistě. Neměla jsem tam hluchá místa, četlo se to samo. Musela jsem si zvykat na vyprávění v 3. osobě, to už jsem asi dlouho nečetla. Bylo to moje první setkání s touto autorkou, třeba zkusím ještě její jinou knihu.

Mucq.luck
23.05.2021

Zajímavá kniha, námět dívky, která napodobuje zvuky je pěkný. Postavy byly krásně charakterizovány. Líbil se mi Lauřin příběh, ale ponoření se do světa showbyznysu mně nebavilo. Přišlo mi to příliš ohrané. Je pochopitelný autorčin záměr, jisté pošpinění nevinné dívky a média, která si vymyslí vše, aby se článek prodával. Ale stejně mě druhá polovina knihy příliš nenadchla. Řekla bych, že to bylo tak 50 na 50.