KarolinaFifth KarolinaFifth komentáře u knih

Na smrt Na smrt Jozef Karika

Těžký osud, silné přátelství, nepoddajná doba. Text je velmi čtivý, komplexní, postavy se někdy chovají zvláštně, ale tím pádem i nepředvídatelně, což hodnotím kladně. V anotaci je použito slovo strhující a já můžu s čistým svědomím říct, že román tomu to slovu dostál.

Da Vinciho kód Da Vinciho kód Dan Brown

Ano, spousta věcí je možná v této knize nereálná, ale je to skvěle napsané. Ten rytmus - střídání dramatických úseků s krátkými klidnými pasážemi. Hrdinové jsou skuteční, jednají logicky... je to pop, ale sakra skvělý.

13.11.2023 5 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Román se nečetl snadno, ale jednoznačne v současné literatuře vyniká. Postavy nejsou tupé, díky slovům skutečně žijí. Téma knihy je silné. Nejde o žádnou pózu, je to krystalicky čistá literatura bez manýr.

05.06.2023 5 z 5

Evžen Oněgin Evžen Oněgin Alexandr Sergejevič Puškin

To je čirá krása. Klenot. Mistrovsky napsané verše, děj je jemný, stejně jako jazyk včetně jazyka českého překladu. Myslím si, že to není esence Rusásctví, verše zachycují esenci citlivého člověka. Není to přehnaně tklivé, autor neulpívá dlouze v jedné scéně, ale lehce se přahuje k dalším tématům, vklouzává do dalších míst, ale přitom nenásilně a jemně.

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Skvělá kniha!

01.05.2023 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Nezapomenutelné postavy i celý děj.

Kalmann Kalmann Joachim B. Schmidt

Tohle bylo pohlazením pro mojí dušičku bažící po kvalitní literatuře. Skvělé popisy, chování postav zcela logické, vyobrazení přírody dechberoucí a bez jakési uelpenosti. Skvělé.

22.06.2023 5 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Trochu plitké, ne moc dobře zpracované.

05.06.2023 2 z 5

Svatojánské ořechy Svatojánské ořechy Lenka Chalupová

Ta kniha je esencí ženství. Ženské představy, popisy, jazyk i přemýšlení postav. Je jemná jako nadýchaný obláček, přestože popisuje těžké životní osudy a zvraty. Nenudila jsem se, i když jsem občas trochu nad tou "ženskostí" krčila nos, protože to na mě bylo prostě moc. V rámci žánru ale této knize nemůžu upřít kvality ani hvězdičky a všem ji doporučuju.

Osmý život (pro Brilku) Osmý život (pro Brilku) Nino Haratischwili

Nádherný příběh, střídají se v něm nálady i rychlosti vyprávění, hlavní hrdince jsem fandila od začátku do konce v tom, aby se měla dobře. Je to jako dobrý film, děj se odehrává před očima.

22.03.2024 5 z 5

Varhaník z mrtvé vesnice Varhaník z mrtvé vesnice Danuta Chlupová

Vyzrálá kniha napsaná velmi citlivě přinášející neobvyklé téma nebo minimálně téma, jemuž se hodně lidí v literatuře vyhýbá – autismus. Moc se mi líbily autorčiny popisy toho, jak ho lidé vnímají, jak se učí popasovat s jinakostí.

Kníhkupec z Kábulu Kníhkupec z Kábulu Åsne Seierstad

Je to tvrdé, těžké čtení, ale ze všeho nejdůležitější je na této knize dobrá místní znalost, a to nejen zvyklostí. Bylo to pro mě jako sledovat napínavý film. Skvělé.

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Zda nepravděpodobností, dá se sice argumentovat tím, že je to pohádka, ale v tom případě jí chybí poetično, určitá vznešenost. Tohle je přisprostlý text pro masy, které se rozplývají nad jakousi subtilností, kterou já ale v textu nevidím. Nevadí mi číst oddychovou literaturu, občas ji pro svou potěchu vyhledává. Kde zpívají raci se ale tváří jako něco výjimečného. A výjimečné to taky je, v hlouposti podání, ve volbě jazykových prostředků a takto bych mohla pokračovat...

22.06.2023 1 z 5

Kodaňská trilogie: Dětství – Mládí – Závislost Kodaňská trilogie: Dětství – Mládí – Závislost Tove Ditlevsen

Je to moc dobře napsané, skvěle pojatý příběh o vývoji člověka a jeho cesta ke sebezničujícím aktivitám.
Mimořádně dobře popsané pocity, ale autorka se v nich zároveň nepatlá víc než je třeba. To samé platí o myšlenkách v knize. Moc se mi líbila.

Prameny Vltavy Prameny Vltavy Petra Klabouchová

Mnohokrát zpracované téma. Akorát tentokrát zpracované moc dobře. Knihu jsem si dávkovala.

13.11.2023 3 z 5

Skvělá samota – Putování Pacifickou hřebenovkou Skvělá samota – Putování Pacifickou hřebenovkou Tim Voors

Pacifická hřebenovka je snad větší klišé, než pouť do Santiaga. Nicméně tahle kniha je velmi syrová i poetická zároveň. Díky tomu mixu, kdy je vše "tak akorát", se kniha dá číst. Je vydařená.

Lekce chemie Lekce chemie Bonnie Garmus

Kniha až příliš tlačí na pilu v otázkách feminismu a chemie mezi postavami moc nefunguje.

22.03.2024 3 z 5

Chybějící světlo Chybějící světlo Nino Haratischwili

Krásný román nejen o mládí a o touhách lidí, kteří se je snaží naplnit, přestože to nemají jednoduché. Krásné popisy, krásný text, který plyne pomalu a je jemný jako bavlnka okořeněný přátelstvím dívek, z nichž každá je jiná a jejich vztahy jsou často třaskavé. Jsem plná dojmů, protože jsem knihu dočetla zítra. Nechci prozradit nic z děje, protože jsem knihu šla číst naprosto nepolíbená a o to víc jsem si ji užila. Hned sahám po autorčině další knize a vy si tuhle přečtěte!

Vlaštovka v bublině Vlaštovka v bublině Markéta Lukášková

Lehké a svižné letní čtení.

Nahý oběd Nahý oběd William Seward Burroughs

Je to vybočující kniha - v mnoha směrech, ale skvělá a pořád si zaslouží pozornost.

01.05.2023 5 z 5