Skvělá samota – Putování Pacifickou hřebenovkou

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

„Tahle drsná otevřená krajina byla divočinou, o které jsem snil. Země svobody, kde neplatí žádná pravidla a kde celé dny nikoho nepotkáte.“ Připravte se na okouzlující nádheru Pacifické hřebenovky. Toto putování americkým západem vedoucí z Mohavské pouště přes k nebi se tyčící vrcholky pohoří Sierra Nevada až do Kanady není pro slabé povahy. Ovšem ti, co vytrvají, budou odměněni křišťálově čistými horskými jezery, nocemi pod hvězdami a spontánními přátelstvími vznikajícími u ohně. Tim Voors – vášnivý hiker na dlouhé vzdálenosti, který sám po dobu šesti měsíců putoval Pacifickou hřebenovkou – vám podrobně vylíčí vše, co potřebujete vědět. Od hikerské etikety přes plány na doplnění zásob až po to, jak projít územím medvědů. Skvělá samota je bohatě ilustrovanou knihou s dechberoucími fotografiemi, díky které vám před očima ožije každý krok z této 4 265 kilometrů dlouhé trasy. Putování Pacifickou hřebenovkou je stejnou měrou o fyzické i psychické výdrži, jakož i o tom, jak překonat samotu a strach. Skvělá samota vám vylíčí, jak dokáže síla divočiny povzbudit lidskou duši. Voorsův nakažlivý entuziasmus vás vybízí, abyste i vy popadli krosnu a vydali se za dobrodružstvím vedoucím ke znovuobjevení sama sebe. Svět čeká....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/469373/big_skvela-samota-putovani-pacifickou-h-KlW-469373.jpg 4.667
Žánr:
Literatura světová, Biografie a memoáry, Cestopisy a místopisy

Vydáno: , Práh
Originální název:

The Great Alone: Walking the Pacific Crest Trail, 2019


více info...
Nahrávám...

Komentáře (16)

Kniha Skvělá samota – Putování Pacifickou hřebenovkou

martin3683
05. dubna

Miluji cestování, ale moc nemusím cestopisy. Nikomu je neberu, ale pro mne je to jak, dámy prominou, každý den masturbovat a přitom mít doma supermodelku (nebo supermodela, dosaďte si dle preferencí). Proto jsem kolem této knihy delší dobu kroužil, ale nakonec volání pacifické hřebenovky zvítězilo a naprosto toho nelituji. Možná je to i tím, že spíše než cestopis je to mix osobního rozvoje a sebeterapie autora knihy, ale popořadě.
Pacifickou hřebenovku pro běžný lid zpropagovala Reese Witherspoon ve filmu Wild (Divočina), kdy holka z pohnutých podmínek přejde přes 4000 km dlouhou trasu od hranic s Mexikem do Kanady a vyřeší si tak své životní problémy. Částečně i to je tématem této knihy jen ne tolik dramatické. Autor je normální týpek, i když no, normální úplně ne, když jde a ujde takovouhle trasu a stráví tím cca 6 měsíců, má manželku, tři děti, práci v korporátu, řeší produktivitu, hypotéku a prostě běžný shon muže ze střední třídy. Chce si něco dokázat a srovnat si život v hlavě. Naštěstí žádné ezo, ale prostě hledá normální a zdravý vztah k sobě, své ženě, dětem a životu jako takovému.
Na cestě ho nejen najde a nebojí se o tom psát. Ale nebojte se, není to jen monolog se sebou samým. Na cestě zažije také plno zajímavých situací, kdy párkrát jde i o život, potká plno zajímavých/divných/inspirujících lidí a moc hezky popisuje atmosféru celé hikerské komunity, jejich pravidla (pokud se tomu dá tak říkat) a k tomu i plno praktických věcí, jak přežít v divočině. Kniha je navíc doplněna autorovi moc krásnými fotografiemi a malbami. Celkově je vlastně provedení té knihy moc povedené a čte se jedna báseň. Pro mne velmi milé překvapení a pomalu koukám, jaký trek bych dal sám. A nemusí to být pacifická hřebenovka, stačí něco klidně za barákem v kopcích. Stačí pořádné boty a vyrazit

Zuzulet15
20.12.2022

Tim Voors sa snažil zažiť samotu, vypnúť od každodenných starostí, urobiť si v hlave poriadok a okúsiť drsnú prírodu na vlastnej koži. Napísal o tom knihu a vďaka nej sa mi podarilo zažiť toto všetko s ním. Užila som si každé jedno slovo, fotku, ilustráciu. Jednoducho zážitok. Radím medzi svoje top.


booklover
09.09.2022

Tim má opravdu dar, popsat věci jednoduše a přitom tak kouzelně, že Vám přijde jako byste na cestě skrz PCT byli s ním.
Doporučuji všem dobrodruhům, kteří přemýšlí, že by si túru dali nebo vlastně i těm, kteří si to chtějí užít skrz optiku druhého. Nádherné fotky i kresby.
Je to citlivé jemné k zamyšlení.

JezinkaJ
01.07.2022

To je panečku počtení. Něco úplně jiného než Hora mezi námi. :)
Putování s jiným úhlem pohledu než extrovertní Lucie Kutrová. Jiný pohled, stejný cíl, stejný konec - dali to.
Knížka má nádherné fotky a vlastně jsem po letech četla fyzickou knihu a ne elektronickou odnož. Díky tomu jsem si ty fotky hodně užívala. Krásné ilustrace, v průběhu jsem zjistila, že autorské - smekám. A cením nápad a odvahu si knihu ilustrovat. Je to hezky a čtivě popsané putování Pacifickou hřebenovkou a jsem ráda, že jsem si ho přečetla. Závěrem autor sepsal své náklady, věci, které použil a jejich cenu. Čtenář má díky tomu lepší přehled o finanční náročnosti takového velkého výletu. Svým způsobem bylo zajímé číst i o tom, jak Timovi chyběla rodina. Je to určitě pozoruhodný chlapik.
PS. Moc ráda bych šla, protože tahle kniha je inspirativní.

pajaroh
27.06.2022

Takto má vypadat dobrý cestopis = rovnováha mezi popisem cesty, okolí, společnosti a osobních pocitů. Je napsaný s osobitým pohledem a s filozofováním, ke kterému dochází (doslova) téměř každý dlouhodobý chodec.

Kniha se mohla jmenovat Skvělé sdružování, jelikož té samoty si na PCT autor především v první části moc neužil (ačkoliv komunita hikerů je zajímavá) a ani o ni se svou povahou nestál. Postupem chůze/čtení se to mění a trailový Van Go si začne samotu užívat stejně jako společnost, což je krásné. Žádný velký drsňák zakusující medvědy na potkání, jak nám mylně napovídá přebal knihy, to není.

Jednotlivé části mají v sobě zajímavé zvraty i znatelný vývoj. Překvapivý pro mě byl popisovaný (psychický) přechod z pouště do pohoří Sierra Nevada a poté postupné nalezení právě takového stavu duše i těla, kvůli kterému se pro dlouhý trail autor rozhodl. Jen ten motivační konec trochu skřípe.
Každopádně je to borec!

keselylenka
01.03.2022

Zápisků z Pacifické hřebenovky jsem četla už několik a tyto řadím rozhodně k těm lepším. I když knihu napsal muž, musím říct, že byla plná zamyšlení a pocitů, což bývá běžné spíše u žen a oceňuji to. Za mě velmi zajímavé i typy na jiné knihy. Konec už byl za mě zamyšlený až moc a trochu mě rušilo, že to vypadá, že se na PCT jen hulí.

haannyys
25.01.2022

Tohle je úplně jiný druh knihy, než bych si vybrala normálně, ale je tak dobrá! Kromě úžasných fotografií a precizního zpracování se mi líbil jasný strohý popis cesty, snaha o přenesení životního zážitku na papír, což muselo být velmi obtížné. Sloh se čte velmi dobře. Za mě rozhodně nabádá k zamyšlení se.

Niamh15
11.09.2021

Z velké většiny povrchní popis nezajímavých událostí, autorových bolístek s hromadou egoistických výlevů. Chybí tomu hloubka a zájem o cokoli mimo vlastní osobu. Hvězdička za pěkné fotky.

1