Karcoolka2210 Karcoolka2210 komentáře u knih

Osamělost prvočísel Osamělost prvočísel Paolo Giordano

Nedá sa dať menej ako 5 hviezd. Tento príbeh sa dokáže tak dostať pod kožu, že čitateľ nemá šancu. Teda ja som nemala ;) Nebudem sa tu rozpisovať, nechce sa mi. Jediné čo ma mrzí, je koniec. Odporúčam :)

18.02.2018 5 z 5

Kladivo na čarodějnice Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický

Nemôžem dať menej ako 5 hviezd. Toto bolo pútavé čítanie, aj keď téma veľmi náročná. Nuž, všetci vieme, že inkvizícia v minulosti poriadne "žádila", ale pre mňa to bolo niečo dosť abstraktné a dávno za nami, ďaleká minulosť. Nuž, ale táto kniha vo mne vzbudila mnoho emócií- od nechápania, hnevu, súcitu k ďalšiemu nechápaniu ... nuž bola to sila, hlavne ak si človek uvedomí, koľko nevinných ľudí naozaj prišlo o život kvôli "horlivosti" niektorých. Ach :( Už dávno vo mne kniha nevzbudila takú vlnu emócií. Ale vrelo odporúčam prečítať!

02.07.2017 5 z 5

Forrest Gump Forrest Gump Winston Groom

V mojom pripade som najprv videla film, aj ked to bolo uz dost davno, takze som vedela o com bude kniha. No prekvapila ma, pretoze som zistila, ze v mnohom sa kniha lisi od filmu. Teda postava Forresta je rovnaka, ale situacie v ktorych sa nachadza sa lisia. Pri citani sa vam takmer nikdy nevytrati usmev z tvare. Absurdne situacie do ktorych je Forrest hodeny, vam to nedovolia. Je to fakt priam neuveritelne, a myslim, ze v tomto pripade plati, ze hlavny hrdina mal viac stastia ako rozumu. No na druhej strane bola Forrestova zaostalost vyhodou, lebo si nepripustal k telu nepochopenie jeho osoby zo strany "normalnych" ludi. Som rada, ze som po tejto knihe siahla a myslim, ze toto je jeden z mala pripadov, kedy je dobre si precitat knihu a pozriet si aj film, pretoze obe spracovania su priam neuveritelne skvele a jedinecne:)))

07.11.2013 5 z 5

Vítězové Vítězové Fredrik Backman

Ten večer mám v paměti celý
Poslední mír pred výstřely
Prišels k nám na malou chvíli
Tak jak sme o tobě snili
Tvé tělo hrálo
Tvé srdce hřálo
Byl si vším čím chtěl si být
Měls radost volnost a klid
Příteli netuším kdepak si teď
Doufám že mají tam pro tebe led

Už sa mi to dlho nestalo, aby som vydržala čítať aj po polnoci, ale dnes som dotiahla poslených 100 strán po polnoci, lebo som už nemohla odložiť knihu. Budem ešte nejaký čas spracovávať, ale Fredrik Backman to zasa dokázal. Napísať dobrý záver akejkoľvek série je brutálne ťažké a toto bol dobrý záver trilógie z Medvědína, aj keď budem dlho spracovávať osudy niektorých postáv (tí, ktorí ste čítali, tak viete :( ).
Backman je jediným autorom z mojich obľúbených, od ktorého mám prečítané úplne všetky knihy a už teraz sa teším, kedy ma poteší ďalšou skvelou knihou.

12.04.2023 5 z 5

Rozprávač Rozprávač Dave Grohl

"Svoje deti ľúbim tak, ako som ja sám bol ľúbený v detstve, a modlím sa za to, aby aj ony urobili to isté, keď príde ten správny čas. Niektoré cykly jednoducho treba prelomiť. A niektoré zas posilniť."

Myslím, že to bolo okolo roku 1999, keď som na MTV videla prvýkrát skladbu Learn to fly. Netušila som kto to spieva, ale video bolo neuveriteľne vtipné a pieseň chytľavá. Takto sa začala moja láska ku skupine Foo Fighters, ktorej frontman Dave Grohl bol veľmi interesantný už od samého začiatku. Sledovala som ich kariéru, mnohé rozhovory a už z toho som usudzovala, že je tento človek neuveriteľne normálny na to, že je rocková hviezda, navyše niekdajší člen skupiny Nirvana. Táto kniha ma len utvrdila v tom, čo som už dávno vedela a navyše sa Dave Grohl ukázal aj hodný spisovateľského pera. Jeho život, kariéra, rodina aj traumy, ktoré zažil ako mladý umelec, nuž je to obdivuhodné, že zostal pevne stáť na zemi a je z neho naozaj jedna úžasná ľudská bytosť. Odporúčam, aj pre tých, ktorí netušia kto je Dave Grohl :)

26.06.2022 5 z 5

Na Chesilské pláži Na Chesilské pláži Ian McEwan

Počtom strán útla kniha, ale veľmi intímne priblíženie manželstva a svadobnej noci dvoch mladých ľudí, ktorí patrili do éry, ako to autor nazval, keď sa sex ešte spájal s láskou. Bolo veľmi zaujímavé sledovať vnútorné myšlienkové pochody, obavy, očakávania oboch pohlaví. Dnes by sa asi len ťažko našli takýto ľudia ako Florence a Edward medzi mladými ľuďmi, ale pre mňa osobne veľmi krásny, úprimný, smutný príbeh z pera tohto autora. Odporúčam :)

02.11.2013 5 z 5

Svědectví Svědectví Margaret Atwood

Som vďačná, že sa Margret Atwood vrátila do sveta Gileadu a napísala záver skvelého príbehu. AJ

29.01.2023 5 z 5

Oheň a krv Oheň a krv George R. R. Martin

Návrat do Westeros bol pre mňa vynikajúci. Čítajúc časť historickej kroniky rodu Targaryen bolo, som si hovorila, že toto je vymyslený rod a svet? George je v svojom remesle naozaj skvelý a ja som si túto knihu užívala. AJ

30.11.2022 5 z 5

Co by můj syn měl vědět o světě Co by můj syn měl vědět o světě Fredrik Backman

Prvá Backman, ktorý odo mňa nedostane 5 hviezdičiek, no napriek tomu sa oplatí túto knihu prečítať. Nápad skvelý a pre autora je to veľmi osobná kniha, ale v niektorých prípadoch úplne nerozumiem mužskému zmýšľaniu, logike a vnímaniu rodičovstva, takže niektoré časti, napriek tomu, že boli aj vtipné, sú dôvodom prečo táto kniha dostala 4 hviezdičky :D

08.10.2021 4 z 5

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

"Jenže všichni hrdinové my měli žít šťastně až do konce svých dní. A v tom právě je, čistě z výpravěčského hlediska, ten problém. Ti, co svůj život odžili, tu zůstavili své milované a zanechali jim dny, jejichž součástí už nikdy nemůžou být. A to moc bolí. Zvyknout si na takovou myšlenku je neskutečně ťežký úkol."

Najprv som myslela, že nedám 5 hviezd, ťažko som sa začítavala do tejto knihy po Ovem a myslela som, že ju nedočítam. Zlomilo sa to pre mňa až na nejakej 140 strane a potom to už pre mňa bol starý dobrý Backman. Spôsom, akým Backman postupne odhaľuje ľudí, ich minulosť a prepojenia medzi postavami navzájom, nuž aj pri tejto tretej knihe ma to chytilo za srdce. Pre mňa je tento autor veľmi príjemným prekvapením a teším sa na ďalšie jeho knihy.

16.05.2021 5 z 5

Zima světa Zima světa Ken Follett

Vynikajúce! Presunuli sme sa do obdobia od roku 1933-1949 a mnoho sa toho udialo. Sága piatich rodín pokračuje, pribúdajú nové postavy, deti a vnúčatá protagonistov z prvej knihy. A ako to už u Kena Folletta býva, tak aj dobrá dávka histórie. Hurá na poslednú časť. AJ

31.01.2021 5 z 5

Pád titánů Pád titánů Ken Follett

Tak som to ešte stihla a čitateľská výzva splnená aj tento rok :) Nuž čo povedať k tejto knihe- výborné čítanie. Ken Follett jednoducho vie ako prepojiť históriu s fikciou a vtiahne vás do príbehu aj napriek tomu, že vás ako čitateľa niektoré časti histórie veľmi nezaujímajú (pre mňa osobne časti odohrávajúce sa v Rusku). Úvod do trilógie naozaj vydarený, postavy zaujímavé a som zvedavá ako sa im bude dariť ďalej a čo ich čaká. AJ

31.12.2020 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Pre mňa zasa jedna výborná kniha od Aleny Mornštajnovej. Táto autorka mi ozaj sadla a už sa teším na Tiché roky :) Odporúčam!

02.07.2019 5 z 5

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

Vynikajuce krimi. Carl Morck a Asad su skvela dvojica. Sledovat pribeh Merete, no az mraz behal niekedy po chrbte. Zistenie, kto stoji za jej zmiznutim a preco. No jednoducho skvele citanie. Adler Olsen je dalsi nadany severan :)

05.09.2013 5 z 5

Na vine sú hviezdy Na vine sú hviezdy John Green

Citala som komenty a recenzie typu- k tejto knihe by mali pribalovat aj vreckovky alebo necitajte ju na verejnosti, ... Povazujem sa za emocionalneho cloveka a dobra kniha ci film ma dokazu rozplakat, ale tato kniha isla nejako mimo mna. Knihy ci filmy na temu rakoviny a pribehu lasky, no takych tu uz bolo vela a podla recenzii a reakcii mala byt tato kniha niecim vynimocnym. No pre mna osobne nebola. Hazel, Augustus ci Isaac si robia vtipy jeden z druheho, ironia a cierny humor medzi chorymi ludmi, povzbudive citaty v domacnostiach, ci odkazy na socialnych sietach,... no vcelku nic nove. Na druhej strane ich hlboke az filozoficke vnimanie zivota a smrti, pre mna osobne nebolo uveritelne. Jasne, tazko sa stotoznit s hlavnymi postavami (a dufam, ze nikdy ani nebudem mat sancu), ale jednoducho som im to nezhltla. Bolo to miestami usmevne citanie, miestami smutne, ale celkovo by som tuto knihu zaradila do priemeru. AJ

31.08.2013 3 z 5

Klára a Slunce Klára a Slunce Kazuo Ishiguro

Kazuo Ishiguro je pre mňa jeden z mojich najobľúbenejších autorov a ani táto kniha nesklamala. Krásno- smutný príbeh, ktorý by nás mal nútiť zamyslieť sa nad nami ľuďmi. Pre mňa skvelá kniha. AJ

29.01.2023 5 z 5

Podivný regiment Podivný regiment Terry Pratchett

Tým, že nemám načítaných ešte veľa kníh zo Zemeplochy, tak nemôžem veľmi porovnávať, ale tie, ktoré som doteraz čítala boli vtipnejšie. Táto kniha však bola super, aj napriek tomu, že v nej nebolo až toľko humoru, ale autor sa pekne dotkol aj závažnejších tém. Určite sa oplatí čítať. AJ

29.07.2022 4 z 5

Dobré znamenia Dobré znamenia Terry Pratchett

V angličtine je super slovo, že bonkers. Tak asi také sú knihy Terryho Pratchetta a sú tak skvelo trefné ako sú aj trafené. Ani Good Omens nie sú výnimkou. Nemám ho načítaného až toľko zatiaľ, ale pár, čo som čítala bolo pre mňa predsa o trochu lepších ako táto. Neil Gaiman a ja máme veľmi komplikovaný vzťah, čítala som niekoľko jeho kníh, ale stále mu neviem úplne prísť na chuť. Ale tento ich spoločný počin stojí nezaškodí prečítať. AJ

30.04.2022 4 z 5

Film som videla hneď ako vyšiel, ale oplatilo sa prečítať si aj knihu a pripomenúť si múdre slová tohto výnimočného muža. Kiežby sme sa my ľudia spamätali a zachránili túto krásnu planétu.

02.04.2022 5 z 5

Nimbus Nimbus Neal Shusterman

Veľmi dobré pokračovanie, plné prekvapení, nečakaných návratov a s naozaj zaujímavým koncom. Shusterman to rozpracoval do hľbky, predstavil nám aj takmer vševediaceho Thunderheada a jeho vnútorné pochody, priniesol aj nové postavy, ktoré asi budú hrať nejakú rolu v poslednej časti. Naozaj sa mi to páčilo a asi aj o niečo viac ako prvá časť. Takže sa ide do finále. AJ

28.01.2022 4 z 5