Karcoolka2210

Trnový císařTrnový císařMark Lawrence

Mne asi celkom unikla pointa tejto trilógie, aj keď prvé dve knihy boli celkom dobré, v tejto som sa už miestami strácala. Pravdupovediac som sa nútila dopočúvať túto knihu a trvalo mi to niekoľko mesiacov, kým som sa dopracovala ku koncu. Takže celkovo hodnotím túto trilógiu ako veľmi rýchlo zabudnuteľnú. AJ

včera

Životní ternoŽivotní ternoFredrik Backman

Táto útla knižka so smutným príbehom, ktorý je ale naplnený láskou, nádejou, tým, čo je naozaj v živote dôležité, sa teda Backmanovi podaril.

Co by můj syn měl vědět o světěCo by můj syn měl vědět o světěFredrik Backman

Prvá Backman, ktorý odo mňa nedostane 5 hviezdičiek, no napriek tomu sa oplatí túto knihu prečítať. Nápad skvelý a pre autora je to veľmi osobná kniha, ale v niektorých prípadoch úplne nerozumiem mužskému zmýšľaniu, logike a vnímaniu rodičovstva, takže niektoré časti, napriek tomu, že boli aj vtipné, sú dôvodom prečo táto kniha dostala 4 hviezdičky :D

Úzkosti a jejich lidéÚzkosti a jejich lidéFredrik Backman

Backman opäť nesklamal. Spôsob akým tento autor prepletá osudy svojich postáv je podľa mňa skvelý. Ja osobne si tam vždy nájdem nejaké povzbudenie aj hlbokú myšlienku. Pre mňa naozaj výnimočný autor a ďalšia výnimočná kniha.

Kubko na návšteve u starých rodičovKubko na návšteve u starých rodičovChristian Tielmann

Podobne ako pri Terke, v týchto sa autor venuje témam z bežného života detí, akurát, že tu je hlavnou postavou chlapec Kubko.

Conni se učí péctConni se učí péctLiane Schneider

Autorka v týchto knihách, v slovenčine sú o Terke, rozpráva príbehy z bežného života dieťaťa, s ktorými sa môžu stotožniť takmer všetky deti aj rodičia a ani táto kniha nie je výnimkou.

Laurina hviezdaLaurina hviezdaKlaus Baumgart

Celkom milá knižka,skôr pre deti mladšie ako 4-5 rokov. Príbeh je veľmi jednoduchý, ale kniha obsahuje pekné ilustrácie.

Grázlik GaboGrázlik GaboFrancesca Simon

Príbehy Grázlika Gaba su celkom vtipné, častokrát zobrazujú rôzne deti dnešnej doby, čo je niekedy zasa dosť smutné, ale celkovo mi v nich niečo chýba. Celkom mi nesedí prístup jeho a Vilkových rodičov k správaniu svojich detí a to ako sa s nimi rozprávajú. Asi túto knihu vnímam z pohľadu učiteľky, čo všetko treba naprávať v správaní detí aj rodičov :D Ale deťom sa kniha veľmi páčila :)

Bez šanceBez šanceNeal Shusterman

Musím sa priznať, že som nemala žiadne očakávania od tejto knihy. Čaká ma trilógia Žatva smrti od Shustermana, no k tejto knihe som sa dostala trochu skôr. Nuž a ostala som veľmi milo prekvapená. Autor sa veľmi zaujímavo popasoval s témou interupcií. Napriek tomu, že hlavní hrdinovia sú mi svojim vekom už vzdialení a väčšinou ma v knihách konanie tínedžerov dosť rozčuľuje, Shustermanovi sa podarilo to, že Connor, Risa a Lev mi boli všetci svojím spôsobom veľmi sympatickí a vedela som sa s nimi v niektorých situáciach stotožniť. Ozaj veľké prekvapenie pre mňa :)

Mačky vo vreciMačky vo vreciJaroslava Blažková

Skvelá kniha, veselá, poučná a veľmi originálna. Naozaj odporúčam :)

Naše máma je bosorka!Naše máma je bosorka!Gabriela Futová

Veľmi podarená kniha. Vtipná, náučná, s celkom prekvapivým koncom. Deťom v škôlke sa páčila, takže odporúčam :)

Jsou světla, která nevidímeJsou světla, která nevidímeAnthony Doerr

Originálny príbeh z obdobia 2.svetovej vojny. Životné príbehy Marie-Laure a Wernera a ich rodín boli skvelo a pútavo napísané. Odporúčam. AJ

Conni jde do školkyConni jde do školkyLiane Schneider

Jednoduchý a pekný príbeh o prvom dni v škôlke.

Spát v moři hvězd. Kniha II.Spát v moři hvězd. Kniha II.Christopher Paolini

Nemôžem dať viac ako tri hviezdičky, aj napriek tomu, že v druhej polovici knihy sa mi viac páčil dej, najmä dejová línia posádky lode Wallfish a ich vzájomné vzťahy. Celkovo hodnotím knihu ako priemerné sci-fi a určite sa k tejto knihe nikdy nevrátim. AJ

Sever proti JihuSever proti JihuJules Verne

Trochu histórie, trochu dobrodružstva, trochu napätia, trochu úsmevu nad naivitou a veľký obdiv pre autora, ktorý bol pri písaní kníh veľký pedant.

Anton a JonatánAnton a JonatánJostein Gaarder

Siahla som po knihe, lebo bola krátka, aby som ju v škôlke prečítala deťom pred spaním, nevedela som presne o čom je. Nuž, krátka kniha, ale veľmi silná, až som ostala na konci zarazená, že či som ten koniec dobre pochopila. Veľmi smutná, ale žiaľ aj veľmi reálna.

HamnetHamnetMaggie O’Farrell

Absolútny súhlas, že táto kniha je majstrovské stvárnenie Shakespearovej rodiny. Autorka krásne a citlivo opísala tragickú udalosť smrti Hamneta a aký to malo dopad na celú rodinu. Napriek tomu, že obsah knihy bol veľmi smutný, bol tiež plný ozajstnej lásky v rodine, najmä medzi súrodencami a tiež o tom, že každý človek prežíva stratu milovaného človeka úplne inak. Odporúčam všetkými desiatimi!

Janko HraškoJanko HraškoM. Ďuríčková (pseudonym)

Detská klasika :)

Štyria škriatkovia a vílaŠtyria škriatkovia a vílaJán Uličiansky

Pekne spracovaná téma ročných období, aby to deti lepšie pochopili. Plus je to príbeh o odvahe, odpustení a spolupráci a bonusom sú tiež krásne ilustrácie. Odporúčam :)

Babka na rebríkuBabka na rebríkuDušan Dušek

Veľmi milá kniha pre celú rodinu, vtipná aj náučná s peknými ilustráciami.

ListopádListopádAlena Mornštajnová

"Život není to, co chceme, ale to, co máme. Tak jednoduché to je."

"Chcete žíct, že se nemáme o nic snažit a jen čekat, kam nás osud postrčí?"

"Naopak, prostě jen nesmíme marnit čas a trápit se kvůli něčemu, co už nemůžeme mít. Zůstat trčet na místě a ztratit se ve smutku není řešení. Člověk by měl jít dál, ať se mu to líbí, nebo ne. Z popela už dům znovu neuplácaš. Pevné stěny postavíš jen z nových cihel."

Ani pri piatej knihe ma Alena Mornštajnová nesklamala. Listopád je vďaka Bohu len fikcia, to čo sa odohrávalo pred rokom 1989 nebola a dúfam, že to dôjde aj všetkým súčasným milovníkom komunizmu, ktorí by si mali túto knihu prečítať. Odporúčam.

Nebe patří námNebe patří námBrendan Ian Koerner

Ako stále, ďalší skvelý Absynt. Pre mňa úplné nové informácie v tejto knihe ohľadom únosov lietatiel, ktoré mali svoj prím v šesdesiatych a sedemdesiatych rokoch. Objavil sa tu aj mystický D.B. Cooper (ktorým bol podľa všetkého Loki ;) . Skvele spracovaná knihá, s riadnou dávkou histórie v tejto oblasti a ja ju môžem len odporučiť.

Líza, mačka z TrojiceLíza, mačka z TrojiceJán Uličiansky

Leonardo sa mi páčil viac, ale pre deti, ktoré majú radi mačky je táto kniha vhodná. Mne až tak veľmi nerezla, ale deťom sa páčila a má pekné ilustrácie.

Spát v moři hvězd. Kniha I.Spát v moři hvězd. Kniha I.Christopher Paolini

Neviem presne ako je rozdelená kniha v preklade, čítam originál a keďže som za polovicou tak rátam, že je to už koniec knihy 1. Príbeh nie je veľmi originálny, mimozemšťania sú podľa mňa mimo a celkovo tomu zatiaľ chýba, ako to nazývajú v angličtine "world building". Chýba mi tu rozpracovanie a podrobnejší opis svetov a planét a staníc, na ktorých sa hlavní hrdinovia zastavia, nejaká história. Niečo už zo žánru sci-fi načítané mám, ale táto kniha je zatiaľ pre mňa len taký slabý priemer. Uvidím, či sa to v druhej polovici zlepší. AJ

Ktosi alebo vodné srdceKtosi alebo vodné srdceViktoria Amelina

Ako sa píše v anotácii, je to ozaj pekne spracovaná tématika sebareflexia a spoznávania samého seba ako aj samoty a čo všetko dokáže aj jediné slovo-ďakujem či jednoduchý úsmev. Aj táto kniha ponúka krásne ilustrácie.

Krokodílka hľadá domovKrokodílka hľadá domovKarin Salmson

Veľmi pekná kniha o priateľstve. Netreba súdiť podľa obalu a povesti, ale dať šancu aj takej Krokodílke ;)

Justýnka a asistenční jednorožecJustýnka a asistenční jednorožecKateřina Pantovič

Krásna kniha, sama som bola prekvapená, ako veľmi sa mi páčila. Krásny príbeh o dievčatku Justínke, ktoré stratilo fantáziu. Opäť bonus-veľmi pekné ilustrácie. Čítala som ju deťom v škôlke, veková kategória 4-5 rokov a veľmi ich zaujala. Odporúčam :)

Vinný od narodeniaVinný od narodeniaTrevor Noah

VYNIKAJÚCA KNIHA!!! Trevor Noah aj ako spisovateľ dokázal, že vie ako sa niečo robí dobre. Poznala som ho z Daily Show, vedela som, že je z Juhoafrickej republiky, ale to bolo asi tak všetko. Knihu spracoval skvele, napriek tomu, že tématika tejto knihy nie je ani náhodou ľahká. Veľký obdiv pre jeho mamu, je to naozaj úžasná žena. Skvelé čítanie, môžem len a len odporúčať!!!

Letní světlo, a pak přijde nocLetní světlo, a pak přijde nocJón Kalman Stefánsson

Ďalšia skvelá kniha od Stefánssona. Príbehy rôznych ľudí z malej dedinky na Islande, spracované opäť výborne. Odporúčam tohto autora.

Lara a neboLara a neboZbyňo Džadoň

Zvláštna kniha, neviem poriadne ako ju zhodnotiť. Príbeh je celkom ok, aj keď tým básniam som niekedy nerozumela ani ja, nieto ešte deti. Pekné ilustrácie, ale celkový dojem z tejto knihy tvoria veľmi zmiešané pocity.