kanitsuj kanitsuj komentáře u knih

Fantom z Blackwoodu Fantom z Blackwoodu Darcy Coates

Strašidelná klasika od Darcy Coates, kterou čtenář očekává a kterou dostane, ale v tomto případě jsem postrádala trochu akce a možná i romantiky. Hlavní hrdinové mne absolutně neoslovili a jejich vztahu jsem nerozuměla. Nezávislá Mara, hodný, ale naprosto tupý Neil a Ti vymítači...na filmovém plátně by to byla možná zábava, především co se vizuální stránky týká, ale na stránkách knihy mne přelévání energií příliš nebralo. Darcy Coates má rozhodně lepší tituly!

10.01.2022 3 z 5

Žárlivost a jiné povídky Žárlivost a jiné povídky Jo Nesbø

Mé první setkání s povídkovou tvorbou Jo Nesba. Některé povídky měly šmrnc, jiné byly pouze do počtu, ale v zásadě mne žádná nezklamala, všechny měly originální pointu. Souhlasím, že povídka Londýn je nejlepší, úplně z ní mrazilo, a to je také asi důvod, proč ji autor umístil hned na začátek povídkového souboru.

10.01.2022 3 z 5

Hned vedle Hned vedle Leah Montgomery

Příběh byl na plný počet hvězdiček málo realistický. Zaujala mne zápletka, která byla v záplatě thrillerů s podobným titulem originální, ale na můj vkus trochu ledabyle nahozená. Scházely mi především uvěřitelné motivace jednotlivých postav a závěrečné "oko za oko" mi stejně jako předchozí scény únosu přišly neadekvátní a zbytečně drastické. Také stálé omílání partnerské věrnosti a mateřské lásky už bylo místy až obtěžující, nicméně chápu, že konec by bez takové důsledné přípravy čtenáře postrádal smysl. Zkrátka i čtenáři bylo potřeba trochu seprat mozek, aby pobral pointu:-)

10.01.2022 4 z 5

Coura Coura Jana Bernášková

Je to opravdu oddechovka bez nějakých větších ambicí, ale to je asi v pořádku. Velmi pěkně se čte, jen slovní zásoba autorky není příliš košatá a těch lulanů a šulinů tam bylo vážně moc. Kdyby paní Bernášková psala stylem smsek své hrdinky, možná by to vytáhla i na Magnesii literu:-)) Zaujalo mne téma, svým způsobem poměrně originální - často sníme o jiné realitě, ve své sebestřednosti se necháme opíjet rohlíkem a přitom to nejcennější máme většinou na dosah ruky.

25.11.2021 3 z 5

Ferenc Futurista: drastický komik Ferenc Futurista: drastický komik Jaromír Farník

Dostačující biografie k základnímu seznámení s dnes již pozapomenutým komikem začátku 20. století.
Minusem knížky je přeskakování v čase (uvítala bych důslednější chronologii) a naopak plusem dostatek unikátního obrazového materiálu.

26.10.2021 4 z 5

Hlasy v bouři Hlasy v bouři Darcy Coates

(SPOILER) Tak to jsem zase naletěla namlsána skvělou Kořistí... Hlasy v bouři mě bavily od první stránky, protože mají všechno, co čtenář od žánru očekává - napětí, rozpadající se ponuré honosné sídlo ukryté kdesi v hlubokých lesích, tajemného cizince a především nejednoznačnost, s níž je příběh vyprávěn - v polovině však dochází k naprosto brutálnímu předělu a čtenáři zbývá už jenom krčit rameny a litovat, že si tento kousek koupil. Ti, kteří znají sérii o strašidelných domech vědí, že úroveň je kolísavá a zombie z některých dílů zkrátka v menší či větší míře vyskakují, nicméně tady je to celkem na místě a očekávané. To, co však autorka předvádí v Hlasech v bouři je už za hranou dobrého vkusu - armáda polomrtvých, které transformoval jakýsi virus (zřejmě pod dojmem pandemie) útočí na mileneckou dvojici jako vystřiženou z červené knihovny a ta zaslepena láskou zapomíná na bolest fyzickou i psychickou a s naprostou samozřejmostí přijímá vše, co je jí okolím servírováno. Vymknuta ze svých kloubů doba šílí... a bohužel i někteří spisovatelé.

26.10.2021 2 z 5

Ochechule Ochechule David Drábek

Překvapivý čtenářský zážitek, přestože divadelní hry pana Drábka mne paušálně nebaví a zpravidla mívám problém s jejich interpretací . Ochechule mne potěšila už názvem, který jsem si nejprve mylně interpretovala a který se vysvětlil až na samém konci příběhu. Autora osobně znám, a proto mne nechávají pikanterie z osobního života a divadelního prostředí chladnou, je však na místě napsat, že i bulváru chtivý čtenáři si přijdou na své. Příběh mi připomínal chvílemi obrazy Salvatora Dalího, chvílemi Sirotčinec slečny Peregrinové - zážitek pro všechny, kteří dokáží snít.

25.10.2021 4 z 5

Sanatorium Sanatorium Sarah Pearse

Tento autorský a vydavatelský počin se příliš nepovedl. Knížka mne zaujala přebalem a anotací, bohužel uvnitř se skrývala příšerná a nelogická slátanina. Už delší dobu jsem neměla v rukou psychologický thriller, který by byl tak špatně napsaný a vypointovaný. Motivace vraždícího maniaka / maniačky (abych neprozradila pointu) byla naprosto neúměrná způsobu, jakým likvidoval / likvidovala své oběti. Postavy byly nevýrazné a zaměnitelné, občas jsem se ztrácela a především jsem se do čtení musela nutit. Dech beroucím jednáním tak zaujala jedině neuvěřitelně naivní policistka, která bez váhání skočila do každé pasti a bylo jen s podivem, že neskončila zmrzlá nebo zavražděná:-)

08.10.2021 2 z 5

Příští rok v tento den Příští rok v tento den Sophie Cousens

Pro milovnice romantických komedií jde o vydařenější počin, ale na plný počet hvězdiček to bohužel nestačí. Některé scény už mi přišly příliš idealizované a sovy v břiše (modří vědí)...kdo o nich kdy slyšel??? Nad tímto přirovnáním mi zůstal rozum stát:-)

09.09.2021 4 z 5

Dilema Dilema B. A. Paris (p)

Knížka mi byla doporučena, sama bych si ji (i na základě zdejších recenzí) asi nevybrala, ale nelitovala jsem a nakonec pro mne byla i milým překvapením. Ačkoli příběh není nijak akční a odehrává se na velmi malé ploše v rozpětí jediného dne, autorka buduje napětí a udržuje čtenáře v napětí až do konce. S minimalistickou zápletkou rozehrává poměrně slušné psychologické drama, které bych si dokázala představit i jako "solidní psycho" na divadelním jevišti. Kvůli závěru, který mohl být propracovanější ubírám jednu hvězdičku, ale v zásadě jsem se dobře bavila a dokonce si myslím, že i děj si budu nějakou dobu pamatovat na rozdíl od množství jiných zbytečně překombinovaných thrillerů.

30.08.2021 4 z 5

Pozvala mě dál Pozvala mě dál Lucy Clarke

Zajímavě vystavěný psychologický thriller, který mne v závěru bohužel zklamal svojí nedotažeností a také 376 stran mi přišlo zbytečně mnoho. Některé odbočky "pro zmatení čtenáře" se mi zdály navíc a příběh jimi ztrácel na tempu. Nicméně hrdinka byla celkem uvěřitelná a asi bych si za čas jinou autorčinu knihu zase přečetla.

16.08.2021 3 z 5

Mexická gotika Mexická gotika Silvia Moreno-Garcia

Knížka mne nalákala pěknou obálkou a synopsí na přebalu. Bylo velmi zajímavé číst příběh od mexické autorky, ačkoli viktoriánský horor by čtenář spíše čekal od anglicky píšícího spisovatele. Vzhledem k tomu, že se jedná o autorčinu druhou knihu, neměla jsem vůbec žádná očekávání. Příběh se četl pěkně a bylo v něm vše, co mohl v rámci žánru nabídnout. Pointa byla poměrně netradiční, ale poslední třetina knihy, kde se vyřeší všechny záhady na mne už byla příliš natahovaná a zbytečně akční.

16.08.2021 4 z 5

Nevlastní sestra Nevlastní sestra Sandie Jones

Pro mne překombinované a zcela zapomenutelné. Zprvu jsem vůbec nechápala motivace matky a sester, poté se děj trochu rozvinul, ale pointa se dala docela dlouhou dobu tušit. Žádné překvapení v závěru se bohužel nekonalo. Matčina hra byla určitě o něco lepším zážitkem.

04.08.2021 3 z 5

Slaďák Slaďák Philippa Rice

V tomto případě půjdu trochu proti proudu, protože mne knížka vůbec nezaujala, přišla mi banální a úplně bez nápadu. Je to promarněná šance:-(

04.08.2021 2 z 5

Po pravdě Po pravdě Gilly Macmillan

Po pravdě bylo to trochu přehnané, překombinované, ne vždy přehledné a realistické, ale jde o zajímavý námět, který si pohrává s pozorností čtenáře a spolehlivostí vypravěče. Určitě se nejedná o žádný propadák, ale autorka má rozhodně lepší tituly /Spálená obloha, Chůva/.

30.07.2021 3 z 5

Chůva Chůva Gilly Macmillan

Příběh se mi moc líbil, zaujala mne zápletka i prostředí, ve kterém se odehrával. Řekla bych, že autorka trefila žánr, který nejlépe sedne milovníkům detektivek i společenských (trochu strašidelných) románů z viktoriánského aristokratického prostředí. Spálené obloze se po jazykové stránce autorka nevyrovnala, ale obsahem naprosto předčila mé očekávání. I přes trochu překotnější a méně pravděpodobnější závěr musím ohodnotit plným počtem hvězdiček. Bavila jsem se od začátku do konce a to jde především:-)

30.07.2021 5 z 5

Nové pohádky pro unavené rodiče Nové pohádky pro unavené rodiče Michal Viewegh

Knížku jsem si půjčila v knihovně pro zajímavost, protože jsem o ní slyšela a neuměla jsem si moc představit, co je jejím obsahem. Přečteno jsem měla za dvě hodiny a pocity jsou rozporuplné. Je to takový neveselý příběh z dnešní doby vyprávěný rezignovaným autorem. Obsahuje značnou dávku cynismu i autobiografických prvků, jak je u Michala Viewegha obvyklé. Není to žádná pohádka, je to docela realistický obraz dnešní doby, která nutí zoufalé lidi dělat zoufalé věci.

30.07.2021 2 z 5

Hezký, ale narovnej se! Hezký, ale narovnej se! Johana Fundová

Příběh se četl dobře, je to taková nenáročná nostalgická oddechovka pro milovníky retra, ale bohužel mne zklamal. Slibně nastartovaný začátek mi příjemně evokoval dětství, autorka bez pochyby zvládla jazykovou úroveň školáků i popis atmosféry devadesátých let, kdy televizi zachvátily seriály a stánek s hranolkama nebo langošem byl stejným dílem podnikatelské terno jako delikatesní zážitek. Druhá část knížky "z odstupu let" mne naopak vůbec nebavila. Pevně dané charaktery postav se rozklížily a všechny semlel pomatený běh času. Příběh pro mne vyzněl "jen" jako obžaloba současného světa a to na čtenářský zážitek nestačí. Mohl mít určitě lepší pointu i dějové zvraty a propastný rozdíl mezi první a druhou částí nemusel být tak markantní. Myslím si, že autorka v tomto případě promarnila příležitost.

29.06.2021 2 z 5

Nelíbánky Nelíbánky Christina Lauren

V rámci žánru a v rámci portfolia autorek jde rozhodně o nadprůměr, který není trapně přeexponovaný a u kterého se čtenářky zaručeně pobaví. Také tradiční zápletka "před očekávaným finále" mi v tomto případě přišla netuctová.
Knížku jsem měla přečtenou za dva dny, krásně mne naladila na dovolenou u moře:-)
PS: A ta banánová obálka, ta je prostě senzační i vtipná zároveň!

24.06.2021 4 z 5

Její konec Její konec Shari Lapena

A ještě jsem Ti zapomněl říct: ".... Nejdříve jsem myslela, že děj uvízne ve stále se opakující smyčce více či méně absurdních přiznání, ale příběh se poměrně brzy rozjel a nabral nečekaný směr. Četla jsem všechny autorčiny knihy a tato se mi oproti většině zdejších komentářů líbila nejvíc. Samozřejmě, že děj byl možná trochu zbytečně překombinovaný a některé zvraty působily nereálně, ale autorce se tentokrát podařilo držet napětí až do konce a ani závěr mne v žádném případě nezklamal.

14.06.2021 4 z 5