kanitsuj kanitsuj komentáře u knih

Normální lidi Normální lidi Sally Rooney

Zvláštní kniha o vztahu dvou zvláštních lidí, kteří spolu neumí komunikovat. Čekala jsem něco docela jiného. Bohužel jsem se nedokázala napojit na problémy ústřední dvojice, a to byl asi ten hlavní problém, že mi postavy nebyly sympatické a nevzbuzovaly ve mně žádné pocity.

13.03.2023 3 z 5

Jiné místo Jiné místo Kateřina Karolová

Podle mého je to jednoznačně lepší čtení než Odbočka v lesích. Dokázala jsem se lépe vžít do postavy a nemyslím si, že by to bylo tím, že znám prostředí, ve kterém se příběh odehrává a navíc jsem i vášnivou cyklistkou. Ocenila jsem humor hlavní hrdinky, několikrát jsem se i nahlas zasmála a ačkoli mne samotná pointa nešokovala způsobem, který jsem si představovala, nebyla jsem rozhodně zklamaná. A přiznávám, že jsem se docela bála...

13.03.2023 4 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Petru Dvořákovou jsem si oblíbila už s její Dědinou a od té doby si nenechám ujít žádnou její knižní novinku. Zahrada je po delší době počin, který mi opět na delší dobu utkví v mysli. Oceňuji především netradiční téma, které může mnohé odpudit. Zaujaly mne také nádherné vzájemně se doplňující popisy zahrady /jako nadšená zahradnice jsem je ocenila/ a psychologického rozpoložení hlavního hrdiny. Jediné, co bych autorce vytkla je vztah mezi pane Havlátem a jeho kocourem. Očekávala bych, že zrovna pan Havlát bude mít zvířátka rád a bude se k nim pěkně chovat. Doporučuji všem, kteří pracují na míře své tolerance a nebojí se překročit komfortní zónu.

13.03.2023 4 z 5

Osudné svědectví Osudné svědectví Robert Bryndza

Budu zde se svým názorem v menšině, ale upřímně nevím, čím je tato detektivka tolik oblíbená u čtenářů. Zřejmě tím, že je "standardní" - vše je srozumitelně vysvětleno, vyšetřovací postupy probíhají, jak mají, ústřední postava šéfinspektorky není nesympatická a ani netrpí žádnou úchylkou, navíc k pointě se čtenář nemusí prokousávat desítkami stránek policejních honiček nebo neuvěřitelných soubojů. Hodnotím pěti hvězdičkami - ubírám jednu za pro mne trochu nereálné setkání s Igorem a pořezanou nohu, která byla zbytečná:-)

23.02.2023 4 z 5

Fifty Fifty Petr Zelenka

Čtivá divadelní hra, zprvu jsem se velmi bavila a na konci mne mrazilo v zádech. Námětem mi připomínala hru Linda Vista uváděnou v Činoherním klubu. Je to příběh ze života pro všechny, kteří se nacházejí ve středním věku a pořádně neví, jak se s tímto zjištěním poprat.

16.02.2023 5 z 5

Údolí mrtvých Údolí mrtvých Tim Weaver

Detektivky Tima Weavera jsem objevila teprve nedávno, když jsem četla "Nikdo není doma". Tento díl se mi líbil o trošku méně, ale autorova laťka je stále vysoko, a co tentokrát ubral na spletitosti příběhu, to dohnal děsivou atmosférou a šíleným sériovým vrahem, kvůli němuž se mi i špatně spalo. Kam se hrabe série Darcy Coates o strašidelných domech. David Raker vstoupí do odlehlého lesa a v podvědomí čtenářů se začnou dít věci!:-)

06.02.2023 4 z 5

Nikdo není doma Nikdo není doma Tim Weaver

Vynikající thriller, který mnohé čtenáře možná zprvu odradí spletitostí příběhu a větším množstvím postav.
Ti, co vydrží, ovšem dostanou pořádnou porci napínavého děje a pointu, v níž do sebe vše v celku realisticky zapadne. V příběhu totiž není skoro nic tím, čím se zdá bát. Žádnou další autorovu knihu jsem nečetla, očekávala jsem něco ve stylu Harlana Cobena, ale dostala jsem něco mnohem lepšího. Určitě se porozhlédnu po dalším dobrodružství Davida Rakera.

16.01.2023 5 z 5

Kámen, nůžky, papír Kámen, nůžky, papír Alice Feeney

(SPOILER) Netradičně komponovaný thriller, který nabere nečekaný směr ve chvíli, kdy už si čtenář myslí, že ví přesně, o co v příběhu jde. Přitažlivost díla jistě zvyšuje i součást pointy - plánované vydání knihy s názvem Kámen, nůžky, papír, nicméně s tímto nápadem jsem se již setkala u jiných autorů a v tomto případě mi už přišel nadbytečný. Musím také ubrat body za překombinovanost a celkovou nereálnost vyprávění a jako důležité mínus vnímám osobně i to, že mi ani jedna z postav nebyla sympatická až na starého labradora Boba a ochočenou samici bílého králíka Robin:-)

05.01.2023 3 z 5

Knížka pro dva Knížka pro dva Pavel Čech

Půvabná knížka s krásným příběhem i nápadem!

31.12.2022 4 z 5

Hodná sestra Hodná sestra Sally Hepworth

Povedený psychothriller o sesterské vazbě a psychické nemoci - narcismu. Líbil se mi popis scén odehrávajících se v knihovně. Autistická Fern mi byla sympatická od prvních stránek a zákeřnost Rose se postupně odhalovala v celé své obludnosti. Téměř plný počet hvězdiček dávám především za poslední větu, která je umnou slovní hříčkou, která učiní čtenáře součástí děje:-)

31.12.2022 4 z 5

Šťastný nový rok Šťastný nový rok Malin Maria Stehn

Detektivní příběh odehrávající se v atraktivní čase oslav příchodu nového roku. Příjemně se četl, ale prostřední část byla nepřiměřeně rozvláčná. Záměrem autorky bylo zřejmě zmatení čtenáře, což bylo bohužel očividné, a proto jsem si chystanou pointu dostatečně neužila. Mrzí mne, že nemohu hodnotit lépe. Za přitažlivou obálku knížky a čtivost bych dala pět hvězdiček, její obsah je bohužel průměrný.

31.12.2022 3 z 5

Chata v horách Chata v horách Ruth Ware (p)

Jeden z lepších thrillerů od Ruth Ware, i když nebylo složité přijít na to, kdo je pachatel. Prostředí zasněžených svahů a chaty polapené lavinou se krásně hodilo do atmosféry aktuálního ročního období - v létě bych asi v hodnocení tak benevolentní nebyla:-) Nicméně oceňuji, že závěr byl méně "přepálený" než v jiných autorčiných kusech, a to příběhu rozhodně prospělo.

12.12.2022 3 z 5

Ocelové srdce Ocelové srdce Albert Čuba

Bavila jsem se a to je dobré znamení. Příběh je v podstatě banální, ale dobře vymyšlený. Trochu absurdní, ale v zásadě uvěřitelný. Užila jsem si atmosféru noční Ostravy, prostředí zdánlivě nepřemožitelných figurek z podsvětí i napínavé gradování příběhu. Albert Čuba nenechal v rámci dějových zvratů nic náhodě a vše do sebe nakonec zapadlo. Výhradu mám snad jen k závěru, který mi evokoval scénu z filmu Krásno, a také toho neustálého opakování faktu, že Ostrava je to černé město tam na severu:-)

12.12.2022 4 z 5

Jsem ročník 1983 a Jonákovy eskapády jsem znala jen letmo z dobových zpráv. Moc ráda se vracím do devadesátek, do období dospívání, kdy jsem hltala Bravíčko a ve vzduchu se stále ještě vznášelo ono nadšení z nabyté svobody. Jonákovy vzpomínky ač značně přibarvené v duchu jeho Prášilovské povahy vypovídají o těchto časech mnohé, a to je na nich zřejmě nejcennější. Ze slavného Discolandu je dnes squat a v tomto příběhu ožívá ve své předimenzované opulentní kráse. Jen škoda, že nevznikly další díly. Zrovna "dvojka" by jistě vstoupila do dějin! A že je v textu mnoho vulgarismů a dobrá třetina je věnována obskurnímu sexu? To mne jako čtenářku nechávalo zcela chladnou a spíše jsem se bavila tím, co neuvěřitelného ještě nevymyslí. Vždyť jde o chlapa, který postavil celou svoji kariéru především na nekalém byznysu a sex byl jeho nedílnou součástí.

02.12.2022 4 z 5

Dům tajemných stínů Dům tajemných stínů Darcy Coates

V porovnání s předešlými díly, jde rozhodně o návrat k tomu lepšímu z autorčiny tvorby. Zaujalo mne perfektní líčení atmosféry ponurých viktoriánských sídel a lesů, které je obklopovaly. Kladně hodnotím také romantickou linku, i když ta se dala ještě v mnohém lépe rozvinout. Je to taková strašidelná pohádka, v níž čtenář musí akceptovat nadpřirozené síly a množství nereálných situací. Řádění stvůr bylo v tomto případě ještě únosné, ale romantičtí hrdinové oplývající vlastnostmi brutální Nikity mne spíše odrazovali.

14.11.2022 3 z 5

Šepot z lesa Šepot z lesa Kateřina Surmanová

Trochu zdlouhavý (téměř 500 stran!) mysteriózní thriller, který však rozhodně stojí za pozornost všech příznivců tohoto žánru. Autorka mne nadchla stylem psaní, její slovní zásoba je skutečně obrovská, je znát, že jde o novinářku. Líbilo se mi vykreslení atmosféry Orlických hor, k nimž mám velmi blízko, ale nemohu říci, že by mne pointa příběhu zcela zaujala. Na můj vkus už byla trochu přes čáru a postrádala ono "mezi nebem a zemí", čím mne poprvé zaujala Karikova Trhlina (ovšem nikoli jeho další knihy).

07.11.2022 4 z 5

Dítě noci Dítě noci Karen McQuestion

Napínavý thriller s originální zápletkou. Nemohu říci, že bych se 100% bavila, protože téma je mi vzdálené a zacházení paní Flemingové s holčičkou mi přišlo místy odporné. Závěr byl trochu přepjatější, ale myslím, že vzhledem k předchozímu ději celkem vhodně zvolený.

01.11.2022 4 z 5

Chci tvůj život Chci tvůj život Amber Garza

Poměrně zajímavá zápletka, místy mne překvapovaly dějové zvraty a i mi občas běhal mráz po zádech, bohužel celkovému dojmu ubírá fakt, že příběh nebyl příliš uvěřitelný.

14.10.2022 3 z 5

Nepříliš šťastná rodina Nepříliš šťastná rodina Shari Lapena

Bavila jsem se a příběh se mi líbil o něco více než Nevítaný host. Je to klasická detektivka ve stylu Agathy Christie, nic světoborného, ale ani žádný propadák.

14.10.2022 4 z 5

Tchyně Tchyně Sally Hepworth

Rozhodně čtení, které stojí za pozornost. Dobře rozpracovaný příběh s osvěžujícím bonusem - psychologickou rovinou o vztahu snachy a tchýně. Doporučuji přečíst všem, kteří nemají s tchýní ideální vztah, ale chtěly by se pokusit to změnit:-)

14.10.2022 5 z 5