Kaduri Kaduri komentáře u knih

Má lady Jane Má lady Jane Cynthia Hand

Klobúk dole pred autorkami, s akou chuťou sprznili kus anglickej histórie:).
Absolútne som netušila, čo od knižky očakávať, či to nebude nejaká konina. A "konina" to teda bola - všakáno "G" - ale strašne vtipne a originálne napísaná.
Knihomolka Jana Greyová, Gifford, ktorý sa mení na koňa, a kráľ Eduard, ktorého viac ako osud kráľovstva trápi, že zomrie nepobozkaný.
Do polky knihy sa autorky ako-tak držali historických reálií, ale potom sa úplne "odtrhli z reťaze" a dopriali trom hlavným hrdinom osud, aký si zaslúžili.
Chvalabohu:).

10.12.2021 5 z 5

Dychberúci príbeh Chrissie Ritter o jednom roku prežitom v chate na pobreží západných Špicberg.
Autorka píše moderným, civilným jazykom. Až je ťažko uveriteľné, že od vydania knižky uplynulo viac ako 80 rokov.
A tie opisy... nekonečné svetlo počas leta, nekonečná tma počas zimy, polárne noci, ľadové medvede, polárne líšky, ...
Znovuobjavenie vlastného ja v boji s temnotou a nehostinnou prírodou.
Úžasný čitateľský zážitok.

Tma:
Na téhle krajině už není nic pozemského. Zdá se, že ve své odtrženosti vede jakýsi do sebe uzavřený život. Připomíná sen o světě, který se zjeví ještě předtím, než sám ze sebe vytvoří skutečnost.

Polárna noc:
Neznám krásnější vysvětlení pro původ tohoto tajuplně se vlnícího světla než to, které mu přisoudili Inuité. Věří, že v předivu světla lze spatřit duchy jejich zemřelých. Tato projasněná zář v sobě má cosi, co touží po návratu na zem, cosi, co by nás chtělo obklopit, v její odloučenosti od upachtěného světa je něco útěšného, vědoucího, a přece nepopsatelně němého.

Cestující si nás nechápavě prohlížejí a nedokážou pochopit, proč tu zemi, která je černá, pustá a leží uprostřed mlhy, ledu a vody, tolik milujeme.
Kdepak, Arktida přece nevydá své tajemství jen za cenu lodního lístku. Musíte přežít dlouhou polární noc, sněhové bouře a zapomenout na lidské sobectví. Musíte nahlédnout smrtelnost všech věcí, abyste dokázali prožít jejich život. Tajemství Arktidy a nezkrotná nádhera jejích krajů se skrývá v opětném návratu světla, v kráse ledu, v životním rytmu zvířat, která pozorujeme v divočině, ve všech zákonitostech veškerého bytí, které tu jsou tak zřetelné.

08.12.2021 5 z 5

Prostě to zahrej Prostě to zahrej Lucy Parker

Tak toto sa vážne podarilo.
Cynický divadelný herec Richard má seriózny problém so vzťahom s verejnosťou. Pošramotený imidž mu má vylepšiť predstieraný vzťah s doteraz prehliadanou kolegyňou Lainie. Že danou situáciou ani jeden z nich nie je nadšený, netreba hovoriť. K tomu všetkému sa pripletie Lainin ex-priateľ Will a Richardove politické ašpirácie. A sranda môže začať:).
Vtipná, nepresladená hate-to-love romance.
Bavilo ma to.
A poprosím rýchlo druhý diel série!

04.12.2021 5 z 5

Případ ukradeného zubu Případ ukradeného zubu William Ritter

Ďalší šialený prípad Jackabyho a slečny Rookovej.
Zo začiatku som sa nemohla začítať. Chytilo ma to, až keď sa príbeh presunul na archeologické nálezisko a objavili ... to si už prečítajte sami:).
Za mňa malinko slabšie ako prvý diel, ale stále super.
Je škoda, že neboli preložené ďalšie diely série.

„Promiňte, madam, jsme uprostřed vyšetřování. Obávám se, že právě kvůli němu můj zaměstnavatel - ehm - bezděčně vstoupil na váš pozemek. Pátral po čemkoliv neobvyklém.“
Paní Pendletonová se ke mně naklonila. „A podíval se do zrcadla?“ zeptala se.

Proste Jackaby :) :) :)

03.12.2021 4 z 5

Zákon přitažlivosti Zákon přitažlivosti Susie Tate

Mala som chuť na nenáročnú romantickú komédiu a vybrala som si toto tu.
Bol to dobrý výber, autorka písať vie, len som zo začiatku bojovala s charakterom hlavnej ženskej hrdinky - Kirou. Tá jej potrhlosť a nekonečná energia boli občas cez čiaru. Postupne som si ju však obľúbila a knižku vážne užila.
Boli tu pasáže, kde som sa nahlas smiala.
A epilóg bol nádherný.
P.S.: Len naozaj nechápem, prečo nakladateľstvo vydalo ako prvú knižku tretí diel série. Dúfam, že sa dočkáme aj ostatných 2 dielov, už keď nie vzostupne, tak aspoň zostupne - 3, 2, 1:).

29.11.2021 4 z 5

V zajetí zimy V zajetí zimy Naomi Novik

Tak, toto bola opäť "trefa do čierneho". Knižku som si vybrala v rámci vianočnej výzvy jednej čitateľskej skupiny a, úprimne, predčila moje očakávania.
Krásna fantasy rozprávka pre dospelých. Výborné boli všetky 3 dejové linky, ktoré sa v priebehu deja pretínajú a znova rozchádzajú - Mirjemina, Irinina i Wandina. Celkovo ma bavia hlavné hrdinky tejto autorky. Nejedná sa o žiadne prvoplánové bezduché krásky. Naopak, dokážu si poradiť v každej situácii svojou inteligenciou a prefíkanosťou.
Tým, ktorým sa páčila napr. Trilogie zimní noci, smelo do toho.
Knižka vás správne naladí na čas vianočných rozprávok a prinesie pravú ruskú zimu aspoň na papieri:).

27.11.2021 5 z 5

Jackaby Jackaby William Ritter

Ja mám v poslednej dobe zrejme "čuch" na výber kníh, lebo aj toto bolo moc dobré:).
Historická fantasy detektívka plná originálnych nápadov a jedinečného humoru.
V hlavnej role sa nám predstaví excentrický Jackaby, vyšetrovateľ so špecializáciou na nadprirodzené javy, a jeho nová asistentka Abigail Rooková. Hneď v jej prvý deň v práci sa dvojica pustí do vyšetrovania vraždy, a to by ste neverili, čo sa dá odhaliť / pokaziť:) behom jedného dňa...
Skvelo som sa bavila a som zvedavá, aké dobrodružstvá čakajú vyšetrovací tím v druhom dieli.
P.S. : A káčer Donald bol proste top!

21.11.2021 5 z 5

Poslední Vánoce v Paříži Poslední Vánoce v Paříži Hazel Gaynor

Skvelá, skvelá kniha.
Priznávam, že v minulosti som cítila istý rešpekt pred epistolárnymi románmi, váhajúc, či sa dokážem plne vnoriť do príbehu, či dokážem udržať pozornosť. V súčasnosti knižky písané formou listovej korešpondencie aktívne vyhľadávam. A táto patrila k tomu najlepšiemu, čo tento žáner ponúka.
Prvá svetová vojna 1914-1918. Sledujeme prerod vojakov odchádzajúcich na front plných nadšenia a túžby po dobrodružstve až po totálnu stratu ilúzií. Vnímame zmenu postavenia žien, ich aktívne zapojenie do pracovného života. “Starý svet" prestal existovať, nastal prerod celej spoločnosti.
A Evie, Tom, Alice, Will - ich listy plné humoru, ľudskosti, nádeje, ale i strachu a bolesti, budú vo mne ešte dlho doznievať.
Nenechajte sa odradiť formou písania knižky.
Bolo to moc krásne čítanie.
Určite odporúčam.

18.11.2021 5 z 5

Po stopách Jacka Rozparovače Po stopách Jacka Rozparovače Kerri Maniscalco

Bavilo ma to.
Historická detektívka z viktoriánskeho Londýna ponúka takmer všetko - pitvy, pokusy o transplantáciu orgánov, médium, pobyt v blázinci, ...
Jedná sa o pútavé a napínavé čítanie, aj keď niektoré dejové linky mi prišli nedotiahnuté. Vraha som si tipla cca v polovici knižky a môj tip bol správny.
Záver dosť fantaskný.
Je to prvá knižka zo štvordielnej série, tak dúfam, že sa dočkáme pokračovania.

15.11.2021 4 z 5

Dash & Lily: Kniha přání Dash & Lily: Kniha přání Rachel Cohn

Po prekonaní prvotného šoku ohľadom veku hlavných hrdinov (-násť, nie -dsať), som knižke dala predsa len šancu a dobre som spravila:).
Sledujeme príbeh netradičného zoznámenia, kde kľúčovú rolu zohráva červený zápisník a jeho neustále putovanie medzi Dashom a Lily. Je to príbeh vtipný, občas až škodoradostný, dojímavý a rozhodne nie presladený.
Nie sú tu násilné zvraty, ktoré by umelo posúvali dej dopredu. Príbeh je prirodzený, pozvoľna plynie. Pôsobí, akoby sa naozaj stal, akoby naozaj svetom putoval červený zápisník. Ktovie, možno zablúdi aj k vám... :).

11.11.2021 5 z 5

Klan Klan Adrienne Young

Pravdupovediac, nechápem pomerne nízkemu hodnoteniu knižky. Mne sa to páčilo moc.
Tvrdé boje, neľútostní protivníci, kultové obrady. Kniha má svižné tempo hneď od začiatku, v príbehu nie sú hluché miesta a Eelyn ako hlavná hrdinka je skvelá. O Fiskem ani nehovoriac...
Moc ma to bavilo, knižka ma vytrhla z čitateľskej krízy.
I keď na tak tvrdých vikingských bojovníkov, tam bolo plaču a emócií docela dosť:)
P.S.: A ešte by to chcelo poriadnu korekciu textu, ale to nie je chyba knižky.

07.11.2021 4 z 5

Spolek Jane Austenové Spolek Jane Austenové Natalie Jenner

Veľmi príjemné čítanie.
Knižka je nielen obsahovo ale i štýlom písania poctou diela Jane Austenovej. Podstatnou časťou knihy je práve polemika o motívoch konania postáv v jej knižkách. Preto je dôležité, aby sa čitateľ v diele Austenovej dobre orientoval.
Natalie Jenner v hrdinoch svojej knižky zrkadlí hlavné témy, s ktorými pracovala i Jane Austenová - vysoké morálne hodnoty, zdvorilosť za každých okolností, solidarita k blížnym, ...
I keď občas som mala chuť hlavných hrdinov "popostrčiť", aby sa už konečne "vyslovili" a ku šťastiu prišli. Podobné nutkanie som mala aj pri čítaní kníh od p. Austenovej, takže dielo sa vydarilo:)

05.11.2021 4 z 5

Něžnost Něžnost David Foenkinos

Ako naznačuje samotný názov knižky, jedná sa o nežný, citlivý, poetický príbeh.
Krehká Nathalie sa po prežitej tragédii uzatvorila pred svetom. Až kým nestretne na prvý pohľad nezaujímavého, obyčajného Markusa. Knižka je príbehom ich rodiacej sa lásky.
Autorove úvahy mi občas pripomenuli Kunderu. Hlavne, akú dôležitosť vkladá do giest, mimiky, kúzla okamihu.
Bolo to moc krásne čítanie.
Odporúčam.

01.11.2021 5 z 5

Vango Vango Timothée de Fombelle

Úžasné.
V prvom rade, toto nie je knižka pre deti.
Autor s nami hrá hru, pri ktorej postupne rozpletá osudy hlavných postáv. Osudy, ktoré sú úzko späté s reálnymi historickými postavami.
Je to knižka tajomná, komická, dojemná. Kuzelná. Plná vzducholodí, útekov po strechách, odchodov a opätovných návratov. Knižka, v ktorej precestujete celý svet.
Mrzí ma, že nemá takú publicitu, akú by si zaslúžila.
Určite odporúčam.

30.10.2021 5 z 5

Strážce duší Strážce duší Deborah Hewitt

Takže takto:
Zo začiatku mi prišiel dej dosť chaotický a knižku som takmer odložila. Čo by bola chyba.
Postupne autorka ako keby získala istotu a príbeh sa veľmi pekne rozvinul. Áno, jedná sa o jej prvotinu, je to poznať, potrebovalo by to trošku učesať a vyladiť.
Ale klady prevyšujú. Moc sa mi páčila myšlienka vtákov ako strážcov duše. Ich popisy patrili medzi to najlepšie, čo knižka ponúka.
A tiež ma autorka prekvapila vo vývoji jednotlivých postáv - v polke knihy som si bola istá, kam sa to bude uberať, kto má aké tajomstvá, ale úplne som sa sekla...
Na záver, pre pobavenie, hneď na začiatku som si dala do vyhľadávača preklad slova lelek do slovenčiny. Čo to je za vtáka... A je to lelek aj v slovenčine:). V živote som o ňom nepočula:).
Knižka už má aj druhý diel, tak verím, že sa dočkáme prekladu. Ja pôjdem určite do toho:).

17.10.2021 4 z 5

Vlčí něha Vlčí něha Stef Penney

Knižku som objavila náhodne, tu na Databáze kníh. A obsahuje všetko, čo mám rada - 2. polovica 19. storočia, Severná Amerika, traperi, divočina, vyšetrovanie vraždy.
No nemožno ju oklieštiť len na holé fakty, knižka má veľkú literárnu hodnotu, úžasný poetický jazyk. Autorka pred nami odvíja príbehy jednotlivých postáv ako klbko nití, dávkuje nám obrazy ako perličky.
Nie je to kniha pre každého, ale mňa hlboko zasiahla.
Bolo to krásne, smutné, dojemné ... ako život.

12.10.2021 5 z 5

Kudy ke hvězdám Kudy ke hvězdám Jenn Bennett

Áno, je to knižka pre mládež. A nie, už dávnejšie nie som cieľová skupina.
Jedná sa o pomerne komorný príbeh, väčšinu času nás sprevádzajú len 2 hlavné postavy. A autorka si s nimi bohate vystačí.
Jasné, bolo to trošku naivné, ale zároveň čisté a neskazené. Moc sa mi to páčilo:).
Putovanie divočinou "ke hvězdám".
Pripomenulo mi to vlastné stanovačky, keď mi bolo "-násť", kamarátov, táboráky, letné búrky !!! ,... ách jo... :).

09.10.2021 5 z 5

Spřízněné duše Spřízněné duše John Marrs

Moja prvá kniha od Johna Marrsa a veľká spokojnosť:).
Predstavte si, že pomocou DNA je možné nájsť Vášho dokonalého partnera. Ako to ovplyvní Váš život? To práve rieši táto knižka.
Sledujeme osudy 5 hlavných postáv, ktoré našli svojich predurčených partnerov pomocou rozboru DNA.
Krátke kapitoly a nepredvídateľné zvraty v deji udržujú čitateľa v neustálom napätí.
I keď niektoré dejové linky mi už prišli trošku prekombinované (hlavne Nick a Mandy).
Celkovo sa mi páčil svižný štýl, ktorým autor píše. Určite si od neho nedám ujsť ani ďalšie knižky. Najbližšie ma čakajú Pasažéři:).

07.10.2021 4 z 5

Zima čarodějnice Zima čarodějnice Katherine Arden

Najlepší diel série.
Veľmi emotívny, nabitý akciou, plný kúziel a mágie. Príbeh, ktorý vás "vcucne" a nepustí, až kým neprečítate poslednú stránku knižky.
Oceňujem, že autorka nevidí svet čierno-bielo. Žiadna postava nie je len pozitívna alebo len negatívna. I Vasja, nie je dokonalá, má svoje chyby. A tak to má byť.
Potešil by epilóg, ale rešpektujem rozhodnutie autorky ukončiť knižku v tom najlepšom.
Proste čítajte:)
... a Medveď - duch chaosu - dodnes brázdi krížom krážom svet ...

03.10.2021 5 z 5

Dívka ve věži Dívka ve věži Katherine Arden

Jednoducho skvelé.
Príbeh plný mystiky, duchov a kúziel, odohrávajúci sa na pomedzí umierajúceho pohanského sveta a čoraz silnejšieho raného kresťanstva.
Autorka vytvorila pútavý príbeh, dômyselne prepojený s prvkami ruských rozprávok a povier.
Čo sa týka samotného deja:
Prišlo mi to celé o dosť akčnejšie v porovnaní s prvým dielom.
Vasja sa po prekonaní rôznych nástrah dostáva do Moskvy, kde sa opätovne stretáva s dávno stratenou sestrou a bratom. No nič dobré ju tam nečaká. Pomôže jej v boji s nepriateľmi Mrazík? A aké je medzi nimi puto?
Za mňa bez váhania 5 hviezdičiek.
... a áno, obálka je rovnako krásna ako obsah knižky:).

26.09.2021 5 z 5