Kaduri Kaduri komentáře u knih

Jednou za život Jednou za život T. L. Swan

(SPOILER) Pôjdem proti prúdu, ale mne sa to nepáčilo.
Po scénu s kempovaním by som knižku hodnotila 4-mi hviezdičkami, ale potom sa to celé pokazilo. Hlavný hrdina totálny schizofrenik, chvíľu áno, chvíľu nie, budeme spolu, nebudeme spolu, blá blá blá...
BTW, autorka v minulosti pracovala v nadácií pre pomoc ľuďom so schizofréniou:).
Ku koncu som už len preskakovala stránky.
V porovnaní s knižkami, ktoré podľa mňa posúvajú tento žáner na vyššiu úroveň (Letní sázka, Hořím pro tebe, Na vlásku), bol toto krok späť. Za mňa sklamanie.

23.09.2021 2 z 5

Medvěd a Slavík Medvěd a Slavík Katherine Arden

Predstavte si kombináciu diela L. N. Tolstého + Plameňov inkvizície od M. J. Zagorky + magického realizmu. To a ešte viac je Medvěd a slavík. A nejedná sa o žiadnu zlátaninu, ale o prekvapivo výborné čítanie.
Ku knižke som pristupovala značne skepticky. Predsa len, Američanka píše o slovanskej mytológii.
No opak bol pravdou, surové opisy ruského vidieka, kompaktný a premyslený dej a správna dávka fantasy mi priniesli skvelý čitateľský zážitok.
Celkom by ma zaujímalo, čo všetko mala pani autorka načítané, kým sa pustila do písania knižky.
Na záver mi nedá nespomenúť kúzelnú obálku. Proste táto knižka je celá krásna - zvonku aj zvnútra:).

20.09.2021 5 z 5

Dobrý proti severáku Dobrý proti severáku Daniel Glattauer

Mno, tak toto bolo super čítanie.
Román je písaný formou nepretržitého dialógu dvoch hlavných postáv, čo nepôsobí nijako rušivo, naopak, má to správny švih a spád.
V úvode knižky sledujeme zoznámenie hlavných hrdinov prostredníctvom omylu v mailovej konverzácii. Ich slovné prestrelky plné sarkastického humoru mi prišli fakt vtipné.
Postupne vývoj ich virtuálneho vzťahu nadobúda tragikomický podtón, ktorý speje k absurdnému koncu.
Autor sa musel pri písaní tohto dielka dobre baviť:).
A moc sa mi páčil koment, ktorý napísal pripitý Leo Emmi:
"Psát je jako líbat, jenom bez rtů. Psát je jako líbat v hlavě."

18.09.2021 5 z 5

Dům soli a smutku Dům soli a smutku Erin A. Craig

Knižka s mrazivou, temnou, až strašidelnou atmosférou. Postavy nie sú jednoznačné a vlastne nič nie je tak, ako sa na prvý pohľad zdá...
Priznávam, že občas som sa bála.
Príbeh je detailne premyslený, skvelo napísaný, cítiť, že autorka sa s ním vyhrala, ale druhý krát to už čítať nebudem:)
Pomaly, aby sa bál ísť človek v noci na WC-ko:)

16.09.2021 4 z 5

Tajná přísada láska Tajná přísada láska Poppy J. Anderson

Tak v prvom rade, túto knižku nemôžete čítať hladní. Pretože tu sa varí, a keď sa nevarí, tak sa je, a keď sa sa neje, tak sa skúšajú nové recepty:).
Zo začiatku mi prišiel dej príliš popisný, málo dialógov na môj vkus, ale postupne sa z toho vykľul moc pekný príbeh. Veď si prečítajte sami:).
A už sa teším na druhý diel, tentokrát o Nickovi.

12.09.2021 4 z 5

Opačno Opačno Hannah Mathewson

Veľmi slušná YA fantasy.
Autorke sa podarilo vytvoriť originálny a zapamätateľný svet, postavy, zápletku.
Ale aby som len nechválila, dej mi prišiel občas prekombinovaný, máličko som sa v tom strácala (napr. čo ktorá frakcia dokáže, indície v pátraní po Gedeonovi, ...).
A plne sa stotožňujem s komentárom v Poďakovaní v závere knižky: "Chce to viac kapitána Fowlera!"
Tak, snáď sa dočkáme v druhom dieli, na ktorý sa veľmi teším:)

10.09.2021 4 z 5

Nyxia povstává Nyxia povstává Scott Reintgen

Tak toto bolo veľmi dôstojné zakončenie série.
Priznávam, že zo začiatku som mala trošku problém sa do knižky "začítať". Ale postupne sa príbeh pekne rozvinul. Vnútorný prerod hlavných hrdinov, v porovnaní s prvým dielom, bol úžasný.
Súbežný pohľad viacerých postáv priniesol knižke správny náboj a "veľká bitka" na záver mala hlavu a pätu.
Kto rád číta knižky z tohto žánru, neváhajte, a smelo do toho:)

04.09.2021 4 z 5

Na vlásku Na vlásku Lucy Score

Ďalšia vydarená knižka v žánri slow burn romance.
Hoci keby autorka nadelila hlavným postavám o 10 rokov menej, pôsobili by ich dialógy prirodzenejšie. Takto to bolo občas moc:).
Celkovo hodnotím knižku veľmi pozitívne a rada si od Lucy Score prečítam aj iné knižky. Ak nám vydajú:).

31.08.2021 4 z 5

Nyxia nespoutaná Nyxia nespoutaná Scott Reintgen

Séria si zachováva vysokú úroveň.
Čo ma fakt prekvapilo je, že autor zmenil štýl rozprávania, upustil od hodnotenia súťažiacich a viedol príbeh iným smerom.
Na jednej strane oceňujem, že sa nebál skúsiť niečo nové (napr. v porovnaní s Hunger Games) , na druhej strane mi trošku chýbalo, že sa už "nebodovalo":).
Celkovo hodnotím knižku veľmi kladne a teším sa na finále:)

27.08.2021 4 z 5

Nyxia Nyxia Scott Reintgen

Knižku som objavila náhodou, na základe pozitívnej recenzie. Anotácia sa mi veľmi páčila, tak som si povedala, že to skúsim, aj keď už dávnejšie nepatrím do cieľovej skupiny:)
A zhltla som ju za 2 dni. Je to sci-fi variácia na Hunger Games, ale veľmi dobre napísaná. Vydávame sa so súťažiacimi do vesmíru, kde sledujeme ich zápas o právo ťažby super hmoty na planéte Eden.
Jasné, že kniha je prioritne určená pre YA kategóriu, ale na svoje si prídu aj staršie ročníky.
Svižný dej, sympatické postavy, nepredvídateľné zvraty a na druhej strane absencia neduhov typických pre YA literatúru (ako naivní hlavní hrdinovia, nelogickosť deja, atď.). Za mňa super:)
Hneď idem na druhý diel a som zvedavá, či sa autorovi podarí udržať vysoko nastavenú latku:)

22.08.2021 4 z 5

Výměna Výměna Beth O’Leary

Predstavte si, že si vymeníte miesto so svojou babičkou... Tak presne o tom je táto knižka:)
Babi Eileen sa vrhá do víru veľkomesta a vnučka Leena odchádza "oddychovať" na vidiek. A potom sa začnú diať veci:)
Knižka plná vtipných scénok a nežného, láskavého humoru.
Aj keď občas bolo priam neuveriteľné, čo všetko dokážu obe zariadiť, zorganizovať, ovplyvniť. Proste superženy, ale budiž:)
Páčilo sa mi to a basta.

17.08.2021 5 z 5

Lovec Lovec Jack Heath

Timothy je späť. A bola to zase jazda:)
Z celej knižky mám pocit, že autor si s čitateľom pohráva a skúša, čo ešte znesie. Čím absurdnejšie, tým lepšie. Čitateľ sa musí oprostiť od vnímania reality a užívať si príbeh.
No a záver, to bola čistá gangsterka v štýle Quentina Tarantina:)
Za mňa super, bavilo ma to:)

11.08.2021 5 z 5

Mrchožrout Mrchožrout Jack Heath

Tak toto bola proste pecka!
Úplne iné, brutálne, šialené, morbídne. Nemohla som sa od knižky odtrhnúť. Nebudem prezrádzať viac, aby som ostatným nepokazila čitateľský zážitok.
"Desivý Timmy" bol skrátka na zožranie:)

01.08.2021 5 z 5

Unesená Unesená T. R. Ragan (p)

Táto knižka mi štýlom písania pripomenula inú knižku - V mysli vraha, a tak i recenzia bude podobná.
V úvode knižky som mala pocit, že autorka kĺže po povrchu - chýbala tomu hĺbka, podrobnejšia psychológia postáv. Ale to je len otázka vkusu čitateľa:).
Postupne sa príbeh pekne rozvinul, logicky do seba zapadal. Krátke kapitoly, písané z pohľadu viacerých postáv, udržujú čitateľa v napätí.
Koniec trošku predvídateľný, ale ťažko to mohlo dopadnúť inak, keď je to prvý diel série, však áno:).
Zhrnuté a podčiarknuté, slušná detektívka, čítajte!

25.07.2021 4 z 5

Hořím pro tebe Hořím pro tebe J. T. Geissinger

Páčilo sa mi to moc:)
Sympatické hlavné postavy, vtipné dialógy, pútavý príbeh. A k tomu New Orleans, kreolské jedlo a bourbon:)
Celý deň som sa tešila na večer, kedy si budem môcť otvoriť knižku.
Dúfam, že vydajú aj ďalšie diely série.
Za mňa super:)

21.07.2021 4 z 5

Bouře a vzdor Bouře a vzdor Leigh Bardugo

Kniha ma bavila ešte viac ako prvý diel.
Alina nám dospela, je drsnejšia a celkovo osobnostne vyzretejšia. Len Mal mi stále nejako neprirástol k srdcu.
Zato potajme fandím Temnyjovi a dúfam, že sa v ňom predsa len skrýva aj kvapka dobra. I keď jeho ostatné činy tomu nenasvedčujú... (:
Celkovo veľmi podarená YA fantasy, teším sa na pokračovanie:)

20.07.2021 4 z 5

Večerní skandál Večerní skandál Loretta Chase

Priznám sa, že historické romance už moc nečítam, ale pri tejto knižke som spravila výnimku.
Autorka píše veľmi pútavo, sú tu vtipné dialógy a správne "potrhlí" hlavní hrdinovia.
Len škoda, že Ikar vydal úplne logicky:) iba 4. a 5. diel série a ďalších dielov sa už zrejme nedočkáme...

13.07.2021 4 z 5

Ostrov s vůní čerstvého chleba Ostrov s vůní čerstvého chleba Jenny Colgan

Za mňa sklamanie(:. Knižku som čítala hneď po Pojízdnom krámku snů, ktorá sa mi páčila moc.
Táto knižka má rovnakú kostru príbehu, totožný milostný trojuholník, len kvalita písania je o dve úrovne nižšie. Na Krámku snů sa mi páčila jemná poetika príbehu, tu zostala len čistá červená knižnica. Knižka pôsobí nedotiahnuto a konanie hlavných postáv je vyslovene detinské.
Jediné, na čom som sa pobavila, bola svadba v štýle Hviezdnych vojen:)

08.07.2021 3 z 5

Pojízdný krámek snů Pojízdný krámek snů Jenny Colgan

Príspevok obsahuje malý spoiler.
Toto bolo tak krásne čítanie. Moja prvá knižka od autorky, ale určite nie posledná:).
Kniha o nových začiatkoch, trošku vtipná, trošku smutná, trošku dojímavá ... proste celá úžasná:)
Až máte chuť vydať sa do Škótska, otvoriť si svoj vlastný obchodík s knižkami a stretnúť svojho vlastného Lennoxa:).

04.07.2021 5 z 5

Nebezpečná zvědavost Nebezpečná zvědavost Ann Granger

Vydarená klasická detektívka z viktoriánskeho Anglicka. Lizzie Martinová sa opäť pripletie do vyšetrovania zločinu, pri ktorom jej zdarne sekunduje inšpektor Benjamin Ross.
Čítalo sa to snáď ešte lepšie ako prvý diel. Dúfam, že sa MOBA pochlapí a vydá aj ďalšie diely série.
Za mňa super:)

02.07.2021 5 z 5