Kacennnka Kacennnka komentáře u knih

Cinder Cinder Marissa Meyer

Začneme rovnou upřímně. Příběh o kyborgské Popelce, hackerce Zlatovlásce, pilotce Karkulce a princezně Sněhurce (ok, to posledí zní docela v pohodě) může znít jako parádní průšvih. Opak je ale pravdou. Marissa Meyer vytvořila něco neskutečného. Dokázala vytvořit neuvěřitelně komplexní a promyšlený svět, ve kterém se myslelo snad na všechno. Každá postava byla úplně jiná, vyvíjela se, měla stinné i světlé stránky a co víc, chtě nechtě jste si ji museli zamilovat. Přestože se jednalo o stoprocentně sci-fi příběh i prostředí, nějakým záhadným způsobem působil neuvěřitelně realisticky. A tohle všechno se vešlo do čtyř dílů parádní futuristické sci-fi.

03.11.2019 5 z 5

Dopisy ztraceným Dopisy ztraceným Brigid Kemmerer

Dopisiy ztraceným klamou tělem, protože to není romantická naivní knížečka, ale je to hluboký, smutný a zajímavý příběh. Dopisy mají neuvěřitelně citlivě podaný příběh o osobních ztrátách, nehraje na city a obsahuje spoustu myšlenek, na které by si každý měl vyhradit trochu času. Za mě velké ano.

02.11.2019 5 z 5

Maus I: Otcova krvavá pouť dějinami Maus I: Otcova krvavá pouť dějinami Art Spiegelman

Komixy běžně vůbec nečtu, takže tohle pro mě byla změna. Ale po Mausovi jsem pokukovala už od gymplu, nicméně dostala jsem se k němu až o spoustu let později a paradoxně díky škole. Tenhle příběh je dost depresivní a hluboký, ale na první dobrou by od něho čtenář asi mohl očekávat o něco víc - i já jsem teda očekávala, tedy od příběhu samotného. Nějak mě nenapadlo, že by se příběh prvního dílu mohl věnovat tomu, co se odehrávalo před Osvětimí - což ale neznamená, že vyprávění bylo o něco méně důležité. Spíš naopak to ukazovalo to, o čem se málo mluví, ale přesto to není o nic méně důležité. A také chápu, že autor do toho dával kus sebe, tak pro něho bylo velice důležité dát celkový kontext životu svého otce do tohoto příběhu. Tak. A já se jdu pustit ještě do dvojky.

Mrazení Mrazení Maggie Stiefvater

Romantický fantasy příběh, který zahřeje u srdce. Dýchá z toho Stmívání, ale hlavní hrdiny budete mít rádi a Sam nechce Grace sežrat ani nemá podivně stalkerské vlastnosti, takže fajn. Jinak text je naprosto skvělý, vyprávění autorky velice příjemné a příběh vás několikrát opravdu dojme.

Pod nekonečnou oblohou Pod nekonečnou oblohou Veronica Rossi

Tohle má výbronou atmosféru a vyprávěcí styl. Příběh je vystavěný přímočaře, ale je to svižný a akční. Jedna scéna střídá druhou, a i když jsou tam místa, která by mohla sklouzávat do monotónní nudy, vůbec se tak neděje. Postavy se vyvíjí a jsou komplexní, dělají chyby, ale záhy si je i uvědomují. Perry a Árie mají chemii, fungují spolu jako celek, což je jedině dobře. Romantika tam nijak extra nezavazí, ale cenu pro nejlepší postavu stejně dostává Roar. Boží překlad btw. (který se s dalšími díly trochu zhoršuje, právě proto, že se rozchází některá jména). Ačkoli je to už trochu vykopávka, neměla by upadnout v zapomnění.

Devět dní Devět dní Zuzana Strachotová

Devět dní je kniha, od které jsem nic nečekala a dostala toho poměrně dost. Vojensky oritentovaná a nábožensky zfanatizovaná společnost, akce a intriky, zajímavý a smysluplný sci-fi svět k příklonem k post-apu. Zajímavý, leč občas chaotický styl vyprávění, zajímavé zvraty a nepředvítelnost. Pokud chcete začít koketovat s českým sci-fi, Devět dní rozhodně není špatná volba.

Vzhůru k obloze Vzhůru k obloze Brandon Sanderson

Moje první a rozhodně ne poslední setkání s autorem. Kromě toho, že spojil mnoho mně blízkých témat (sci-fi, vojensky orientovaná společnost, drzá hrdinka s vlastním názorem, mimozemšťané, umělá inteligence), příběh se mu podařilo neuvěřitelně zajímavě, smysluplně a originálně vystavět. Pomalejší místa jsem nadšeně vítala, akce byla propracovaná, smysluplná a napínavá. Vypravěčský styl i překlad na jedničku, i když mě trochu rozčilovalo všudypřítomné "zatroleně". A pomyslnou cenu za nejlepší postavu dostává vesmírná loď.

02.11.2019 5 z 5

Nespasitelní Nespasitelní Michael R. Fletcher

Nespasitelní mají relativně zmatečný svět, který trochu zachraňuje rejstřík na konci knihy, ale pořád je to docela rodeo. Hodně názvů navíc přímo vychází z němčiny s to pro někoho, kdo umí maximálně Guten tag, fakt nebyla sranda. Ale, jedno velké ale - ten svět je neskutečně zajímavej. Vychází z toho, že víra může vytvořit reaitu a jednou z dějivých linek je vytvořit boha, ve kterého všichni budou věřit, a on nakonec nanebevstoupí. Nemusíte mít v tom světě ale až tak velké plány - stačí, že budete věřit, že jste nejsilnějším bojovníkem a skutečně se jím stanete. Není to ale tak jednoduchý a v tomle špinavým a krutým světě vznikli i Geisteskrankeni - šílenci, kteří ve své bludy věří tolik, že se staly skutečností. Někteří mají bludů více, než by chtěli přiznat.

Nespasitelní jsou příběhem, ve kterém byste kladnou postavu pohledali. Je to jeden záporák vedle druhého, ale některým tak trochu fandíte, protože ti druzí jsou přecijen trochu horší. Je to zajímavé osvěžení, na druhou stranu nemůžete počítat s tím, že vám budou symptické nebo si některou oblíbíte.

Tahle kniha mě nedostala zrovna dějově, občas se to nemile táhlo a nekonečné vnitřní úvahy trochu unavovaly. Přesto to kompenzovaly skvěle pospané prostředí, emoce a beznaděj. Hodně se toho dalo najít mezi řádky a když člověk dával pozor, spousty věcí si všimne, je tam hromada skrytých významů a nenápadných ponaučení.

Nespasitelní jsiu rozhodně originální, něco takového jste rozhodně ještě nečetli. Musíte ale počítat s tím, že moc pozitivních emocí ve vás nevyvolají a že ibčas se budete muset poprat s nějakou ne úplně záživnou scénou.

02.05.2021 4 z 5

Obsidio Obsidio Amie Kaufman

Na 4 to rozhodně není. Ale suma sumárum jsou Akta Illuminae top strop boží vesmírná jízda. Bohužel, každý díl je svým způsobem úplně stejný.

Příběh sleduje hromadu různých rovin a postav a podivně dobře to dávalo smysl a nepůsobilo jako blbost. A i když Obsidio mohlo (mělo k tomu veškerý potenciál) být fakt nářez... nepřekvapilo v něm vůbec nic. Každý díl má stejnou šablonu, jenom si to ve dvojce zatím plně neuvědomujete. Ale v Obsidiu to přijde. A zklame. A už ani ta forma vás neposadí na zadek.

Nový postavy sympa, ale s nevyužitým potenciálem. Hodně mě mrzí, že se tam víc nerozvedla třeba Óširová, naopak Káťu a dramatický osudy bych vymazala úplně. Příběh fajn, jenom na mě už tolik nepůsobila atmosféra. Prostředí Kerenzy dobrý, ale chtěla bych víc o odporu a povstání. Ale už teď to bylo fakt dlouhý, tak stížnosti asi nejsou na místě.

Ale! Takhle série za přečtení prostě stojí.

29.03.2020 4 z 5

Odměna z pekla Odměna z pekla Joe R. Lansdale

Tahle knížka byla hrozně rychlá a s nevyužitým potenciálem. Nápad byl hrozně skvělej, sice kombinace ghúlů a westernu zní dost šíleně (ale do podobnýho filmovýho cringe dostali i Daniela Craiga, so what?), ale hodně toho nabízí. A u toho nabízení to taky zůstalo.

Dle mého názoru jeden z autorského dua psát umí a druhý ne. Střídaly se totiž hrozně příjemné, většinou popisné, pasáže s plitkými dialogy a nesmyslnými sprosťárnami. Nicméně i přes to se střídaly akorát rychlé a extra rychlé scény, celá kniha byla neuvěřitelně uspěchaná, a to si rozhodně nezasloužila. Tím pádem si nevytvoříte vztah ani s postavami ani se světem, a tak je vám úplně ukradené, jak to dopadne.

Suma sumárum, mohlo to být fajn, ale autoři nevyužili ani polovinu potenciálu tématu a místo toho hráli na notu sprosťáren a místy trefných vtípků, které po určité době trochu omrzely. Na druhou stranu autoři hned v úvodu říkají, že je to pro fanoušky braku... takže, můžeme té knize vůbec něco vyčítat?

16.03.2020 2 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Čekala jsem mnoho. Akční fantasy se zajímavým univerzem, mnoho zaklínačských dobrodržuství a příběh, který mě srazí na kolena. Místo toho jsem trochu rozčarovaná. Mnohé zapříčinil povídkový formát první knihy, který nedává tolik prostoru jak pro vystavění fikčního světa, tak pro rozvinutí zápletky. Ačkoli byl Geralt zajímavou postavou a vyprávění mělo hlavu i patu, dovolím si tvrdit, že bez seriálového vizuálu by mě čtení velice brzo nudilo. Velká část pozornosti mi při čtení ubíhala k porovnávání seriálové podoby povídek (a postav), a také jsem si neodpustila hledání tolik avizovaných podobností mezi klasickými pohádkami. A tyto pohádky se tam opravdu daly najít, bohužel většinou z toho důvodu, že v mnohém tam byly poměrně násilně zakomponovány a nebyly nikterak důležité pro vývoj zápletky. Zaklínače tedy hodnotím spíše průměrně. Ač to bylo čtivé, akční a často i vtipné, má očekávání (vzhledem k popularitě a seriálu) byla příliš velká.

27.02.2020 3 z 5

Proklatý Proklatý Kevin Hearne

Je to hrozně fajn, čtivý a vtipný a dokonale vymyšlený a postavený dohromady. A přestože je tam hrozně moc různých prvků dohromady, nepůsobí to jako totální slátanina. Na druhou stranu mě ale tenhle díl nebavit tak, jak by mohl. Ten příští je ale o severských bozích, a to mě bere mnohem víc než konvent čarodějnic.

10.01.2020 3 z 5

Nevlastní sestra Nevlastní sestra Jennifer Donnelly

Příběhově to bylo trochu slabší, než jsem očekávala, nicméně kniha v sobě měla to něco, co vás nutí číst dál, nehledě na noční hodinu. Nicméně bylo to zajímavé, psané hrozně lehce a svižně. Na rozsah knihy se toho stalo poměrně dost, nicméně to nepůsobilo uspěchaně. A moc se mi líbilo, jak někdy kniha působila tak zvláštně absurdně.

11.11.2019 4 z 5

Síla vzdoru Síla vzdoru Suzanne Collins

Tahle strhující série by žádnému čtenáři neměla uniknout, protože je to úžasné čtení. Lidem se slabší povahou, nebo některým rodičům, by to ale mohlo občas působit potíže. Jestli mezi takové lidi nepatříte, určitě neváhejte a běžte do nejbližšího knihkupectví nebo knihovny a pusťte se do čtení.

10.11.2019 5 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Čekala jsem o mnoh víc, pro mě nuda.

10.11.2019 2 z 5

Dokonalý pár Dokonalý pár Ally Condie

Dokonalý pár je taková roztomilá dystopie, která se snaží hrát na těžší notu až v dalších dílech. Ten svět je hrozně skvěle vymyšlený. Cassia je fajn hrdinka a i když se autorka nevyhnula milostnému trojúhleníku, nevykrvácí vám oči. Vážně, tohle je fakt pěkné povídání a absolutně kontrolované společnosti, kde se nehodí vlastní názor.

09.11.2019 5 z 5

Rezistence Rezistence Veronica Roth

Oproti jedničce pokulhává.

Nádherné bytosti Nádherné bytosti Kami Garcia

Není to špatná kniha. Nebo ne tak moc. Jenom tam bylo málo akce, málo alespoň trochu zajímavých scén a postav. Většinou jsem se jen nudila, posouvala se v textu mechanicky a ani vlastně neměla touhu pokračovat dál. A ani trochu se mi už nechce do dalšího dílu, protože si jen myslím, že to úplně to samé, že se tam nic nového nestane. Nebo takhle... Já vůbec nemám představu, co by se mohlo dít v dalších dílech. Vždyť to úplně krásně mohlo celé skončit, dokonce takovým tím žili šťastně až do smrti. Ale ono ne, ono to musí pokračovat...

04.11.2019 3 z 5

BZRK BZRK Michael Grant

BZRK je bláznivá kniha. Opravdu jsem nic šílenějšího a zamotanějšího nikdy nečetla. Ale je to skvělá zkušenost. Od začátku do konce jsem byla napnutá jako struna a čekala jsem, co se nakonec semele. Hluchá místa tam snad ani nebyla a jestli ano, nijak mě to nerušilo. Je to nepředvídatelné, dramatické a chtě nechtě i zatraceně reálné. Upřímně jsem během čtení byla tak nesvá z té představy, že by se mi v mozku mohly prohánět nějací malinkatí broučci a dělat mi tam bordel.

Jen si troufni Jen si troufni Katie McGarry

Úžasné, skvělé, dokonalé. Možná byl konec trochu moc uspěchaný, ale to nic nemění na to, že je to skvělá kniha. Nedá se říct, jestli to bylo lepší nebo horší než první díl, protože jsou to dvě úplně odlišná díla, o jiných lidech na novém místě. Ale stejně, Beth byla lepší hrdnikou než Echo.