kacenka72 kacenka72 komentáře u knih

Exit West Exit West Mohsin Hamid

Drsný příběh, lyricky napsaný. Příběh o putování “řečištěm času”, o shledávání a odcizení, o nacházení toho, kam patřím a co si s sebou neseme. Autorovi se i na základě vlastní zkušenosti povedlo zachytit hlubokém pocity jako stud, strach jak na straně migrantů, tak z pohledu “starousedlíků”.

19.04.2019 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Silný příběh, který otevírá téma, se kterým jsme se jako společnost ani po tolika letech stále nevyrovnali (viz stále platné Benešovy dekrety)... Příběh je sice rozvláčný a střídá se v něm několik různých vypravěčů, ale na působivosti mu to nebere.
Hodně jsem při četbě přemýšlela nad tématem provinění se lhostejností, není nutné být aktivní podporovatel zla, ale stačí nečinně přihlížet a dělat, že mě se to netýká... kolik z nás se z toho poučilo?
Další zamyšlení citátem: "Domov není tam, kde člověk vyrostl, to si nemysli. Domov je tam, kde Tě lidé vítají, když vstoupíš."

22.03.2019 5 z 5

Pouta Pouta Delphine de Vigan

Pouta - neviditelné vazby, mlčenlivá věrnost, dluhy v hlubinách naší paměti. Syrově psaná, velmi krátká knížka, plná smutku, beznaděje, a přesto dokáže navodit pocit blízkosti a pochopení čtyř hlavních postav...
Plíživost - když si nevšimneme, že se něco změnilo, nebo naopak když si naopak něčeho všimneme, ale společnost nechce, abychom to viděli. Myslím, že se v tom dokážeme najít všichni.
Opravdu silný příběh který zanechal stopu.

07.03.2019 5 z 5

Osm Osm Radka Třeštíková

Ani detiktika, ani román, ani červená knihovna... takový kočkopes, který se sice dobře čte (tedy potom, co jsem se přestala ztrácet v postavách :-) ale celkový dojem nezanechá. Postavy jsou všechny nesympatické (včetně dětí) a občas až tragikomické, ačkoli to záměr nebyl. Vyústění také nijaké... bez konce a (rozh)řešení.

27.02.2019 2 z 5

Stručné dějiny Hnutí Stručné dějiny Hnutí Petra Hůlová

Velmi tenká kniha, která mi ale dala zabrat. Autorku mám ráda, ale toto mi nesedlo. Námět je báječný, ale zpracování kostrbaté - jak to stylistické, tak po příběhové stránce. Celou dobu jsem čekala, jestli to alespoň bude mít ke konci nějakou pointu, ale nestalo se tak. Druhou hvězdičku jsem dala jen na zajímavý námět.

22.02.2019 2 z 5

Příběh ztracené holčičky Příběh ztracené holčičky Elena Ferrante

Bez sentimentu mě autorka skvělým vyprávěním dostala až na konec tetralogie. Poslední díl nezaostává za těmi předchozími - surové popisy niterných pochodů hlavních hrdinek. Nejistota, která některé z nás provází celým životem - buď z toho, že žádný odkaz nezanecháme, nebo že se nedokážeme "vymazat". Celá série si zaslouží poklonu za styl vyprávění, náhledy do pocitů, surovost a popis světa geniálních přítelkyní.

16.02.2019 5 z 5

Najděte si svého marťana Najděte si svého marťana Marek Herman

Měla jsem velká očekávání, ale kniha zklamala. Psána je sice čtivě, ale obsahově slabá. Nemá to velkou hloubku, ani pro liaka. Určitě doporučím více zdrojovou literaturu na konci knihy - Erica Berneho, atd.
Spousta smajlíků uvnitř knihy mě až dráždila. Pro mě také hodně založeno na stereotypech - matka (nikdo jiný) musí být u dítě aspoň do 6 let, jinak hrozí nenávratné poškození emocionálního vývoje dítěte, atd. Ve státech kde mají mateřskou jen 6 měsíců (většina Evropy) tedy se toto týká celé populace - za mě nesmysl.

10.02.2019 2 z 5

Velké maličkosti Velké maličkosti Jodi Picoult

Silný příběh inspirovaný skutečnou událostí, který zpracovává nelehké téma rasové diskriminace. Tři vypravěčské linie dávají šanci se dívat na situaci z různých stran a můžeme tak nahlédnout do nitra hlavních postav a pochopit jejich motivy. Velmi se mi líbilo zpracovaní průběhu soudního procesu, ale úplný konec mi nějak nesedl. Oceňuji ale velmi pěkný doslov autorky, který dokresluje celou situaci. 4,5*

29.01.2019 4 z 5

Farma Farma Tom Rob Smith

Silný potenciál příběhu, ne úplně využit. Téma a celé rozuzlení by podle mého názoru stálo za lepší zpracování. Sice je celá kniha čtivá a zhltne se za jeden den, ale myslím, že autor měl na to, vytřískat z toho více.
Tildino vyprávění bylo fajn, ale odpustila bych si to přerušování pohledem jejího syna... ztrácelo tím hodně šťávu. Za mě trochu slabší průměr.

23.01.2019 3 z 5

Autorka si udržuje vysoký standard - styl vyprávění, popis nevyslovitelného... Umí báječně vystihnout i to, že vztahy se neodehrávají ve "vzduchoprázdnu", ale politická a společenská situace je výrazně ovlivňuje. Obě hrdinky mi ale v tomto díle trochu lezly na nervy na rozdíl od těch předchozích, kde jsem je chápala... Teď se mi asi díky jinému osobnímu příběhu trochu vzdalují.

13.01.2019 4 z 5

Příběh nového jména Příběh nového jména Elena Ferrante

Tento díl je o ještě o fous lepší než první. Surový popis. Za mě je super, že se autorka nebojí jít do hloubky. Dospívání a hledání sama sebe není snadný proces. Kde končí vliv okolí a událostí a začíná naše skutečné já? Co jde naučit a co se dá jen předstírat? Jsou peníze požehnáním nebo prokletím? Některé věci si prostě uvědomíme až zpětně...

05.01.2019 5 z 5

Geniální přítelkyně Geniální přítelkyně Elena Ferrante

Velmi surový a přitom strhující vyprávění. Vykreslení toho, co se děje hrdince v hlavě bylo věrohodné a podané zajímavým jazykem. NA rozdíl od ostatních mi nedělal velký problém počet osob - asi už jsem zvyklá z jiných ság :-) Za mě super začátek nového roku.

03.01.2019 5 z 5

Lazar Lazar Lars Kepler

Slušné, napínavé, má spád. Zároveň trochu překombinované, ne vždy uvěřitelné a moc na efekt.

24.11.2018 3 z 5

Pan Mercedes Pan Mercedes Stephen King

Detektivka od Kinga - trochu jiné kafe. Hned na začátku mě autor nemile překvapil. Jinak konečně trochu "normální" detektiv, který postupuje v logických krocích a občas si neví rady... Konec dobře graduje a vedlejší postavy jsou dobře vykreslené. Za mě 4*, ale jen proto, že King umí i lepší :-)

21.08.2018 4 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Knihu jsem měla rozečtenou skoro přes půl roku... ač oceňuji autorovu schopnost vylíčit děj a okolí, tak mi nějak nesedla... přišlo mi trochu dané uměle dohromady. Závěr nabyl na spádu a přišel mi nejzajímavější. Pokud má někdo zájem o podobnou tématiku, určitě najde lepší.

05.08.2018 3 z 5

Řekni něco legračního Řekni něco legračního Penelope Ward

Letní oddechovka k vodě - přečteno za jeden den. Neotřelá zápletka, sympatická dvojka, ale žádné hluboce vykreslené charaktery a nečekané zlomy nečekejte.

22.07.2018 3 z 5

Moje milá smrti Moje milá smrti Veronika Hájek Hurdová

Upřímná a velmi otevřená zpověď Veroniky mě dostala natolik, že jsem knížku přečetla hned dvakrát za sebou. Nejprve jako celek, poté pro hlubší zamýšlení na jednotlivými myšlenkami. Z literárního pohledu nejde o příběh, ale spíše o sbírku myšlenek a článků z jejího blogu. Moc oceňuji otevření tabu, které ve společnosti stále ještě je - myslím, že její kniha bude na počátku dlouhé cesty, kterou naše společnost musí ujít, než se smrt zase stane něčím, co zcela nepopíráme a budeme brát jako součást cesty.

02.05.2018 5 z 5

Ve službách zla Ve službách zla Robert Galbraith (p)

Slabší než předchozí díly a to i navzdory tomu, že zápletka byla propracovanější a sama detektivní práce se mi líbila. Hrdinou tohoto dílu se pro mě stal Kudla a líbily se mi i citáty z písní Blue Oyster Cult... Omezila bych ty emocionální "výlevy" - za mě to akorát ubíralo z děje...

06.04.2018 2 z 5

Knihovna duší Knihovna duší Ransom Riggs

Nejslabší díl celé série... Počáteční dobrý nápad zcela vyčpěl a zbytek příběhu mě nechytil. Chyběla mi gradace a nějaké překvapení. Tentokrát slabší 2,5*

04.04.2018 1 z 5

Hluboká práce Hluboká práce Cal Newport

Kdo by v dnešní době neměl problém s roztěkaností... v knize Cal Newport shrnuje pár tipů, které vám mohou pomoci, ale rozhodně není využitelné pro všechny pozice v reálném světě... Teoretická část je trochu sušší, ale praktická část mě bavila.
Za mě si odnáším "efekt bílé tabule" a "vypínácí rituál". Obě jsem vyzkoušela v praxi a pro mě fungují... možná se časem dopracuji k dalším kroků... uvidíme.

11.03.2018 4 z 5