jprst jprst komentáře u knih

Když se zvěrolékař ožení Když se zvěrolékař ožení James Herriot (p)

Příjemná oddechová četba hodící se třeba na závěr dne, kdy se zrovna nedařilo a všechno šlo jaksi šejdrem.

13.04.2021 5 z 5

Vrahova žena Vrahova žena Victor Methos

Napínavý příběh plný zvratů, kdy si čtenář do poslední chvíle nemůže být ničím jistý. Závěr je sice poněkud neuvěřitelný, ale překvapivý i pro ty, co už mají "něco načteno".

25.07.2023 4 z 5

Sochař smrti Sochař smrti Chris Carter

Drsný thriller, který má takřka vše, co se dá od knih tohoto autora očekávat, brutální vraždy s hádankou, stupňující se tempo a napětí, překvapivý a předem neodhadnutelný závěr. A drobné nelogičnosti, které by se tam daly najít, pro mne na čtivosti určitě neškodí.

29.12.2022 5 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

Tak mne tuhle při úklidu v mé knihovně napadlo, zda nejsem poslední, kdo tuto knihu bude v naší rodině číst. Manželka tento druh literatury příliš nepreferuje, děti to sice přečetly, ale už čtou trochu jiné věci a vnoučata? Ta už čtou úplně něco jiného, tohle označují jako dědův čtenářský pravěk, sice to přečetly ale jejich výraz při hodnocení bych snad ani komentovat nemusel. Pro mne to ale své kouzlo má. takže to v naší knihovně nechám.

25.06.2022 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Není moc knih, které bych přečetl tolikrát jako tuto, ale vždy si to užiji se vší parádou.

29.10.2020 5 z 5

Šachové figurky Šachové figurky Peter May

Dobré zakončení celé série, i když podle mého mínění jde o nejméně poutavý díl. Možná proto, že mi přičtení chyběl patřičný pocit z něčeho zcela nového a neotřelého, který bych asi měl, kdybych nečetl předchozí díly. Ale i tak jde o vydařený příběh, který je dalším potvrzením autorova vypravěčského umu.

30.10.2023 4 z 5

Skála Skála Peter May

Vydařený kriminální příběh s řadou vedlejších dějových linek, postupně se ale do popředí dostává spíše psychologická složka, kde autor naznačuje, jak se člověk může (nemůže ?) změnit od dětství, či jak ho dokáže ovlivnit prostředí, ve kterém žije. Detektivní linie jako by se místy vytrácela, ale v závěru dostává příběh patřičný zvrat, na kterém si autor dal záležet. I přesto, kdo hledá klasickou detektivku, bude asi zklamán, ale jinak je to skvělá četba.

29.10.2023 5 z 5

V hotelu Bertram V hotelu Bertram Agatha Christie

Hodně pomalé tempo, chvílemi až jako stojatá voda. Zápletka sice nepostrádá na zajímavosti, ale té omáčky okolo je na mé gusto až příliš. A ta modernější doba slečně Marplové také spíše nesedí. Podle mne jeden z autorčiných méně povedených příběhů, ale tak to i u velice dobrých prostě bývá.

30.06.2023 3 z 5

Pět neděl v balónu Pět neděl v balónu Jules Verne

Autorovy knihy jsou pro mně velkou a příjemnou vzpomínkou na mé dětství. A tato byla mou oblíbenou, snad i proto, že její obsah a děj byla docela uvěřitelný (tedy v dětském věku), a tak do ní jednou za čas nahlédnu, spíše však z nostalgie. Snad i proto mě tak trochu mrzí její neúspěch u mých vnoučat, ale prostě v současnosti čtou výrazně odlišné knihy.

25.02.2023 5 z 5

Lovci mamutů Lovci mamutů Eduard Štorch

Tuhle knihu jsme jako kluci četli několikrát a ani nám ji "souška" učitelka nemusela nutit jako povinnou četbu (což samozřejmě dohnala díly jiných tehdy "oblíbených" autorů). Občas se k ní letmo vrátím a trochu mě mrzí, že u mých vnoučat už tak velký obdiv nesklízí.

02.09.2019 5 z 5

Šokující pravda o smrti studentů z Djatlovovy expedice Šokující pravda o smrti studentů z Djatlovovy expedice Johann Schneider

Další verze událostí okolo Djatlovovy expedice, shrnutí faktů a autorova argumentace jsou hodně přesvědčivé, nicméně je to zase jen jedna z řady verzí.

13.01.2024 4 z 5

Sněžný měsíc Sněžný měsíc Michaela Klevisová

Poměrně vydařená česká detektivka s až zbytečně rozvleklými popisy a charakteristikami krajiny, a to na úkor napětí a spádu celého příběhu. Ale nakonec proč ne, jako četba na dlouhé zimní večery docela dobré.

27.11.2023 4 z 5

Není jiné cesty Není jiné cesty Trygve Gulbranssen

Tak a mám to za sebou, konečně jsem celou ságu dorazil a jen se mi potvrdilo, co už naznačoval druhý díl. Celá sága má sestupnou tendenci a podle mne je díl od dílu stále více nudnější. Připouštím, že můj názor je pravděpodobně dost ovlivněn tím, že nejsem příliš velkým příznivcem rodinných ság, ale už jsem četl lepší. Tuto jsem dočetl spíše "z povinnosti" a už se k ní vracet nebudu.

30.08.2023 3 z 5

Zlodějka příběhů Zlodějka příběhů Michaela Klevisová

Obstojně poskládaný příběh, rozplétání složitého klubka vztahů, minulých křivd a tajemství i skryté nenávisti, atraktivní náhled do zákulisí natáčení televizních seriálů, to vše lze označit za lehce nadprůměrnou a hlavně čtivou detektivku.

11.04.2023 3 z 5

Purpurové řeky Purpurové řeky Jean Christophe Grangé

Temný příběh od samého počátku, sice poněkud pomalejší rozjezd, ale brzy to dostane spád a rostoucí napětí, navíc doplněné temnou a mrazivou atmosférou a k tomu překvapivé rozuzlení. Prostě vydařený thriller, který měl všechno, co od takového příběhu očekávám.

26.05.2022 5 z 5

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Jedna z knih, jejichž hodnocení se většinou odvíjí od čtenářova věku a nějakou dobu to trvá, než se dopracují k pěti hvězdám. Odpozorováno na vlastní rodině.

22.12.2019

Pavučina lží Pavučina lží Dan Brown

Autor poněkud odbočil od svého oblíbeného žánru, ale současně předvedl, že spisovatelské řemeslo zvládá velice dobře, dalo by snad říci až bravurně. Tady se pustil do thrilleru plného politiky, či spíše politikaření, intrik, pletichaření a neočekávaných zvratů, což se mu povedlo. Přehnaný konec tak nějak v americkém stylu mě spíše zklamal, ale i tak to na pět hvězd ode mne dalo.

06.11.2021 5 z 5

Policie Policie Jo Nesbø

Tak jsem si myslel, že už mne Nesbö jen tak něčím nepřekvapí, ale zase se mu to povedlo. Skvěle propracovaný příběh se stupňujícím se napětím, nepředvídatelné zvraty, vše se postupně prolíná a spojuje a závěr se zdá jasný, ale autor zase překvapí.

08.03.2021 4 z 5

Básník Básník Dominik Dán

Četl jsem někdy v roce 2020, teď jsem to víceméně náhodně přečetl "ušima" ve slovenštině v přednesu páně Geišberga, a to prostě nemělo chybu, naopak to dojem z příběhu ještě vylepšilo.

08.07.2022 5 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Nic mimořádného jsem neočekával, takže jsem byl spíše příjemně překvapen. Nepříliš složitý a přitom docela vtipný příběh, který příjemně pobaví, ale na druhou stranu nic, k čemu bych se někdy vrátil.

11.12.2020 3 z 5