Básník přehled

Básník https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/245373/bmid_basnik-Gni-245373.jpg 4 631 631

Po akci Rusalka se mladý Krauz rozhodl zůstat na oddělení vražd. To ovšem spolu s Burgerem netušili, že pár dní nato je čeká případ, který prověří nejen jejich odborné schopnosti, ale i to nejdůležitější v práci detektivů - vzájemnou důvěru. Hned v začátku své kariéry na oddělení vražd musí Richard Krauz projít tvrdou zkouškou. Jeho smysl pro spravedlnost naráží na tehdejší právní systém, na „spravedlnost" měřenou podle socialistických norem. Je podezírán z několika vražd mladých dívek a ve svízelné situaci mu jsou ochotni pomáhat pouze jeho nejbližší kolegové. Ti mu navzdory chatrným důkazům zachovají svou kolegiální důvěru, zatímco vrah na sebe upozorňuje jednou stopou - básněmi, které jim posílá.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Básník. Přihlašte se a napište ho.

Igor1311
21.05.2024 5 z 5

druhý prípad nového detektíva Krauza pri vraždároch a hned sa z neho vykľuje možno najťažší Krauzov prípad, kde sa z lovca stáva korisť. Ono mi to už príde, že Krauz je taký superman, ktorý dokáže vyriešiť skoro všetko sám, ale tu sa musí viac ako inokedy spoliehať na kolegov. však je len zelenáč, zatiaľ.

mapet85
11.03.2024 4 z 5

V chronologicky druhej knihe v poradí od Dominika Dána sa Krauz s kolegami Burgerom a Hanzelom musia popasovať s vrahom, ktorý priamo do rúk Krauza posiela básne. A nie sú to obyčajné básne. Slúžia totiž ako indície pomocou, ktorých nájdu obete ohavných činov. Ako si s týmto prípadom už zohraná partia ostrieľaných „vraždárov“ a nováčika poradí v končiacej sa ére komunizmu, kedy napätie stúpa a naši parťáci sú okrem riešenia vrážd posielaní aj do akcií, ktoré sa vrchnosti nepáčia? Navyše ak ide o prípad osobne sa dotýkajúci samotného Krauza, ktorý sa stáva jedným z podozrivých?

„Skutočnosť je taká, že Štátna bezpečnosť nestíha, a už to priznávajú. Chceli by sledovať disidentov, chceli by mať pod kontrolou dôležité podniky, chceli by zakázať všetky spoločenské akcie, chceli by všetko, ale už ani oni nestačia.“

Básnik je dychberúca a napínavá kniha až do samotného konca štýlovo sa približujúca ku knihám Chrisa Cartera, s klasickými humornými vsuvkami s viacerými dejovými líniami, pričom nechýba vyšetrovanie, vypočúvania, hľadanie stôp a dôkazov, ale aj odhaľovanie Krauzovej mladosti.

Knihy Dominika Dána sú pre mňa srdcovka, aj keď je pravda, že v tejto sa Richard Krauz vyfarbil ako pekný kvietok (ešteže po 20tich prečítaných knihách už viem čo je zač) a napriek strhujúcemu záveru sa mi kniha zdala useknutá a chýbalo mi pár strán navyše. Možno sa pokračovania dočkám v Nežnej fatamorgáne, ktorá na mňa už čaká?

Keďže táto kniha priamo nadväzuje na knihu Uzol a niektoré pasáže a dejové línie sú v Básnikovi „dolaďované“, pre plnohodnotný zážitok z čítania odporúčam čítať v chronologickom poradí.

TerkinKnižnySve
28.02.2024 5 z 5

Dominika Dán - Básnik
⭐⭐⭐⭐⭐

Počet strán: 335
Žáner: #thriller #detektivka
Vydavateľstvo: Slovart - vydavateľstvo najlepších kníh

Druhé chronologické pokračovanie Dánovky z o detektívovi Krauzovy - pokračujeme príbehom z rokov osemdesiatych a to Básnikom.

Veľmi sa mi páčilo nadviazanie na Uzol hneď na prvých stranách a následný plynulý prechod hneď na prvú obeť a následnú vraždu.

Krauz, Burger a Hanzel skvelá trojka vraždárov, ktorým musí rozum páliť na 100 % aby prišli na to, kto je tým záhadným vrahom.

Samozrejmé máme tu opäť ďalšie postavy na vrch, kde som opäť tápala v tom, čo tam do sľaka robia a aký vplyv to bude mat na celkový dej, samozrejme ten najväčší a najdôležitejší!

Miestami som mala pocit, ze keny si radšej Krauz spísal svôj zoznam pretiahnutých dievčat, našli by ich rýchlejšie ako zoznamom básní

Samozrejme rozuzlenie a všetko to co sa tam udialo bolo úžasné! Miestami som mala namále aj za Krauza! A miestami by som ho vyfackala a Burger s Hanzelom by mi určite pomohly a s radosťou

Už teraz sa teším na tretí diel s názvom Nežná Fotomorgána

Ďakujem mojim spolučitatelom v #spolocnecitanie Júlia Júlia Zuzana Žužu Dobiasova Martin Petráš Anna Slobodnikova Anastázia Gorčošová a ďakujem autorovi Dominik Dán to bola jazda!

Kniha č. 48/2024

#recenzieTerka #kniznarecenzia #dominikdan #basnik #skbookstagram #milujemeknihy2 #milujemeknihyslovenskychautorov #podporujemeslovenskychautorov #zanrovavyzvasfreyou #kniznizavislaci

Obsah:

V Komentári
#vrah #slovenskékrimi #socializmus
Na začiatku svojej kariéry detektíva oddelenia vrážd bol Krauz vystavený tvrdej skúške. Jeho zmysel pre spravodlivosť bol konfrontovaný s vtedajším právnym systémom a s výkladom spravodlivosti podľa socialistických právnych noriem deformovaným mocenskými praktikami.

Po skončení akcie Rusalka, keď sa svojvoľne rozhodol pomôcť manželkinej spolužiačke Dane nájsť svojho otca v cudzine, dostal na výber. Krauz sa rozhodol. Rozsekol svoj gordický uzol a rozhodol sa ostať na oddelení vrážd. Lenže to ani Burger a ani elév Krauz netušili, že ich o pár dní čaká prípad, ktorý preverí nielen ich odborné schopnosti, ale aj najdôležitejší princíp spolupráce detektívov – dôveru. Z detektíva Krauza sa stane podozrivý zo spáchania série vrážd mladých dievčat.

Pomôcť mu môže iba kolega, ktorý mu aj napriek kontroverzným dôkazom ostane verný, a vrah – básnik, ktorý ukradnutými básňami manipuluje všetkým a všetkými.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Básník v seznamech

v Právě čtených5x