Jolina Jolina komentáře u knih

Anežka Anežka Viktorie Hanišová

Skvělé. Četla jsem jedním dechem, velmi silné, poutavé, role matky z jiného pohledu, než by čtenářka - matka - očekávala. Doporučuji.

13.06.2019 5 z 5

Mami, kdy už konečně umřeš? Mami, kdy už konečně umřeš? Martina Rosenberg

Autorka otevírá velmi upřímně téma, o kterém se příliš nemluví. Kniha se mi líbila, myslím, že by si ji měl přečíst každý.

27.04.2019 4 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Pozvolna plynoucí děj knihy s jednou hlavní hrdinkou, která se hledá, tápe, přemýšlí, kam se svým životem. Mladá houbařka v lese hledající sama sebe na stále stejných místech. Tento typ knih mi sedí, líbí se mi jejich poetično a celkové naladění a vnitřní svět člověka.

27.04.2019 5 z 5

Veselí Veselí Radka Třeštíková

Pro mě velmi slabá kniha, možná i pro to, že jsem ji četla po Dědině, která v sobě nese podobné téma. Neviděla jsem moc smysl celého návratu hlavní hrdiny do vesnice, ve které se vlastně necítila úplně v pohodě. Myslím, že se dalo z tématu vytěžit více.

23.02.2019 1 z 5

Dárce Dárce Lois Lowry

Velmi hluboká knížka nejenom pro děti. Myslím, že by bylo vhodné, aby byla uchopena ještě podrobněji a hlouběji. Dobře se četla, myslím, že byl zajímavý i závěrečný vhled autorky, kdy měl čtenář ještě možnost více věcí pochopit.

23.02.2019 5 z 5

Macbeth Macbeth Jo Nesbø

Nosné téma, to ano. Ale pojetí příběhu nezáživné, přemýšlela jsem, zda knihu odložit, nebo jí dát šanci. Šanci jsem dala, ale posledních 100 stránek jsem spíše přeletěla očima. Slabé.

13.01.2019 1 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Opravdu kniha, kterou bych si chtěla přečíst ještě jednou. Nejprve jsem si říkala, jestli tolik mouder, postřehů může být pouze v jedné knize. Ale neodtrhla jsem se ani na chvíli. Kompozice, nedořečenost, předvídavost autora (tak by to mohlo být, kdyby...) dává čtenáři možnost zastavit se i nad svým životem a zkusit hru na "kdyby". Zároveň mě velmi pohltilo prostředí - představa měst v hlubokých lesích, zdivočelost, hájení sebe sama (jako jednotlivec i jako městečko samotné), hokej není v příběhu úplně v popředí, ale přesto hraje velmi důležitou roli. Skvělá kniha.

29.12.2018 5 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Skvělá sonda do vztahů na vesnici. Nic není popsáno přímočaře, avšak na daných situacích a momentech člověk cítí, jak vesnice tepe, jak žije, jakým způsobem se k sobě lidé mají apod. Žádné předstírání, vše na rovinu. Tvrdý život bez přehrávání. V podstatě jde z příběhů až smutek, jak jsou vztahy nerovné. Možná bych ocenila, kdyby se osudy lidí v jednotlivých povídkách více proplétaly a jednotlivé postavy se objevovaly častěji. Jinak doporučuji moc!

29.12.2018 5 z 5

Švédské holínky Švédské holínky Henning Mankell

Kniha mě pohltila svou atmosférou. Vykreslení vztahu stárnoucího muže s novinářkou i záhada kolem žháře byla dokreslena skandinávskou atmosférou malých ostrůvků, na kterých probíhá uzavřený život, život, který málokterý obyvatel velkoměsta dokáže pochopit. Citlivý příběh plný originálních myšlenek mi sedl. Možná i do toho listopadového počasí.

02.12.2018 5 z 5

Geniální přítelkyně Geniální přítelkyně Elena Ferrante

Kniha s velmi zajímavým dějem, zajímavým prostředím a možná ze všeho nejzajímavějšími vztahy mezi hlavními hrdinkami - přitažlivý, ale i odpudivý, vztah, kdy se se dvě dívky porovnávají a srovnávají, ale také zjišťují, že jedna bez druhé těžko existuje. A ať se mezi nimi mění prostředí a zázemí, stále zůstávají v jakémsi kontaktu, který lze z knihy vycítit pocitově, jednáním i ostatních postav. Těším se na další díl.

02.12.2018 4 z 5

Noční lov Noční lov Robert Bryndza

Kniha měla spád, hlavní hrdinka je neodbytná, což mi docela líbilo a fandila jsem, aby případy vyřešila a ukázala, co v ní je. Noční pták byl uloven - a ačkoli některá odhalení byla pro mě dost náhodná, až nemožná, kniha se četla velmi dobře.

01.11.2018 4 z 5

Lapači prachu Lapači prachu Lucie Faulerová

Nebyl to můj šálek kávy. Hlavní hrdinka mi nebyla sympatická, i když bych přes všechny její problémy jí chtěla držet palce, nějak to nešlo. Oceňuji však roli vypravěče, který mění svou podobu, chvilku je se čtenářem, za chvilku zmizí...ale více podobných knih bych číst nemusela...

01.11.2018 2 z 5

Život ve dvou Život ve dvou Nicholas Sparks

Jednoduchý románek, ve kterém se prolínalo více časových os. O tom, jak dva blízcí lidé mohou ztratit svou blízkost, jak se začnou oddalovat a vše se dotýká jejich dcery. Líbilo se mi vykreslení vztahů na různých úrovních - otce se dcerou, bratra se sestrou, manželky s manželem - a že je těžké udržet vztahy na hezké úrovni, ne vždy to člověk může ovlivnit. Citlivá kniha, ale předvídatelný závěr...

16.09.2018 3 z 5

Podivuhodná odhalení Artura Peppera Podivuhodná odhalení Artura Peppera Phaedra Patrick

Motiv stárnoucího muže, který odhalí tajemství po své zesnulé manželce, a to ho uvede zpátky do života, se mi velmi líbil. Náramek s přívěsky skrýval velká tajemství a bylo na hlavním hrdinovi, jak se se zjištěnými informacemi vypořádá...Vtipný, ale i sentimentální příběh se mi líbil.

16.09.2018 4 z 5

Složka 64 Složka 64 Jussi Adler-Olsen

Lepší než předchozí - především překvapivým závěrem, postupným gradováním příběhu, hledáním spojitostí i tématem nenarozených dětí a ostrova, kde probíhaly tajné události, které se snaží být ukryty navždy. Velké překvapení při odhalení Nete / Gitty. A nadhled hlavních vyšetřovatelů k tomu - čtivá kniha.

15.08.2018 5 z 5

Z pedagogického hlediska velmi dobrá dějová kniha, ve které čtenář pochytí mnoho z možných přístupů k problematickému dítěti. Rozhodně to chce velkou a nekonečnou trpělivost - a možná si ji ani nedokážeme představit...

23.07.2018 5 z 5

Ten nadhled na sebe samého, na samotný život a na vše, co se kolem děje, mi prostě sedí. Poutavé psaní s dalším rozměrem vnímání cestování jako nekonečného prožitku a užívání všeho, co je člověk v životě umožněno. Snad si ani nezapamatuji děj, ale spíše pocity, které jsem při čtení této knihy prožívala...

25.04.2018 5 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Nejdřív jsem myslela, že to nebude úplně to nej...ale jak jsem četla hlouběji, poutaly mě postavičky, které jako na jevišti rozehrávaly svůj příběh v zastrčeném městečku, ve kterém každý zná každého a všechno se odvíjí od hokeje...hluboké postřehy, hluboké myšlenky, hloubky lidských životů, které jsou až neuvěřitelné...postrkování postav dějem stejně jako pukem po ledě...a jak to tak chodí - puk po ledě jenom neklouže, ale občas i nečekaně poskočí. Temná, hluboká kniha plná opuštěných a osamělých jedinců...paráda!

14.02.2018 5 z 5

Hygge - Tajemství spokojeného života Hygge - Tajemství spokojeného života Louisa Thomsen Brits

Zaujalo mě téma, ne však pojetí. Ačkoli jsem si myslela, že členění do kapitol nabídne opravdu vnitřní pohled na život Dánů, stále se řešilo totéž. Jediné, se mi líbilo, byly ty drobné momenty popisující pojem "hygge", avšak celkově mi kniha přišla neuspořádáná, nezformovaná...

14.01.2018 1 z 5

Dům doktora Fišera Dům doktora Fišera Petra Braunová

Při čtení knížky mě napadala spousta myšlenek...třeba to, že se autorka docela dobře umí vžít do dítěte na počátku puberty, třeba že je někdy těžké vědět, kde je pravda a co je pravda, že touhy dítěte jsou silné a záhady tajemné...trochu mi vadily ty sociální sítě, mobily apod., ale ano, taková je doba...jediným problémem pro mě jako čtenáře je nedokončený děj - já opravdu chtěla vědět, jak to tedy je...???!!!

04.01.2018 4 z 5