jjanca jjanca komentáře u knih

Obsidio Obsidio Amie Kaufman

Tak a moja obľúbená séria skončila. Predchádzajúci diel nastavil latku tak vysoko, že sa to Obsidiu nepodarilo prekonať. Tento diel bol o niečo pomalší a vystupovalo v ňom viac postav, tak človeku chvíľu trvalo, kým sa zorientoval. Napriek tomu som si čítanie užila a knihu preletela za pár dní. Opäť to bolo vtipné, napínavé a stretli sme nové, sympatické postavy. Celá séria bude mať svoje čestné miesto v knižnici. 4,5/5*

16.06.2023 4 z 5

Město páry Město páry Carlos Ruiz Zafón

Poviedky nie sú mojou šálkou kávy, ale kvôli Zafónovi som do knihy musela ísť. Kniha je napísaná typickým zafónovským štýlom ja som sa rada ponorila do príbehov tajomnej a magickej Barcelony a pripomenula som si pocity z čítania pôvodnej tetralógie. Len mi je ľúto, že už si od autora nikdy neprečítame.

26.02.2023 4 z 5

Královna ohně Královna ohně Anthony Ryan

Do tretej knihy sa mi trochu ťažšie začítavalo, pretože som po druhej knihe mala väčšiu pauzu. Preto doporučujem čítať všetky časti za sebou alebo aspoň s minimálnym rozostupom. Príbeh sa mi páčil, narozdiel od ostatných čitateľov mi striedanie postáv nevadilo. Naopak, užívala som si, že som mohla vedieť, čo sa na ktorej "fronte" deje. Samozrejme, Vélinova linka bola najlepšia. Pol hviezdičky strhávam za to množstvo postáv, v ktorých som mala guláš. Celkovo 4,5/5* a teším a určite sa pustím do série Čepel krkavce.

13.12.2022 4 z 5

Geniální podnikatel Tomáš Baťa Geniální podnikatel Tomáš Baťa Antonín Cekota

Audiokniha: O Tomášovi Baťovi som mala len "všeobecné" povedomie. Vďaka knihe som si ho rozšírila o mnoho zaujímavostí. Tomáš Baťa bol osobnosť, ktorá sa nerodí každý deň. Bolo krásne vidieť ako sa pozeral na obuvnícky priemysel a na to, akú dôležitú súčasť každého podnikania tvoria zamestnanci. Uvedomil si, že šťastný zamestnanec je najlepšou vstupenkou do sveta úspechu. Fascinovalo ma, v akých súvislostiach videl svet a nebál sa rozšíriť svoje podnikanie aj mimo odbor. Jeho náhla smrť ma zamrzela a nedokázala som sa ubrániť úvahám, ako by zvládol druhú svetovú vojnu a čo by hovoril na súčasné podnikateľské prostredie. 3,5/5*

13.10.2022 3 z 5

Pán věže Pán věže Anthony Ryan

Ach, to bolo zase raz skvelé. Narozdiel od niektorých čitateľov, mne striedanie postáv nevadilo. Je pravda, že niektoré som si užívala viac (Vélin!!!) a niektoré menej, ale aspoň som mala možnosť spoznať nové postavy, ako napríklad Dahrena, Davoka alebo Štít, ktoré ma nesmierne bavili. Veľmi som si však obľúbila Lyrnu a dúfam, že vývoj jej postavy bude mať vzostupnú tendenciu. Som taktiež rada, že oproti prvému dielu, v tomto nachádzame oveľa viac mágie a o to viac sa teším na záverečnú knihu.

30.09.2022 5 z 5

Steve Jobs Steve Jobs Walter Isaacson

Audiokniha: Nikdy som nebola fanúšikom Apple výrobkov, ani nebudem. Nikdy som nebola fanúšikom Steva Jobsa, ani nikdy nebudem. Bol to nepríjemný, sebestredný a nesympataický človek. Ale bol to génius. Akokoľvek nesympaticky na mňa pôsobil, tak musím uznať, jeho prínos počítačovému priemyslu. Hviezdičku strhávam za dĺžku (audio)knihy. Na môj vkus to bolo príliž zdĺhavé, 100 strán by som zoškrtala.

19.07.2022 4 z 5

Anděl temnoty Anděl temnoty Caleb Carr

Predtým, než som sa do knižky pustila, som sa bála, či ma bude kvôli rozsahu a popisom baviť. Moje obavy sa ukázali byť zbytočné a od príbehu som za nevedela odtrhnúť. Áno, je dlhá. Áno, obsahuje veľa popisov. Ale ani raz som sa pri čítaní nenudila. Autor dokázal všetko tak živo popísať, že som sa skutočne cítila akokeby som bola aj ja v New Yorku a pustila sa do pátrania spolu s hlavnými postavami, ktoré boli všetky do jednej sympatické. A navyše si človek uvedomí, ako sme sa ako spoločnosť za vyše 120 rokov posunuli, aké ťažké muselo byť v minulosti sa domôcť spravodlivosti. Doktor Kreizler a spol., tešilo ma!

03.10.2021 5 z 5

Podivný případ se psem Podivný případ se psem Mark Haddon

Zaujímavý príbeh o vnímaní sveta autistickým chlapcom a o tom, aké je to takéto dieťa vychovávať. Bohužiaľ som od knižky očakávala asi niečo iné. K čítaniu som sa musela nútiť a trvalo mi dlho, kým som ju prečítala (napriek tomu, že je veľmi útla). Na môj vkus bola napísaná až príliž jednoduchým jazykom, čomu chápem, keďže bola rozprávaná autistickým dieťaťom. A možno to je tým, že som ju čítala v originále, kde vety občas začínali takto (požičiam si úryvok z príspevku podo mnou): "Then I went out of the toilet and I saw that opposite the toilet there were two shelves with cases...".
Každopádne, určite stála za prečítanie, znovu som sa niečo nové z tohto sveta dozvedela.

08.09.2021 3 z 5

Spát v moři hvězd. Kniha II. Spát v moři hvězd. Kniha II. Christopher Paolini

Po rozpakoch z prvej knihy som začala čítať dvojku a čítala, čítala a čítala... až bol koniec. Ani neviem ako a knihu som zhtla ako jednohubku. Moje obľúbené postavy, Falconi ️♥, Gregorovič, celá posádka Šneka, mi budú chýbať. Skvelé čítanie, príbeh plný napätia a zvratov... a potom prišiel ten záver.. aach. Predstavovala som si to inak, ale asi to skončilo ako to skončiť malo. Ak by Paolini napísal pokračovanie, tak by som sa vôbec nehnevala :)

19.07.2021 5 z 5

Spát v moři hvězd. Kniha I. Spát v moři hvězd. Kniha I. Christopher Paolini

Váhala som medzi 3 a 4 hviezdičkami. Je to tak 3,5. Bolo to lepšie než 3, ale zároveň to na 4 nemá. Kniha sa veľmi dobre čítala, ale stále som mala pocit, že už som niečo podobné čítala alebo videla. Oceňujem dobre vykreslené postavy, atmosféru a obdivujem autorovu fantáziu. Ak má niekto pri sebe obe knižky, najprv doporučujem si prečítať slovník pojmov/dodatky, veľmi to pomôže. Som zvedavá aký bude "druhý diel".

18.07.2021 3 z 5

Bledý snílek / Píseň úsvitu Bledý snílek / Píseň úsvitu Samantha Shannon

Som rada, že som sa po dlhšom čase mohla ponoriť do prostredia jasnovidcov a utvrdiť sa v tom, že táto séria patrí medzi moje srdcovky a neviem sa dočkať, kým autorka vydá novú časť. Prvá poviedka ma bavila viac než druhá. Obsahovala totiž nové informácie o minulosti Page a Jaxona. Druhá bola menej záživnejšia, všetko podstatné sme sa dozvedeli už v predchádzajúcich knihách. Každopádne ako pripomenutie minulých dielov to fungovalo.

30.08.2023 4 z 5

Ódinovo dítě Ódinovo dítě Siri Pettersen

Nebolo to zlé, ale hroooozne sa to tiahlo. Zo začiatku som mala problém sa začítať. Nerozumela som absolútne ničomu. Medzi 100. a 140. stranou sa mi začalo rozjasňovať a dej ma vtiahol. Upozorňujem, že mapa na začiatku je úplne k ničomu. Niektoré miesta tam nie sú vôbec zakreslené, tak zbytočne nestrácajte čas hľadaním čohokoľvek na mape (ako ja).
Príbeh je zaujímavý, severská mytológia je príjemným spestrením oproti iným fantasy. Hlavné postavy ma bavili. Rime bol sympaťák a Hirka zrovna tak. Urd by si zaslúžil viac priestoru na vysvetlenie svojich činov. A tiež by ma viac zaujímalo, kto sú vlastne tí slepí. Mám pocit, že som sa o nich nič-moc nedozvedela. Možno v ďalších dieloch.
Napriek zmieneným negatívam som zvedavá ako to celé dopadne a do ďalších kníh sa určite pustím. Čo skutočne vyzdvihujem je romantická linka, ktorá bola nevtieravá a plynula tak nejak na pozadí hlavného príbehu.

20.03.2023 3 z 5

Rivalové Rivalové Vi Keeland

Oddychovku som očakávala, oddychovku som dostala. Kniha sa dobre čítala, dej ubiehal a erotické scény boli fajn. Samotná zápletka nič extra, ale ani som nečakala príbeh, ktorý by mi zmenil život. Čo mi prekážalo, boli niektoré výrazy, ako napr. Fifinka, škvíra, nektar, klacek sem, klacek tam, atď. Myslím, že by sa dali nájsť aj vhodnejšie slová. Alebo čítať originál.

09.03.2023 3 z 5

Dvůr trnů a růží Dvůr trnů a růží Sarah J. Maas

Ku knihe som sa dostala vďaka sérii Z krve a popela, ktorú mnohí prirovnávali k Maasovej. Kvôli tvrdeniam, že je to táto séria lepšia, som teda šla do toho. Asi som mala príliš vysoké očakávania, lebo som z Dvorov na zadok nepadla. Najsilnejšou stránkou tejto knihy je jej čítavosť. Je to napísané tak, že vás to chytí a čítate a čítate. Ale postavám som neverila. Vôbec som necítila chémiu medzi Feyre a Tamlinom. Najlepšími postavami boli rozhodne Lucien a Rhysand. Ďalší diel si prečítam, ale len kvôli Rhysovi, na ktorého vývoj som zvedavá.
Ešte by ma zaujímalo, kde boli všetky tie explicitné scény, na ktoré som sa úprimne tešila.

17.09.2022 3 z 5

Kedysi tu žili vlky Kedysi tu žili vlky Charlotte McConaghy

Za mňa výborná kniha a skvelý príbeh. Ako milovník vlkov, som Inti fandila, aby sa jej a jej tímu vlčí projekt podaril. Sekundárna linka ma tiež bavila a ťažko sa mi od knihy odchádzalo.

08.09.2022 5 z 5

Taký priemer. Príbeh Alžběty bol zaujímavý a pútavý, avšak Nine som nejak nemohla prísť na chuť. Čo to dievča vlastne chcelo?
Štýl písania mi tiež nesadol, na môj v kus to bolo až príliš lyrické. Uvidíme, či sa pustím do inej knihy autorky.

05.06.2022 3 z 5

Vidořád Vidořád Samantha Shannon

Začiatok knihy bol pre mňa extrémne zdĺhavý. Ale vedela som, že akonáhle sa na scéne objaví Arcturus a ďalší Refájci, tak knihu nebudem vedieť odložiť. A tak sa aj stalo. Po tom, ako vstúpili do deja, nabral príbeh spád a zrazu bol koniec. Romantickej časti môjho ja chýbalo viac momentov Paige a Strážcu, ale napätia a zvratov to malo dostatok. Našťastie mám doma ďalší diel, tak sa doň rovno môžem pustiť.

31.12.2021 4 z 5

Kostičas Kostičas Samantha Shannon

Nebolo úplne jednoduché sa do príbehu dostať. Autorka vás nešetrí a svet vám predstaví tak rýchlo, že sa po chvíli začnete strácať vo všetkých tých kohortách a rádoch jasnovidnosti. Pár krát mi napadlo, že knižku odložím, ale stále som si hovorila, že predsa nemôže mať také vysoké hodnotenie bez dôvodu. A potom to prišlo. Na scéne sa objavili Refájci, Strážca a ja som len pretáčala jednu stránku za druhou a čítala dlho do noci. Teším sa na ďalší diel a som zvedavá kam osud zavedie Paige a Strážcu.
Tú jednu hviezdičku strhávam kvôli tomu, že mi trvalo vyše 100 strán, kým som sa začítala.

25.12.2021 4 z 5

Pačinko Pačinko Min Jin Lee

Som veľmi rada, že som narazila na túto knižku, ktorá mi rozšírila povedomie o vzťahoch Japoncov a Kórejcov a celkovo historický kontext v danej oblasti. Pred poslednou štvrtinou knihy som si hovorila Páni, tak toto je jasných 5*. Bohužiaľ, posledná štvrtina knihy ma až tak nezaujala. Ako niekto už písal, tak ma veľmi nezaujímal osud priateľky syna mladšieho syna hlavnej postavy. Takže 4,5*. A zhodnem sa aj s komentármi podo mnou, že názov knihy podľa pačinka je mierne zavádzajúci, ale asi chápem, čo tým autorka chcela povedať.

24.04.2021 5 z 5

Jáma Jáma C. J. Tudor

Sorry jako, ale toto nemalo ani hlavu, ani pätu. Čítala som Kříďáka a tomu som len tak tak dala 3*. Oproti Jáme ma Kříďák neuveriteľne bavil. Čakala som omnoho viac. Príbeh nebol vôbec napínavý, ani trochu som sa nebála a bolo mi úplne fuk, čo sa s postavami stane. Rozhodne sú na trhu lepšie trilery. Knihu som čítala 10 dní, to tiež už o niečom svedčí...

15.03.2020 2 z 5