jjanca jjanca komentáře u knih

Velká samota Velká samota Kristin Hannah

Veľmi pekná kniha. Bola to moja prvá kniha, v ktorej bola spracovaná téma domáceho násilia. A musím povedať, že ma privádzalo do zúfalstva, keď som videla, ako Cora nedokázala odísť od Ernta, aj keď mala k tomu veľa príležitostí a priateľov, ktorí by jej pomohli. Kniha je veľmi čitateľne napísaná, páčil sa mi dokonca aj začiatok. Jediné, čo knihe vytknem je jej koniec, ktorý bol na môj vkus trochu presladený a tým aj menej uveriteľný. Preto 4*, a aj kvôli tomu, že Slávik ma zasiahol oveľa viac.

05.04.2020 4 z 5

Stvůra Stvůra Kristýna Trpková

Prečítané za dva dni! Na prvotinu výborný počin. Vraha som odhalila hneď na začiatku, čo sa mi často nestáva. V priebehu bolo pár momentov, pri ktorých som začala pochybovať, či mám pravdu, ale nakoniec som vraha odhadla dobre. Kniha nemala žiadne nudné pasáže, malo to spád a napätie. Lauru som si docela obľúbila. To isté však nemôžem povedať o Adamovi. Ten bol na facku a občas som si hovorila, ako je možné, že pracuje u polície. Na čo tam ten chlap vôbec bol? Vyšetrovaniu aj tak moc nepomohol.
Na ďalší diel sa rozhodne teším.

17.06.2023 3 z 5

Odbočka v lesích Odbočka v lesích Kateřina Karolová

Taká jednohubka, ktorá sa dobre číta. Príbeh sa číta rýchlo, kapitoly sú krátke a pomerne rýchlo ubiehajú. Atmosféra bola miestami hrôzostrašná, ale v celkovo to až tak strašné nebolo. Čo ma však počas čítania mrzelo, boli nelogickosti v príbehu a postavy samotné. Ani jedna nebola sympatická. A na to, že to mala byť parta kamarátov, tak sa tak k sebe vôbec nesprávali. Načo spolu niekam liezli, keď sa aj tak nemali radi? Epilóg zaujal a prekvapil.

24.11.2022 3 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

S touto knihou to bolo ako na húsenkovej dráhe. Raz ma kniha strašne bavila a následne extrémne nebavila a ja som si priala, aby bol čo najrýchlejšie koniec. K Nore som si žiadny vzťah nevytvorila, skôr mi liezla trochu na nervy. Nápad dobrý, myšlienky krásne, ale chýbal tomu šmrnc.

28.04.2022 3 z 5

Dámský gambit Dámský gambit Walter Tevis

Skvelé, skvelé, skvelé! Šach som nikdy nehrala, ale šachové partie v knihe som si užívala a sledovala so zatajeným dychom. Príbeh bol písaný veľmi pútavo, len ma trochu mrzelo, že tam nebol epilóg, zaujímalo by ma, čo sa s Beth ďalej dialo. Snáď sa v blízkej dobe vrhnem na seriál.

27.03.2022

Šesté dítě Šesté dítě Jonathan Dylan Barker

Bola som veľmi blízko k tomu, aby som dala 5 hviezdičiek, ale nakoniec mi príbeh prišiel príliš prekombinovaný a mŕtvoly na mňa vyskakovali skoro na každom rohu. Čo oceňujem je to, že ma autor neustále držal v napätí, kto je vrah. Takmer do posledných strán som nevedela, komu mám veriť. Rozhodne túto sériu doporučujem a doporučujem ešte čítať hneď za sebou.

11.08.2021 4 z 5

Ďábelské hry Ďábelské hry Angela Marsons

Zo začiatku som mala rozporuplné pocity a mala som chuť knižku odložiť. Nepáčilo sa mi, že od začiatku poznáme páchateľa a niektoré pasáže s Alex sa mi zdali neprimerane dlhé a časté. Niekde v polovici knihy ale prišiel zlom a nemohla som prestať čítať. Kvôli počiatočným rozpakom strhávam jednu hviezdičku a teším sa na ďalší diel.

11.04.2021 4 z 5

Nimbus Nimbus Neal Shusterman

Tak ten záver bol pecka. Bavili ma Nimbove úvahy o živote, fakt to človeka núti sa zamyslieť. Už dávno nie som cieľová skupina, ale táto séria ma nesmierne baví! Teším sa na 3. diel.

25.09.2019 5 z 5

Illuminae Illuminae Amie Kaufman

Trochu som sa bála formy, či mi bude vyhovovať a či sa nebudem strácať. Ale môj strach bol neopodstatnený. Už po pár stránkach som si na nezvyčajnú formu zvykla a kniha sa čítala sama (a extrémne rýchlo). Príbeh asi nie je až tak výnimočný, ale bol napínavý, vtipný, sem-tam nejaký zvrat, šialená AI a sympatickí hrdinovia. 4,5/5*

10.03.2023 4 z 5

Z krve a popela Z krve a popela Jennifer L. Armentrout

Neuveriteľne potrebujem ďalší diel! Ja si snáď kúpim ďalší diel v angličtine. Bohové, to bola jazda. Knihu som zhltla v podstate za dva dni. Nedokázala som sa od nej odtrhnúť. Síce som jednú z hlavných postáv odhalila už na začiatku, vôbec to neuberalo napínavosti celého príbehu a hrozne ma zaujíma ako to bude pokračovať ďalej. Vyzdvihujem vytvorenie hlavnej postavy, ktorá bola rozumná a sympatická (aj keď ku koncu som mala trochu chuť ju preplesknúť). Tá príťažlivosť a iskrenie medzi ňou a Hawkeom boli doslova hmatateľné. A tie ich hádky a podpichovanie... Veľa krát som sa z chuti nahlas zasmiala. Autorka si pripravila pôdu na ďalší diel, ktorého sa neviem dočkať. A mám taký pocit, že z Kierana bude moja ďalšia obľúbená postava.

18.12.2021 5 z 5

Pátá oběť Pátá oběť Jonathan Dylan Barker

Aj druhý diel tejto série som prečítala jedným dychom. Táto časť mi prišla o trochu lepšia, než prvý diel. Teším sa na posledný diel a som zvedavá, čo všetko má Bishop ešte v rukáve.

08.07.2021 4 z 5

Volání vlka Volání vlka Anthony Ryan

Tešila som sa na návrat do tohto sveta a som rada, že sa moje očakávania naplinili. Príbeh ma bavil a nové prostredie bolo osviežujúce. Plusom bolo, že oproti ostatným dielom nebolo v knihe príliš veľa postáv a ľahko som sa zorientovala. Som rada, že sa v príbehu stretávame s Nortahom, ktorý patril k mojim najobľúbenejším postavám z predchádzajúcej série.

08.02.2023 5 z 5

Paní jezera Paní jezera Andrzej Sapkowski

Audiokniha: Po prečítaní mnohých kritických recenzií som sa bála, že ma posledný diel ságy nebude baviť. Opak bol pravdou. Príbeh bol skvelý, postavy úžasné (aj keď Sapkowskemu pravdepodobne neodpustím smrť niektorých mojich obľúbených) a audiokniha opäť raz výborne načítaná. Miestami to bolo emotívne a bitka pri Brenne bola extrémne napínavá. Zaklínač mi bude chýbať.

02.02.2023 5 z 5

Věž vlaštovky Věž vlaštovky Andrzej Sapkowski

Audiokniha: Táto časť bola pre mňa zatiaľ najlepšia a najnapínavejšia. Sledujeme ako Ciri rozpráva svoj príbeh Vysogotovi, niečo sa dozvedáme o putovaní Geralta a bohužiaľ, veľmi krátka časť je venovaná Yennefer. Taktiež mi chýbal Regis, tak dúfam, že sa s ním stretneme v záverečnej časti. Znovu sa budem opakovať, audiokniha je skvele nahovorená, doporučujem.

05.01.2023 5 z 5

Čas opovržení Čas opovržení Andrzej Sapkowski

Audiokniha: Nádhera. Nikdy by som nepovedala, že sa mi bude táto kniha v hovorenej podobe tak páčiť. Visela som na každom slove Martina Fingera. Užili sme si Ciri, Yennefer aj Geralta. Občas som bola stratená v postavách, ale až tak to neuškodilo. Idem sa vrhnúť na ďalší diel.

28.10.2022 5 z 5

Tmavé stěny Willardu Tmavé stěny Willardu Ellen Marie Wiseman

Silný príbeh plný smútku, nešťastia a beznádeje. Clarin príbeh ma pohltil a cítila som sa bezmocná, keď som čítala, ako je s ňou zachádzané a ako ju opustili jej najbližší. Trochu ma rušila Izzina linka, resp. Shannon a spol., vôbec tam nemusela byť.

03.04.2022 4 z 5

Elon Musk Elon Musk Ashlee Vance

Tak toto bolo niečo. Počúvala som audio verziu a bola veľmi kvalitne spracovaná. Nevedela som sa od nej odtrhnúť. Škoda, že kniha zachytáva len obdobie do r. 2015. Určite by som si prečítala aj "pokračovanie". Tiež nesúhlasím s tým, že kniha bola oslavou Muska. Elon je v nej vykreslený ako náročný zamestnávať a veľmi komplikovaná osobnosť. Napriek tomu si myslím, že ten chlap je génius. Žiť s ním síce nechcete, ale neskutočne mu fandíte. Snáď budeme má viac takýchto Elonov :)

03.11.2020 5 z 5

Flotila zatracených Flotila zatracených J.S. Dewes

Kniha pokračuje presne tam, kde skončil prvý diel. Ak máte možnosť knihy čítať hneď po sebe, urobte to. Ja som mala medzi nimi dlhšiu pauzu a bolo to poznať na tom, že som si dobre nevedela spomenúť na dej z prvej knihy a na postavy.
Napriek všetkému, druhý diel sa mi páčil oveľa viac ako ten prvý. Ani jedna strana nebola nudná, po celý čas sa niečo dialo a bolo to napínavé. Príbeh bol vtipný a hrdinovia sympatickí, takže sa im nedá nefandiť. Teším sa na ďalší diel a dúfam, že naň nebudeme musieť dlho čakať.

06.11.2023 4 z 5

Válka dvou královen Válka dvou královen Jennifer L. Armentrout

Ďalší skvelý diel série, avšak musím pol hviezdičky ubrať, pretože až príliš dlho trvalo, kým sa Poppy a Cas znovu stretli. Nie že by ten príbeh bol dovtedy nudný, ale kniha má inú atmosféru, keď sú tí dvaja spolu.

*možný spoiler*
Potešilo ma, ako sa vyvíja priateľstvo medzi Poppy a Kieranom a zamilovala som si aj celý fantasy svet, ktorý autorka dokázala vystavať. Z mnohých zahraničných recenzií som sa obávala toho, čo sa stane medzi Poppy, Casom a Kieranom. Mnohí čitatielia kvôli tomu autorku začali zatracovať, ale mne to prišlo úplne v poriadku a myslím, že to od začiatku k tomu smerovalo. Rozhodne sa to nestalo z ničoho nič.
*koniec možného spoileru*

Poppina sila naberá na obrátkach a ja sa teším, čo sa stane v ďalšej časti.
Rozhodne doporučujem si najprv prečítať prvú knihu z prequel série Ve stínu popela a ak nemáte problém s angličtinou, tak aj A Light in the Flame. Krásne dokreslí pozadie toho, čo sa v tejto časti odohráva a myslím, že v ďalších častiach sa oba tieto príbehy a postavy spoja dohromady. 4,5/5*
Čítané v originále.

15.05.2023 5 z 5

Kopírák Kopírák Sam Holland

Trochu ma mrzí, že má kniha tak nízke hodnotenie, podľa mňa bola dobrá. Príbeh bol napínavý, nevedela som sa od neho odtrhnúť, postavy v celku sympatické, krátke kapitoly. Áno, nebol to najdesivejší triler, ale chápem, že marketing :) Po prvý krát sa mi stalo, že som si vraha správne tipla. Ten koniec ma na chvíľu nechal na pochybách, ale nakoniec som mala pravdu.
Jediné, čo ma vytáčalo, bola nekonzistentnosť v menách postáv. Raz ich autorka nazývala krstným menom, potom priezviskom a niekedy len "žena", "muž".

24.04.2023 4 z 5