jitka_dankova jitka_dankova komentáře u knih

Kdyby lidi byli stromy Kdyby lidi byli stromy Jan Kršňák

Esotericky a filozoficky laděná kniha pro učitele, kteří vnímají výuku jinak (intuitivní pedagogika). Kdo znáte teorii typů paní Šárky Mikové, tak vězte, že tohle je prostě nejspíš supr knížka pro "NF" lidi a ostatní z ní budou buď trochu a nebo hodně paf a rozladění, fakt nesedne každému. Knihu prolínají příběhy Terezky, která si klade zvláštní hloubavé otázky a prožívá různé velmi fantazijní zážitky. Za každým příběhem je několik aktivit a her, které mohou děti ve škole či školce dělat. Půjčila jsem si ji od kamarádky kvůli výzvě "Kniha, která má v názvu “kdyby", byla stručná a něčím mne obohatila (připomenutím, že někteří lidé na svět nahlížejí opravdu diametrálně odlišně než já). Pět hvězdiček si zaslouží, ale fakt si dobře rozmyslete, jestli jste ta hlavní cílová skupina čtenářů (já určitě neee :-) ).

18.04.2024 5 z 5

Kam se ztrácí Alice Sun Kam se ztrácí Alice Sun Ann Liang

Velice čtivý dívčí romantický příběh z prostředí čínské střední školy s jedním malým prvkem nadpřirozena. Hlavní hrdinka se náhodně a bez ovládání stává na chvíli neviditelnou a to rozjede kolotoč zajímavých příležitostí na její střední škole a změní jí to život. Příběh napsala čínská autorka a zajímavě čtenáře seznamuje s mentalitou asijských dětí a ambicemi jejich rodičů, problémy s penězi, s jejich cestou za štěstím. Honba za lehčím životem a pozvolné nastínění etických otázek a rozhodování mladé dívky mi dalo hodně námětů k přemýšlení, myslím, že gradace problémů mladé hrdinky i závěrečné vyřešení je velmi citlivě a zároveň uvěřitelně pojaté. Žádný americký hrdinský přístup, spíš realistické nápady adekvátní věku a situaci, bylo to vlastně osvěžující.
Naprosto unešená jsem hlavně z půvabné a roztomilé romantické linky. Jedná se o první vztah hrdinky a působivé dívčí čtení plné milých situací. Vážně jsem si to krásně užila a právě kvůli té hezké romantice se ke knize budu jistě několikrát vracet. Okouzlila mne i nově navázaná přátelství, měnící se vztah ke spolužákům i kratičká a hezká mentorská vsuvka jednoho učitele. Plně doporučuji mladým dívkám jako krásný tip na zajímavou knížku.

18.02.2024 5 z 5

Tokijský sen Tokijský sen Emiko Jean

(SPOILER) Pokračování příběhu nalezené japonské princezny. Před rokem a půl jsem toužila přečíst si dál o vztahu bodyguarda Aika a mladé Izumi a teď tu mám tuhle knížku. Bezhlavě jsem si koupila a pak se musela srovnat s tím, co v ní je a co v ní hlavně není. Jestli vás taky nadchnul nepřístupný japonský kluk se svým tabu, džimu a nindžó... tak tady se ho nedočkáte. Žádná složitá témata s nemocnou maminkou, žádné laskavosti a milé situace (jako ta v bambusovém lese). To, čím mne nakonec okouzlil první díl, tu vlastně není. Namísto toho je kniha o usmíření se sestřenicemi a novém vztahu (jo, milostné trojúhelníky teda zrovna moc nemusím). To, co Izumi dělala a jak se rozhodovala o svých vztazích a studiu, mne nijak neoslovilo. Z knihy jsem lehce zklamaná, pokud se budu k prvnímu dílu vracet, asi vždy skončím jen u něj.

17.02.2024 3 z 5

Temná harmonie Temná harmonie Laura Thalassa

Poslední díl trilogie o jedné osudové lásce dvou kouzelných bytostí v netradiční urban dark fantasy ve mně probudil rozporuplné pocity. V této knize se totiž koncentrovaly všechny nelibé drobnosti, které jsem v předchozích dílech jen s povzdechem přecházela. Sprostější vyjadřování hlavní hrdinky a její kamarádky, párty s pitím, opíjení - ne, toto mi prostě nesedlo. Stejně tak jsem nikdy pořádně nepřijala povahovou stránku sirény v hlavní hrdince a bohužel zrovna finále na této její části celkem dost stojí. Vykreslený vztah hlavních hrdinů mi přišel až příliš přeslazený a přeromantizovaný a to, jak se z hlavní hrdinky stává až příliš silná bytost pro mne nebylo uvěřitelné. Sex. scény v tomto díle jsem přeskakovala, nijak mne neoslovily. Sečteno podtrženo, absolutně jsem se nedokázala do knihy ponořit a užívat si čtení a to se mi stává opravdu jen málokdy.
Knihu jsem nakonec přečetla, jen abych věděla, jak skončí (a popravdě to rozuzlení doteď nechápu). Nevylučuji, že si v prosinci přečtu i doplňkový díl z pohledu Handlíře, nicméně pokud se k sérii budu vracet, tak asi jen k prvnímu a druhému dílu, které mne prostě oslovily mnohem více.

22.09.2023 3 z 5

Hra světla Hra světla Stan Lee

Sci-fi román s otevřeným koncem. Nějak nevím, jestli jsem nepřehlédla nějaké pokračování. Tahle knížka byla mým prvním setkáním se Stan Leem a nějak pořád zpracovávám, co že jsem to vlastně četla. Kvůli přirovnání Ready Player One jsem si vytvořila nereálná očekávání, takže jsem teď krapet ponořená do zklamání. Příběh je popisován v er formě a sledujeme v něm několik postav (jo, jednou z nich je mimozemšťan). Děj rychle plynul, o akce nebyla nouze, sem tam jsem chování některých postav nepobírala. Co se týká nějaké romantiky, jsem z knížky spíš zklamaná a tak nějak rozčarovaná. Myslím, že co se týká sci-fi se superhrdiny, spíš se poohlédnu po jiných příbězích.

13.07.2023 3 z 5

Dej tomu šanci Dej tomu šanci Emma Lord

Pamatujete si zápletku z filmu Mamma Mia! ? Jo, tak tady si ji rázně připomenete, ale jinak. Příběh je určený mladým náctiletým děvčatům, je to jedna z těch knížek, která nedojde dál, než k první romantické puse. Příběh je to ale velmi milý. Sice jsem ze začátku musela krapet rozdýchávat tu excentrickou a energickou a rozhodně v knihách spíš netypickou hlavní hrdinku, ale nakonec jsem se s její povahou nějak sžila a četla dál. Příběh je poněkud naivní, se značným množstvím neuvěřitelných náhod a trošku překombinovaným párováním lidí, ale věřte nebo ne, asi přesně tohle mi ke knížce pro mladá děvčata vlastně sedlo. Nevím, zda dokáže něco nabídnout i starším čtenářkám, nicméně pro mne to bylo příjemné odpočinkové čtení na pláž.

12.07.2023 4 z 5

Dvanáct měsíců Dvanáct měsíců Eleanor Corvin (p)

(SPOILER) Popis dalšího roku v zajímavém světě smrtek. Tentokrát je vyprávěn dvěma hrdinkami - jednak Emou, kterou známe z prvního dílu a jednak Annou, její kamarádkou, která vypráví svůj vlastní romantický příběh, který se tento rok odehrává. Přiznám se, že nejsem fanynka Annina příběhu. Ne každý je připravený číst si o těžkém tématu znásilněné dívky, která se dál vyrovnává se vztahy s muži a pro mne to bylo depresivní a náročné. Knihu jsem četla jen kvůli zvědavosti, jak to dál bude s Emou a její proměnou a pokračování této linky se mi líbilo a jsem zvědavá, co bude s Emou dál. Za těch pár kapitolek o Emě mi stálo za to knihu číst, samotný příběh Anny ale prostě nebyl pro mne.

27.06.2023 4 z 5

Falešná manželka Falešná manželka Julia Quinn

Nenáročná obyčejná oddechovka, po které sáhnou ženy, které už autorku znají a jen si chtějí dopřát zase další lehce plynoucí příběh vhodný do postele před usnutím. Jestli nemáte přílišná očekávání, myslím, že by se vám příběh mohl líbit. Zápletka je vskutku netradiční - ztráta paměti a předstírání manželství, přesto oceňuji, jak obyčejně, nekonfliktně autorka píše a jak v knize nehrozí žádné přílišné zvraty a spíš vše směřuje k poklidnému závěru.

(škoda jen, že zatím knížka nevyšla v ebook podobě...)

24.06.2023 4 z 5

Zrádná říše Zrádná říše Julie Johnson

Třetí díl nečekané princeznovské trilogie. Obsahuje opět spoustu politikaření a zbytečně komplikovaných vztahů a složitých rozhodnutí. Celá série je na můj vkus poněkud hodně dramatická a vyostřená a vymyšlený svět je hnaný docela do extrémů, ale rozhodně se knížce nedá upřít napínavý děj a zajímavé zvraty. Rozhodně nejde o žádné odpočinkové čtení.

19.06.2023 5 z 5

Naděje v nás Naděje v nás Anna Savas

Milý příběh o tom, jak se nejlepší kamarádi nakonec dají dohromady. Jedná se o třetí díl ze série a troufám si říct, že tento opravdu nejde číst samostatně bez předchozích dvou. Na příběh Elly jsem se opravdu těšila a popravdě, bylo mi jasné, že námět je tak jednoduchý, že by na celou knížku nevystačil a tak nás musí autorka něčím potrápit. A taky že ano, než se Ti dva dali dohromady, než si ublížili a než si pak vůbec nějak začali věřit, bylo to o nervy. Obvykle takové komplikované dávání se dohromady zrovna moc nemusím, ale této autorce jsem to odpustila a příběh si přečetla ráda. Jen proto, že mi ti dva v předchozích dílech přirostli k srdci. Pokud jste na tom stejně, bude se vám nakonec příběh líbit. Pokud o Elle a Jamiem nevíte z předchozích dílů nic, nečekám, že by vás příběh něčím upoutal.

20.05.2023 5 z 5

Královna rebelů Královna rebelů Lynette Noni

První díl dusivé a pomalu se vlekoucí trilogie, která ve mně zanechala akorát hodně skličující pocit. Nejvíc nesvá jsem byla z neupřímnosti autorky knihy - odkrývá věci postupně a změrně takto. Kniha je psaná v er-formě a s odstupem a tak i když jsem si myslela, že po celou dobu hlavní hrdinku poznávám a trochu se do ní dokážu vcítit, byla jsem na omylu. Romantická linka mi zhořkla v momentě konce knihy a ještě více, když jsem nahlédla do dalšího dílu. Těžko se mi čtou série knih založené na neupřímnosti, lžích, klamu a intrikách a cíleném zraňování a je mi jasné, že tahle série přesně o těchto pocitech bude. Bohužel to není nic pro mne. Naprosto ale chápu, že si knihy najdou své čtenářky. Rozhodně je první díl spíše prostou knihou "z lékařského prostředí", než fantasy příběhem. Určitým způsobem i dokážu ocenit neotřelý způsob manipulace se čtenářem, jenže já se u čtení knih nechci nakonec cítit tak podvedená. A tady jsem se podvedená cítila.

25.04.2023 4 z 5

Nádherné ilustrované vydání klasiky pro dětské čtenáře. Po dvaceti letech jsem si znovu užila tento krásný příběh, kdy mi ho tentokrát četl můj devítiletý syn. Vždycky jsem si říkala, že Harryho Pottera mu dám číst až ve věku hlavního hrdiny, tj. v jedenácti letech. Jenže tenhle příběh pohltil spolužáky v jeho třídě, už jim ho začala číst i učitelka (ale nedočetla) a nakonec se syn dostal i k filmům. Je neuvěřitelné, že tento příběh stále žije s dětmi a vyhledávají ho. Počkat se čtením až do jedenácti let by bylo nemožné.
Pro dítě, které je ve třetí třídě, je v knize stále ještě opravdu hodně textu. Obrázky jsou sice překrásné a tak atmosférické, ale ilustrátor s nimi šetřil a nejsou úplně na každé stránce. Aby toho na syna nebylo tak moc, pouštěli jsme některé kapitoly jako audioknihu. Příběh syna nadchnul, porovnával si text s filmem, který už viděl, porovnával kresby, byl nadšený z toho, co všechno Harry prožil a užíval si vtipné komentáře dvojčat Weasleových. A rozhodně chce co nejdříve číst další díl. Jde zatím o nejobsáhlejší knihu, kterou ve svém věku dokázal přečíst, a čtení tohoto příběhu ho vážně chytlo.

08.04.2023 5 z 5

Dcera Dcera Kiera Cass

Půvabná princeznovská duologie pro mladé dívky, která navazuje na příběh nastíněný v Selekci. Opravdu nečekaně mi tento příběh přirostl k srdci, dojal mne a vím s jistotou, že se k příběhu Eadlyn budu časem vracet, narozdíl od příběhu její matky, který je v prvních třech dílech Selekce.
Chápu, proč je tenhle příběh zařazen do celé série. Pro plné pochopení toho světa a postav a principu Selekce a pravidel je opravdu potřeba znát předchozí díly. Příběh Eadlyn je však jiný. Tahle holka si jako jediná v novém lepším světě nemůže vybrat svůj osud, ale přijímá to s přehledem, chová se dospěleji než její rodiče a vrstevníci a je to povýšená workholička, až to bolí. Žádní přátelé, žádné city, žádné chyby. Akorát ji její lid vlastně vůbec nemá rád... vlastně skoro nikdo kromě rodiny ji nemá rád, je to tak trochu urozený fracek (její slova :-) ). Vzhledem k její povaze a osudu je jasné, že kývne na takovou zastaralou hloupost, jako je reality show s názvem Selekce, aby sledovala s rodiči jiné cíle. O to půvabnější je potom to, co jí rádoby randění a poznávání kluků vlastně dá do života.
Celá kniha obsahuje jen nenápadnou romantickou linku, decentní, tak akorát kouzelnou a pohádkovou pro dospívající dívky, kterým je určena. Většina dospělých žen si z knihy nebude mít co odnést, je to opravdu zaměřené na cílovou skupinu mladých dívek. Přesto a nebo právě proto se mi ten příběh lásky nastíněný v téhle knížce vlastně hrozně moc líbil a celé mne to dojímalo. Jde o milou dívčí pohádku se šťastným koncem.

07.04.2023 5 z 5

Drahá Ava Drahá Ava Ilsa Madden-Mills

Náročný příběh nového vztahu znásilněné dívky. Z této young adult knihy jsem v rozpacích a dochází mi slova. Postavy byly rozpolcené a bylo zvláštní pročítat se jejich pocity i myšlenkami (střídá se vždy pohled Avy a Knoxe). Závěr knihy byl takový, no, asi realistický. Dospělý. Nečekala jsem to. Nicméně i když ten příběh působil divně opravdově, měla jsem tendence ho při čtení šmahem odsoudit jako naprosto nerealistický a to jen kvůli tomu, že hlavní hrdinka po tom, co prožila, vůbec nefňukala, a naopak byla zatraceně silná. Překvapilo mne, jaké jsem měla na toto téma podvědomé předsudky. Nemám naštěstí absolutně žádné ponětí o tom, jak se dívka po takovém hrozném zážitku může cítit a chovat a vlastně jsem vděčná této knize, že mi poskytla zase jiný pohled na věc, než obdobné knihy na stejné téma.

No, každopádně i tak to není lehké čtení a není pro každého.

04.09.2022 4 z 5

Polib mě Polib mě Stella Tack

Kouzelný dívčí romantický příběh o zakázané lásce na vysoké škole. Hlavní hrdince je 18 let, krásně a euforicky prožívá svoje první osamostatnění od přísných rodičů a režimu a do toho se zamiluje. A zrovna do svého osobního strážce. Celá kniha je potom roztomilý příběh o tom, jak se mají rádi, ale nemůžou spolu být. Příjemně jsem se celou dobu usmívala, opravdu je to milá knížka, která kouzlí úsměv na tváři a nevytahuje žádná velká vztahová dramata a zvraty, jen spíš pár nedorozumění. Postavy se podle mne chovaly na svůj věk, vzpomínala jsem na to, když mně bylo 18 let. Ano, jsou tam občas nelogičnosti, pár moc divných náhod a trocha naivity, ale nijak mi to nevadilo a nerušilo při čtení. Zatím je to pro mne nejlepší příběh na klišé typu bohatá kráska a osobní strážce.

03.09.2022 5 z 5

Skóre Skóre Elle Kennedy

(SPOILER) Jednoduchý příběh plný sexu. Právě v této knize je vidět to nejlepší, co Elle Kennedy dokáže. Zápletka i komentáře jsou vtipné, postavy prostě mají rády sex a nestydí se za to, vše se nese v odlehčeném duchu, erotických scén tak akorát. Čtenář se prostě při této knize zpočátku dobře baví. Autorce se podařilo ukázat dva lidi, kteří se k sobě skvěle hodí. Asi tak do tří čtvrtin je kniha parádní.

(pozor spoiler) Smutný zvrat, který přijde - smrt kluka Beau - mne nezasáhla jen díky tomu, že jsem o ní věděla z knihy "Plán" a tu postavu jsem vlastně moc neznala. Ano, čtu sérii nestandardně jinak. To, co se děje potom, se mi nečetlo lehce. Vím, život je takový, ale bylo to drsné. Už ne vtípky, legrace, ale realita života. Nevím, jestli se ještě někdy ke knize vrátím, nicméně rozhodně patří od Elle Kennedy k těm opravdu povedeným, i když je v ní smutná část.

Četla jsem bez návaznosti na první díly a vůbec to nevadilo.

07.08.2022 4 z 5

Když jsme se proslavili Když jsme se proslavili Sarina Bowen

Milý příběh o nesmělé filmové hvězdičce, která si chce plnit svůj sen - studium na vysoké - a není zrovna přijata svým okolím. V tomto případě je vhodné, abyste měli přečtený předchozí díl série, pomůže to v pochopení povahy Lianne a vztahu ke kamarádce Belle i tomu, jak potkala Daniela. Ta tomto příběhu mne bavila především nesmělost hlavní hrdinky a nízké sebevědomí hlavního hrdiny (pořád nemohl uvěřit, že by Lianne byla zrovna s ním). Vlastně to bylo roztomilé čtení, každý z nich řešil svoje problémy, různě závažné, spolu si dokázali pomoct. Jde o díl, ke kterému se budu ráda vracet.

18.07.2022 5 z 5

Když jsme si věřili Když jsme si věřili Sarina Bowen

Milý příběh o tom, jak se dá dohromady kluk a holka s poměrně rozdílným přístupem k sexu. Anotace knihy je docela zavádějící. Mne vystrašilo, že bude v knize řešeno náročné téma víry a sexu před svatbou a podobně, ale kdepak. O žádnou přísnou katolickou výchovu tam u hlavního hrdiny vůbec nejde. Prostě se jen chová zodpovědně a vztahy na jednu noc nejsou pro něj, to je celé. Naopak hlavní hrdinka si užívá sexu plnými doušky, bez vztahů, které by vše komplikovaly a nestydí se za to. Až do chvíle, kdy jí někdo ublíží. Označení "zlomyslný žert" mi přijde příliš odlehčené na to, co jí udělali a jak se potom cítila.
Takže, sečteno podtrženo, jde o velmi milý příběh. Skoro bych i řekla, že jeden z těch od Sariny Bowen, kde je i víc romantiky a méně toho sexu a je to příjemná změna. I když je v sérii, osobně si myslím, že ničemu nebude vadit, pokud jste minulý díl, tak jako já, vynechali. Žádná návaznost mi nechyběla, myslím, že vše podstatné o vztahu k jejím kamarádům zde bylo stručně vysvětleno.

18.07.2022 5 z 5

Jak svrhnout vévodu Jak svrhnout vévodu Evie Dunmore

Romantický historický román, který se četl jedním dechem. S historickými romány mám jen málo zkušeností a vůbec je až na pár výjimek nevyhledávám. Spousta neznámých výrazů, to myšlení té doby, prostě mi ty dávné doby vůbec nejsou blízké a nechápu obvykle myšlenkové pochody postav. Jenže toto bylo jiné, krásně jiné. Příběh je psán v er-formě, což někdy bývá odtažité. Ale tady ne, tady to bylo tak dobře napsané, že jsem se poměrně dobře vžila do pocitů postav a chápala je. Okouzlil mne způsob popisování pocitů a romantiky - nebylo to zastaralé, bylo to naopak milé a osvěžující. Fakt jsem nečekala, že může být knížka takhle dobře psaná, jakoby autorka myslela i v té době, kterou popisuje. No a fajn bylo, že tam docházelo i ke skandálnějším situacím, než jen sem tam nějaký polibek a než jen sex někdy na konci po případné svatbě, jak to v reálně pojatých dobových románech bývá, přitom to pořád bylo v duchu té doby. Myslím, že tenhle historický román dokážou ocenit i ženy, které tuto literaturu obvykle nečtou.

14.02.2022 5 z 5

Ve stínu Hvozdu Ve stínu Hvozdu Naomi Novik

Kniha je takovou náročnější hloubavou pohádkou pro dospělé. Nejsem si jistá zařazením pro děti, protože bylo místy náročné orientovat se v pojetí těch kouzel a v tom, co se vlastně pořádně děje. Sem tam jsem se musela vrátit, přečíst celou stránku znovu a stejně jsem nebyla blíž pochopení, co že se to vlastně stalo a proč. Pro dospělého je to ale celkem milé delší čtení o jedné ženě, která se postaví za svou přítelkyni a po boku přátel se poté postaví nákaze, která ničí jejich zemi. Bavil mne její nenápadně se měnící vztah s nerudným a protivným čarodějem, byť o nějaké romantice tam vlastně nemůže být řeč. Romantické duše si prostě na tomhle nesmlsnou, tahle knížka primárně není o lásce ani zamilovanosti, ale víc o přátelství a lásce k lidem a pochopení a taky odvaze. Jsem obvykle nervák, když umírají v knihách některé postavy, byť vedlejší, ale tady mi to upřímně nakonec ani nevadilo. Na knížce oceňuji, jak se autorka snažila zajímavě a tak nějak lyricky popsat proces učení se kouzlům a kouzlení, byla to osvěžující zkušenost.

18.01.2022 5 z 5