JezinkaJ JezinkaJ komentáře u knih

Dokonalá kořist Dokonalá kořist Helen Fields

Jen tak dál.
Za mě lepší než první díl. Postavy a jejich vztahy se vyvíjejí a tohle mě na sériích vždycky baví.
K tomu dobrá promyšlená zápletka, která je dost komplikovaná na to, aby dokázala čtenáře, třeba mě, udržet v napětí. Bavilo mě si číst. A rovnou pokračuji na třetí díl.
PS. Moc se mi líbil Ben a zápletka kolem něj.

03.10.2020 4 z 5

Vražedná lhůta Vražedná lhůta Andreas Gruber

Výborně. Zase jeden exotický excentrický komisař, který má bystrý mozek a drzost ve vražedné kombinaci, jenž mě baví. Je sice věšinou na zabití, ale nikdo v jeho blízkosti, ani ten čtenář, se nemůže nudit.
Chvíli jsem se ztrácela v postavách, což nemusí být chyba autora ale zásluha mé nesoustředěnosti. Pak si to sedlo a já jsem si už jenom četla. Vraždy ukrutné, nepochopitelné a padouch, který u mě nakonec vzbuzoval soucit. Nevím, jestli bych tuhle knihu mohla číst někde na samotě v lese. Asi ne.
Otvírám další díl a lituju, že příběhy jsou zatím jenom dva, pět by bylo lepší. :-)

23.06.2020 4 z 5

Krvavé jahody Krvavé jahody Jiří S. Kupka (p)

Kniha nestojí za přečtení, je to naprostá ztráta času, který lze využít čtením ověřených vzpomínkových monografií.
Omluva pro to není. Co všichni ti, kteří gulagy opravdu prošli a co potom ti, kteří byli nahnáni jenom tam? Může snad jejich příběh vyprávět někdo, kdo tam vůbec nebyl???

22.07.2019 odpad!

Mlýn Mlýn Michal Vaněček

"Svobodu si musíš vybojovat a mít ji v sobě."

Nemůžu napsat, že to bylo skvělý a krásný, když jsem půlku probrečela. Je to silný, strhující, venkovský příběh, jehož tragičnost umocňuje vědomí, že to není příběh ojedinělý. Bohužel. Dík za to, že se mám líp.

"Když Bůh dopustí, aby dobří lidé byli vydání napospas zrůdám, nemá jim co odpouštět..."

10.03.2019 5 z 5

Prak Prak Michal Vrba

Život nahrubo mletý v té nejživoucnější podobě. Těžká doba, těžký život a těžko obstát i sám před sebou.

Hodně cením lehce archaický jazykový styl, který přesně dobově zapadá. To mě hodně potěšilo a určitě to bylo těžké.

Je to každopádně skvělá kniha, i když neveselá.

13.01.2017 5 z 5

Nalezení Nalezení Jiří Březina

Zatím poslední díl série byl, myslím si, nejlepší. Od třetího dílu, podle mého názoru, úroveň stoupá. A mně je teď líto, že mám dočteno.
Dobrý příběh, české reálie, hlavní postavy i jejich vztahy se vyvíjejí a jsou pro mě zajímavé. Je kam jít, vše je hezky rozvržené. Hodně mě to začalo bavit. A to jsem zpočátku zcela pochybovala, že se dostanu až k tomuhle, doufám, zatím poslednímu dílu.
Pěti hvězdičkami šetřím, tady jsou za komplet, stoupající úroveň, za skvělý poslední díl, za všechno dohromady.

30.07.2023 5 z 5

Ostrov šedých mnichů Ostrov šedých mnichů Michaela Klevisová

Další pohodový kousek s detektivem Bergmanem za mnou.
Styl psaní autorky mi hodně sedí. Příběhy nejsou žádná zvláštní pecka, ale moc dobře se mi čtou. Děj hezky ubíhá, prostředí zvlášť v tomhle příběhu, je hezké. Příroda a život na ostrově je tak lákavě popsané, že jsem připsala na osobní seznam přání jednu položku, návštěvu.
Ve čtení budu průběžně pokračovat, i když paradoxně víc kvůli postavám a příběhům, než kvůli vraždičkám a vyšetřování.

11.05.2023 4 z 5

Skvělá samota – Putování Pacifickou hřebenovkou Skvělá samota – Putování Pacifickou hřebenovkou Tim Voors

To je panečku počtení. Něco úplně jiného než Hora mezi námi. :)
Putování s jiným úhlem pohledu než extrovertní Lucie Kutrová. Jiný pohled, stejný cíl, stejný konec - dali to.
Knížka má nádherné fotky a vlastně jsem po letech četla fyzickou knihu a ne elektronickou odnož. Díky tomu jsem si ty fotky hodně užívala. Krásné ilustrace, v průběhu jsem zjistila, že autorské - smekám. A cením nápad a odvahu si knihu ilustrovat. Je to hezky a čtivě popsané putování Pacifickou hřebenovkou a jsem ráda, že jsem si ho přečetla. Závěrem autor sepsal své náklady, věci, které použil a jejich cenu. Čtenář má díky tomu lepší přehled o finanční náročnosti takového velkého výletu. Svým způsobem bylo zajímé číst i o tom, jak Timovi chyběla rodina. Je to určitě pozoruhodný chlapik.
PS. Moc ráda bych šla, protože tahle kniha je inspirativní.

01.07.2022 4 z 5

Zvěrolékař a kočičí historky Zvěrolékař a kočičí historky James Herriot (p)

S radostí jsem si po letech přečetla jednu z knih pana Herriota. Protože mám ráda kočky a doma dvě nalezenkyně (ony si nalezly mě), vyhrály kočičí historky.
Užila jsem si skvěle dovolenkovy den, blahořečila svému výběru, usmívala jsem se i dojimala. I na slzu došlo. Chudinka Debbinka.
Odpočinku bylo třeba, chystám se, inspirovana jedním z čtenářů, na "Chceli bysme Vám oznámiť...."

28.07.2021 4 z 5

Proč máma pije Proč máma pije Gill Sims

Vtipná knížka s drobnými přesahy. Kdo chce a je tomu otevřen, najde se v ní. I já se v ní našla. Ta legrační touha mít všechno hotové včas a dokonale, děti vymydlené a způsobné, psa a klidně i kočky které nezvracejí na podlahu, ta je přece úsměvná a pochopitelná. Stejně jako představa, že ostatní to tak nějak zvládají líp než vy.
Laskavá knížka do časů kdy vám je fajn i do těch druhých. Umí vás odvést od vašich smutků, těžkostí a chandry a nahradit ji zábavným čtením o starostech "mámy".
A to že je občas něčeho trochu moc, je, myslím si, jen proto, aby to bylo vtipné, je to jenom nadsázka jak v počtu skleniček, tak i v počtu bot pod postelí, nebo knížek ve skříni, či nových sukní tamtéž nebo čehokoliv co máte rádi a pro co máte slabost.
Jednou, dvakrát za rok si takovou knížku přečtu ráda.

02.04.2021 4 z 5

Dokonalé ticho Dokonalé ticho Helen Fields

Všechny čtyři knihy této série jsem přečetla v pořadí a za sebou. Moc se mi líbily a teď nezbývá než čekat na další díl.
Baví mě vztahy mezi hlavními postavami, jejich střety, vývoj. Dává to prostor k mnoha možným posunům a doufám, že si, my spokojení čtenáři, ještě počteme.
Knižka je čtivá, stejně jako její sestry v sérii. Také jsem se nenudila jako většina ostatních, kteří to zde, ve svých komentářích, potvrzují. Už aby byla "pětka".
Hlavní příběh je drsný. Vždy si u čtení přeju, mít to štěstí a nepotkat se s podobným šílencem.

07.12.2020 4 z 5

Vražedný rozsudek Vražedný rozsudek Andreas Gruber

Dobře rozjetá série. Svéráz s geniálním mozkem, nebo-li Maarten S. Sneijder je zábavná postava. Scény s ním čtu nejraději. Příběh sám, v tomto případě, byl pro mě trošku moc, trošku překombinovaný, málo pravděpodobný, ale díky Maartenovi je mi to vlastně jedno. Pro mě, on tu knihu utáhne a já jako čtenář mu "sežeru" lecos.
Těším se na další díl a nechce se mi čekat roky, jako u Hjortha s Rosenfeldtem.

12.07.2020 4 z 5

Záhada na zámku Styles Záhada na zámku Styles Agatha Christie

Už nějaký čas jsem od paní Agathy nic nepřečetla. I při nejméně třetím čtení je Záhada na zámku Styles skvělá. Vlastně je mi jedno, jestli je příběh až moc zamotaný, já to autorce všechno s radostí odpustím. Stará Anglie, humor, laskavost a pochopení pro lidské chyby, mě baví už tolik let. Copak by člověk řekl, že Záhada vyšla před 99 lety?
Ve Vlastním životopise Agatha litovala, že nechala Hercula a slečnu Marplovou vstoupit na scénu jako postarší osoby.

17.09.2019 5 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Skvělý příběh, skvělé zpracování. Krátké kapitoly se mi líbily. Vidím za nimi autorovu hru s námi čtenáři. Vnímala jsem, že běhám po řádcích přesně tak, jak on píská. A to se mi vždycky líbí. Všechny postavy měly svoje osudy i naplnění. Pro mě je to mimořádná kniha, která mě okouzlila a dostala. Každá postava s osudem a příběhem, jejda, to se pak tak krásně čte.
Dokud jsem četla, stále jsem na ně na všechny myslela. :-)

04.12.2015 5 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Druhé čtení, stejné nadšení.
Kdybych si byla tehdy všimla zařazení do "Pro děti a mládež", to bych se byla ale ošidila.
Můžeme číst po povrchu a nebo pod ním, otázka našeho přístupu.
Četla jsem si, bavila jsem se podruhé úplně stejně jako poprvé. Hodně jsem toho zapomněla, safra! jak je to možné? Proč si čtu, když to pak zase zapomenu? :)
Příběh se mi moc líbil, dobře rozehraný děj a dokonale rozestavené figurky na životní šachovnici, padouši i hrdinové. Osobní měřítko pro mě bývá to, jak moc jsem vtažena do děje a tady jsem na té šachovnici stála a hrála také.
Zajímavý nápad i detailně rozpracovaný svět, cech Smrtek, prostor pro "ekologické aktivisty", autor vážně myslel na všechno. Nevím, jestli bych v takovém světě chtěla žít.
Každopádně vím, jaká bych chtěla být Smrtka, kdyby náhodou přišel čas. :) :)

18.09.2023 4 z 5

Vzplanutí Vzplanutí Jiří Březina

Konečně.
Po rozpačitém prvním a druhém díle této série se třetí část hezky rozběhla. Zajímavé téma, rozpracované do detailů, stejně jako práce policisty, jeho úvahy, pochybnosti, hledání, tápání nalézání řešení i pravdy. Do toho trocha osobního života i profesních vztahů, hezky se seznamujeme. :)
Ráda budu ve čtení pokračovat.

25.07.2023 4 z 5

Zlodějka příběhů Zlodějka příběhů Michaela Klevisová

Anna tedy je pěkně hnusná potvora, tu bych za kamarádku nechtěla, věřím, že může být zábavná, ale to je málo, pro přátelství.

Největším kladem je, že se kniha dobře čte. České reálie, charaktery postav, nevím jak ostatní, ale já jsem hned jako doma. Baví mě vodění čtenáře za nos, hodně vedlejších příběhů, splétání a rozplétaní. Pihy na kráse vidím, až když knihu dočtu. Určitě budu pokračovat.
Třetí díl vynechávám, viděla jsem ho v televizi a věřím, že knižní předloha je lepší.

17.04.2023 3 z 5

Yarminův syndrom Yarminův syndrom Petr Heteša

Vtipný, lehce sexistický hrdina, který pije whisky od rána, kouří camelky (žluté), okukuje ženy - všechny, zachraňuje děti školou povinné od průšvihů, sebe a svět taky. Paráda.
Bavila jsem se, četla jsem si a doufám, že doby, kdy mi budou vládnout androidi, kdy tu začnou dělat neplechu, protože zjistí, že jsou mnohem chytřejší než my, tak proč by nás měli poslouchat, se já nedožiju. :)
Oceňuji vtipné podsouvání Skrytých rizik kvantové démonologie. :) Je dobré na ně nezapomenout, i když se mi kniha líbila, stejně pořád vedou Démoni jsou věční a Ruská ruleta.
Doporučuji všem, kteří nejsou úplně puritáni a tenhle typ literatury jim není cizí. Celkem se divím, neb tenhle typ literatury mi cizí byl a možná ještě je, přesto mě knížky pana Heteši baví moc.

29.12.2022 4 z 5

Pět * za upřímnost. Za brutální upřímnost.
Není skoro o čem mluvit. Upřímnost odzbrojila mou případnou kritiku. Přebila totiž všechno.
Pokud Lucce psaní pomohlo jako terapie, tím líp. Mé srdce okoralé se snaží dávat si bacha. Dobře si pamatuje, jak to bolí. A nikdy už více. :)))
Knížka je zábavná, čtivá, sice jsem doufala, že se dozvím o evropských trailových stezkách, ale i tak jsem se dozvídala o cestách i o životě. :) Trampoty s "batohem - skříní", já, absolutní neschopa zabalit si rozumné zavazadlo, zcela chápu. Táhla bych 30 kilo i kdybych měla všechno ultralight. O to víc bych si toho vzala, ne??? Moje logika.
Přeju všem šťastná putování - na cestách i životem.

10.06.2022 5 z 5

Ukradené životy Ukradené životy Patricia Gibney

Buď jsem zhýčkaný čtenář a nebo to není úplně dobrý.
Lottie mě většinou štve. Je nemožná, vůbec nechápu, že nějaký děti ještě má a je mi jich fakt hodně líto.
Je to pozoruhodné, jak se množí krimi série, kde je hlavní vyšetřovatel něčím vyšinutý. Normální inspektoři došli? Maigret měl přece celkem spořádaný život a byl třída. :)
Za tři.

18.03.2022 3 z 5