Janulano Janulano komentáře u knih

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Během prvních pár řádek jsem byla naprosto vtažena do děje a knížka se mi před spaním těžko odkládala. "Ještě jednu kapitolku,ta skončila napínavě,tak ještě jednu..."
Místy jsem mívala problém s větším množstvím postav,nemohla jsem si rychle uvědomit,kdo je kdo a ke komu patří,ale autorka (asi si vědoma možnosti tohoto problému) vždy v brzké chvilce čtenáři nenásilně vztahové propletence a příbuzenství připomene. Což velmi oceňuji.
Velmi poutavé čtení,díky němuž jsem měla i divoké sny :-)
S radostí doporučuji.

08.03.2020 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Tuto autorku jsem objevila díky loňské Čtenářské výzvě a mám ji moc ráda. Její knížky se mi krásně čtou a ani Heřmánkové údolí nebylo výjimkou. Je to nádherný příběh neobyčejně silné ženy,která se se svým ne úplně lehkým osudem statečně pere i přes svůj mladičký věk a nezkušenost. Nad příběhem mi i slza ukápla a uvědomila jsem si,jaký mám bezstarostný život. Klobouk dolů před Annou!

12.01.2020 5 z 5

Narodili se, aby přežili Narodili se, aby přežili Wendy Holden

Knížka,která se mi doslova vryla pod kůži a jejíž úryvky mi v hlavě znějí i 2 roky po přečtení. Jako matka si neumím, a hlavně ani nechci představit podobnou situaci,proto naprosto obdivuji neskutečnou sílu a odvahu těchto žen.
Knih o holocaustu a koncentračních táborech jsem přečetla hodně. O téhle však musím říci,že se zapsala mezi ty nejsilnější a nezapomenutelné.

24.02.2020

Sama sebou Sama sebou Jojo Moyes

Nikdy jsem neměla své oblíbené literární postavy. Knížka se mi buď líbila nebo ne. Ale Lou... Tahle bezvadně potrhlá holka,která hledá sebe samu,mi strašně přirostla k srdci. Bylo krásný pozorovat,jak se z obyčejné malé holky stává sebejistá,cílevědomá žena. První díl jsem četla v rámci Čtenářské výzvy,druhý díl krásně navazoval,a nečíst poslední? To by přece byla pitomost :-) . Moc ráda jsem tě poznala,Louiso Clarková!

17.07.2020 5 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Někdo může říct,že je to klasická "červená knihovna". Možná ano,ale podle mě je to velice pěkná knížka s překvapivým koncem.

17.07.2020 5 z 5

Tohle je klasika. Miluju tuhle knížku,četla jsem ji x krát a většinu povídek už znám téměř nazpaměť :-D

28.12.2020 5 z 5

Porodní bábou proti své vůli Porodní bábou proti své vůli Patricia Harman

Přidávám se k názoru,že tato knížka je snad ještě lepší než její první díl. Bála jsem se,že původní hrdinka Paty (opravdu mi přirostla k srdci a zdrobnělina jména se mi lépe vyslovovala) už se tu vůbec neobjeví. Jak milé bylo překvapení,že i tady jsem si ji užila do sytosti a dozvěděla se spoustu nového a zajímavého o lidech,kteří mě už v prvním díle zajímali,ale nebyl jim dán zdaleka takový prostor,který by si zasloužili. Tahle kniha byla skvělá volba!

04.04.2020 5 z 5

Než jsme byly tvoje Než jsme byly tvoje Lisa Wingate

Knihu jsem četla uz před rokem,ale pořád se k ní v myšlenkách vracím. Jako máma dvou malých dětí špatně snáším témata,kde je dětem ubližováno. O to horší pro mě bylo,že je kniha napsaná na základě skutečných událostí. Celou jsem ji probrečela. Opravdu celou.

10.08.2020 5 z 5

Porodní bába od řeky Hope Porodní bába od řeky Hope Patricia Harman

Není to knížka,která by mě k sobě přitáhla a nedala mi pokoj,dokud bych ji neměla dočtenou. Spíš je to ten druh,co příjemně vyplní volné chvilky dne. Bylo to moc milé čtení a já už se těším na druhý díl.

31.03.2020 4 z 5

Dobroběžník mezi světy Dobroběžník mezi světy Marek Jelínek

Krásně a svižně napsáno. Žádná omáčka kolem,hezky popsaná čistá realita a myšlenkové pochody autora. Knížku skvěle doplňují nádherné fotky, díky nimž se čtenář snadno "přenese" do místa dění.

01.01.2020 5 z 5

A hory odpověděly A hory odpověděly Khaled Hosseini

Chvilku mi trvalo,než jsem se začetla,ale pak mě příběh doslova vtáhnul. Můj veliký obdiv autorovi patří především za to,že dokázal tak bravurně popsat téměř celé životy několika lidí,aniž by bylo vyprávění zamotané a čtenář tak měl v postavách a dění zmatek. Skvělý příběh.

26.08.2020 5 z 5

Dokud se budeš smát Dokud se budeš smát Hana Marie Körnerová (p)

Knížky této autorky se čtou samy. Příběhy Ilony a Kamily jsou tak snadno uvěřitelné,tak ze života,že jsem během četby několikrát kontrolovala knižní obal,jestli jsem nepřehledná poznámku o tom,že je příběh podle skutečných událostí. Prvních pár stránek jsem měla slzy na krajíčku,osobně jsem zažila Moravu 1997,takže téma povodní je pro mě stále silné,díky bohu za to,že v těchto vypjatých situacích se jako národ pořád ještě dokážeme semknout. A jedna myšlenka, která v knize zazněla a naprosto se s ní ztotožňuji: "Ideální je,když jsou vaši nepřátelé šťastní. Šťastný nepřítel si užívá svého štěstí a na schválnosti a podrazy nemá čas. Z čehož plyne poučení,že svým nepřátelům máme vždycky přát jen to nejlepší."

10.08.2020 5 z 5

Malé ženy Malé ženy Louisa May Alcott

Musím přiznat,že mi nějakou dobu trvalo,než jsem se do knihy začetla. Nebyl to úplně můj šálek kávy. Druhá část se mi ale četla o poznání lépe a objevila jsem v ní několik pravd,které zřejmě platily před x lety stejně jako dnes. Nakonec docela pěkné počtení.

24.02.2020 3 z 5

Život po tobě Život po tobě Jojo Moyes

Asi trošku slabší pokračování prvního dílu,ale i tak je to pohodové,pěkné čtení. A Louisa mě moc bavila.

17.07.2020 4 z 5

Schovej mě v dešti Schovej mě v dešti Jojo Moyes

Největší průšvih vidím v tom,že jsem nejdřív četla příběhy Lou Clarkové a po nich teprve tuhle knihu. Tohle je úplně něco jiného. Příběh je jednoduchý,ničím moc nepřekvapí,všechny důležité věci se dozvíte na posledních cca 15 stranách. Rozhodně to nebyla knížka,která by mě chytila a nepustila,dokud nebudu mít dočteno.

19.09.2020 2 z 5

Vím, jak chutná vzduch Vím, jak chutná vzduch Maria Hirse

Je až neuvěřitelné,jak si někdo dokáže ubližovat a kazit život. Naštěstí ne všichni dopadnou úplně špatně. Věřím,že pro autorku muselo být tohle přiznání nesmírně těžké. Knížka není žádným literárním skvostem,ale to se u takového tématu asi ani nedá čekat.

02.09.2020 2 z 5

Citová divočina Citová divočina Simona Monyová (p)

Taková oddychovka na odpoledne k bazénu. Velmi čtivá knížka ze života, u které se nemusí přemýšlet. Není to úplně můj šálek kávy,ale po všech válkách, koncentrácích a unesených nebo prodaných dětech,co většinou čtu,to byla příjemná změna.

01.09.2020 3 z 5

Zlomení andělé Zlomení andělé Gemma Liviero

Skvělá knížka. O holocaustu jsem jich četla už dost, ale tahle mě hodně překvapila tím,že byla vyprávěna nejen z pohledu obětí,ale i z pohledu "trýznitele". Kéžby těch nácků jako byl Willem,bylo tenkrát víc...

22.05.2020 5 z 5

Tři v kruhu Tři v kruhu Naďa Horáková

Knížka,po které jsem sáhla, "abych nešla z knihovny s prázdnou". Velice mile mě překvapila. Rozvité složitější souvětí tam asi nenajdete,ale je to jednoduché svižné čtení,zajímavý příběh,který se čte sám. Za dvě odpoledne se dá v pohodě zvládnout a hezky si u toho oddychnete.

25.02.2020 4 z 5

Karneval a Velký pátek Karneval a Velký pátek Gudrun Pausewang (p)

Ukázka toho,jak se celý život za něčím honíme, o něčem sníme a když už to máme,ani nevíme,co si s tím počít nebo chceme víc a víc... A nakonec... Kdo chce víc,nemá nic. Moc pěkný příběh.

10.08.2020 4 z 5