Karneval a Velký pátek

Karneval a Velký pátek https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/209373/karneval-a-velky-patek-209373.jpg 5 9 9

Román zachycuje celoživotní příběh jedné jihoamerické ženy. Osou románu je řada hrdinčiných příběhů, vzestupů, pádů, zklamání i naděje.

Literatura světová Romány
Vydáno: , Vyšehrad

Karneval und Karfreitag , 1976

Radimka
17.07.2023 5 z 5

(SPOILER) Velký překvapení, hodně kvalitní čtení, ale paradoxně už dlouho se mi nestalo, abych četla s takovou nechutí. Strašně jsem se o tu malou holku bála, protože jsem věděla, že zase něco posere. Příběh naprosto šílenej, 13letá holka z bolivijský rybářský vesnice se dostane do města, kde záhy otěhotní /kdyby jen jednou/ a mele se od ničeho k ničemu i se svými dětmi na krku. Kniha plná špíny, smrti, zmaru a proměrněných šancí.

soupik2012
12.09.2020 5 z 5

Nepamatuji si, kdy mi byla hlavní hrdinka románu tak strašně nesympatická. Sledujeme životní pouť bolívijského indiánského děvčete, kterého se jako nalezence, ujala jedna indiánská žena v malé chudé vesničce, vybudované přímo nad řekou. Noris je pyšná, závistivá a vychloubačná, vždy když se jí začne dařit poněkud lépe. A milá, skromná i dobrosrdečná, v momentě, kdy žije v naprosté bídě. Sledujeme naprosto nepochopitelné chování, po celou dobu jejího života. Ale mně nepřísluší hodnotit morální vlastnosti hlavní hrdinky tohoto románu. Kniha je napsaná naprosto fantasticky. Nepodařilo se mi zjistit, jestli byla inspirována skutečnou událostí, ale vůbec bych se tomu nedivila. Audiokniha je staršího vydání a je to strašně znát. V roce 1982 jí načetl paní Hana Makovičková.

Janulano
10.08.2020 4 z 5

Ukázka toho,jak se celý život za něčím honíme, o něčem sníme a když už to máme,ani nevíme,co si s tím počít nebo chceme víc a víc... A nakonec... Kdo chce víc,nemá nic. Moc pěkný příběh.

jojinka3016
28.05.2019

Velmi krásná kniha , dobře napsané , hodně to ve mě zanechalo.

Damato
18.01.2018 5 z 5

Názorný příklad, jak nedaleké dějiny můžou ovlivnit náš postoj k tomu, co číst a nečíst. Po Rozinkové louce a přečteném osudu rodu Rotwengelů jsem se zařekla, že od paní Pausewang nepřečtu ani řádek ( děda zažil cestu věznice Pardubice-Terezín- Matthausen a od dětství je pro mě Němec=zlo). Ale nedalo mi to , knihu jsem po přečtení autora sice chtěla vrátit, ale nějak mi můj druhý hlas říkal- tak tam alespoň koukni. Tak jsem nakoukla - a do půlnoci přečetla. Ano, je to příběh neskutečně smutný, ale vždyť on ten život zas tak k velkému smíchu leckdy není. A to , jak to paní Pausewang dokázala popsat a vypsat ... za mě 5* a tichou omluvu paní spisovatelce.

micha-ella
17.10.2017 5 z 5

Četla jsem dvakrát, v rozmezí dvaceti let a pokaždé skládám poctu! Velmi dobře napsané.

MichelleS
09.01.2017 5 z 5

Neskutečně smutný příběh, tolik naděje a plánů, jen aby další pád byl ještě hlubší než ten předchozí. Karneval a Velký pátek - svátky pro všechny, i ty chudé - pro Noris vždy spojené s velkým štěstím nebo s tragédií.

limetka2008
26.05.2016 5 z 5

Skvělá knížka, která, ač přečtena v mém mladém dávnověku, ve mně zanechala trvalý dojem. Naprosto se v tom shoduji s Merlin70. Román o síle lidského ducha a nezlomené naději.

Merlin70
09.01.2016 5 z 5

Tuto knížku jsem četla ještě jako pubertální pískle, kdy jsem hltala absolutně vše, co se mi dostalo pod ruku, ale je to jedna z několika knih, na které si čas od času vzpomenu, jaký ve mě nechala dojem. Velmi poutavě napsaný, psychologický, román, který, ač nemá moc stran, poselství předal i přes oceán. Mohu jen doporučit

ženy německá literatura venkov Jižní Amerika

Gudrun Pausewang (p)
německá, 1928 - 2020
2001  86%Vzpomínám na Rozinkovou louku
1987  64%Mrak
2004  71%Sága rodu Rotwengelů
1981  96%Karneval a Velký pátek
2009  80%A ještě jsem ti chtěla říct...